Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα καημένα τα WP τα σκότωσε η "μαμά", ενώ ήταν πολύ σωστό λειτουργικό.

 

Αλλά χωρίς πλάκα, αυτό που λέω ισχύει. Πως γίνεται να μιλάμε για "επικράτηση" του Android και να λέμε ότι "οι χρήστες επιλέγουν Android" όταν είναι η μόνη επιλογή; Στις 50 συσκευές που κυκλοφορούν, οι 48 τρέχουν Android. Και να μην θέλεις να το πάρεις, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πάρεις.

 

:P

Ακριβως αναποδα εχουν τα πραματα. Οπως και με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, ο κοσμος ΖΗΤΑΕΙ android, γιαυτο βγαζουν ολοι οι κατασκευαστες συσκευες με android και γιαυτο βαζουν ολοι στο μαγαζι τους android. Αν ο κοσμος δεν ηθελε android δεν θα βγαινανε συσκευες με android. Ειναι απλα τα πραματα.  Ειναι σαν να μου λες οτι ο Ελληνας τρωει με το ζορι σουβλακια γιατι γεμισε ο τοπος σουβλατζιδικα, ενω το ακριβως αναποδο συμβαινει.

Aν το επιχειρημα σου ειχε την παραμικρη βαση τοτε αυτες οι 2 συσκευες που δεν εχουν android θα πουλαγαν παραπανω απο τις υπολοιπες 48, και συντομα αυτες οι 48 θα φευγαν απτο ραφι και θα γεμιζε το ραφι με αυτες τις 2. Ελα ομως που δεν

 

Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο οτι εχω δικιο και εχεις αδικο, απτο πολυ απλο γεγονος οτι δεν βγαζαν ολοι οι κατασκευαστες android απο παντα. Πριν 5-6 χρονια εβρισκες ελαχιστες συσκευες στα μαγαζια και κυριως απο Samsung και HTC. Οταν αυτες αρχισαν να μοσχοπουλανε, ΤΟΤΕ αρχισαν ολοι να βγαζουν Android. Γιατι ο κοσμος τα ζηταγε. 

 

Οταν με το καλο βγει ενα λειτουργικο καλυτερο απο το android τοτε ο κοσμος θα σταματησει να ζηταει android και τοτε θα εξαφανιστουν και τα android απο τα ραφια. Εως τοτε, mesulid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εχω iphone 6s plus 128gb. multitasking πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει. SD δεν χρειάζομαι γιατι μου είναι υπερασρκετα τα128. ουσιαστική διαφορά στην καμερα δεν παρατηρώ (αλλα δεν είμαι φωτογράφος οποτε περι ορέξεως...) Εκπληκτικά καλύτερη οθόνη για κανένα λόγο (καλυτερη απλα σαφώς ναι). OTG οντως αλλα να πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα ποτε οτι θα μου χρειαστει(σε καποιον αλλο ισως). πιο μαζεμένες διαστάσεις οτως  ΑΛΛΑ το s7 edge που επίσης έχω δεν το χρησιμοποιώ πια και θα πουληθεί επειδη δεν μπορώ να γράψω γρήγορα και κάνω πολλα misclicks λόγω της κυρτής οθόνης και των μικτών bezels. Μεγαλύτερη μπαταρία ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη όλων των επωνύμων smartphones (εκτος mate 8) καΙ Ας εχει μικρότερη ονομαστική χωρητικότητα. Για τις εφαρμογες και την πειρατεια ασχολίαστο. RINGTONES συμφωνώ απόλυτα! πολυ μεγαλο foul της apple. drag n drop το ίδιο (αλλα με itunes και ifunbox εισαι οκ). αξεσουαρ ασχολίαστο (υπάρχουν απειρα σε όλες τις τιμες). συμβατοτητα με τα πάντα δεν το καταννοώ. mirroring μια χαρα κάνουν ένα σωρό εφαρμογες στη sony tv μου. wi fi direct δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω άποψη. παραμετροποίηση σαφως και το android εχει περισσοτερη (αν και δεν βλέπω το λογο που ειναι απαραίτητη, σε άλλους φαντάζομαι αρέσει).στα games επειδη παίζω πολύ λέω με βεβαιότητα οτι το iphone ισοπεδώνει ΟΛΑ τα android και σε ποιότητα και σε επιδόσεις και δεν χρειάζεται καμία ρυθμιση. επισκευή δεν έχω χρειαστεί ακόμα(φτου φτου ) σε κανενα iphone , μόνο σε ένα galaxy s3 χρειάστηκα καποτε και μου έδωσαν refurbished (σε άριστοτατη κατάσταση ομως-δεν το βρίσκω αρνητικο).

