Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές της Xiaomi έπεσαν κατά 38% στην Κίνα. Στην κορυφή η Huawei


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή είδες περίπου το 0,0001% του πληθυσμού της Κίνας. Συν ότι αυτοί που είναι τουρίστες είναι και αυτοί που έχουν λεφτά, δεν είναι αυτοί που μένουν στην επαρχία. Ωραίο στατιστικό δείγμα. :P

αυτοί που μένουν στην επαρχία μενουν 20 άτομα σε ενα δωμάτιο 3χ3 και έχουν ενα κινητό nokia 3310 για ώρα ανάγκης !!! πραγματικά είναι απορίας άξιο που πουλάνε τόσα τεμάχια αυτές οι εταιρείες ...γιατί και εγώ που μένω Αμερική και βλέπω πολλούς .κινα κορεα και γενικά από εκει...ολοι iphone και samsung !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βλεπω λογω δουλειας καθε βδομαδα πολλους κινεζους τουριστες .. ΟΛΟΙ εχουν Apple h Samsoung ..δεν εχω δει ενα hwawei xiaomi.. ενα .. το 60% απλ το υπολοιπο θα ελεγα σαμσουνγκ .. και μιλαμε εχω δει εκατονταδες ολο το καλοκαιρι  

 

Εγώ στο Cyrpus τους κινέζους σχεδόν αποκλειστικά με Huawei και Oppo τους βλέπω. 

Δηλαδη η Huawei πως κραταει 1 μοντελο σχεδον καθε χρονο βλεπε p8 lite και p9 lite?

 

Εξαρτάται πόσες συσκευές θέλει να παράξει από το κάθε μοντέλο. Επίσης η huawei έχει δικά της τσιπάκια και αν δεν φτάνουν για όλες τις συσκευές που θέλει να παράξει καλύπτει την έλλειψη με κάναν mid-low snapdragon. Από την άλλη η Xiaomi αγοράζει ΠΧ 1000 τσιπάκια sd 616 αλλά λόγο ζήτησης θα πρέπει να παράξει 1500 τηλέφωνα. Ε δεν θα πάρει 500 νέα τσιπάκια, θα πάρει πάλι 1000 νέα τσιπάκια και θα παράξει "επόμενη" συσκευή αλλάζοντας ελάχιστα την ήδη υπάρχουσα. 

 

Αν με ρωτάς εμένα θα σου πω ότι είναι πολιτική που δεν μου αρέσει καθώς είναι στην ίδια γραμμή με samsung και LG που παράγουν 150 συσκευές το 6μηνο αλλά από την άλλη η ίδια δεν αφήνει τις συσκευές στην μοίρα τους σε ότι αφορά τα updates της εταιρίας. Οτι παίρνει ο high end κάτοχος θα πάρει και ο low end. Δεν μπορείς να το πεις αυτό για LG, Samsung και λοιπές άλλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες ήρθε xiamomi redmi note 3 pro σε κολλητό από Κίνα... Απόψεις...

 

ΚΑΤΑ:

  • Μόνο Αγγλικά και Κινέζικα στις γλώσσες και θέλει ξεκλείδωμα και πέρασμα rom για Ελληνικά, πράγμα που το κάνει δύσχρηστο για κάποιον που δεν "το 'χει" και αν κάτι δεν πάει καλά μένεις με το br(d)ick στο χέρι.
  • Έξτρα κόστος για το Χρυσό και Γκρι χρώμα; (why???). Ιδίως το Γκρι είναι ποιο ακριβό από το Χρυσό (+10€ έναντι των +3€).
  • Ο adaptoras για τις Ευρωπαϊκές πρίζες είναι μαι χαζομάρα. Δεν μπαίνει σε σούκου γιατί είναι ποιο φαρδύς, δεν είχα παλιού τύπου πρίζα να δω αν χωράει σε αυτήν αλλά δεν το νομίζω.

