Προς το περιεχόμενο

βρυση μπανιου ΧΑΝΕΙ ΝΕΡΟ


tzizzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9dcc4cccdd6931fc9596dabcbfbef96d.jpg

 

 

Η βίδα πίσω απο την πλαστική τάπα απλά κρατά το πόμολο στη θέση του. Ακόμα και να έχει χαλαρώσει δέν θα χάνει νερό.

 

Αυτό που πιθανόν έχει χαλαρώσει είναι αυτό που στο διάγραμμα αναφέρεται ώς stem nut. Δοκίμασε με ένα γαλλικό ή γερμανικό κλειδί να το σφίξεις, αλλά όχι υπερβολικά, γιατι μπορεί να χαλάσουν εντελώς οι τσιμούχες και να χάνει πιό πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχει βιδα αυτο το μοντελο η μπαταρια.

Αν μπορεις να πιασεις την χειρολαβη και να την τραβηξεις,θα βγει.

Αν δεν μπορεις,τοτε με ενα μικρο σφυρακι θα την χτυπησεις απο πισω και θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βίδα φίλε μου τραβηγμα θέλει και βγαίνει το πομολο... Μετά παίρνεις ένα γερμανικό (συνήθως Νο.19) ή ένα γαλλικό κλειδί... Πριν βγάλεις το πομολο τελείως γύρνα το πρως τα αριστερά σαν να ανοίγεις την βρύση (για να χαλαρώσει ο μηχανισμός και να μην κάνεις ζημιά στο λάστιχο που έχει μέσα) μετά βγάλε το πομολο πάρε το κλειδί και σφιξε τον μηχανισμό πάνω στον κορμό ( ιδανικό για να μην κάνεις ζημιά είναι να σφιξεις πρώτα με το χέρι ή κλειδί μέχρι να τερματίσει το πάσο και μετά να δώσεις λίγο παραπάνω από μισή στροφή) αν η βρύση είναι καλής ποιότητας παιρνει και παραπάνω σφιξιμο αλλά αν είναι κινέζικη μην βάλεις πάρα πολύ δύναμη γιατί άμα κάνει πως σκιζεται θα την πετάξεις... Πριν κουμποσεις πομολο κάνε δοκιμή (άνοιξε γενικό και κάνε έλεγχο για σταγόνες ή δάκρυα εκεί που ακουμπάει μηχανισμός με κορμό) αν όλα καλά βάζεις πομολο και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν ειναι η ταπα μπροστα που εχει το προβλημα αλλα στο σημειο που βιδωνει η βρυση με τον σωληνα στο τοιχο.

Αφου εχεις κλεισει τον γενικο με ενα καβουρα λυσε την βρυση τελειως να την βγαλει απο τον τοιχο.

Στο πισω μερος θα δεις εχει ενα λαστιχακι στανταρ αυτο εχει κοπει και χανει απο εκει. Μια τσιμουχα ειναι ουσιαστικα.

33.057_1_thumb.jpg

Αφου θα την βγαλεις να αλλαξει αυτο το λαστιχακι βαλε και τεφλον για καλυτερη στεγανοποιηση. Ολα αυτα τα υλικα τα βρισκεις η σε μαγαζι με υδραυλικα η στο praktirer. To εκανα εγω στην δικια μου πριν λιγες μερες δεν ειναι τιποτα.

Το τεφλον ειναι αυτο

%CF%84%CE%B5%CF%86%CE%BB%CF%8C%CE%BD.jpg

Και το περνας στο σπειρωμα στο σωληνα που βγαινει απο τον τοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε το βιντεο στο 2:15 και στο 3:17

Τα λαστιχακια αυτα οι τσιμουχες και το καιρο σκληραινουν και κοβονται. Το νερο οταν σταζει παει συνηθως προς το μπροστινο μερος της βρυσης και εσενα σου φαινεται οτι σταζει απο την ταπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε το βιντεο στο 2:15 και στο 3:17

https://www.youtube.com/watch?v=S8V_CuXkQZk

Τα λαστιχακια αυτα οι τσιμουχες και το καιρο σκληραινουν και κοβονται. Το νερο οταν σταζει παει συνηθως προς το μπροστινο μερος της βρυσης και εσενα σου φαινεται οτι σταζει απο την ταπα.

