Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*πρώην χρήστης iPhone 6S που το πούλησε εδώ και πήρε S7*

ο λόγος που τα iPhone νικάνε σε τέτοια τεστ  (πιστευω πως δεν ειναι δικαιο το τεστ) + (ασχέτως αν πρόκειται μεταξύ του (note ή του edge ή του κάθε android VS 6S + 6S plus) ειναι δύο:

1.Software Optimisation

η samsung κατα την γνωμη μου ειναι η χειροτερη εταιρεια σε αυτο αν και εχει βελτιωθει αισθητα σε σχεση με παλαιοτερες ναυαρχιδες της (ειχα και ενα σ3).Η Apple απο την αλλη η καλυτερη,λογω τις εμπειριας τους στα λειτουργικα συστηματα και επειδη εχουν μονο δυο συσκευες να κανουν optimise και οχι 152 (χωρις αυτο να σημαινει οτι η samsung παιρνει ελαφρυντικο).

 

2.OS Limitation
πρεπει να λαβουμε υποψην οτι η μια συσκευη κανει 152 λειτουργιες ενω η αλλη οχι γι'αυτο και μπορει πολλες φορες να μην καταφερνει να ξεπερασει τον ανταγωνισμο (πραγμα φυσικα ανεπιτρεπτο λογω της τιμης της συσκευης αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια).Φυσικα και το ψησιμο καφε δεν απευθυνεται σε ολο το καταναλωτικο κοινο.

 

3. (μονο για την samsung ο τριτος λογος) Exynos VS Snapdragon

οι επεξεργαστες δεν εχουν διαφορες μερας νυχτας παρολαυτα ο exynos της samsung ειναι αρκετα καλυτερος πραγμα που επιβεβαιωνει τα λογια μου περι optimisation.

στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν χρησιμοποιηθηκε αυτη η εκδοση του κινητου που ερχεται να υποστηριξει τον αρχικο μου ισχυρισμο περι "αδικίας"

Συμπέρασμα:το android θελει δουλεια ακομη.Κάνοντας λιγο πολυ ανουσιες ολες αυτες οι δοκιμες iOS vs Android.Παρολαυτα αν θελουμε να διεξαγουμε μια τετοια δοκιμη θα πρεπει να παρουμε τα Νexus που βγαζει η μαμα google κατευθειαν και εχουν το καλυτερο software optimisation στον κοσμο του android.

 

με βλεπω για nexus 7 ή 6S plus αν οντως δεν εχει jack το 7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο, χαζό τεστ κατά την γνώμη μου, μετράει ποιος έχει το πιο γρήγορο μέσω αποθήκευσης. Όχι overall ποιο είναι το πιο γρήγορο κινητό.

Ναι στο φόρτωμα των εφαρμογών είναι πιο γρήγορο. Και; Άντε σου φόρτωσε 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα, μετά τι γίνεται; Πόσα fps πιάνει το καθένα στα games; Πόσο smooth είναι στο UI; Αυτά να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σου λεω οτι εχει τα δυνατοτερα specs και γιαυτο ειναι πιο γρηγορο, κυριε σχετικε. Το ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο, ασε τους συναδελφους σου hardware engineers να κρινουν :)

Μπα, εγω βλεπω τους μηλαραδες να λενε ποσο ελαφρυ ειναι το iOS, και αυτο μονο και μονο επειδη ως γνησιοι apple fanboys ειναι "σχετικοι" με την τεχνολογια και μετρανε τη δυναμη του επεξεργαστη οπως μετρανε τη φετα στο super market. Με τους πυρηνες. Παρε για παραδειγμα τον τελειοφοιτο hardware engineer απο πανω, τον κυριο Johnefst. Στη σχολη του μαθανε οτι αφου το android εχει περισσοτερους πυρηνες, αρα εχει πιο δυνατο επεξεργαστη, αρα σερνεται γιατι ειναι βαρυ το λειτουργικο. Σε ολα μεσα επεσε XD

 

Θα ηθελα να δω ενα iphone 6s plus με android και ενα note 7 με ios πιο θα πηγαινε καλυτερα.Εκει θα φανει πιο κινητο εχει καλυτερα specs.Γιατι μπορει να εχει διπύρηνο αλλα ειναι ενα διπύρηνος σε ενα αναπηρο λειτουργικο που δεν κανει ουτε το 1/10 απο οτι το android που κανει στην κυριολεξια τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για διάστημα 3-4 εβδομάδων ταυτόχρονα το Iphone 6s plus 128GB και το s7 edge, τα οποία "έσκισα" σε speedtest , δοκιμαστικά κάμερας, μπαταρίας κτλ με τελικό σκοπό να επιλέξω το "καλύτερο" τηλέφωνο για τον εαυτό μου :) . Tα δικά μου συμπεράσματα λοιπόν  διαφέρουν σημαντικά από αυτά του συγκεκριμένου τεστ. [ σ.σ: Παρεμπιπτόντως αν μπείτε στον κόπο να δείτε και άλλα speedtest του συγκεκριμένου τύπου και συνδυάσετε τα αποτελέσματα μεταξύ τους θα ανακαλύψετε πολλά παράδοξα, που αποδεικνύουν και το πόσο αξιόπιστος είναι.]

