Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές της Xiaomi έπεσαν κατά 38% στην Κίνα. Στην κορυφή η Huawei


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα πάρει marshmallow διότι είναι και μια mediatek στη μέση που δίνει drivers όπου,αν κι οπότε θέλει.

Roms μια χαρά έχει, τα παιδιά στο miui hellas κάνουν φανταστική δουλειά.

Βαριά δεν τη λες τη miui με τόσα πράγματα επάνω.

Ο bootloader κλείδωσε διότι τα κινεζομάγαζα φορτώνανε πάνω ότι θες μέχρι και προγράμματα παρακολούθησης. Ο bootloader ξεκλειδώνει αρκεί να περιμένεις 15 με 20 μέρες. Επίσης από τότε που μπήκε δακτυλικό αποτύπωμα πάνω στα κινητά σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές θέλουν έναν καλύτερα κλειδωμένο bootloader για λόγους ασφαλείας.

Ετς.Σουστός αγογουόριμ..

Δεν θα πάρει marshmallow διότι είναι και μια mediatek στη μέση που δίνει drivers όπου,αν κι οπότε θέλει.

Roms μια χαρά έχει, τα παιδιά στο miui hellas κάνουν φανταστική δουλειά.

Βαριά δεν τη λες τη miui με τόσα πράγματα επάνω.

Ο bootloader κλείδωσε διότι τα κινεζομάγαζα φορτώνανε πάνω ότι θες μέχρι και προγράμματα παρακολούθησης. Ο bootloader ξεκλειδώνει αρκεί να περιμένεις 15 με 20 μέρες. Επίσης από τότε που μπήκε δακτυλικό αποτύπωμα πάνω στα κινητά σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές θέλουν έναν καλύτερα κλειδωμένο bootloader για λόγους ασφαλείας.

Ετς.Σουστός αγουόριμ..

Off topic: Διαβάζω το θέμα κι έχω εκπλαγεί από την ευγένειά σου σε όλα τα σχόλιά σου. Εσύ πρέπει να είσαι ο μαμιάς της γειτονιάς ε;

Ευγενεία αρμόζει σε όσους συμπεριφέρονται αντίστοιχα κ δεν πετάγονται οσάν..

 

ΥΓ. Αν δε σε κόβει να γράψεις κάνα ξύπνιο ή χιουμοριστικό σχόλιο,χαλάρωσε λίγο κ απόλαυσε σήμερα την Πανσέληνο μπας και ερθεί η έμπνευση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και παλι συγκρινε το ποτε παιρνουν τις αναβαθμισεις τα τελευταια motorola και ποτε τα γνωστα Κινεζικα.

 

Επισης ποιος ειπε οτι πηρα ή εχω Moto G?

 

Τι να συγκρίνω;

Ή καινούρια μοτορόλα ακόμη δεν έχει στείλει αναβάθμιση για να κρίνω.

Εδώ ανακοίνωσαν ότι θα στέλνουν αναβαθμίσεις ασφαλείας ανά τρίμηνο αντί μηνιαίες.

Οσο για τη lenovo δες πως κατάντησαν τα πρώην ibm thinkpad κ κρινε που θα πάει κι η μοτορόλα.

Τέλος επειδη τυχαίνει εγώ να είχα-εχω κάνα δυο τρία moto g ως τώρα,μιλάω έχοντας πληρώσει κ λιώσει τα τηλεφωνα κι όχι αποκαθέδρας if γιου νόου γουότ αη εμ τόκινγκ αμπαουτ..

 

Τελεία στο θεμα γιατί έχουμε και δουλειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετς.Σουστός αγογουόριμ..

 

Ετς.Σουστός αγουόριμ..

 

Ευγενεία αρμόζει σε όσους συμπεριφέρονται αντίστοιχα κ δεν πετάγονται οσάν..

 

ΥΓ. Αν δε σε κόβει να γράψεις κάνα ξύπνιο ή χιουμοριστικό σχόλιο,χαλάρωσε λίγο κ απόλαυσε σήμερα την Πανσέληνο μπας και ερθεί η έμπνευση..

Ναι, τελικά εσύ είσαι. Που το έκρυβες τέτοιο ταλέντο τόσον καιρό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες ήρθε xiamomi redmi note 3 pro σε κολλητό από Κίνα... Απόψεις...

