Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρέπει να έχεις και πολύ δουλειά για να ασχολείσαι με κάθε απάντηση εδώ μέσα. 

 

Προς τους mods: Συγνώμη παιδιά είμαστε εκτός θέματος. 

Γιατί εσύ ξέρεις τι ωράρια έχει ο καθένας και το πως δουλεύει. Έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι reviewers (και όσοι χρήστες δεν έχουν κακάκια στον εγκέφαλο) καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα,, ότι το iPhone παρουσιάζεται γρηγορότερο (και με σταθερά γρήγορη απόδοση) όχι μόνο λόγω hw, αλλά καλύτερου optimization των εφαρμογών του και του συστήματος συνολικά. Είτε πρόκειται για φόρτωμα εφαρμογών, είτε για εναλλαγή ανοιχτών εφαρμογών, είτε για απόδοση σε 2d αλλά και σε 3d εφαρμογές, είτε για απλή περιήγηση στα μενού και τα περιεχόμενά τους, η απόδοση του iPhone είναι η ταχύτερη δυνατή αυτή τη στιγμή στον κόσμο, χωρίς κομπιάσματα, stuttering και frame drops, χωρίς την ανάγκη επανεκκίνησης ή κλείσιμο εφαρμογών. Δεν θα συναντήσει κανείς τα φαινόμενα που υπάρχουν στο android με παιχνίδια να τρέχουν καλά σε κάποια μοντέλα και να σέρνονται σε άλλα, με το σύστημα να αρχίζει να κρεμάει μετά από λίγες μέρες χρήσης, με τον επεξεργαστή να κάνει throttling λόγω υπερθέρμανσης, με τα fps να μη διατηρούνται σταθερά για "ανεξήγητους" λόγους κλπ. Μετά από τόσα χρόνια ανάπτυξης των δυο πλατφόρμων, το iPhone συνεχίζει να προσφέρει την πιο άρτια, πιο smooth, πιο ευχάριστη εμπειρία χρήσης. Ακόμα και σε παλιότερα μοντέλα, η συνολική απόδοση του λειτουργικού παραμένει πολύ καλή, γι' αυτό και οι χρήστες χρησιμοποιούν ακόμα τις παλιές συσκευές τους ή όταν τις πουλούν, βρίσκουν εύκολα αγοραστή. Για να δανειστώ το ύφος ενός αγαπητού μέλους του φόρουμ, ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα το android καταφέρει να πλησιάσει την άρτια και αψεγάδιαστη απόδοση του iOs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι προέκταση της προσωπικότητας μου, είναι εργαλείο της δουλειάς μου σε αντίθεση με τους περισσότερους που το κράζουν δίχως να έχουν κάνει κάτι παραγωγικό με το παραπάνω τηλέφωνο, η για την ακρίβεια κάτι με το παραπάνω λειτουργικό σύστημα και δεν αναφέρομαι στα Gimmicks που συνεχώς τονίζετε στο "γρηγορότερο" note.

ελα ξεκολλα ενταξει δεν υπερασπιζομαι καμια εταιρεια ολες γραμμενες τις εχω παιρνω οτι θεωρω καλυτερο για εμενα την εκαστοτε περιοδο και προσπαθω να μην επιρρεασω τις επιλογες γνωστων μου καθως θεωρω πως δεν υπαρχει μπεστ σε κινητα αλλα το what floats you boat ,αλλα τι κανεις με το smart σου που δεν μπορεις να το κανεις με ενα πχ mid range xiaomi?

Μην μου πεις για ταχυτητα γιατι θα παπαρολογισουμε το 1 δευτερολεπτο γρηγοροτερο ανοιγμα δεν αποτελει επιχειρημα για τιποτα ομως.

