Προς το περιεχόμενο

Αυτές είναι οι επιδόσεις του Intel Core i7-7700K στο SANDRA;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη 4770κ η ακομα και 3770κ λιγο oc και παιζουμε στο ιδιο τραπεζι?ελεος....

Ελεος που οποιος εχει τους παραπανω επεξεργαστες κρατανε πολυ καλα μετα απο καιρο και αρα αποκτανε value for money αξια?

 

Δηλαδη τι ηθελες να αναβαθμιζαμε επεξεργαστες καθε 1.5 με 2χρονια οπως στις καρτες γραφικων?

 

Οποιος εχει το μικροβιο της αναβαθμισης και τα χρηματα προφανως,υπαρχει η πλατφορμα 2011-3.

 

Καλα το λες,ελεος αλλα οχι για την Intel.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελα ρε παιδια...αντι να χαιρεστε που τα σκαμε μονο στις καρτες γραφικων τοσα χρονια, γκρινιαζετε... Εγω ακομα με 2600k OCed εχω μεινει!

Τα μυαλα φταινε βασικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κρατα μικρο καλαθι εσυ μην βρεθεις προ εκπληξεως!!!

 

Προσωπικά δεν κρατάω καλάθι γιατί είμαι με τον 3770Κ και δεν αναβαθμίζω αν δεν βγουν 6c/12t στην mainstream platform.

 

Κατά τα άλλα, πάντα έτσι γινόταν κι έτσι έχουμε διαβάσει ότι θα γίνει και τώρα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς αλλά κοντά. Άλλες μνήμες άλλο Bus speed άλλο memory bandwidth 

 Άλλες μνήμες άλλο Bus speed άλλο memory bandwidth άλλο socket άλλα λεφτά...real world αποδόσεις όμως?Δηλαδή αλλάζεις ολοκληρο σύστηα γιατι εχει τοσα πολλα να προσφερει σε fps σε games η rendetimes και γενικό workflow σε ενα premiere ας πούμε....?Μη παραμυθιαζόμαστε μόνο απο τα bechmarks.Νομίζω φίλε μου είναι τραγικά κοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία τολμηρή πρόβλεψη; Πιστεύω ότι το μονοπώλιο της Intel θα σπάσει από πλατφόρμα που δεν θα είναι χ86. Μάλλον έχουν ωριμάσει πια οι συνθήκες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fulgore παλικαρι μου χαλαρωσε το καταλαβαμε οτι εισαι funboy και ναι ειναι ελεος μετα απο 3 γενιες να εχουμε ιδιες αποδοσεις δεν λεω οτι δεν φτιαχνει καλους επεξεργαστες η ιντελ ισα ισα απλα ολο αυτο το hype γυρω απο τις νεες cpu προσβαλει και την νοημοση μας...αυτο που ολοι πιστευω συμφωνουμε οτι λειπει ειναι η ελειψη ανταγωνισμου...κατα τα αλλα και με ενα xeon 2670 75 ευρω εχεις συστημα που σπερνει...και αυτα τα λεει ατομο ταγμενο στην amd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος που οποιος εχει τους παραπανω επεξεργαστες κρατανε πολυ καλα μετα απο καιρο και αρα αποκτανε value for money αξια?

 

Δηλαδη τι ηθελες να αναβαθμιζαμε επεξεργαστες καθε 1.5 με 2χρονια οπως στις καρτες γραφικων?

 

Οποιος εχει το μικροβιο της αναβαθμισης και τα χρηματα προφανως,υπαρχει η πλατφορμα 2011-3.

 

Καλα το λες,ελεος αλλα οχι για την Intel.....

παλαιότερα αναβaθμίζονταν σημαντικά οι επεξεργαστές κάθε 1 χρόνο... 

 

Το να ειναι αρκετά καλύτερο το νέο μοντέλο απο το παλιό δεν σε αναγκάζει να αναβαθμίσεις τι σχέσει έχει αυτό;

 

Αν κάνεις την δουλειά σου με τον 3770 και 10 φορές γρηγορότερος να ειναι ο 7700 που λέει ο λόγος εσύ για ποιόν λόγο να σκάσεις λεφτά στο ταμείο για να τον αγοράσεις; (εκτός και αν είσαι καγκουρας με τα PC) 

 

το θέμα ειναι όμως η κοροϊδία που η intel θα βγάλει πάλι τάλιρο με την σέσουλα θα έχει τις τιμές στον θεό και όλα αυτά για εναν επεξεργαστή που δεν ειναι καν καλύτερος απο τον προκάτοχο του... ειναι απλά ελάχιστα γρηγορότερος επειδή έχει ελάχιστα μεγαλύτερη συχνότητα... το 400άρι όμως θα το ζητάνε δεν θα χαρίσουν κάστανο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άλλες μνήμες άλλο Bus speed άλλο memory bandwidth άλλο socket άλλα λεφτά...real world αποδόσεις όμως?Δηλαδή αλλάζεις ολοκληρο σύστηα γιατι εχει τοσα πολλα να προσφερει σε fps σε games η rendetimes και γενικό workflow σε ενα premiere ας πούμε....?Μη παραμυθιαζόμαστε μόνο απο τα bechmarks.Νομίζω φίλε μου είναι τραγικά κοντα...