 

ΥΠΕΡ:

  • Μεγάλη οθόνη 5.5'', αρκετά ευκρινής.
  • Καλή γωνία θέασης.
  • Αρκετά ΜΡ στην (πίσω) κάμερα.
  • Γρήγορος επεξεργαστής με υψηλές επιδώσεις.
  • Γρήγορο άνοιγμα εφαρμογών και ανταπόκριση στα παιχνίδια.
  • Πολύ καλή αναπαραγωγή fullhd video.
  • 3GR RAM
  • 32GB eMMC
  • Dual sim
  • Τεράστια μπαταρία με πολύ μεγάλη αυτονομία.
  • Adapter για τροφοδοσία στη χώρα μας.
  • Το δακτυλικό είναι ένα bonus, αλλά δεν το δοκίμασα κατά πόσο εύχρηστο είναι.

 

ΚΑΤΑ:

  • Η οθόνη, αν και μεγάλη είναι απλά "αρκετά" ευκρινής.
  • Η απόδοση της πίσω κάμερας είναι μεν αποδεκτή αλλά δε θα την έλεγες και φανταστική, ιδίως σε εσωτερικούς χώρους.
  • Η μπροστινή κάμερα είναι "φτωχή" για τα MP που έχει.
  • Το UI δεν μου άρεσε, προσπαθεί πολύ να μοιάσει iOS αλλά με την λειτουργικότητα του android (αίσχος).
  • Λειτουργικό χωρίς αναβάθμιση στην 6.0
  • Κλειδωμένος boot loader (μπορεί να το κάνουν για καλό αλλά εμένα δε μου άρεσε).
  • Μόνο Αγγλικά και Κινέζικα στις γλώσσες και θέλει ξεκλείδωμα και πέρασμα rom για Ελληνικά, πράγμα που το κάνει δύσχρηστο για κάποιον που δεν "το 'χει" και αν κάτι δεν πάει καλά μένεις με το br(d)ick στο χέρι.
  • Πλαστική κατασκευή χωρίς καλή αίσθηση στο χέρι, ίσως λόγω μεγέθους και βάρους.
  • Άσχημο και κοινότυπο design χωρίς να έχει κάτι να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα κινέζικα.
  • Έξτρα κόστος για το Χρυσό και Γκρι χρώμα; (why???). Ιδίως το Γκρι είναι ποιο ακριβό από το Χρυσό (+10€ έναντι των +3€).
  • Ζεσταίνετε πολύ.
  • Ο adaptoras για τις Ευρωπαϊκές πρίζες είναι μαι χαζομάρα. Δεν μπαίνει σε σούκου γιατί είναι ποιο φαρδύς, δεν είχα παλιού τύπου πρίζα να δω αν χωράει σε αυτήν αλλά δεν το νομίζω.

Το κινητό το είχα μισή μέρα στα χέρια μου. Αν το κρατούσα παραπάνω μπορεί να έβρισκα και άλλα (και υπέρ και κατά).

Επίσης, τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και σε σύγκριση με διάφορες συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου και ios και android (sammy, sony, lg ktl). Από windows phones δεν έχω άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος πήρα το mi4, (cancro) λόγω βλάβης του redmi ναυαρχίδα και καλα του 2014, σε προσφορά, γιατί άραγε?

Μονοκαρτο, χωρις sd, μία φορά μου κόλλησε αλλά ή μπαταρια είναι κολλημένη στη μητρική και περίμενα να ξεκολλήσει με ένα ρεσετ που του ήρθε μετά από 15λεπτα, ζεσταίνεταi υπερβολικά. Καμερα έτσι και έτσι....

 

Αν κολλάει κρατάς πατημένο το Power button Και κάνει soft reset..έτσι είναι σε κινητά με μη αποσπώμενη μπαταρία.

 

Το κινητό το πήρες στην προσφορά του banggod;;

 

Φωτογραφίες έτσι και έτσι σε σχέση με τι; το s7 edge;

 

IMG_20160612_125743_HDR.jpg
 
IMG_20160531_201835_HDR.jpg
 
IMG_20160512_205842_HDR.jpg
 
IMG_20160508_202925.jpg
 
IMG_20160506_200908_HDR.jpg
 
IMG_20150818_113748_HDR.jpg
 
IMG_20150714_183741.jpg
 
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τελικά εσύ είσαι. Που το έκρυβες τέτοιο ταλέντο τόσον καιρό...

Είσαι λίγος.Αλλού.

Είχα το redmi το πρώτο μοντέλο (2013023) που βγήκε μέσα του 2013 ????. Τέλειο! Οθόνη, camera samsung 8mpx, δικαρτο με sim κανονικού μεγέθους, sdcard, αποσπώμενη μπαταρια. Κόστος 120ευρω τότε.