Πια ειναι η δουλεια σου που απαιτει iphone?(το να μου πεις οτι εχω mac και θελω να εχω iphone δεν σημαινει οτι η δουλεια σου απαιτει iphone σημαινει πως οι επιλογες σου το απαιτουν)

θα εκτιμησω πιο πολυ να μου πεις απλα ρε φιλε μου αρεσει στην τελικη επιλογη σου ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ξεκολλα ενταξει δεν υπερασπιζομαι καμια εταιρεια ολες γραμμενες τις εχω παιρνω οτι θεωρω καλυτερο για εμενα την εκαστοτε περιοδο και προσπαθω να μην επιρρεασω τις επιλογες γνωστων μου καθως θεωρω πως δεν υπαρχει μπεστ σε κινητα αλλα το what floats you boat ,αλλα τι κανεις με το smart σου που δεν μπορεις να το κανεις με ενα πχ mid range xiaomi?

Μην μου πεις για ταχυτητα γιατι θα παπαρολογισουμε το 1 δευτερολεπτο γρηγοροτερο ανοιγμα δεν αποτελει επιχειρημα για τιποτα ομως.

Πια ειναι η δουλεια σου που απαιτει iphone?(το να μου πεις οτι εχω mac και θελω να εχω iphone δεν σημαινει οτι η δουλεια σου απαιτει iphone σημαινει πως οι επιλογες σου το απαιτουν)

θα εκτιμησω πιο πολυ να μου πεις απλα ρε φιλε μου αρεσει στην τελικη επιλογη σου ειναι

App Development το οποίο το έκανα αρκετές φορές Cross Platform και είδα τα αποτελέσματα όταν στο P8 Της Huawei μου εμφανιζόταν η εφαρμογή όπως την περίμενα το ίδιο και στο iPhone και στο S6 της Samsung ήταν αλλού η γραμματοσειρά αλλού τα κουμπιά και δεν συμμαζεύεται, επίσης προσφέρει καλύτερα εργαλεία και optimization για τις εφαρμογές πράγμα που λείπει απλά από το Android. Το μεγαλύτερο ποσοστό εφαρμογών θυμίζουν εποχές Gingerbread ενώ ελάχιστες είναι αυτές που χρησιμοποιούν εξαρχής το Material Design αφού δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές, το ίδιο ισχύει και με τις λειτουργίες των εφαρμογών. Όταν η εφαρμογή μου τρέχει απροβλημάτιστα σε iPhone του 2011 και στα μισά κινητά Android 2015+ να παίζει σωστά και στα άλλα μισά να είναι σαν τσίρκο. Εμένα αυτό μου λέει πολλά για την ποιότητα του Λειτουργικού συστήματος. Δεν αμφιβάλω ότι το Note 7 έχει άριστο Hardware. Αλλά τι να το κάνω όταν δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί το Λειτουργικό σύστημα όπως πρέπει; Οταν το κάθε κινητό προσφέρει δυνατότητες που το αντίπαλο του δεν έχει ενώ μοιράζονται το ίδιο λειτουργικό σύστημα τι να το κάνω; Να κάθομαι να γράφω για κάθε συσκευή ξεχωριστά την εφαρμογή; Άμα ήθελα το κινητό μου μόνο για Chatting, κλήσεις, μουσική, κοινωνικά δίκτυα άντε και καμιά ταινία τότε θα με βόλευε αλλά, όταν χρειάζομαι συγκεκριμένα SDK, API και ανταπόκριση από την ίδια την εταιρία και δεν την έχω τότε τρώει Χ. Έχω και Galaxy σπίτι και Huawei και Moto και iPhones και iPads. Τα δοκίμασα τα σύγκρινα αλλά όπως και να το κάνουμε. Άμα κάνεις παραπάνω δουλειά από το να αλλάζεις ROM και να χρησιμοποιείς τα κλασσικά Features που προσφέρει η κάθε συσκευή ξεχωριστά. Καταλαβαίνεις ότι το Android έχει χώρο για βελτίωση για να φτάσει το επίπεδο του iOS και αυτό μάλιστα προσπαθεί να κάνει η Google τελευταία αφού θέλει να βγάλει δικιές της Exclusive συσκευές και γιαυτό κοιτάνε οι ασιάτες να βρουν εναλλακτικά λειτουργικά δικά τους, σε περίπτωση που η Google ξεκινήσει το μονοπώλιο με συσκευές και τους πάρει πελάτες. Βλέπε Samsung Tizen, Huawei (δεν ξέρω πως ονομάζεται το δικό  τους) και πάει λέγοντας.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το οτι κραταει τιμη το Iphone που βασιζεται?