Σε γενικές γραμμές και για να μην πλατιάσω περισσότερο, το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι τα δύο τηλέφωνα είναι απολύτως συγκρίσιμα μεταξύ τους στον τομέα των επιδόσεων. Ίσως ελάχιστα καλύτερο το iphone 6s plus στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών (όχι όλων), ενώ το s7 edge ήταν καλύτερο στον τομέα του Multitasking. Κατά τα λοιπά το s7 edge (και κατά συνέπεια το note 7) έχει ασύλληπτα καλύτερη οθόνη, πολύ καλύτερη κάμερα στις περισσότερες συνθήκες φωτισμού, είναι πιο μοντέρνο και κομψό, με διαστάσεις και βάρος που ντροπιάζουν τους σχεδιαστές του iphone 6s+ ,  ενώ έχει και αρκετά καλύτερη μπαταρία, φορτίζει γρηγορότερα και όλα τα υπόλοιπα γνωστά. Εδώ και πάλι να επισημάνω ότι είχα διαβάσει αντίστοιχες θεωρίες περί καλύτερης αυτονομίας του 6s plus σε διάφορα reviews , τα οποία και φυσικά δεν ισχύουν. Πέραν του πολύ καλού standby, το Iphone 6s plus αποδείχτηκε σημαντικά πιο ενεργοβόρο σε κάθε σενάριο δοκιμής που του έκανα.

Συμπέρασμα: Φιλτράρουμε τα όσα διαβάζουμε σε τεχνολογικά forum/blogs γιατί πολλά εξ'αυτών δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Για μένα το iphone "φωνάζει" ότι θέλει σημαντική ανανέωση....το ίδιο και το ios. Είχα στα χέρια μου μια συσκευή που αγοράστηκε 1000 ευρώ τον προηγούμενο μήνα και την ένιωθα "παλιά".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα fun boys βγαλουν τα γυαλια του android θα δουν το ποσο χάλια λειτουργικο είναι...Μας φάγανε οι πυρήνες και οι μνήμες και πάλί lag και αγιος ο θεος...!!!Ενα κινητο με hardware παρωχημένο οπως το iphone με ενα λειτουργικο διαμαντια απλα κανει θαυματα...και σαν εμπειρια χρησης...!!!Ειμαι windows fun,Iphone δεν θα επαιρνα ποτε αλλα του βγαζω το καπελο...!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο, χαζό τεστ κατά την γνώμη μου, μετράει ποιος έχει το πιο γρήγορο μέσω αποθήκευσης. Όχι overall ποιο είναι το πιο γρήγορο κινητό.

Ναι στο φόρτωμα των εφαρμογών είναι πιο γρήγορο. Και; Άντε σου φόρτωσε 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα, μετά τι γίνεται; Πόσα fps πιάνει το καθένα στα games; Πόσο smooth είναι στο UI; Αυτά να δούμε...

Καλα αν συγκρίνεις με το ios se smooth κατι δεν παει καλα,να το κοιταξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα fun boys βγαλουν τα γυαλια του android θα δουν το ποσο χάλια λειτουργικο είναι...Μας φάγανε οι πυρήνες και οι μνήμες και πάλί lag και αγιος ο θεος...!!!Ενα κινητο με hardware παρωχημένο οπως το iphone με ενα λειτουργικο διαμαντια απλα κανει θαυματα...και σαν εμπειρια χρησης...!!!Ειμαι windows fun,Iphone δεν θα επαιρνα ποτε αλλα του βγαζω το καπελο...!!!!

Δυστυχως οταν αγοραζεις android με 150-200 ευρω δεν μπορεις να εχεις μια πληρη και ομαλη λειτουργια για να δεις τις δυνατοτητες ενος συγχρονου android smartphone.

Δωσε τα ιδια λεφτα(και λιγοτερα) απο ενα iphone και κανε την συγκριση ξανα.Θα εκπλαγεις!

Προσωπικη εκτιμηση τα 150-200 ευρω γιατι αν ειχες δωσει παραπανω σιγουρα δεν θα μιλαγες για lag.Τουλαχιστον για τις ναυαρχιδες τις τελευταιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα fun boys βγαλουν τα γυαλια του android θα δουν το ποσο χάλια λειτουργικο είναι...Μας φάγανε οι πυρήνες και οι μνήμες και πάλί lag και αγιος ο θεος...!!!Ενα κινητο με hardware παρωχημένο οπως το iphone με ενα λειτουργικο διαμαντια απλα κανει θαυματα...και σαν εμπειρια χρησης...!!!Ειμαι windows fun,Iphone δεν θα επαιρνα ποτε αλλα του βγαζω το καπελο...!!!!