Διαβάστε προσεκτικά τι έχει γράψει ο φίλος πριν γράψετε με τόση σιγουριά...

1ον είπε ότι η διαρροή ξεκίνησε μετά από παρατεταμένη χρήση ζεστού νερού και μόνο όταν πήγε να το κλείσει...

2ον δεν έχει μπαταρία μεικτη έχει την απλή με τους δύο μηχανισμούς...

3ον το τεφλον στην συγκεκριμένη περιοχή που το έβαλες δεν κάνει καμία απολύτως χρήση και αν ρωτήσεις οποιονδήποτε υδραυλικό από Αθήνα Θεσσαλονίκη θα στο εξηγήσει εύκολα ( λέω για Αθήνα Θεσσαλονίκη γιατί στην επαρχία οπότε πήγα για δουλειά έχουν δει πράγματα τα μάτια μου που τα θυμάμαι ακόμα και θέλω να κλαίω)

4ον για την περίπτωση που ξεραθουν τα λαστιχακια (φλαντζες) ή χαλάσουν από λάθος τοποθέτηση και χρειάζονται αλλαγή να προτιμήσεις να αγοράσεις φλαντζες από εξειδίκευμενο μαγαζί υδραυλικων και όχι από τα "χρώματα σιδιρικα" της γειτονιάς γιατί υπάρχουν διάφορες ποιότητες και είναι διαφορετικές και ως το υλικό που φτιάχνονται και ως προς το πάχος... Τέλος για ιδιαίτερες περιπτώσεις (όταν υπάρχει ηλιακός θερμοσιφωνας με καθρέπτη τύπου κενού αέρος) προτείνω να χρησιμοποιείτε φλαντζες περμανιτη (χάρτινες συνήθως πράσινες) γιατί αντέχουν σε εξαιρετικά μεγάλες θερμοκρασίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε προσεκτικά τι έχει γράψει ο φίλος πριν γράψετε με τόση σιγουριά...

1ον είπε ότι η διαρροή ξεκίνησε μετά από παρατεταμένη χρήση ζεστού νερού και μόνο όταν πήγε να το κλείσει...

2ον δεν έχει μπαταρία μεικτη έχει την απλή με τους δύο μηχανισμούς...

3ον το τεφλον στην συγκεκριμένη περιοχή που το έβαλες δεν κάνει καμία απολύτως χρήση και αν ρωτήσεις οποιονδήποτε υδραυλικό από Αθήνα Θεσσαλονίκη θα στο εξηγήσει εύκολα ( λέω για Αθήνα Θεσσαλονίκη γιατί στην επαρχία οπότε πήγα για δουλειά έχουν δει πράγματα τα μάτια μου που τα θυμάμαι ακόμα και θέλω να κλαίω)

4ον για την περίπτωση που ξεραθουν τα λαστιχακια (φλαντζες) ή χαλάσουν από λάθος τοποθέτηση και χρειάζονται αλλαγή να προτιμήσεις να αγοράσεις φλαντζες από εξειδίκευμενο μαγαζί υδραυλικων και όχι από τα "χρώματα σιδιρικα" της γειτονιάς γιατί υπάρχουν διάφορες ποιότητες και είναι διαφορετικές και ως το υλικό που φτιάχνονται και ως προς το πάχος... Τέλος για ιδιαίτερες περιπτώσεις (όταν υπάρχει ηλιακός θερμοσιφωνας με καθρέπτη τύπου κενού αέρος) προτείνω να χρησιμοποιείτε φλαντζες περμανιτη (χάρτινες συνήθως πράσινες) γιατί αντέχουν σε εξαιρετικά μεγάλες θερμοκρασίες..

