Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπα sorry, μία διευκρίνιση τα βίντεο δεν είναι από samsung συσκευή, δεν θα αγόραζα ποτέ samsung (sorry samsung fanboys).

Τα βίντεο είναι από το δύο ετών Oneplus One που τρέχει την γεμάτο bugs Cyanogenmod.

 

Απλά περισσότερα από τα μισά μηνήματα σε αυτό το θέμα ρίχνουν κράξιμο γενικά στο Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι κάνω screen capture και το decoding γίνετε σε real time, 1080p/mp4. Αυτό από μόνο του έχει κάποιο performance hit.

 

Αλλά ανήκεις και εσύ στην κατηγορία αυτόν που ενδιαφέρονται κυρίως για τα millisecond, δες προηγούμενη σελίδα, μήνυμά μου. Νομίζεις ότι δεν θα παίξει κάποιο παιχνίδι? απλά μπορεί να μην το παίζει σε τόσο υψηλά fps όσο κάποια άλλη συσκευή. Αν δεν έχει το PC σου titan δεν μπορείς να απολαύσεις ένα παιχνίδι???

Μα δεν σου μιλησα για το Screen Capture μια χαρα ειναι το Video, και το κινητο σου μια χαρα τα παει στην εναλλαγη παραθυρων. :P
Τι να κανουμε, γουσταρω την ταχυτητα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μα δεν σου μιλησα για το Screen Capture μια χαρα ειναι το Video, και το κινητο σου μια χαρα τα παει στην εναλλαγη παραθυρων. :P
Τι να κανουμε, γουσταρω την ταχυτητα.

 

 

 

sorry no sound

 

και σύγκρινε με αυτό

 

 

βλέπεις καμία σημαντική διαφορά, γιατί εγώ δυσκολεύομαι να βρω.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι συγκρίσεις είναι για γέλια αφού πρόκειται για διαφορετικά συστήματα και άλλα χαρακτηριστικά συσκευών. Αυτά για όσους γνωρίζουν. Εγώ έχω το s7 edge και δεν το αλλάζω με τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα νταξει, την αμυνα την εκανες επαγγελμα. Τι απαντηση στα πυρα που δεχονται ρε συ, ξεκινα σε αυτο το thread απτην σελίδα 1 και δες ποιος ξεκινησε την "επιθεση". Βασικα, εσυ ησουν, αλλα τεσπα XD

Oσο για το να μαντεψω ποιον θα κραξεις, αν ειχα μια ευκαιρια να το βρω, θα λεγα και τους 2. Αυτο ειναι το φυσιολογικο.

 

 

Εχω μεταξυ αλλων, ενα android των 90 ευρω. Επανεκκινηση κανει μονο οταν κλεισει απο μπαταρια. Τι εξυπναδες λες? Εχεις ακουμπησει ποτε android στα χερια σου η οτι διαβασες λες?

Για να το λέω εχω ακουμπήσει όπως λες και εσυ. Και όχι των 90€ των 700€ ναυαρχιδες. Δεν ειναι εξυπνάδα ειναι η πραγματικότητα αυτη και ένα παράδειγμα οτι το android δεν ειναι Σταθερο λογισμικό. Μην μου πείτε πως δεν εχει τύχει ποτε να κολλήσουν και να κάνουν μόνα τους επανεκκίνηση η να του βγάλετε την μπαταρία. Αυτά που λέω εχουν γίνει σε s4 s7edge και lg G4 που εχω συναντήσει. Φαντάζομαι τι θα κάνουν αυτά με τα 90€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο ηλιθια τεστ μετα τα crush/drop/bend tests σε κινητα ειναι τα speedtest. Οτι πιο ανουσιο, και το youtube εχει δωσει τεραστιες διαστασεις. Το βιντεο με το speedtest 6s vs 3310 ειναι το πιο αδιασειστο επιχειρημα.

