Προς το περιεχόμενο

Διαφορές Elephone ELE Explorer 4K Ultra HD με Elephone EleCam Explorer Elite 4K


tziminhio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα παρελαβα την Elite και εγω.Για να δουμε

Καλημέρα.

Παρελαβα και εγω την elite αλλα ακομα δεν μπορεσα να την δουλέψω γιατι εχω θεμα με την συνδεση με την εφαρμογη για το κινητο μου.

Εσυ είχες τετοιο προβλημα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την ψήνω και εγώ την Elite ρε παιδιά, έχουμε κανένα πρώτο feedback? Όπως όλοι προφανώς κοίταζα την Explorer 4K και εγώ στην αρχή αλλά ειναι πολλές οι διαφορές:
-Chipset
-Ανάλυση οθονης
-Gyroscope

Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Οσα link στειλατε ειναι απο gearbest. Απο εκει ομως δεν θα μπει φορος? Εχει european warehouse? επειδη δεν βρηκα!!

Βρηκατε την καμερα σε κανα αλλο european warehouse??

Δεν μπαίνει φόρος αν βάλεις τρόπο αποστολής απλό ή registered ταχυδρομείο, ή κάποιο courrier κινέζικο τύπου ems. Αν βάλεις DHL/ACS/Fedex κτλ, θα περάσει στάνταρ από τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαίνει φόρος αν βάλεις τρόπο αποστολής απλό ή registered ταχυδρομείο, ή κάποιο courrier κινέζικο τύπου ems. Αν βάλεις DHL/ACS/Fedex κτλ, θα περάσει στάνταρ από τελωνείο.

Να'σαι καλα φιλαρακο.. Το ιδιο ισχυει για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες απο Κινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι νέο που διάβασα. Θα υπάρχει χρέωση σε κάθε παραγγελία από κίνα με ελάχιστη τα 3€!! Για όλες τις παραγγελίες

Επεξ/σία από fatsas2222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι νέο που διάβασα. Θα υπάρχει χρέωση σε κάθε παραγγελία από κίνα με ελάχιστη τα 3€!! Για όλες τις παραγγελίες

link παίζει ή μπα? Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

link παίζει ή μπα?

Στο fb το λέγανε κάποια άτομα σε ένα ποστ. Κάποιος ρώτησε στα ελτά Επεξ/σία από fatsas2222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο δεν ειναι καινούργιο. Ειναι παλιά χρεωση που υπαρχει εδω και χρόνια.

 

Τα 3€ αφορούν απλά την διαδικασία αποστολής και παραλαβής των εντυπων απο τα ΕΛΤΑ προς το τελωνείο και ξανά απο το τελωνείο πισω προς τα ΕΛΤΑ. Ειναι κοστος εργατικων στην πραξη.

 

Δεν αφορά δασμούς και επιβάλεται για κάθε δεμα που θα περασει τελωνειο, είτε αυτό κριθεί αδασμολογητο είτε επιβληθουν δασμοί. Εννοειται οτι ισχυει μονο για δεματα που προερχονται απο χωρες εκτος ΕΕ και οχι μονο απο Κίνα.

 

Εαν κριθει το δεμα απο το τελωνειο αδασμολογητο τοτε απλα πληρωνεις 3€ κατα την παραλαβη του απο το τελωνειο.

 

Εαν το δεμα εκτελωνιστει κανονικα τοτε θα πληρωσεις προς το ταχυδρομειο και το κοστος των εγγραφων εκτελωνισμου (~30) επιπλεον των δασμων και της αμοιβης εκτελωνιστή.

 

Οτι ερχεται με ιδιωτικες courier περναει κατα 99% απο δασμολογηση γιατι εχουν συμφερον οι εταιρειες να περναει για να τσεπωνουν τα ~30€ παραδοσης των εγγραφων εκτελωνισμου.

 

Τα δεματα ταχυδρομειου ασχετως μεγεθους δεν εκτελωνιζονται ολα. Στην πραξη δεν τα βλεπουν σχεδον ποτε τα ιδια τα δεματα. Επειδη ειναι αδυνατο να εκτελωνιστουν και να ελεγθουν ολα, ελεγχονται κυριως τα χαρτια τους και το τι ειναι δηλωμενο σε αυτα. Οποτε εαν εχετε δηλωσει αξια μεγαλυτερη απο 50€ κανονικα θα δασμολογηθει. Κατω απο 50€ ή οσα δηλωθουν "δωρο" εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να μην ελεγχθουν ποτε και να κριθουν αδασμολογητα ακομη κι αν ειναι μια κουτα 1Χ1 πχ. Δεν ειναι 100% σιγουρο βεβαια.

 

Κοστος:

Χαρτια εκτελωνισμου ~30-35€

Αμοιβη εκτελωνιστη ~50 ελαχιστο (αναλογα το κοστος του αντικειμενου ανεβαινει)

Δασμοί: 3% επι του [τιμολογιο αγορας + εξοδα μεταφορας]

ΦΠΑ: 24% στο συνολο [τιμολογιο αγορας+μεταφορικα+δασμοι]

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.angroid.gr/android-tutorials/o-ipertatos-odigos-agoron-apo-tin-kina
 

Συμφωνα με αυτο το αρθρο, πλεον ανοιγουν και πολλα δεματα που ερχονται απο Κινα με απλο ταχυδρομειο.

Καποιος να επιβεβαιωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καθαρά θέμα τυχης, περιοδου, συγκυριας, φορτου εργασιας, διευθυντη, επαρκειας προσωπικου κλπ. Πάντα οτι ερχοταν απο Θεσσαλονικη ειχε μεγαλυτερες πιθανοτητες να περασει απο τελωνειο και δασμους. Δεν ειναι καινουργιο αυτο. Ειναι ενα ρισκο που επιλεγεις να το παρεις ή όχι. Κανενας δεν θα σου εξασφαλισει ποτε τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψαχνω και εγω μια action camera, σκεφτομουν την s η τη pro.

Η χρηση θα ειναι βιντεο 1080p και φωτογραφιες.

Θα ηθελα να εχει οθονη για τις ρυθμισεις, αλλα αν χανουμε σε ποιοτητα καλυτερα χωρις.

Φωτογραφια χωρις σκοπευτρο πως βγαζουμε; υπαρχει κανενα που κουμπωνει επανω;

Τιμή θα ηθελα κατω απο 100.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παράγγειλα την  Elite σε εξαιρετική τιμούλα από EU αποθήκη μάλιστα...

Με τόσα extra που έχει πιστεύω ότι είναι μεγάλο vfm....
 
http://www.gearbest..../pp_411149.html

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...