 

ΟΛΕΣ οι συγκρίσεις έγιναν με galaxy s7 edge.

 

Αφου λοιπον κανουμε συγκριση με το S7 edge (που εχω κι εγω), θα απαντησω: Το οτι θεωρεις πως η οθονες, δεν ειναι η μερα με τη νυχτα, δινει μια αναξιοπιστια στους σχολιασμους σου. Επισης δεν ανεφερες οτι το μοντελο με 128GB εκανε και 200 ευρω παραπανω. Στην καμερα, δε μπορει να μην ειδες διαφορα, ειδικα το βραδυ. Ολα τα sites και τα ματια, λενε οτι απλα δεν υπαρχει συγκριση σε εστιαση, φωτεινοτητα και καθαροτητα. Για τη μπαταρια, δεν αναφερθηκα στο S7, αν και θα διαφωνησω οτι το iphone ειναι καλυτερο εκει. Ισως επεσα σε πολυ καλο κομματι και σταματαω μετα 18 ωρες με απιστευτα συχνη χρηση και μου εχει μεινει 15-20%. Για τα αξεσουαρ, αυτοματως με το OTG, ειναι περισσοτερα. Συνδεεις ακομα και πληκτρολογιο και ποντικι και εμφανιζεται βελακι στην οθονη του κινητου. Το wi-fi d. λυνει χερια οταν θελεις να στειλεις σε αλλο android τηλεφωνο, οπως ενα video 2 λεπτων που πια πιανει 400MB. Χωρια το οτι το iphone δεν μπορει να το κανει αυτο. Το 90% που εχουν iphone το κανουν jailbreak για να κατεβαζουν τσαμπα εφαρμογες...μη γελιομαστε τωρα. Συγχαρητηρια που (φανταζομαι) ανηκεις στο 10%, γιατι κι εγω αγοραζω τις εφαρμογες μου. Το ανεφερα ως + για καποιους απλα. Τελος, για τα παιχνιδια, ολοι λενε οτι το iphone ειναι καλυτερο, αλλα μια συσκευη android που δε μπορουσε μεχρι πριν να τρεξει ενα βαρυ παιχνιδι, τωρα πια μπορει, γιατι ριχνεις τα settings και μπορεις να παιζεις παιχνιδια σε συσκευες των 200 ευρω. Αυτα απο μενα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες την περίπτωση οι κατασκευαστές να υϊοθέτησαν το Android διότι τους μείωνε τα κόστη, μιας και παρεχόταν έτοιμο; Σταμάτησαν να αναπτύσσουν δικά τους συστήματα και πήραν κάτι με μηδαμινό κόστος. 

 

Μην ξεχνάς ότι το Android δεν ήταν πάντα αυτό που είναι τώρα, που μπορώ να δεχτώ ότι "αρέσει" στον κόσμο. Πριν μερικά χρόνια ήταν ένα κακό ανέκδοτο η λειτουργικότητά του. Και πάλι όμως το υϊοθέτησαν όλοι... μάντεψε γιατί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκτιμώ ένας νοημων άνθρωπος θα επελεγε καλύτερη κάμερα, οθόνη, μπαταρία, sd card από ένα κινητό που ανοίγει το angry birds 0.5 sec νωρίτερα..

 

Εξάλλου το Android μετά το πρώτο άνοιγμα τα κρατάει στην μνήμη και ανοίγουν instant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι θεμα επιλογων. Αλλος βολευεται με android, αλλος με ios. Και τα 2 εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εναντι του αλλου. Αυτο που ταυτιζεστε με μια συσκευη ή ενα λογισμικο τοσο απολυτα σαν να το φτιαξατε εσεις ή να σας πληρωνουν για να το διαφημιζετε, ποτέ δε θα το καταλαβω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό το ένδοξο Iphone 4 και την απογοήτευση για την κλειστότητα του ios πέρασα στο Galaxy S2 και έμεινα αντροίντ και windows phone για αρκετά χρόνια. Πέρσυ τέτοια εποχή είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το Galaxy S6 128gb (όλα έδειχναν να αγγίζουν την τελειότητα. Κάμερα, κατασκευή, UFS κλπ). Μέγα λάθος (και άκριβο). Το κινητό ενώ πετούσε άρχισε βδομάδα με τη βδομάδα να γίνεται βραδύπους. Ο κρομ να θέλει λεπτά σχεδόν να ανοίξει σελίδες και άλλα τέτοια ωραία. Στον ένα μήνα σχεδόν με παρακαλούσε να του κάνω factory reset για να στρώσει. Φυσικά πωλήθηκε και έχασα και πολλά χρήματα.