 

Τραγικά κοντά δεν είναι. 100% πάνω ένας i7 των 400€ του 2016(6ης γενιάς) από τον αντίστοιχο του 2010(1ης γενιάς) δεν είναι λίγο. Επίσης τους 3ης γενιάς οι σημερινοί αντίστοιχοι τους ρίχνουν άνετα ένα 50%, και αυτό με benchmarks που έχουν γίνει compile δίχως βελτιώσεις για τα νέα χαρακτηριστικά των τελευταίων αρχιτεκτονικών...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ουτε καν προκατοχο δες διαφορα bench πχ τον 3930κ χαλαρα στα 4ghz vs 5820κ και θα καταλαβεις...οκ μπορεις να ανεβασεις και τον αλλο αλλα θες χαλαρα 400 για cpu 200 mobo 100-150 ram δλδ να σκασεις 700-800ευρω και να υπερχρονισεις για να περασεις 2γενιες συστημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δε λεω για 1η γενια...βαζεις δλδ ενα 3770 4770 & 6700 και στον ιδιο χρονισμο δεν ειναι κοντα?? τοσο που να μην αξιζει την διαφορα σε χρηματα στο να πας σε κατι μεταχειρισμενο η κ πουθενα και να μεινεις με αυτο που εισαι?αν κανεις editing και εχεις ενα 3930κ 4-4.5 θα πας δλδ σε 5820κ? και θα λες εκανα αναβαθμιση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα εβγαιναν και θα βγαινουν επεξεργαστες καθε 1 με 1,5 χρονο,

αντι να ευλογειτε που ζειτε σε εποχες που το hardware απο αποψη ισχυος ειναι σχετικα κορεσμενο και μπορειτε να κανετε τη δουλεια σας και με εναν επεξεργαστη 4-5ετιας  με αντοχη στο χρονο χωρις να χρειαζεται να το "σκοτώνετε" καθε τρεις και λιγο γκρινιαζετε κι απο πανω...

δλδ μεθαυριο που θα βγει νεο iphone  και μετα το νεο galaxy τι θα βγειτε να πειτε παλι τα ιδια;

νισαφι με τους καθε λογης "αγαναχτισμενοι"..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν συνήγορος του διαβόλου έχω να παραθέσω τα εξης. Καταρχήν γιατί κάθε φορά γίνεται τόση μεγάλη φασαρία για ένα προϊόν της intel και της κάθε intel? Αν δεν το εχεις ανάγκη, αν δεν εχεις αναγκη αυτό το επιπλέον που σου προσφέρει απλά δεν το αγοράζεις. Επίσης να συμφωνήσω ότι σε κάθε γενιά προσφέρει βελτιστοποιήσεις επιδόσεων 10%, αλλά ποιος ο λόγος να αντικαταστήσεις σύστημα ενός 12 μηνών ίσως και λιγότερο απλά επειδή βγηκε νέο μοντέλο???

 

Κάτι τελευταίο, μπορεί η Intel να κάνει μικρές βελτιστοποιήσεις σε κάθε νέα γενιά, ΑΛΛΑ, πως είναι δυνατόν από το fabrication των 45nm να πέσει κατευθείαν στα 14nm? Δεν είναι δυνατά όλα αυτά!!!

Και στο κάτω κάτω εταιρία είναι λεφτά θέλει να βγάλει όποιος θέλει δίνει τα λεφτάκια του αν έχει ανάγκη το προϊόν τα δίνει αλλιώς κάθεται και παρακολουθεί την εξέλιξη.

 

Α και για τον κοινό χρήστη οι βελτιστοποιήσεις αυτές είναι μικρές αλλά για έναν προγραμματιστή σημαντικες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και ιδιες ο 3770Κ, στα 4,9 και βγαζει κατω απο 900 μοναδες Cinebench, ενω ο δικος μου 6700Κ βγαζει 890 στα 4 και κλειστο turbo.

 

Και δεν μετραμε οτι εχει και 2-3 καινουργια πραγματα η πλατφορμα σε σχεση με την Ζ68 και μετα.

 

Αν ειναι αληθεια οτι θα παιξει μπαλα και οτι θα ξεκινησει να βγει απο το λιθαργο η AMD και δεν ζει μονο απο τις καρτες γραφικων τα Playstation τοτε παιζει και να ερθουν οι τιμες νορμαλ.

 

 

Π.Χ καποτε η ξεκλιδωτη εκδοση της Intel ειχε ιδια χρηματα με την απλη, τωρα την λεει enthusiast για μην την λεει μ@λακες.....

 

Υ.Σ 6700K 4.7 Cinebench Παιζει 1040 , 6 πηρηνος Χ56++ αντε να παιξει με τα βιας εκει και παραπανω με ταση στον θεο και εχει 2 ακομα πηρηνες...

 

Μην τα ισωπεδονεται ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας απο τους σκοπους των φορουμ ειναι η ανταλαγη αποψεων καθως και η ερευνα αγορας απο εταιρικης πλευρας.Αν ολοι συμφωνουσαμε θα βλεπαμε καθε βραδυ καμια επαναληψη στον αλφα.Δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος που δε γουσταρει το οτι κανει την δουλεια του με μια καλη επιλογη -αγορα που εκανε πριν 3-4 χρονια νευριαζω ομως σαν πελατη-χρηστη να με δουλευουνε με επιθετικο μαρκετινγκ σε επιδοσεις που δεν ανταποκρινονται στα χρηματα π μ ζητανε...δε τα λεω για μενα αλλα για μην τρωνε κ αλλοι τον παππα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...