 

Εγω εχω ενα Iphone 4 με 8Gb 3ο τηλεφωνο, ποσο να το δωσο, παντως πανω απο 40αρικο δεν παει.

 

Γιατι κραζεται την Samsung οταν ολα που φοραει το Iphone ειναι απο Samsung και Sony στις καμερες.

 

Ενταξει εχει καλητερο λογισμικο, ΟΚ το δεχομαι.

 

Που ειναι δηλαδη στα specs ουααυυυυυ

 

Οθονη , AMOLED θα βαλετε , και ειχε απο το Galaxy S Advance η Samsung.

 

Kαμερα, Samsung και Sony φορατε, φετος το S7 δεν παιζεται ειδικα σε χαμηλο φωτισμο και ταχυτητα τραβηγματος.

 

Χωρος οτι δεν περνεται SD καρτες , αλλη μαλακια....

 

Bluetooth οτι μονο με Iphone , δεν ξερω αν το εχουν αλαξει.

 

Ringtones και themes ?

 

Και μας λετε εχω multi Που ειναι ουαουυυυ και και και , ετσει ακριβως οπως τα λετε ειναι....

 

Θα ανοιξω και εγω 20 εφαρμογες και θα λεω ειμαι γρηγορος... α κοιτα εμενα την ανοιξε...ποιο γρηγορα.

 

Χθες εβαλα Antutu απο το δικο μου S7 και δεν ειδα να ειναι πισω απο το Iphone 6S.

 

Και η συγκριση που εβαλα Intes vs AMD και Sam vs Apple ειναι οχι στο ποιος βγαινει ποιο γρηγορος αλλα οτι το Iphone ειναι παντα ποιο μπροστα απο ολα τα Android.

 

Ενα πραγμα σαν την Intel παντα θα παταει την AMD.

 

Nαι δεν λεω δεν πηρα Iphone  μονο για ενα λογο, γιατι δεν δινει επιδοτησεις, και ειμαι μια χαρα με ενα 50αρικο που πηρα S7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το οτι κραταει τιμη το Iphone που βασιζεται?

 

Εγω εχω ενα Iphone 4 με 8Gb 3ο τηλεφωνο, ποσο να το δωσο, παντως πανω απο 40αρικο δεν παει.

 

Γιατι κραζεται την Samsung οταν ολα που φοραει το Iphone ειναι απο Samsung και Sony στις καμερες.

 

Ενταξει εχει καλητερο λογισμικο, ΟΚ το δεχομαι.

 

Που ειναι δηλαδη στα specs ουααυυυυυ

 

Οθονη , AMOLED θα βαλετε , και ειχε απο το Galaxy S Advance η Samsung.

 

Kαμερα, Samsung και Sony φορατε, φετος το S7 δεν παιζεται ειδικα σε χαμηλο φωτισμο και ταχυτητα τραβηγματος.

 

Χωρος οτι δεν περνεται SD καρτες , αλλη μαλακια....

 

Bluetooth οτι μονο με Iphone , δεν ξερω αν το εχουν αλαξει.

 

Ringtones και themes ?

 

Και μας λετε εχω multi Που ειναι ουαουυυυ και και και , ετσει ακριβως οπως τα λετε ειναι....

 

Θα ανοιξω και εγω 20 εφαρμογες και θα λεω ειμαι γρηγορος... α κοιτα εμενα την ανοιξε...ποιο γρηγορα.

 

Χθες εβαλα Antutu απο το δικο μου S7 και δεν ειδα να ειναι πισω απο το Iphone 6S.

 

Και η συγκριση που εβαλα Intes vs AMD και Sam vs Apple ειναι οχι στο ποιος βγαινει ποιο γρηγορος αλλα οτι το Iphone ειναι παντα ποιο μπροστα απο ολα τα Android.

