Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μύθος 1ος:Τα iphone είναι ακριβα.

 

Έχετε απόλυτο δίκιο. Μόνο που περιμένετε λιγάκι.Ιphone 3,5 ετών του 2013, δηλαδή το iphone 5 δουλεύει άψογα. Είχε αγοραστεί τότε στα 650 ευρώ.

Μπορείτε να μου βρείτε ανάλογο παράδειγμα με android συκευή της ίδιας χρονιάς;

Το nexus 5 του 2013(κοστος περι τα 350-400€) ηταν φθηνότερο απο το iphone 5, αλλα λειτουργει εν ετει 2016 αισθητά καλύτερα, δεν εχει συχνες καθυστερησεις και lag οταν εναλλασεις προγραμματα ή αρκετα tab στον browser όπως εχει το iphone 5, ενω εχει και μεγαλυτερη/πιο παραγωγικη οθονη για να κανεις ανετα τη δουλειά σου.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρά η ερωτηση. Πόσο ρόλο παίζει ότι έχει ανάλυση 720p το iphone;

 

Αν θέλεις να κάνεις σωστό VS τότε συγκρίνεις όμοια πράγματα. Από την στιγμή που συγκρίνουμε διαφορετικά OS χαλάει κι η σύγκριση. Και το video σύγκρισης με το 3310 πιστεύω πως είναι η καλύτερη απόδειξη..

 

Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε την σύγκριση, οκ το iPhone είναι πιο γρήγορο. Ε και? Το γρήγορο δεν είναι δείκτης ότι είναι και καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κάνεις σωστό VS τότε συγκρίνεις όμοια πράγματα. Από την στιγμή που συγκρίνουμε διαφορετικά OS χαλάει κι η σύγκριση. Και το video σύγκρισης με το 3310 πιστεύω πως είναι η καλύτερη απόδειξη..

 

Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε την σύγκριση, οκ το iPhone είναι πιο γρήγορο. Ε και? Το γρήγορο δεν είναι δείκτης ότι είναι και καλύτερο...

Δεν διαφωνώ, απλά ρωτάω πόσο ρόλο παίζει η ανάλυση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά η ερωτηση. Πόσο ρόλο παίζει ότι έχει ανάλυση 720p το iphone;

 

iphone: 1334x750

Note 7: 2560x1440

 

Έτσι κι αλλιώς τα "εξτρά πίξελ" είναι θέμα της GPU. Το φόρτωμα εφαρμογών είναι θέμα (κυρίως) της μνήμης. Οπότε και ίδια ανάλυση να είχαν, δε θα 'χε καμιά σοβαρή διαφορά το αποτέλεσμα. Σε graphics-heavy εφαρμογές από την άλλη (3D παιχνίδια) σίγουρα θα επιβαρύνεται το Galaxy λόγω της ανάλυσής του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μέσο χρήστη που δε κάνει και πολλα Κλτρ η ταχύτητα άρα άχρηστα τα Samsung τα φετινά :D

τωρα αν είστε nerdουλές σας αρέσουν και τα root και τα QHD που παρεπιπτόντως ειναι και άχρηστα μονο μπαταρία τρώνε διαφορά δε βλέπεις καλά να παθεται :P

δε νοιάστηκε κανείς να αλλάζει εικονίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μέσο χρήστη που δε κάνει και πολλα Κλτρ η ταχύτητα άρα άχρηστα τα Samsung τα φετινά :D

τωρα αν είστε nerdουλές σας αρέσουν και τα root και τα QHD που παρεπιπτόντως ειναι και άχρηστα μονο μπαταρία τρώνε διαφορά δε βλέπεις καλά να παθεται :P

δε νοιάστηκε κανείς να αλλάζει εικονίδια

 