 

1oν εμενα η διαρροη ξεκινησε απο το κρυο μερος της βρυσης και οχι το ζεστο.

2ον η μπαταρια που εχει στο βιντεο που εβαλα, ειναι ακριβως η ιδια με αυτη που εχω και εγω και με αυτη που εβαλε ο φιλος που εχει το προβλημα.

3ον το τεφλον το εβαλα στο σπειρωμα καλου κακου γιατι ετσι και αλλιως πριν δεν ειχε καν τεφλον.

4ον εγραψα εγω πουθενα οτι τα λαστιχακια τα πηρα απο ψιλικατζιδικο ? Εγραψα απο μαγαζι με ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ η το Praktiker που εχει τετοια πραγματα.

5ον Εχω κανει αρκετες επισκευες χωρις να εχω ποτε κανενα προβλημα (πιανουν γενικα τα χερια μου).

Τα υδραυλικα δεν ειναι καμια επιστημη σε τετοια απλα πραγματα. Εβαλα βιντεο και διαδικασια την οποια εχω κανει και εγω ο ιδιος για να βοηθησουμε το παλικαρι και τιποτα παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πηρα ενα φιλαρακι υδραυλικο ( λειπει σε διακοπες )και μου ειπε να ανοιξω αυτο το κοκκινο σημαδακι το στρογγυλο και απο μεσα θα βρω μια βιδα.. μηπως αυτη εχει ξελασκαρει και να την βιδωνα

 

 

μετα το ναυαγιο στο μπερσεβαχ τον θαλασσινο σιγουρα θελει σφιξιμο η βιδα. και του χρονου B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω οσους προσπαθησαν να βοηθησουν.

 

με λιγα λογια

τελικα οντως δεν παιζει βιδα πισω απο την ταπα.. το χτυπησα λιγο παραπανω και βγηκε η λαβη.. εσφιξα τον μηχανισμο απο πισω αλλα δεν κουνιοταν ιδιαιτερα.. ηταν ηδη σφιγμενο..

 

ανοιξα το γενικο και παρακολουθησα απο πυ εχανε .. ηταν αλλο σημειο αλλα δε μπορω να σας εξηγησω με λογια , απο που ακριβως.. ειναι ενα σημειο πιο πισω οπου εχει ενα τεραστιο οκταγωνο περιπου παξιμαδι και συνδεει το "τηλεφωνο" με τον τοιχο.

δοκιμασα να σφιξω και αυτο και με εκπληξη διαπιστωσα οτι ειχε ξεβιδωθει αυτο το παξιμαδι.. το εσφιξα οσο προσεκτικα μπορουσα μην τυχον και κανω καμια ζημια σε κανα λαστιχακι που μπορει να εχει εκει.. και σταματησε η διαρροη ... επισης παρατηρησα οτι σταματησε γενικα να πεταει νερο το ζεστο σαν σπαστικο.. τωρα ειναι με κανονικη ροη.. ειναι δυνατον να επαιρνε αερα το ολο συστημα απο αυτο το λασκαρισμενο παξιμαδι τοσο καιρο?

 

 

θα επανελθω με φωτο να σας δειξω τι επαιζε. μαλλον το εφτιαξα, θα το τεσταρω να ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1oν εμενα η διαρροη ξεκινησε απο το κρυο μερος της βρυσης και οχι το ζεστο.

2ον η μπαταρια που εχει στο βιντεο που εβαλα, ειναι ακριβως η ιδια με αυτη που εχω και εγω και με αυτη που εβαλε ο φιλος που εχει το προβλημα.

3ον το τεφλον το εβαλα στο σπειρωμα καλου κακου γιατι ετσι και αλλιως πριν δεν ειχε καν τεφλον.

4ον εγραψα εγω πουθενα οτι τα λαστιχακια τα πηρα απο ψιλικατζιδικο ? Εγραψα απο μαγαζι με ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ η το Praktiker που εχει τετοια πραγματα.

5ον Εχω κανει αρκετες επισκευες χωρις να εχω ποτε κανενα προβλημα (πιανουν γενικα τα χερια μου).