Φέτος πήρα το mi4, (cancro) λόγω βλάβης του redmi ναυαρχίδα και καλα του 2014, σε προσφορά, γιατί άραγε?

Μονοκαρτο, χωρις sd, μία φορά μου κόλλησε αλλά ή μπαταρια είναι κολλημένη στη μητρική και περίμενα να ξεκολλήσει με ένα ρεσετ που του ήρθε μετά από 15λεπτα, ζεσταίνεταi υπερβολικά. Καμερα έτσι και έτσι....

Μάλλον ή xiaomi την είδε samsung.

Να σημειωθεί ότι αμφότερα έτρεχαν τις πλέον προσφατες ελληνικές ρομ, είχαν twrp recovery, και ήταν στημένα καλά χωρίς τα κινεζο bloatware.

Καμία σχεση η σειρα Redmi με την Mi φιλε μου.Ψάχνε καλα πριν αγοράσεις γιατι φόλες υπαρχουν παντού.

Δεν αγοράζουμε ποτέ μονο επειδή ειχαμε παλια ιδια μαρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βλακείες πληρώνονται αγαπητή xiaomi.. Είναι δυνατόν το redmi note 2 να μην πάρει ποτέ marshmallow? Επίσης γιατί να μην δίνει τους οδηγούς στους developers να φτιάξουν μια rom της προκοπής? Γιατί έχει φάει σκάλωμα με την ωραία αλλά πολύ βαριά miui? Γιατί στα νεότερα έχει κλειδώσει τον boot loader?

 

Αυτά είναι μερικά μόνο από όσα μου έρχονται στο μυαλό..

 

χαχα...ναι ο μέσος χρήσης κινητού αυτό κοιτάει... αν είναι κλειδωμένος ο boot loader.

 

Η huawei έχει ρίξει πολύ περισσότερο χρήμα σε διαφήμιση, μάρκετινγκ και σε design και αυτό έχει αποδόσει.

 

Οπως επίσης και οι πολλές εκδόσεις της xiaomi έχουν μπερδέψει κάπως τον κόσμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λογισμικό που δεν σου έρχονται πάντα και αξιόπιστα τα notifications και που ακομα και η αλλαγή wallpaper είναι δυσκολη διαδικασία δεν είναι να απορει κανεις γιατί δεν πάει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τον λεω χαουει και σε οποιον αρεσει :-D

Καπου ειχα διαβασει οτι σημαινει "made in china", αλλου οτι σημαινει "achievement" ή "chinese achievement".

Ακρη ακομα δεν εβγαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινεζούμπα κ παντόφλα,ο παραπανίσιος παράς σε την τσέπη κ σε όποιον αρέσουμε,αμαλάχειναουμ.

 

ΥΓ.Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα ο κάθε είς απο μας,διό δημοκρατία έχωμεν κι οι τσικλίμαγκες να ποιούν τουμπεκί ψιλοκομμένο.

 

Όβερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα εχασε το παιχνιδι με 2 κινησεις ... η μια ειναι οτι οι τιμες των xiaomi εχουν ανεβει παρα πολυ και το δευτερο που πηγανε και κλειδωσανε το bootloader , οχι οτι δεν ξεκλειδωνει αλλα γιατι να ψαχνω και να μπω σε τετοιες διαδικασιες οταν σκαω τοσα λεφτα για συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα...ναι ο μέσος χρήσης κινητού αυτό κοιτάει... αν είναι κλειδωμένος ο boot loader.

φυσικα και κοιταμε αν ειναι κλειδωμενος ο bootloader, λες να σκασουμε 400ευρω και να μην εχει ελληνικα ;

προσωπικα απο φαντικος xiaomακιας εδω και χρονια απο τη σειρα mi2 ... πλεον θα το σκεφτω πολυ αν θα ξαναπαρω xiaomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω λογω δουλειας καθε βδομαδα πολλους κινεζους τουριστες .. ΟΛΟΙ εχουν Apple h Samsoung ..δεν εχω δει ενα hwawei xiaomi.. ενα .. το 60% απλ το υπολοιπο θα ελεγα σαμσουνγκ .. και μιλαμε εχω δει εκατονταδες ολο το καλοκαιρι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είδες περίπου το 0,0001% του πληθυσμού της Κίνας. Συν ότι αυτοί που είναι τουρίστες είναι και αυτοί που έχουν λεφτά, δεν είναι αυτοί που μένουν στην επαρχία. Ωραίο στατιστικό δείγμα. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...