 

Δεν θα παρω το iphone γιατι μπορει να στραβωσει αμα κατσω πανω του #fucklogic1

Δεν θα παρω το note γιατι ανοιγει τις εφαρμογες 1 δευτ αργοτερα απ το iphone #fucklogic2

Ααα ανοιγει πιο γρηγορα η ταδε εφαρμογη στο iphone, αρα θα θυσιασω την amoled οθονη, την επεκτασιμη μνημη, το miracast και την καλυτερη καμερα της αγορας για να παρω iphone #Fucklogic3

Αααα το sony αντεχει το μπανιο με κοκακολα ενω το iphone οχι, αρα θα παρω το sony #fucklogic4

Κτλ κτλ κτλ

Για να το λέω εχω ακουμπήσει όπως λες και εσυ. Και όχι των 90€ των 700€ ναυαρχιδες. Δεν ειναι εξυπνάδα ειναι η πραγματικότητα αυτη και ένα παράδειγμα οτι το android δεν ειναι Σταθερο λογισμικό. Μην μου πείτε πως δεν εχει τύχει ποτε να κολλήσουν και να κάνουν μόνα τους επανεκκίνηση η να του βγάλετε την μπαταρία. Αυτά που λέω εχουν γίνει σε s4 s7edge και lg G4 που εχω συναντήσει. Φαντάζομαι τι θα κάνουν αυτά με τα 90€

Μπορει να συμβει και στις καλυτερες οικογενειες.

Προσωπικα περισσοτερες φορες μου εχουν κρασαρει εφαρμογες στο ipad4 παρα στο note3 που χα, και ειναι καθαρα θεμα εφαρμογης. Fb και viber κρασαραν/buggaran μονο στο note που οντως ειχαν βγει updates που το ανεφεραν οτι υπαρχει προβλημα. Ενα χρονο τωρα με s6 δεν μου χει κρασαρει ουτε μια, μονο το viber ωρες ωρες τρωει σκαλωματα που φταιει καθαρα η εφαρμογη. Οποτε οχι, λεω με βεβαιαοτητα οτι η samsung απο περσι εχει βελτιωσει παρα πολυ το touchwiz, επανεκκινησεις ουτε γι αστειο.

Ο καθένας βλέπει το κομμάτι της αλήθειας που τον βολεύει. Και παραβλέπει άλλα με μεγαλύτερη "έκταση" και σημαντικότητα από ένα widget ή το toggle των δεδομένων (!), όπως...

 

-το να έχεις σταθερή απόδοση στα παιχνίδια, χωρίς stuttering και framedrops. (λινκ)

-το να έχεις το πιο γρήγορο touch και την πιο γρήγορη απόκριση της οθόνης που να υποστηρίζεται σωστά από το σύστημα, με αποτέλεσμα την πιο "φυσική" αλληλεπίδραση με τη συσκευή σου, χωρίς εκνευριστικά lags και καθυστερήσεις.

-το να μη χάνεις τη νύχτα το 20% της μπαταρίας, αλλά να έχεις τη μέγιστη δυνατή εξοικονόμηση μπαταρίας. (λινκ)

-το να μη κάνει redraw η home screen κάθε τόσο.

-το να μη κολλάει το σύστημα όταν αναβαθμίζει εφαρμογές.

-το να μη χρειάζεται να κλείσεις όλες τις ανοιχτές εφαρμογές συχνά-πυκνά, γιατί ξαφνικά το σύστημα έχει γίνει αργό.

-το να ξέρεις ότι όλα τα apps θα είναι εξίσου καλοσχεδιασμένα και θα έχουν την ίδια άριστη αισθητική αλλά και απόδοση στη συσκευή σου.

-το να ξέρεις γενικά ότι η συσκευή σου θα λειτουργεί άριστα και θα σου προσφέρει το μέγιστο των δυνατοτήτων της, χωρίς να χρειάζεται εσύ να ανησυχείς για το παραμικρό και χωρίς να ψάχνεις τα φόρα για "βελτιώσεις", χάνοντας την εγγύηση και το χρόνο σου.

-το να ξέρεις ότι θα έχεις τη μέγιστη δυνατή υποστήριξη από την εταιρεία.

-το να έχεις τη πιο έξυπνη διαχείριση ram και το καλύτερο δυνατό multitasking, χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις και πολύωρες αναζητήσεις για fix. (λινκ)

-το να έχεις το καλύτερο δυνατό optimization του sw, με εμφανή αποτελέσματα στην απόδοση της συσκευής.

