Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι συσκευές iPhone 6 και 6 Plus που επηρεάζονται από την λεγόμενη “Touch IC Disease”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείς στα κινητά ή γενικα? Γιάτι δεν είναι λίγοι αυτοί που παρέχουν 1 έτος σε διάφορα προϊόντα τους.

Στα κινητά δεν νομίζω να υπάρχει άλλη εταιρία που δίνει 1 χρόνο εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα vs μεταξυ galaxy και iphone,playstation και xbox,windows και mac,παναθηναικος και ολυμπιακος,ξανθιες και μελαχροινες κτλ. Δεν τα βαριεμαι ποτε!!!

 

ειδικά το ξανθιές vs μελαχρινές ούτε και εγώ ποτέ !!!  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ο νόμος δεν λέει για εγγύηση 2 ετών, αλλά για "διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος"...

 

http://www.efpolis.gr/el/erothseis-apanthseis/826-faq-poliseis-service.html

 

Άλλο πράγμα η εγγύηση κι άλλο τα 2 χρόνια που ορίζει ο νόμος για "πραγματικό ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων" για κινητά και 5 για ακίνητα...

 

Αυτο ακριβως. Αλλο η εγγυηση και αλλο τα 2 χρονια του ελαττωματος. Εγγυησεις δινονται και 6μηνες, πχ. κατασκευη ελλατωματικης συσκευης εκτος εγγυησης πολλες φορες συνοδευεται με 6μηνες εγγυησης. Αν ομως μπορεις να αποδειξεις οτι η συσκευη σου ειχε κατασκευαστικο ελαττωμα, οπως εδω με το iPhone καλη ωρα, τοτε δικαιουσαι αντικατασταση και μετα το περας της εγγυησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο φάουλ να μην αντικαθιστά - επισκευάζει τις συσκευές δωρεάν. Τα ίδια είχαν γίνει και με το wifi στο 4s και σε άλλες περιπτώσεις προϊόντων της apple. Να λέμε τα καλά, αλλά να λέμε και τα στραβά. Θα λέγαμε ένα μεγάλο μπράβο αν αναγνώριζε το πρόβλημα αλλά τώρα τι να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς στα κινητά ή γενικα? Γιάτι δεν είναι λίγοι αυτοί που παρέχουν 1 έτος σε διάφορα προϊόντα τους.

Για πες μερικες εταιρειες υψηλης τεχνολογιας πλην apple με 1 ετος εγγυησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα. 800 ευρώ κινητό και μόνο 1 χρόνο εγγύηση.

Ρε παλικάρι μου, έχεις φετίχ με τα λεφτά; Το αναφέρεις σε κάθε άρθρο το πόσο κοστίζει η συσκευή. Άσε που την κοστολογείς και λάθος. Αλλά έλα που εμένα όταν το iPhone 5 είχε το θέμα με το Lock Button μου δώσανε καινούργια συσκευή την ίδια κιόλας βδομάδα, α και στο 800  570€ iPhone μου που αγόρασα πριν μερικούς μήνες μου δώσανε 2 Χρόνια εγγύηση. Μιλάς από εμπειρία βλέπω γιαυτό κάνεις Copy Paste κείμενα τρίτων χωρίς να ξέρεις τι έχει παιχτεί. Εύγε θα πας μπροστά, έτσι γιατί κανένα Smartphone ή για παράδειγμα κανένα Galaxy S των 700€ δεν βγάζει προβλήματα στην πορεία και θέλει επισκευή είναι μόνο τα προϊόντα της Apple που βγάζουν πρόβλημα, όπως και ενα πλυντήριο ή τηλεόραση μετά από 3 χρόνια δεν μπορεί να σου βγάλει πρόβλημα. Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν τρολλάρεις ή όντως πιστεύεις αυτά που γράφεις. Δεν αντιλέγω ότι αν όντως είναι σχεδιαστικό λάθος της συσκευής είναι σοβαρό θέμα, αλλά μιας και είχα το παραπάνω κινητό για 1μιση χρόνο, πρόβλημα δεν μου εμφανισε η οθόνη, αλλά τι ξέρω εγώ ενας ταπεινός χρήστης iPhone και App Developer. Θα συμβουλεύομαι εσένα από δω και πέρα, και στο κουπερτίνο εσένα θα προσλάβουν για Lead Engineer στην ομάδα τους. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως και το αυτοκολλητάκι μου κόλλησα στο αμάξι και τη μόστρα μου έκανα στη καφετερία και το νέο Note πάτησα και απίστευτο design έχω.

ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά 2 χρόνια εγγύηση σου δίνει. Το ρώτησα πολλές φορές στο ISTORM και πάντα μου λένε το ίδιο. "Με απόδειξη αγοράς απο ελληνικό κατάστημα η Apple πάντα δέχεται να στο αντικαταστήσει και το δεύτερο έτος".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι κρίμα αν και τα 2 χρονια ειναι στάνταρ σε όλες τις μάρκες εκτός Apple. Σου είχε λήξει η εγγύηση 1 μέρα μετά τον πρώτο χρόνο η είχες κλείσει 2 χρονια και μετά χάλασε?

 

 

Για πες μερικες εταιρειες υψηλης τεχνολογιας πλην apple με 1 ετος εγγυησης...

 

Σε κινητα η motorola δινει 1 χρονο σε αλλες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης (Ελλαδα δινει 2).

Σε αλλα τεχνολογικα προιοντα, οπως πχ λαπτοπ, dell, hp, microsoft, acer, sony κλπ δινουν συχνα 1 χρονο εγγυηση.

Απλα μπειτε πχ στο amazon.co.uk και δειτε.

Ή δειτε εκτυπωτες και στην Ελλαδα, πχ :

http://www.e-shop.gr/ektypotis-hp-laserjet-pro-m402dn-c5f94a-ethernet-p-PER.403144

 

 

Δεν υπαρχει κανενας ΝΟΜΟΣ που να υποχρεωνει τις εταιρειες για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

Ειναι μια παρανοηση των δικαιωματων των καταναλωτων για ελαττωματα ή ελλειψη συνομολογημενων ιδιοτητων  που υπηρχαν ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για πες μερικες εταιρειες υψηλης τεχνολογιας πλην apple με 1 ετος εγγυησης...

Πχ το PS4 έχει 1 χρόνο. Σχεδόν όλοι οι εκτυπτωτές και τα πολυμηχανήματα έχουν 1 χρόνο.

 

Έχω δει προϊόντα της Cisco να έχουν 90 μέρες εγγύηση, άλλα 6 μήνες, άλλα 1 χρόνο, βέβαια υπάρχουν άλλα που έχουν lifetime... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κινητα η motorola δινει 1 χρονο σε αλλες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης (Ελλαδα δινει 2).

Σε αλλα τεχνολογικα προιοντα, οπως πχ λαπτοπ, dell, hp, microsoft, acer, sony κλπ δινουν συχνα 1 χρονο εγγυηση.

Απλα μπειτε πχ στο amazon.co.uk και δειτε.

Ή δειτε εκτυπωτες και στην Ελλαδα, πχ :

http://www.e-shop.gr/ektypotis-hp-laserjet-pro-m402dn-c5f94a-ethernet-p-PER.403144

 

 

Δεν υπαρχει κανενας ΝΟΜΟΣ που να υποχρεωνει τις εταιρειες για 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

Ειναι μια παρανοηση των δικαιωματων των καταναλωτων για ελαττωματα ή ελλειψη συνομολογημενων ιδιοτητων  που υπηρχαν ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

http://support.hp.com/gr-el/document/c03805193

 

http://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

Ας ανοίξουμε λίγο τα ματιά μας και ας διαβάσομε λίγο παραπάνω ΟΛΟΙ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...