Προς το περιεχόμενο

Το σύστημα infotainment XAV-AX100 της Sony κοστίζει $499 και υποστηρίζει Android Auto και Apple CarPlay


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα universal πρώτυπο για android και ένα για apple.

Αυτό σου δίνουν. Δεν εξαρτάσαι από τα apps του κατασκευαστή της μονάδας σου..

 

 

Θα έχει nissan του 80 φαίνεται.

Αυτό δεν κάνει το (Android Open Accessory Protocol 2.0) AOA 2.0 ?

Το Android auto είναι κάποια συνέχεια του?

 

Sorry που ρωτώ απλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο και μου φαίνεται ίδιο.

 

Δηλαδή ας πούμε και με την συσκευή της ή sony το ίδιο δεν θα κάνει?

Πάλι για αγορά ξεχωριστής συσκευής, πέρα από τις εργοστασιακές μιλάμε και με διασύνδεση με android συσκευές ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πριν την Sony που μυριστηκε χρήμα από την συγκεκριμένη κατηγορία, υπάρχουν από το 2014 αρκετές κινεζικες λύσεις με 2 din Android συσκευές. Βέβαια η ποιότητα τους είναι αμφίβολη γι αυτό οι πιο ψαγμένοι μέχρι πρότινος έκαναν την πατέντα χρήσης του nexus 7 ως car multimedia system. Φυσικά με root συσκευής μπορείς να κάνεις τα πάντα. Όποιος θέλει και πιάνουν τα χέρια του ψάχνει βιντεακια στο YouTube και την κάνει. Ανάλογο πρότζεκτ 2din με nexus 7 σε Mazda mx5 μου στοίχισε περίπου 150 ευρώ με μεταχειρισμενο ελαφρώς ταμπλετακι. Στο eBay υπάρχουν ανταπτορες bluetooth που κουμπώνουν στις εργοστασιακες φυσες και δεν καταργούν τα χειριστήρια του τιμονιού. Τα μετατρέπουν ουσιαστικά σε remote bluetooth control και συνδέονται με οποιοδήποτε σύστημα. Η υπηρεσία που σου διαβάζει τα μηνύματα από τα ηχεία είναι εντελώς άβολη καθώς πολλές φορές στο αυτοκίνητο δεν είσαι μόνος σου. Πάντα υπάρχει κίνδυνος να εκτεθεις ανεπανόρθωτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα μπει η γκουμουτσα γραφει ο ενας, θα βαλω κινητο λεει αλλος, κανω την ιδια δουλεια με 2 κακασχημες συσκευες ο αλλος.

 Η συσκευη ειναι επωνυμη, απο εταιρεια με παραδοση στο χωρο, πανεμορφη και  νομιζω  με καταπληκτικη τιμη για αυτα που προσφερει.

 Καποτε σκαγαμε τετοια χρηματα μονο για να παιζει cd, ουτε καν mp3.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση ασχετου: Μπορει να μπει σε οποιοδηποτε αυτοκινητο?

Εχω ενα nissan micra 2007 μοντελο και δεν εχει χωρο για infotainment. Εχει το κλασσικο ραδιο-cd. 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιον απαντησει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 3, 4 μερες που αγορασα ενα opel corsa color edition .  Υποστηρίζει και android auto και apple. 

Το Android auto ειναι μια μαμακια και μιση.  Ψαχνω τοσες μερες μηπως υπάρχει καμια λυση να κανω mirroring την οθονη του κινητου αλλα δεν... Τι να το κανεις το android auto?  Υποστηρίζει πλοηγηση μονο με Google maps και χρεωση data,  ουτε καμερες δεν εχει ουτε τιποτα..  Navigon κλπ σοβαρα προγράμματα πλοηγησης τα ξεχνας.  Για player έχει το αχρηστο Google music.  Οκ παιρνει και 3, 4 ακομα εφαρμογές απο playstore οπως tunein για να ακους σταθμους μεσω νετ.. 

Για Ελλαδα οι υπηρεσίες της Google πρακτικά είναι αχρηστες.. 

 Μου λειπει το αυτοσχέδιο android σύστημα που ειχα φτιαξει στο προηγ αμαξι.. 