-το να έχεις τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια, χωρίς το φόβο ότι θα βρεθείς με εγκατεστημένα malwares, με προέλευση εντός ή εκτός του επίσημου store.

 

και άλλα πολλά...

Αν εχεις πιασει σοβαρη συσκευη android το μονο απο αυτα που ισχυει ειναι οτι κολλαει η συσκευη οταν γινεται αναβαθμιση εφαρμογων. Καποια απ τα υπολοιπα ισχυουν σε συσκευες κατω των 300€, πολυ δικαιη συγκριση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι σε καθε ευκαιρια θα πω οτι ελεγα απο προσωπικη εμπειρια με το HTC m8 που ειχα. Ενα μεγαλο κριμα που αυτη η εταιρια δεν εμαθε ποτε να τιμολογει τα κινητα της(ή εστω να πεφτουν οι τιμες)οπως πρεπει.

 

Σοβαρα κινητα,σταθεροτατα χωρις φρου φρου και αρωματα. Και το Htc 10 ειναι ενα τετοιο παραδειγμα αλλα δυστηχως εχει τιμη στο Θεο, και γιαυτο και τα βλεμματα για αλλη μια φορα γυρισαν στην Samsung(και σε λιγες εβδομαδες και στην Apple).

 

Ας ειχε καλυτερες τιμες η HTC στην M σειρα της να τα αγοραζε ο κοσμος να εβλεπε τι παει να πει σταθεροτητα και smooth εμπειρια(Sense αγαπη)και τα λεγαμε μετα τι γνωμη θα ειχε ο κοσμος για τα Android κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εμείς με τα ταπεινά iPhone που δεν πιάνουν μία, έχουμε TouchID από ζαφείρι έτσι γιατί πληρώνουμε όπως λεέι και ο King2009 800€

Ενα δεος δηλαδη σαν να φορας χρυσο δαχτυλιδι 24 καρατιων με σμαραγδι πανω, νοιωθεις με το ζαφειρι στο home button ε;

Εγω παλι σε καθε ευκαιρια θα πω οτι ελεγα απο προσωπικη εμπειρια με το HTC m8 που ειχα. Ενα μεγαλο κριμα που αυτη η εταιρια δεν εμαθε ποτε να τιμολογει τα κινητα της(ή εστω να πεφτουν οι τιμες)οπως πρεπει.

 

Σοβαρα κινητα,σταθεροτατα χωρις φρου φρου και αρωματα. Και το Htc 10 ειναι ενα τετοιο παραδειγμα αλλα δυστηχως εχει τιμη στο Θεο, και γιαυτο και τα βλεμματα για αλλη μια φορα γυρισαν στην Samsung(και σε λιγες εβδομαδες και στην Apple).

 

Ας ειχε καλυτερες τιμες η HTC στην M σειρα της να τα αγοραζε ο κοσμος να εβλεπε τι παει να πει σταθεροτητα και smooth εμπειρια(Sense αγαπη)και τα λεγαμε μετα τι γνωμη θα ειχε ο κοσμος για τα Android κινητα.

Ο κοσμος που ξερει απο κινητα μια χαρα γνωμη εχει για τα android flashships... Αυτοι που ζουν στον κοσμο τους ειναι τα τυφλα isheeps... Ειδικα με αυτο το βιντεο ξεσαλωσαν.

Η htc εχει χασει το παιχνιδι εδω και χρονια, και την ακολουθει η sony.