 

Ενα πραγμα σαν την Intel παντα θα παταει την AMD.

 

Nαι δεν λεω δεν πηρα Iphone  μονο για ενα λογο, γιατι δεν δινει επιδοτησεις, και ειμαι μια χαρα με ενα 50αρικο που πηρα S7

Το ότι εσύ αγόρασες κάποτε 8GB iPhone 4 ενώ ήξερες ότι σε 1 χρόνο θα είναι Outdated δεν φταίει κανείς αλλά εσύ σαν καταναλωτής. Δεύτερον η αρχιτεκτονική του επεξεργαστή σχεδιάζεται από την Apple και κατασκευάζεται από την Samsung και άλλες εταιρίες. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε Engineering, Design και Production. Οπότε σαφώς και πατεντάρει την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή της, διαφορετικά άμα ήταν ο ίδιος επεξεργαστής που κατασκευάζει η Samsung για τον υπόλοιπο πλανήτη και τους κινέζους, οπότε θα είχανε και άλλα κινητά τον ίδιο. Όσο για τις κάμερες γίνεται ακριβώς το ίδιο, κατασκευάζονται κομμάτια από διαφορετικές εταιρίες και συνδυάζονται, όπως παλιότερα τα κομμάτια της κάμερας για το iPhone 5 ήταν κατασκευασμένα από τις Sony, Omnivision, Largan Precision και Genius Electronic Optical. Το ότι στην Ελλάδα δεν δίνουν οι κινητές εταιρίες επιδότηση για να πάρεις άλλη συσκευή δεν πάει να πει ότι σου φταίει η εταιρία που παρέχει το τηλέφωνο. Εγώ προσωπικά που κατοικώ Γερμανία αγόρασα το SE με 20€ τον μήνα δίχως προκαταβολή και άτοκα από την O2 αφού παλαιότερα είχα πάρει επιδότηση για να πάρω το 6S σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Το ότι έβαλες εσύ το Antutu δεν μου λέει κάτι αφού αποδεικνύεται ότι για ένα απλό Video rendering το κινητό χρειάζεται περισσότερο και οι αντίστοιχες εφαρμογές σε Android έχουν κακή υποστήριξη από το λειτουργικό. Τέλος για να κάνουμε και σύγκριση, για το SE μαζί με απεριόριστο συμβόλαιο 2GB LTE + ίντερνετ στο εξωτερικό πληρώνω 32€ μαζί με την συσκευή 12 το συμβόλαιο και 20 η συσκευή ενώ για το S7 ζητούσαν 60€ τον μήνα. Από εκεί και πέρα φαίνεται πιο τηλέφωνο είναι πιο φτηνό. Στις δυτικές χώρες υπάρχει καλύτερη υποστήριξη από τις εταιρίες κινητής, όπως για παράδειγμα το ότι η Deutsche Telekom δίνει μαζί με την αγορά iPhone 6 μήνες Apple Music και μετά στην μισή τιμή τον μήνα μέσα στην τιμή του συμβολαίου. Όταν άνοιξα το σαιτ της Vodafone στην Ελλάδα για να δώ πόσο κοστολογούν τα iPhone γιατί ήθελε ένας συγγενής μου, έμεινα με ανοιχτό το στόμα αφού ζητάνε τα 2/3 της τιμής προκαταβολή, κάτι που δεν ξαναείδα στην ζωή μου. Οπότε άλλες αγορές, άλλες εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και άλλο το κόστος συμβολαίων σε άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S7, S7 EDGE και NOTE 7 εχουν ακριβως το ιδιο hardware. Ολα ιδια αναλυση, ιδιο επεξεργαστη και ιδια ram. Διαφερουν στις ιντσες μονο, στη μπαταρια και στο οτι το note εχει πενακι. Ο,τι επιδοσεις εχει ενα, εχουν και τα αλλα δυο. 

το exynos εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο το snapdragon ..σε ταχυτητα interface και εναλλαγές multitasking  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλος ο Snapdragon ετσει δεν ειναι?