Android σκετο που το κανεις οτι θες με οτι player,  navigation κλπ θες. Συσκευες που παιζουν μονο Android auto ειναι σκουπιδια στην κυριολεξία και μονο ασχετοι που δεν ξερουν καν τι είναι τις υποστηρίζουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσείς ισχυρίζεσται ότι αυτό μπορεί να μπει σε κάθε σύγχρονο αυτοκίνητο (πχ ford, vw, bmw, δεν μιλάω για saxo εποχές) και να μιλήσει με το canbus του αυτοκινήτου, να δείξει κλιματισμούς και λειτουργίες του αυτοκινήτου, εννοείται χωρίς το αυτοκίνητο να βγάλει καμία 10αρια errors σε κάποιο επόμενο σκαναρισμα του εγκεφάλου, ξεπερνάω το που θα μπει και πώς, ας πούμε ότι μπήκε που είναι σχεδόν αδύνατον να κουμπωσει.

 

Τώρα με την άγνοια μερικών περί ήχου στο αυτοκίνητο δεν θα ασχοληθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσείς ισχυρίζεσται ότι αυτό μπορεί να μπει σε κάθε σύγχρονο αυτοκίνητο (πχ ford, vw, bmw, δεν μιλάω για saxo εποχές) και να μιλήσει με το canbus του αυτοκινήτου, να δείξει κλιματισμούς και λειτουργίες του αυτοκινήτου, εννοείται χωρίς το αυτοκίνητο να βγάλει καμία 10αρια errors σε κάποιο επόμενο σκαναρισμα του εγκεφάλου, ξεπερνάω το που θα μπει και πώς, ας πούμε ότι μπήκε που είναι σχεδόν αδύνατον να κουμπωσει.

 

Τώρα με την άγνοια μερικών περί ήχου στο αυτοκίνητο δεν θα ασχοληθω.

Δεν αναφέρθηκε κάτι για canbus και κλιματισμό. Τα χειριστηρια τιμονιού είναι Canbus?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση ασχετου: Μπορει να μπει σε οποιοδηποτε αυτοκινητο?

Εχω ενα nissan micra 2007 μοντελο και δεν εχει χωρο για infotainment. Εχει το κλασσικο ραδιο-cd.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιον απαντησει!

Οι θέσεις που έχουν τα αυτοκίνητα για συστήματα ήχου και ψυχαγωγίας χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. 1din και 2 din. 1 din είναι το μέγεθος του κλασσικού ραδιοcd και 2 din το διπλάσιο. Μερικά αυτοκίνητα είχαν από κατασκευής τους εργοστασιακά ραδιοcd και σε αυτά έπρεπε κάποιος να βρει πρόσοψη πλαίσιο και να αφαιρέσει το εργοστασιακό ραδιοcd για να κουμπώσει ένα σύστημα 2 din. Στα Nissan micra αν δεν.κανω λάθος υπάρχει εργοστασιακό ράδιο με το ντουλαπάκι από επανω. Εκεί κάνεις πατέντα και αγοράζεις πλαίσιο που μπαίνει σαν add on πάνω στο ταμπλό και χωράει ένα σύστημα 2 din. Φυσικά καταργεί το μικρό ντουλαπάκι. Σε όλα τα ιαπωνικά αυτοκίνητα υπάρχουν προσόψεις γιατί είναι η χώρα με τις περισσότερες μετατροπές σε car audio entertainment. Κάνε αναζήτηση Nissan micra 2 din adaptor και είμαι σίγουρος πως θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Τώρα αν δεν θες να ξοδεύεις λεφτά για πλαίσια έχω δει και σύστημα με 7άρα οθόνη (2din) που χωράει σε θέση για 1 din όπως αυτό --> https://www.google.gr/search?q=2+din+1+din+adapter&client=ms-android-sonymobile&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyxsWgpNbOAhWHXBQKHQu8AAkQ_AUIBygB&biw=540&bih=831#tbm=isch&q=1+din+7%22&imgrc=8_scCLMaC6tWQM%3A δλδ μπαίνει στην θέση για 1 din και έχει μεγάλη οθόνη που σε μερικά μοντέλα είναι και αποσπωμενη! Μια ακόμα καλή λύση είναι να πάρεις σύστημα Android 1din με αναδίπλωση στην οθόνη. Όταν λειτουργεί ανοίγει μπροστά και όταν σβήνει κρύβεται και μοιάζει σαν ένα κανονικό ράδιο cd για να μην τραβάει και τα βλέμματα. Πάντως αν θες να πάρεις το σύστημα που αναφέρει το άρθρο, τότε η μόνη λύση είναι το πλαίσιο που σου ανέφερα πιο πάνω.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις 1 din συσκευη που κανει slide out την οθονη λες και ειναι cd και την σηκωνεις...δεν ξερω αν εχει το συγκεκριμενο μοντελο σε τετοια εκδοση βεβαια, ισως κατι παρομοιο και ισως χωρις android η car play...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...