Τα υδραυλικα δεν ειναι καμια επιστημη σε τετοια απλα πραγματα. Εβαλα βιντεο και διαδικασια την οποια εχω κανει και εγω ο ιδιος για να βοηθησουμε το παλικαρι και τιποτα παραπανω.

Φίλε μου εδώ δεν μιλάμε για την δική σου περίπτωση μιλάμε για την περίπτωση του ΤS

2ον η μπαταρία του βίντεο είναι ίδια με την δική σου αλλά όχι με του TS αν έβλεπες την φωτογραφία που ανέβασε θα το καταλάβαινες... Σε κάθε περίπτωση ο τρόπος σύνδεσης σύνδεσης είναι ο ίδιος αυτό που αλλάζει είναι ο μικτης... Στην περίπτωση σου είναι ένας μηχανισμός εσωτερικής μιξης και στην άλλη είναι δύο (ένας για ζεστό ένας για κρύο)...

3ον ο λόγος που δεν είχε πριν τεφλον είναι επειδή δεν κάνει τίποτα απολύτως σε σύνδεσμολογια τύπου ρακορ... Ο λόγος του ότι χάνει πλέον η δική σου βρύση δεν έχει να κάνει με το τεφλον έχει να κάνει με την καινούργια φλατζα που έβαλες...

4ον το Praktiker και όλα αυτά του είδους μαγαζιά θεωρούνται ψιλικατζιδικα σε θέμα ποιότητας από όλους τους υδραυλικους (και όχι άδικα)...

Σορυ αν ήμουν λίγο επιθετικός στην αρχή και συμφωνώ ότι αν πιάνουν τα χέρια σου αυτά τα απλά πράγματα τα κάνεις και μόνος σου δεν είναι επιστήμη... Αλλά για τα υπόλοιπα άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω σαν υδραυλικός που είμαι...

 

 

edit : TS αυτό που έχανε στην περίπτωση σου είναι ο κόφτης που λέμε εμείς οι υδραυλικοι η καλύτερη διαδικασία για κάποιον που δεν ξέρει πόσο πρέπει να το σφιξει είναι αφού το σφιξει λίγο να ανοίξει την κεντρική βανα νερού και μετά να ξεκινήσει πάλι να σφίγγει μέχρι να σταματήσει να χάνει... Μετά καθαρίζεις καλά με στεγνό πανί να είσαι σίγουρος ότι σταμάτησε και του δίνεις ακόμα 3/4 της ολόκληρης στροφής... Πρόσεξε μην την σφιξεις πάρα πολύ γιατί τα O-ring (φλαντζες και αυτές αλλά διαφορετικές) που έχει μέσα κόβεται εύκολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε να σε ρωτησω πως ειναι δυνατον να ξεσφιξε ολο αυτο το μπουλονι απο μονο του ?( κοφτης οπως το λες )

οπως ειπα αρχικα δεν το εχω ουτε 3 χρονια.. ειναι δυνατον να μην το ειχε σφιξει καλα εξαρχης ο υδραυλικος που το εβαλε?

 

επισης ειναι δυνατον τοσο καιρο να επαιρνε αερα μεσα, μεσω του ξεσφιγμενου κοφτη? γιατι πριν οταν ανοιγα το ζεστο νερο.. το πεταγεται με πιεση σαν ψεκαστικο φαση και ηθελε λιγη ωρα να στρωσει.. ενω τωρα η ροη του ζεστου ειναι κανονικη .. ειχα αυτο το θεμα παλιοτερα

γινεται να μπηκε αερας στο δικτυο μεσω εκει ?

 

το εσφιξα πιστευω κομπλε μιας και δεν χανει ( αποσο εχω δει τουλαχιστον μεχρι τωρα ) αμα το ειχα σφιξει παραπανω και εκανα ζημια στα ο-ρινγ .. φανταζομαι θα το καταλαβαινα ε.. δλδ θα ειχε μεγαλη διαρροη?

 

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...