Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω τι λέτε εσείς αλλά battery drain δεν έχω συναντήσει ποτέ στο φθηνό και το ταπεινό 1,5 έτους Huawei Ascend G620s μου με το Kitkat 4.4.4. Μια εβδομάδα να το αφήσω σε αναμονή και χωρίς κανένα reset, δε χάνω πάνω απο 30-40% μπαταρία.

 

Άποψή μου είναι ότι τα android κινητά είναι value for money σε σχέση με την Apple, που επίσης κατά την άποψή μου είναι μια πολυδιαφημισμένη μπαρούφα. Ας βγάλει smartphones των 100 και των 150 ευρώ και ξανασυζητάμε για ποιότητα κατασκευής και επιδόσεις. Όχι μόνο εκ του ασφαλούς και με κινητά των Χ>700 ευρώ. Συν ότι τα android κινητά τα προσαρμόζεις στα δεδομένα που γουστάρεις και τα customάρεις όσο δε πάει.

 

Όσο για κάποιους που διάβασα ότι τα iPhone ειναι καλύτερα γιατί έχουν κάτι απειροελάχιστες διαφορές στην απόκριση. Οκ, μάγκες. Δώστε 300 ευρώ παραπάνω για να ανοίγετε εφαρμογή σε 0,3 αντί 0,6 δευτερόλεπτα. Προτιμώ να κρατήσω τα λεφτά και να πετάξω έναν FX-9590 στον desktop μου που θα κάνει παπάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε flight mode στην αναμονή, ναι, κρατάει μέρες. Απλώς έτσι δεν το λες τηλέφωνο, το λες σουβέρ.

 

Nαι αλλά κάποιοι έγραψαν ότι σε ένα βράδυ τα android τρώνε 20% σε αναμονή. 

 

Το δικό μου smartphone το φορτίζω maximum 1 φορά την ημέρα και αυτό όταν η μπαταρία πέσει στο 35-40%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας βλέπει το κομμάτι της αλήθειας που τον βολεύει. Και παραβλέπει άλλα με μεγαλύτερη "έκταση" και σημαντικότητα από ένα widget ή το toggle των δεδομένων (!), όπως...

 

-το να μη χάνεις τη νύχτα το 20% της μπαταρίας, αλλά να έχεις τη μέγιστη δυνατή εξοικονόμηση μπαταρίας. (λινκ)

Εδω γραφτηκε για το 20% μπαταριας και αυτο ενα ατομο στο reddit που εκανε κατι δοκιμες.

Nαι αλλά κάποιοι έγραψαν ότι σε ένα βράδυ τα android τρώνε 20% σε αναμονή. 

 

Το δικό μου smartphone το φορτίζω maximum 1 φορά την ημέρα και αυτό όταν η μπαταρία πέσει στο 35-40%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος από αυτό: http://www.mls.gr/?pid=165&la=1&itmID=302 το tablet, που δεν θα το έλεγες και δυνατό, ούτε έχει χαρακτηριστικά "ναυαρχίδας"

 

Είμαι υπέρ ευχαριστημένος και το μόνο λάθος που έκανα, ήταν που δεν αγόρασα 2 όταν το είχε σε προσφορά η Forthnet.

 

Μηδέν κολλήματα, γρήγορη απόκριση και αναρωτιέμαι τι εννοεί ο κόσμος όταν αναφέρεται σε "εμπειρία χρήσης"... Μα αφού τα κάνει ΟΛΑ όταν θέλω και όποτε θέλω. Το χρησιμοποιώ και για Google Drive και για χρήση excel της google...

Δηλ αν σε ένα γρήγορο σκρολάρισμα και σε βαριά σελίδα, σκαλώσει στο ανοιγόκλειμα του ματιού... έχει καταστραφεί η "εμπειρία χρήσης μου";

 

Είμαι εξοχικό και μόλις γύρισα από βόλτα με φωτογραφίες στην μηχανή.
Βγάζω την κάρτα SD από την μηχανή, την φοράω στο τάμπλετ, επιλέγω στην δεκάρα οθόνη του τάμπλετ, τις καλύτερες και τις στέλνω με Bluetooth στο κινητό μου και κάνω backup στο Google Drive. Υπόθεση 5-10 λεπτών.
Και ρωτώ...
Θα μπορούσε να γίνει η ίδια διαδικασία με iπεριβάλλον;
Προφανώς και όχι.

 

Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτό που χρειάζεται να μάθει κάποιος "άσχετος" που θέλει να αγοράσει ακριβό κινητό είναι:
Ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο για τις ανάγκες του.
(που σίγουρα ΔΕΝ είναι, το υπερκινητικό άνοιξε/κλείσε εφαρμογών)

 

Οπότε και η συζήτηση θα έπρεπε να έχει τέτοιον προσανατολισμό.

Θέλεις το Α, Β, Γ τότε πάρε android
Θέλεις το Κ, Λ, Μ τότε πάρε iphone
Θέλεις το Ω, τότε windows phone :P
(πήρε φίλος το 640XL και έπαθα πλάκα με οθόνη και φωτογραφική... κινητό των 140 ευρώ παρακαλώ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φρέσκα νέα

αν είναι hardware related είναι πολύ χοντρό.

Some Samsung Galaxy Note 7 units crash randomly and inexplicably, ours included. #Brickgate?

 

 

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι θέμα hardware.