Τα βλεμματα παντα θα στρεφονται στις μεγαλυτερες εταιριες, αναποφευκτα. Ειδικα οπου υπαρχει το .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες πως αλλαζουν οι καιροι. Μεχρι πριν λιγο καιρο ολοι οι android users και ειδικα οι samsung users αποθεωναν τα speedtest και οχι μονο αυτο αλλα χλευαζαν το iphone οτι δεν κραταει τις εφαρμογες, οτι ο safari κανει reload κλπ. Ξαφνικα τωρα που το iphone τα εχει σαρωσει ολα στο συγκεκριμενο ζητημα εχασε την σημασια του και μετρανε αλλα θεματα ποια. Το κομπλεξ στο μεγαλειο του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@heavyrain ζαφείρι = scratch resistant όσο για τους υπόλοιπους ανώριμους χαρακτηρισμούς δεν θα σχολιάσω γιατί δεν θα πέσω στο επίπεδο σου, όπως το έκανα παραπάνω με άλλους "τεχνογνώστες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με πείσατε, το επόμενο κινητό που θα πάρω (αν ποτέ πεθάνει το ταπεινό NOTE3 μου) θα είναι iphone γιατί πάνω από όλα είναι αξιόπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βραδυ δοκιμασα μεσα στην παρεα 2 Iphone 6S, και ναι μπορω να πω (αν και κατοχος S7) οτι σαν κινητα ειναι Power.

 

Απο θεμα θερμοκρασιας κινητου δεν τραβανε ζορι, ειλικρινα σε οποιοδηποτε benchmark δεν ανεβασαν ποτε θερμοκρασια σε φαση να πεις νιωθο ζεστη στο κινητο-χερι μου, ακομα και με full εφαρμογες σε στιγμη να βλεπουμε AIDA64 οτι εχουν 100mb μνημης ελευθερα.

 

Απο μενα respect στην Apple.

 

Σε Antutu εβγαλε το ενα 121.000 (2 ημερων τηλεφωνο) δεν ξερω το γιατι, αλλα στο θεμα τρεχω παιχνιδια ηταν σαν να ειχε 200.000+, εχω screenshot απο το κινητο μου, αλλα δεν μετραει αυτο που λεει σε καμια περιπτωση.

 

Αυτο το optimaze ειναι απο αλλο πλανητη.

 

Kριμα που εδω Ελλαδα κρατανε τετοιες πολιτικες οι εταιριες κινητης και δεν δινουν τιποτα στο να σε βοηθησουν να τα παρεις, και οι 2 απο Αγγλια και δωσανε 100 λιρες και ενα παγιο με καποιο δανειο κινητο τιποτα σε σχεση με τις χρεωσεις εδω (αληθινα αυτα που ειπε ο φιλος σε ποιο πισω ποστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις πιασει σοβαρη συσκευη android το μονο απο αυτα που ισχυει ειναι οτι κολλαει η συσκευη οταν γινεται αναβαθμιση εφαρμογων. Καποια απ τα υπολοιπα ισχυουν σε συσκευες κατω των 300€, πολυ δικαιη συγκριση.

S7 edge έχω. Ό,τι έγραψα το έχω δει και συνεχίζω να το βλέπω στη συσκευή μου. Η κατανάλωση του android system σταθερά ψηλά, πάνω από 20%. Κλείσιμο εφαρμογών κάθε 2-3 μέρες γιατί ξαφνικά το σύστημα σέρνεται. Stuttering σε κάποια παιχνίδια κλπ. Με τον καιρό, πάντως, υπάρχει βελτίωση, φαντάζομαι παίζουν ρόλο και τα updates της samsung.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S7 edge έχω. Ό,τι έγραψα το έχω δει και συνεχίζω να το βλέπω στη συσκευή μου. Η κατανάλωση του android system σταθερά ψηλά, πάνω από 20%. Κλείσιμο εφαρμογών κάθε 2-3 μέρες γιατί ξαφνικά το σύστημα σέρνεται. Stuttering σε κάποια παιχνίδια κλπ. Με τον καιρό, πάντως, υπάρχει βελτίωση, φαντάζομαι παίζουν ρόλο και τα updates της samsung.

 

Αγοράζεις μια πανάκριβη συσκευή μόνο και μόνο για να την κράζεις, συνεχίζεις να την χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να την κράζεις. Μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις μια πανάκριβη συσκευή μόνο και μόνο για να την κράζεις, συνεχίζεις να την χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να την κράζεις. Μάλιστα.

Προφανεστατα ποτε δεν επιασε τη συσκευη στα χερια του, μην το κουραζουμε.... εχω s6 και εχω να το κανω restart 25 μερες, δουλευει αψογα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...