Νατος και ο ετερος hardware engineer. Και ελεγα, που χαθηκες. 

 

Plz, εξηγησε μου, πως ακριβως εβγαλες το συμπερασμα οτι το hardware του iPhone ειναι παρωχημενο? Καλα, οχι οτι περιμενω και απαντηση, αλλα λεμε τωρα.

 

Αντε, μπας και ενημερωθεις λιγακι, ο επεξεργαστης του iphone ειναι ΤΕΡΑΣ σε σχεση με οποιουδηποτε android. Οι επεξεργαστες δεν ειναι φετα απτο supermarket να τους υπολογιζεις με τον αριθμο των πυρηνων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο δεν το λες,αλλα ενα smartphone δεν ειναι μονο οι εφαρμογες.Εκει πηγαινε το "μονο".

Αλλα τα WP πανε άπατα γιατι δεν έχουν εφαρμογές...!!! ΟΚ...!!!Αποφασιστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα fun boys βγαλουν τα γυαλια του android θα δουν το ποσο χάλια λειτουργικο είναι...Μας φάγανε οι πυρήνες και οι μνήμες και πάλί lag και αγιος ο θεος...!!!Ενα κινητο με hardware παρωχημένο οπως το iphone με ενα λειτουργικο διαμαντια απλα κανει θαυματα...και σαν εμπειρια χρησης...!!!Ειμαι windows fun,Iphone δεν θα επαιρνα ποτε αλλα του βγαζω το καπελο...!!!!

 

Αν ήταν τόσο χάλια όπως το λες, τότε γιατί είναι στο 90% σχεδόν παγκοσμίως? Επίσης γιατί επεκτείνεται σε άλλα πράγματα εκτός από κινητά? Πωπω μαύρο χάλι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινω λιγοτερα και έχω καλυτερη και πιο smooth εμπειρια χρησης...windows phone λεγεται και δεν αλλαζει κατα την διαρκεια ζωης του κινητου να θελω reset ανα 6 μηνες με χρονο...!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινω λιγοτερα και έχω καλυτερη και πιο smooth εμπειρια χρησης...windows phone λεγεται και δεν αλλαζει κατα την διαρκεια ζωης του κινητου να θελω reset ανα 6 μηνες με χρονο...!!!

Εγω δινω ακομα λιγοτερα και ειμαι ακομα πιο smooth απο σενα. Nokia 3310 λεγεται ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν τόσο χάλια όπως το λες, τότε γιατί είναι στο 90% σχεδόν παγκοσμίως? Επίσης γιατί επεκτείνεται σε άλλα πράγματα εκτός από κινητά? Πωπω μαύρο χάλι είναι...

Γιατι αγοραζουμε με τις αναγκες "που μας Δημιουργουνε"...Παλιότερα όλοι επαιρναν iphone γτ αυτο τους πουλαγαν...Τσακωνοσουν για να μην παρεις μηλο με τους πωλητες...Η μοδα μετα ήθελε android...!!!Kαι τα δυο ωμος δεν θα γινουν symbian ποτε...!!!Αυτη ειναι η αληθεια...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "το iphone εχει hardware του 2012" με ξεπερναει καθε φορα που το διαβαζω. Ο αλλος βλεπει dual core και λεει "ααα αφου ειναι διπυρηνος ο επεξεργαστης θα ειναι σιγουρα παλιος και δεν συγκρινεται με τους 4-πυρηνους, 8-πυρηνους επεξεργαστες" ΛΑΘΟΣ! Το A9 chip ειναι ειναι παρα πολυ δυνατο, ειναι τερατακι επιδοσεων.

 

Και ας σταματησει επιτελους η καραμελα "της Samsung ειναι οι επεξεργαστες της apple" εχει καταντησει ηλιθιο ακομα και για μενα που δεν παιρνω το μερος καμιας εταιρειας και απλα αγοραζω οτι μου αρεσει. Η Apple σχεδιαζει τον επεξεργαστη και η Samsung ή TMSC τον κατασκευαζει. Οποτε τα ευσημα πανε στην Apple και μονο στην Apple.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δινω ακομα λιγοτερα και ειμαι ακομα πιο smooth απο σενα. Nokia 3310 λεγεται ;)

Πλακα πλακα πριν μια εβδομαδα έπεσε στα χερια μου ενα ε72...Έπαθα πλάκα το πόσο γαματο ητνα και δεν μιλαω καν για ποιοτητα κατασκευης...Α ρε ΝΟΚΙΑ...!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...