 

Οχι ο exynos υπερέχει των snapdragon εδώ και λίγα χρόνια. Τότε με τον sd800 η Qualcomm δεν παιζόταν έπειτα έπεσε αρκετά με τον κακό sd810 και τον 820 που είναι αρκετά πίσω του 8890 exynos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ο exynos υπερέχει των snapdragon εδώ και λίγα χρόνια. Τότε με τον sd800 η Qualcomm δεν παιζόταν έπειτα έπεσε αρκετά με τον κακό sd810 και τον 820 που είναι αρκετά πίσω του 8890 exynos.

Ο s820 ειναι σχεδον εφαμιλλος με τον 8890 και μαλιστα υπερεχει και λιγο στο gpu κομματι. Το οτι η samsung κανει καλυτερο optimisation στον exynos δεν σημαινει οτι ο 820 ειναι αρκετα πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο s820 ειναι σχεδον εφαμιλλος με τον 8890 και μαλιστα υπερεχει και λιγο στο gpu κομματι. Το οτι η samsung κανει καλυτερο optimisation στον exynos δεν σημαινει οτι ο 820 ειναι αρκετα πισω...

Και φτασαμε στο νοημα της συγκρισης του θεματος.Optimisation.Το Α και το Ω ειναι αυτο.Η apple παντα ειχε αψογο optimisation μεταξυ ios και cpu που φοραει.Αν βαλουμε εναν a9 σε ενα note 7 θα σερνετε οπως και αν μπει ενας 8890/sd820 σε ενα 6s παλι θα εχουμε χειροτερες επιδοσεις.Το ιδιο δεν συμβαινει τοσα χρονια μεταξυ pc/κονσολων?Που ο αλλος θελει 500ευρω gpu για να βγαλει τα γραφικα που εχει το uncharted 4 στο ps4 που κοστιζει ολοκληρο 300 ευρω?Το αποτελεσμα ομως ειναι αυτο.Ο 8890 στα κινητα της samsung εινια πολυ γρηγοροτερα απο αυτα με sd820.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φτασαμε στο νοημα της συγκρισης του θεματος.Optimisation.Το Α και το Ω ειναι αυτο.Η apple παντα ειχε αψογο optimisation μεταξυ ios και cpu που φοραει.Αν βαλουμε εναν a9 σε ενα note 7 θα σερνετε οπως και αν μπει ενας 8890/sd820 σε ενα 6s παλι θα εχουμε χειροτερες επιδοσεις.Το ιδιο δεν συμβαινει τοσα χρονια μεταξυ pc/κονσολων?Που ο αλλος θελει 500ευρω gpu για να βγαλει τα γραφικα που εχει το uncharted 4 στο ps4 που κοστιζει ολοκληρο 300 ευρω?Το αποτελεσμα ομως ειναι αυτο.Ο 8890 στα κινητα της samsung εινια πολυ γρηγοροτερα απο αυτα με sd820.

Μα αυτο λεμε οτι στο θεμα του optimisation απλα τα apple ειναι αλλου...το θεμα ειναι οτι ο 820 δεν εχει μεινει πισω απλα στα κινητα της samsung ειναι χειροτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες αγορασα απο εναν γνωστο που ηταν σε αναγκη το Galaxy S7 Edge στα 350 ευρω.Το ειχε παρει απο σκρουτζομαγαζο πριν 4 μηνες 650.Τι εργαλειο ειναι αυτο ρε μαγκες και πανεμορφο.Το touchwiz με χαλασε λιγο που εχω μαθει με iPhone, αλλα διορθωθηκε με ενα ωραιο theme.Πηρα τηλεφωνο απο εκει που το ειχε αγορασει και μου ειπαν οτι η εγγυηση ισχυει κανονικα αλλα επειδη ειμαι λιγο καχυποπτος ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε κανεναν απο εσας να βγαλει προβλημα κατι που εχετε αγορασει απο σκρουτζομαγαζο το οποιο ειναι παραεισαγωγη, κατα ποσο το καλυπτει η εδω αντιπροσωπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...