Προς το περιεχόμενο

Το Spotify διαψεύδει ότι τιμωρεί καλλιτέχνες που δίνουν αποκλειστικό υλικό στο Apple Music και το Tidal


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγάλη αλλαγή που έχει έρθει τα τελευταία χρόνια στο πως ακούμε μουσική μέσω των υπηρεσιών streaming, έχει φέρει σημαντικές αλλαγές και στη μουσική βιομηχανία με τις ελάχιστες εταιρείες στο χώρο να προσπαθούν να διαφοροποιηθούν προκειμένου να αποκτήσουν περισσότερους συνδρομητές.

Οι αποκλειστικότητες είναι μέχρι στιγμής η πιο σημαντική διαφοροποίηση που μπορεί να προσφέρει κάποια υπηρεσία όπως αυτή της Apple. Συγκεκριμένα το Apple Music έχει προχωρήσει σε συμφωνίες με καλλιτέχνες όπως ο Frank Ocean, η Taylor Swift, ο Drake και η Katy Perry, προκειμένου αυτοί να διαθέσουν είτε αποκλειστικά είτε για περιορισμένο χρονικό διάστημα, το νέο τους υλικό στην υπηρεσία.
Δημοσίευμα όμως του Bloomberg την Παρασκευή έκανε λόγο για «τιμωρητική διάθεση» του μεγάλου αντιπάλου της Apple, του Spotify το οποίο εμφανίζει πολύ χαμηλά στα αποτελέσματα αναζητήσεων τα τραγούδια των συγκεκριμένων καλλιτεχνών ενώ δεν περιλαμβάνει κανένα τραγούδι τους σε λίστες μουσικής που προωθεί.

 

Με χθεσινή του απάντηση, το Spotify δηλώνει κατηγορηματικά ότι το δημοσίευμα του Bloomberg είναι λανθασμένο αφού δεν ακολουθεί τέτοιες τακτικές και αναφέρει για ακόμη μια φορά την αντίθεσή του με τις διάφορες αποκλειστικότητες που δεν επιτρέπουν στο κοινό να ακούει τη μουσική που επιθυμεί. Παρόμοια τακτική μ' αυτή της Apple, ακολουθεί και το Tidal που διαθέτει αποκλειστικά για streaming το νέο άλμπουμ της Beyonce, δίνοντας όμως τη δυνατότητα αγοράς του από το iTunes και άλλες υπηρεσίες.

 

Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

"ακούμε μουσική μέσω των υπηρεσιών streaming" α' πληθυντικός, ποιοι "ακούμε";;;; σιγά μη πληρώσω ποτέ να κούσω μουσική! χαιβάνι είμαι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ακούμε μουσική μέσω των υπηρεσιών streaming" α' πληθυντικός, ποιοι "ακούμε";;;; σιγά μη πληρώσω ποτέ να κούσω μουσική! χαιβάνι είμαι;

 

giphy.gif

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 1 μήνα έκανα εγγραφή στο Apple Music και είμαι στη φάση που δοκιμάζω το trial των 3 μηνών που δίνει. Να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με τη συγκεκριμένη υπηρεσία και σκέφτομαι σοβαρά να γίνω subscriber.

Δυστυχώς, λόγω δικαιωμάτων (μάλλον), αρκετά "παλιά' albums δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα. Το last.fm απο την άλλη, με έχει βοηθήσει αρκετά στο να ψάξω εκτενέστερα για μουσική, για καλλιτέχνες που δεν είναι ευρέως γνωστοί στο κοινό κλπ.

Με το θέμα της αποκλειστικότητας, αναφέρεται και στο άρθρο, ότι είναι συμφωνίες που γίνονται μεταξύ των καλλιτεχνών και της μουσικής υπηρεσίας streaming, οπότε το θεωρώ λίγο άκυρο να προχωράει το spotify σε τέτοιες ενέργειες. Συμφέροντα και συμβόλαια στα παρασκήνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ακούμε μουσική μέσω των υπηρεσιών streaming" α' πληθυντικός, ποιοι "ακούμε";;;; σιγά μη πληρώσω ποτέ να κούσω μουσική! χαιβάνι είμαι;

Υποθέτω ότι trollareis λίγο, αλλά υπάρχει πολύς κόσμος με αυτή τη λογική. 