 

Με αφορμή τα πολλά καλά ριβιούς για συσκευή και εξέλιξη λειτουργικού είπα να δοκιμάσω 6S Plus 64gb. Το κράτησα 5 μήνες, το οποίο είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για μένα (η γνωριμία με κινητά μέσω αλλαγής των είναι το τελευταίο σχεδόν χόμπι που κράτησα αυτά τα χρόνια) και ο λόγος δεν ήταν κάποια δυσαρέσκεια (εκτός από το μέγεθος) αλλά απλά η διάθεση δοκιμής. Το ανταλλάσω λοιπόν με S7 Edge. Kαι αρχίζουν τα όργανα. Η συσκευή ναι μεν εξαιρετική, με εκπληκτική κάμερα ΑΛΛΑ τα ακυρα πατήματα από το εσωτερικό του δείκτη (faulty touches) δίνανε και παίρνανε (και ας λέγανε ότι είχανε βάλει πρόβλεψη στο λειτουργικό), η μπαταρία μέτρια (μακράν ανώτερο το Plus) και φυσικά νασου και η ταχύτατη γήρανση ανταπόκρισης στην καθημερινότητα. Φυσικά ο Κρομ (όπως και σχεδόν όλοι οι άλλοι browsers) άρχισε και αυτός να συμπεριφέρεται σαν ηλικιώμενος που περπατά αργά...

 

Εντάξει λέω, αφού μου αρέσουν κάποια ας δοκιμάσουμε την παράλληλη ναυαρχίδα που ακούει στο όνομα Note5. Πάνε οι καμπύλες στην άκρη (που το ήθελα) αλλά πάλι σε ένα μήνα τα ίδια. Κάπου εκεί τελείωσε η Samsung για μένα.

 

Σαν άλλος επίμονος νεοέλληνας που τρώει την χυλόπιτα αλλά επιμένει, λέω ας δοκιμάσω μία μη Mainstream ναυαρχίδα που συγκέντρωνε πολλές καλές κριτικές και πολλά θετικά. HTC 10 λοιπόν. Για μένα το καλύτερο αντροιντ αυτή την εποχή. Όμως ο 820 δεν ειναι 810 αλλά εξακολουθεί να παράγει θερμότητα. Και αυτό δεν μου αρέσει.

 

Εκεί λοιπόν που καθόμουνα στο γυναικοχώρι στη βεράντα λέω "δεν κανω κανα χαζό συγκριτικό για τα καθημερινά με το HTC 10 και το Iphone 6 (σκέτο) της κυράς. Και αρχίζω το σερφάρισμα στα ίδια σάιτ. Το 6 πετούσε. Ο κρομ άρχισε να σκαλώνει σιγά σιγά. Η θερμότητα στο χέρι άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία της. Δυσφορία σιγα σιγά από αίσθηση χρήσης και πιασίματος από το 10. Η οθόνη του 6 να υστερεί μεν στην ανάλυση αλλα να μην υστερεί στα μάτια. Και άλλα... Ωρα για άλλαγή λοιπόν.

 

Οι ναυαρχίδες αντροιντ μου τελείωσαν. Ηθελα και καλή φορητότητα αφού πλέον με τις πιατέλες είχαν ξεχειλώσει οι τσάντες μου όλες. Λέω θα γυρισώ σε iphone 6s και όχι στο μεγάλο αλλά στο μικρό.

 

Αλλη εμπειρία χρήσης στην καθημερινότητα. Και ταχύτητα φυσικά πάντα κορυφαία. Οχι μετά απο επανεκίννηση κορυφαία και μετά απο ξεζούμισμα να σέρνονται τα πάντα...

 

Προσωπικά εμένα το αποτέλεσμα του "τεστ" δεν με εξέπληξε καθόλου. Και ούτε είναι δικαιολογία ότι ο Σναπ είναι πιο αργός ή ότι το TW είναι βαρύ. Αυτό δεν πουλάει η Σαμσουνγκ?

 

Για μένα η Σαμσουνγκ εχει κανει αλματα στην κατασκευή των συσκευών αλλά έχει κάνει βηματάκια στο λειτουργικό που δίνει. Προτιμά να ικανοποιεί τους γκατζετάκηδες αλλά όχι να έχει πιστούς (και ικανοποιημένους) πελάτες. Παράδειγμα ο μετρητής παλμών. Με είχε ψαρώσει (έχω και θέμα συγγενη με ταχυκαρδία). Τελικά ειδα ότι ένα ρολόι που μετρά παλμούς κανει σωστά τη δουλειά. Το να ψάχνεις περιστασιακα μέσα στην ημέρα να πάρει ενα παλμό είναι ιατρικά εντελώς άχρηστο. Και όμως το διαφημίζε ως σπουδαίο υποσύστημα.