Συνήθως τέτοια μικροπροβλήματα διορθώνονται με ένα software ή firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον στην βιασύνη της να προλάβει το iphone7 η Samsung έκανε πατάτα... Αναμένουμε επίσημη ανακοίνωση που να λέει ότι δεν το κρατάνε σωστά, ότι το ηλεκτρικό δίκτυο έχει πρόβλημα, ότι φταίνε οι εξωγήινοι ή κάτι τέτοιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάντια αυτή δείχνει πόσο αντιεπαγγελματική προσέγγιση έχουν τέτοιου μεγέθους εταιρείες και πόσο αδιαφορούν για το αν ένα προϊόν είναι καταρχήν ασφαλές για τους καταναλωτές.
Η λογική τους είναι "βγάλτο στην αγορά πριν βγει το iPhone και βλέπουμε"
Αν βέβαια γινόταν από ελληνική εταιρεία θα βούλιαζε το φόρουμ από σχόλια, δεν συζητάμε αν ήταν κάποια κρατική ελληνική εταιρεία...
Ο κολοσσός λοιπόν, πουλάει κινητό που εκρύγνεται όταν φορτίζει, άρα πολύ πιθανό και στα χέρια του χρήστη.
Σα να λέμε ότι η VW έβγαλε αυτοκίνητο που όταν βάζεις βενζίνη παίρνει φωτιά...
Αυτές είναι οι αναλογίες και έτσι πρέπει να κριθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σου λεω οτι εχει τα δυνατοτερα specs και γιαυτο ειναι πιο γρηγορο, κυριε σχετικε. Το ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο, ασε τους συναδελφους σου hardware engineers να κρινουν :)

Μπα, εγω βλεπω τους μηλαραδες να λενε ποσο ελαφρυ ειναι το iOS, και αυτο μονο και μονο επειδη ως γνησιοι apple fanboys ειναι "σχετικοι" με την τεχνολογια και μετρανε τη δυναμη του επεξεργαστη οπως μετρανε τη φετα στο super market. Με τους πυρηνες. Παρε για παραδειγμα τον τελειοφοιτο hardware engineer απο πανω, τον κυριο Johnefst. Στη σχολη του μαθανε οτι αφου το android εχει περισσοτερους πυρηνες, αρα εχει πιο δυνατο επεξεργαστη, αρα σερνεται γιατι ειναι βαρυ το λειτουργικο. Σε ολα μεσα επεσε XD

Και για πες εσυ που τα ξερεις ολα λοιπον, τι επεξεργαστη εχει το iphone που τρεχει το "πανβαρο" ios; 

Ή δεν ειναι διπυρηνος στα 1.6GHz οπως λεει η apple;

Να ξερω αν με ρωτησει κανεις στο δρομο τι να του πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αναποδα εχουν τα πραματα. Οπως και με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ο κοσμος ΖΗΤΑΕΙ android, γιαυτο βγαζουν ολοι οι κατασκευαστες συσκευες με android και γιαυτο βαζουν ολοι στο μαγαζι τους android. Αν ο κοσμος δεν ηθελε android δεν θα βγαινανε συσκευες με android. Ειναι απλα τα πραματα.  Ειναι σαν να μου λες οτι ο Ελληνας τρωει με το ζορι σουβλακια γιατι γεμισε ο τοπος σουβλατζιδικα, ενω το ακριβως αναποδο συμβαινει.

Aν το επιχειρημα σου ειχε την παραμικρη βαση τοτε αυτες οι 2 συσκευες που δεν εχουν android θα πουλαγαν παραπανω απο τις υπολοιπες 48, και συντομα αυτες οι 48 θα φευγαν απτο ραφι και θα γεμιζε το ραφι με αυτες τις 2. Ελα ομως που δεν

 

Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο οτι εχω δικιο και εχεις αδικο, απτο πολυ απλο γεγονος οτι δεν βγαζαν ολοι οι κατασκευαστες android απο παντα. Πριν 5-6 χρονια εβρισκες ελαχιστες συσκευες στα μαγαζια και κυριως απο Samsung και HTC. Οταν αυτες αρχισαν να μοσχοπουλανε, ΤΟΤΕ αρχισαν ολοι να βγαζουν Android. Γιατι ο κοσμος τα ζηταγε. 

 

Οταν με το καλο βγει ενα λειτουργικο καλυτερο απο το android τοτε ο κοσμος θα σταματησει να ζηταει android και τοτε θα εξαφανιστουν και τα android απο τα ραφια. Εως τοτε, mesulid

Πω πω φιλε πραγματικα, μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες την περίπτωση οι κατασκευαστές να υϊοθέτησαν το Android διότι τους μείωνε τα κόστη, μιας και παρεχόταν έτοιμο; Σταμάτησαν να αναπτύσσουν δικά τους συστήματα και πήραν κάτι με μηδαμινό κόστος. 

 

Μην ξεχνάς ότι το Android δεν ήταν πάντα αυτό που είναι τώρα, που μπορώ να δεχτώ ότι "αρέσει" στον κόσμο. Πριν μερικά χρόνια ήταν ένα κακό ανέκδοτο η λειτουργικότητά του. Και πάλι όμως το υϊοθέτησαν όλοι... μάντεψε γιατί...

Κατανοεις πιστευω οτι ασχολεισαι τσαμπα με την επιχειρηματολογια για νομπελ ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...