 

βασικά αν το πήρες τώρα κάτι λάθος έκανες γιατί νομίζω υπάρχει global (international rom) και με την 800αρα (επαναλαμβάνω νομίζω, γιατί δεν παρακολουθώ πλέον τα νέα)

 

αν δε το έχεις δεν παίρνεις καν κινέζικο , αν νιώθεις έστω κι λίγο όλα εύκολα είναι

 

τα 2 επόμενα πως γίνεται να είναι αρνητικά μιας συσκευής ;

και τα 2 αφορούν το κατάστημα , που δεν έχει καμία σχέση με την εταιρία , από το οποίο έχουν αγοραστεί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα η xiaomi ειναι ενας μεταπωλητής. τα παντα τα αγοραζει απο τριτους κατασκευαστες. Η ναυαρχιδα mi5 ειχε 4 γεννιες πισω 1080p ips οθονη της lg, μη αφαιρούμενη μπαταρια και ελλειψη καρτας μνημης, ενω το σασί του τηλεφωνου εχει μια εσωτερικη βεργα αντι των δυο που συναντουμε σε ολα τα τηλέφωνα με αποτελεσμα να επιδεικνύει μηχανικη αντοχη σοκοφρετας. Φωτογραφική μηχανη που απο το απόγευμα υστερει σημαντικα εναντι του ανταγωνισμου. Και ολα αυτα στην τιμη των 350 ευρώ. Δε θα το ελεγα και ιδιαιτερα συμφερουσα αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τον λεω χαουει και σε οποιον αρεσει :-D

Καπου ειχα διαβασει οτι σημαινει "made in china", αλλου οτι σημαινει "achievement" ή "chinese achievement".

Ακρη ακομα δεν εβγαλα

 

και αυτό διοτι τα κινέζικα ειναι ακουστική γλώσσα.

Μιλούσα με κατι κινεζες και τους είπα να γράψουν το όνομά μου στα κινεζικα. Η κάθε μία, το έγραψε με διαφορετικο τρόπο, και αυτό γιατί το άκουσε αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τελικά εσύ είσαι. Που το έκρυβες τέτοιο ταλέντο τόσον καιρό...

Μα ήταν προφανές. Το B στο BKM είναι Β(adass)

Someone is trying too hard to be funny/troll/relevant μου φαίνεται...

 

Και πολύ αξία του έδωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τσιπάκια είναι περιορισμένα. Αν παράδειγμα τελειώσει ο SD 616 στο 3s και πρέπει να περάσει σε άλλο τσιπάκι ε λογικό είναι το μοντέλο που θα φοράει το νέο τσιπ να έχει ίσως και κάτι ακόμα διαφορετικό και συνεπώς να έχει και διαφορετικό όνομα. Οπως και με το note 3 pro, η επάρκεια του SD 650 τέλειωσε και άρα το επόμενο μοντέλο έπρεπε να αλλάξει τσιπ, ε του έβαλαν έναν Χ20/Χ25 και μια amoled επάνω και τέλειωσε, να σου το redmi note pr

 

 

Μα τι λέτε μωρέ, τι σχέση έχουν τα note με τα απλά της σειράς 3 ? Είναι σα να συγκρίνεις  samsung s7 με samsung note 7. Το ότι μετά από λίγους μήνες βγήκε η pro έκδοση του redmi note 3 βέβαια είναι άλλη ιστορία ;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ολα αυτα στην τιμη των 250 ευρώ. θα το ελεγα και ιδιαιτερα συμφερουσα αγορα.

Fixed :-)

 

Στα 250€, 32gb ufs, snapdragon 820, 5.2 600 nit οθόνη και κάμερα με ois είναι Best deal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω αποψη γι αυτη την εταιρια δυο ατομα που πηραν φιλοι μου βγηκαν ελατωματικα πολλα προβληματα τα παρατησαν τελικα αλλα μπορει να ετυχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...