Οι υπηρεσίες που παρέχει πχ το spotify είναι αρκετά ελκυστικές για το κόστος τους (στα 5 ευρώ/μήνα μέσω cosmote)

Έχω πρόσβαση στα περισσότερα κομμάτια που μπορεί να θελήσω, την ώρα που τα θέλω, χωρίς να έχω προβλέψει απο πριν σε τι φάση θα είμαι για να φροντίσω να τα έχω φορτώσει στο κινητό μου.

Επίσης, από τότε που το έβαλα, ανακαλύπτω περισσότερη μουσική, ακούω περισσότερη μουσική.

Αυτό φυσικά δε με εμποδίζει να αποθηκεύω και αυτά που μου αρέσουν κατα καιρούς στον υπολογιστή για offline χρήση, αλλά από τότε που το έβαλα κατεβάζω πολύ λιγότερο, αγοράζω το ίδιο (σχεδόν καθόλου) και νιώθω καλά με το κόστοις vs περιεχόμενο. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ακούμε μουσική μέσω των υπηρεσιών streaming" α' πληθυντικός, ποιοι "ακούμε";;;; σιγά μη πληρώσω ποτέ να κούσω μουσική! χαιβάνι είμαι;

 

Ε βέβαια, διότι όποιος δε κλέβει το περιεχόμενο που λαμβάνει, είναι χαϊβάνι.

 

εγω παντως και τα 2 τα δοκιμασα το spotify μου φανηκε καλυτερο απλα τεινω προς αππλε λογο του οτι εχω μακ και ιφονε

 

Αφού σου φάνηκε καλύτερο το Spotify γιατί τείνεις στο Apple Music; Δε σου παρέχει τίποτα παραπάνω το 2ο.

 

Κι εγώ στην ίδια θέση είμαι: έχω Mac και iPhone, αλλά το Spotify μου φαίνεται πιο ελκυστικό από το Apple Music. Και αυτό χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ακούμε μουσική μέσω των υπηρεσιών streaming" α' πληθυντικός, ποιοι "ακούμε";;;; σιγά μη πληρώσω ποτέ να κούσω μουσική! χαιβάνι είμαι;

Εσύ πώς ακούς δηλαδή; Αγοραζεις CD, κατεβαζεις από το YouTube με κάκιστη ποιότητα ή ψαχνεις torrents για να βρεις ένα κομμάτι που σου αρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω τα ίδια είναι το spotify με το apple music, αν και η apple λόγω iTunes κάνει κάτι ωραίες αποκλειστικότητες, σχεδόν με όλους τους καλλιτέχνες.

 

 Για εμένα είναι πιο όμορφο σε design η εφαρμογή της apple, όμως από τη στιγμή που δεν έχω πολλά προιόντα της εταιρίας και έχω κοσμοτέ που μου δίνει προσφορά στο spotify δεν υπάρχει λόγος να το προτιμήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ποιότητα του ηχου μονο να κάνουν κατι γιατι πραγματικα ειναι σπασιμο νευρων να πρεπει να ακους streaming mp3, ειμαστε στο 2016 και ακομα ειμαστε στο χαζο mp3 αντι να εχουμε το ogg ή το flac (για οσους θελουν lossless). Το μοναδικο καλο που εχει η apple ειναι οτι η ποιοτητα ειναι aac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το apple music αλλά το spotify από άποψη content είναι για τα πανηγύρια. Κακές κατηγορίες και πολύ μικρές playlist. επίσης σπαμάρει πολύ διαφήμιση και σου σπάει τα νεύρα.

 

έχω βρει προς το παρόν το rockradio.com που έχει κι άλλα αντίστοιχα domain για άλλες μουσικές και είναι πολύ ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...