 

Από ένα φανατικό αντιαπλάκια επομένως:

 

Πιο δροσερά (για μένα τρομερά σημαντικό):

6S Plus (me samsung)

S7 με έξυνος

6S (με TSMC)

 

Καλύτερη καθημερινότητα:

6S (μακράν)

6S Plus (Πλην το μέγεθος)

HTC 10 (Πλην το ... Android! )

 

Οι μεγαλύτερες απογοητεύσεις μου (μακράν):

Nαυαρχίδες Samsung

 

Eιρήνη υμίν. :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε έρχεται και iphone 7 εκεί να δείτε τι γέλιο θα πέσει μετα δακρύων.........Ηδη βεβαιως γελάνε πλακακια πετρες κουφώματα......αλλα ξέχασα ακόμα δεν εχει βγει το android πραλινα νουγκατινα μπλακ φορεστ για να αναδειξει το hardware του τηλεφωνου.....μουχαχαχαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ σκονη του περυσινου 6s δεν ειδε τον φετινο νοτε7 που ναι.,,,στελνει ringtones 

ευτυχως που περυσι πουλησα το νοτε και οτι αλλο απο αndroid ειχα και πηρα apple Και απο τοτε ηρεμησα....

 

:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καημένα τα WP τα σκότωσε η "μαμά", ενώ ήταν πολύ σωστό λειτουργικό.

 

Αλλά χωρίς πλάκα, αυτό που λέω ισχύει. Πως γίνεται να μιλάμε για "επικράτηση" του Android και να λέμε ότι "οι χρήστες επιλέγουν Android" όταν είναι η μόνη επιλογή; Στις 50 συσκευές που κυκλοφορούν, οι 48 τρέχουν Android. Και να μην θέλεις να το πάρεις, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πάρεις.

 

:P

 

Και με 30-50 ευρώ βρίσκεις και iPhone 3G απ' το eBay. Να το βάλουμε κι αυτό στη λίστα; Δε πειράζει που είναι λίγο παλιό ε; Κι έλεγα ότι μιλάμε για τα τρέχοντα μοντέλα...

 

 

Haldol, τι δείχνει η επικράτηση του Android? Πως το ανοιχτό λογισμικό είναι το παρόν και το μέλλον και το κλειστό λογισμικό (iOS, BB, WP) θα είναι πάντα χαμηλά.

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, ας ανοίξουν και οι λοιποί το λογισμικό τους να κοντράρουν το Android!

 

Ακόμα και 0,1% να υπάρχει σε πωλήσεις, είναι επιλογή. Το θέμα είναι τι κίνηση κάνουν οι εταιρείες που παράγουν το αντίστοιχο λογισμικό, ώστε να ξεμπουκώσουν από τα χαμηλά ποσοστά.

Κατά 99,999999% τίποτα. Θα μείνουν εκεί και θα συνεχίζουν να πέφτουν.

Ναι, μόλις βγει το i7 θα δει αύξηση το iPhone σε πωλήσεις από τους apple fans, αλλά μετά η κατηφόρα, με βάση τα ως τώρα δεδομένα θα είναι μεγαλύτερη στο Q2 του 2017 κ.ο.κ

 

Δεν νομίζω να πιστεύεις πως θα αλλάξει τακτική η Apple, MS, BB!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε έρχεται και iphone 7 εκεί να δείτε τι γέλιο θα πέσει μετα δακρύων.........Ηδη βεβαιως γελάνε πλακακια πετρες κουφώματα......αλλα ξέχασα ακόμα δεν εχει βγει το android πραλινα νουγκατινα μπλακ φορεστ για να αναδειξει το hardware του τηλεφωνου.....μουχαχαχαχαχαχα

 

Τετοια εποχη του χρονου το ios θα ειναι κατω απο 10%.Ο κοσμος ξυπναει.Ηδη επεσε στο 12 μεσα σε λιγους μηνες.Το android ωριμασε και εχει κανει αλματα προοδου απο το 2011 με το GB που εκει εχανε παρα πολυ.Ειδικα οπως λεγετε οτι και το iphone θα ειναι μια απο τα ιδια με τα 2 προηγουμενα μοντελα κανεις δεν θα παει να σκασει ενα 900αρι για ενα ολοιδιο προιον με τα προηγουμενα συν το οτι βρισκει πολυ καλυτερα κινητα στο 1/3 της τιμης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα βγει ο 32πύρηνος Exynos στα 10Ghz και με 128ΜΒ μνήμη θα γαζώνει το Android.

είναι στα σκαριά η καινούρια έκδοση android  με kernel από singer ραπτομηχανή.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...