Ο μέσος χρήστης επιλέγει Android, απόδειξη οι πωλήσεις

Ο nerd χρήστης επίσης επιλέγει Android, απόδειξη οι πωλήσεις των ναυαρχίδων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ελεος... χρονια τωρα παρακολουθω το ιδιο πραγμα.  Μην ειστε μονοπλευροι και ταυτιζεστε με συσκευες και εταιρειες. Το αν μια συσκευη ειναι καλυτερη απο την αλλη αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο, αν εξαιρεσεις τα specs. Πολλες φορες γινεται πιπιλα το θεμα πειρατικων εφαρμογων. Σιγουρα ειναι χειριστο το να κλεβεις την εργασια και τον κοπο προγραμματιστων. Αλλα ας σοβαρευτουμε. Κατηγορουνται οι χρηστες andrοid για πειρατεια; δηλαδη οταν βγαινει το jailbreak το κανετε μονο για παραμετροποιηση συσκευης; δεν βαζετε δηλαδη και το app_sync για σπασμενες εφαρμογες ε; Εγω προσωπικα λατρευω το ios και ημουν χρηστης του 8 χρονια. καθε χρονο αγοραζα το νεο idevice ειτε αυτο ηταν iphone, ipad. Ομως πια δεν με καλυπτει γιατι εχω απολυτη αναγκη το OTG. Αυτη λοιπον τη στιγμη με βολεψε το Note 5 και θα παω καρφι για το Note 7. Ποτε δε θα κατηγορησω το ios γιατι απλα ειναι ενα πολυ καλο λειτουργικο. Ο καθενας κανει τις επιλογες του. ειναι σα να πηρα ενα SUV και καποιος να προσπαθει να με πεισει οτι ενα σπορ κουπε αυτοκινητο ειναι καλυτερο στα ιδια χρηματα. Ο χρηστης πρεπει να παιρνει αυτο που του ειναι χρησιμο. Και οχι να προσπαθει να πεισει τον αλλον οτι η δικη του επιλογη ειναι καλυτερη. Μιλαμε για δυο συσκευες διαφορετικες. Ειναι φτιαγμενες με διαφορετικη φιλοσοφια πως να το κανουμε. Αν εμενα με βολευει στην παρουσα φαση το ΝΟΤΕ εινα δικο μου θεμα. Το iphone ή το αναποδο να το κραξω για ποιο λογο; τη δυναμη την εχω εγω, γιατι εγω επιλεγω. ουτε η σαμμυ ουτε η apple.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μετά από αυτό νομίζω ότι το Ιphone πρέπει να πωλείται 2000 + 500 ευρω για τον φορτιστή

Οποιος το πάρει φθηνότερο απλά τους κορόιδεψε..........τους αμερικανους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να έχουμε μερικές ακόμα προτάσεις απέναντι στο Android, όπως παλιότερα, που κάθε κατασκευαστής είχε το δικό του OS. Είναι εύκολο να λέμε ότι "ο κόσμος 'επιλέγει' Android" ενώ... τα πάντα είναι Android. Λες και υπάρχει καμιά άλλη επιλογή πέρα από το Android στα ράφια. Πράγματι, "επιλογή" είναι, προς θεού, δεν είναι το μόνο.

 

:P

 

Τι επιλογές λειτουργικού έχω στα 100-300 ευρώ ας πούμε, που είναι το ποσό που θα διαθέσει "ο μέσος χρήστης"; Android, Android, Android... α, ναι, και Android!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να σχολιάζουν άτομα που χρησιμοποιούν και android ναυαρχίδες και iphone (που είναι απο μόνο τους ναυαρχίδες).

 

Μύθος 1ος:Τα iphone είναι ακριβα.

 

Έχετε απόλυτο δίκιο. Μόνο που περιμένετε λιγάκι.Ιphone 3,5 ετών του 2013, δηλαδή το iphone 5 δουλεύει άψογα. Είχε αγοραστεί τότε στα 650 ευρώ.

Μπορείτε να μου βρείτε ανάλογο παράδειγμα με android συκευή της ίδιας χρονιάς;Αν πάρεις iphone, όπως και macbook απλά το κρατάς μέχρι να σου χαλάσει. Εδώ άλλοι χρησιμοποιούν mac δεκαετίας και είναι σταθερότατος. Τα apple προιοντα απλά...δουλεύουν. Εύκολα, όμορφα και ωραία. Χωρίς πολλά, πολλά. Για όλους. Γιατί η ίδια εταιρεία επιβλέπει λειτουργικό με hardware. Και ευτυχώς που χρησιμοποιεί hardware απο samsung μπας και βγάλει και αυτή κάνα ψιλό.

Μετά συγχωρήσεως, αλλά το iPhone 5 είναι σκατά και δεν δουλεύει άψογα. Δεν ξέρω αν το έχεις ή όχι, αλλά αν το έχεις τότε να σε ενημερώσω ότι σε Android το Note 2 παραμένει άξιο.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, καταλαβαίνω τον πόθο σου για την εταιρεία, άλλο που τα πράματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Όχι ότι τα Macbook δεκαετίας δεν αντέχουν, αντέχουν, αλλά αντίστοιχα Windows της ίδιας κατηγορίας και της ίδιας χρονολογίας, και αντέχουν αλλά και παραμένουν καλύτερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανέκαθεν χαρακτηριστικό του ανθρώπου να κάνει τα πάντα για να αποδείξει πως τα λεφτά που πετάει άσκοπα αγοράζοντας τέτοιου είδους πράγματα-και ναι είναι άσκοπα-πιάνουν τόπο για να νιώσει καλύτερα.

 

Αυτό γινόταν,γίνεται και θα γίνεται γιατί απλά έτσι είναι τα πράγματα.

 

Όταν το 14 βγήκε αυτό το βίντεο : https://www.youtube.com/watch?v=GVkaY-F6Zhs από το ίδιο κανάλι,όλα τα fanboys της apple μιλούσαν για το πως επρόκειτο για διαφήμιση της Samsung και πως το καταπληκτικό software,hardware και design του iphone

ήταν σίγουρα ανώτερο.Τώρα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ έγκυρο και ιδανικό εφόσον μας βολεύει ε?

 

Δεν παίρνω το μέρος κανενός απλά λυπάμαι το πόσο ανίκανοι είναι πολλοί να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους και να καταλάβουν πως ξοδεύοντας χρόνο κράζοντας την μια εταιρία ή την άλλη δεν κερδίζουν απολύτως τίποτα εκτός από το να δείχνουν το πόσο ανίδεοι είναι.(Εκτός αν έχετε μετοχές στις αντίστοιχες εταιρίες που υποστηρίζετε φανατικά οπότε και πάω πάσο.)Θυμίζετε πολλές φορές "κάγκουρες" που μαλώνουν κάνα δίωρο για απειροελάχιστες διαφορές ροπών και ίππων στα φτιαγμένα αυτοκίνητα.

 

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ.Το ότι το ένα μοντέλο Iphone είναι γρηγορότερο απο κάποιο της samsung και αντίστοιχα απλά ενδιαφέρει εσάς και τα υπόλοιπα fanboy της εκάστης εταιρίας μόνο,για να νιώθετε καλύτερα.Guess what?NO ONE ELSE CARES!

 

ΥΓ.Κάθε φορά που διαβάζουμε σχόλια του τύπου προσβολή δημοτικού από fanboys:Μα μα στα iphone πληρωνεις το μηλο, μα τα iphone εχουν hardware κινητου 150€, μα εχει δυο πυρηνες...

Πέφτει ο μ.ο IQ της γης καμιά 20αριά μονάδες.

Καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επιλογές λειτουργικού έχω στα 100-300 ευρώ ας πούμε, που είναι το ποσό που θα διαθέσει "ο μέσος χρήστης"; Android, Android, Android... α, ναι, και Android!

 

όποιος μου λέει πως έχει να δώσει μέχρι 200 ευρώ ,  χωρίς πλάκα, του λέω να πάρει WP

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να έχουμε μερικές ακόμα προτάσεις απέναντι στο Android, όπως παλιότερα, που κάθε κατασκευαστής είχε το δικό του OS. Είναι εύκολο να λέμε ότι "ο κόσμος 'επιλέγει' Android" ενώ... τα πάντα είναι Android. Λες και υπάρχει καμιά άλλη επιλογή πέρα από το Android στα ράφια. Πράγματι, "επιλογή" είναι, προς θεού, δεν είναι το μόνο.

 

:P

 

Τι επιλογές λειτουργικού έχω στα 100-300 ευρώ ας πούμε, που είναι το ποσό που θα διαθέσει "ο μέσος χρήστης"; Android, Android, Android... α, ναι, και Android!

Kαι wphone. Και υπηρχαν και αρκετες ακομα (μπολικες θα ελεγα) απο το 2010 μεχρι σημερα. Καμια δεν επιασε ομως, ακριβως γιατι ο κοσμος αγοραζε android. Στα 300€ παντως αγοραζεις και iPhone, το 5s και το 5C. Αλλα ο κοσμος android γουσταρει, τι να κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος μου λέει πως έχει να δώσει μέχρι 200 ευρώ ,  χωρίς πλάκα, του λέω να πάρει WP

 

Τα καημένα τα WP τα σκότωσε η "μαμά", ενώ ήταν πολύ σωστό λειτουργικό.

 

Αλλά χωρίς πλάκα, αυτό που λέω ισχύει. Πως γίνεται να μιλάμε για "επικράτηση" του Android και να λέμε ότι "οι χρήστες επιλέγουν Android" όταν είναι η μόνη επιλογή; Στις 50 συσκευές που κυκλοφορούν, οι 48 τρέχουν Android. Και να μην θέλεις να το πάρεις, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πάρεις.

 

:P

Kαι wphone. Και υπηρχαν και αρκετες ακομα (μπολικες θα ελεγα) απο το 2010 μεχρι σημερα. Καμια δεν επιασε ομως, ακριβως γιατι ο κοσμος αγοραζε android. Στα 300€ παντως αγοραζεις και iPhone, το 5s και το 5C. Αλλα ο κοσμος android γουσταρει, τι να κανουμε.

 

Και με 30-50 ευρώ βρίσκεις και iPhone 3G απ' το eBay. Να το βάλουμε κι αυτό στη λίστα; Δε πειράζει που είναι λίγο παλιό ε; Κι έλεγα ότι μιλάμε για τα τρέχοντα μοντέλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...