Προς το περιεχόμενο

Μέχρι το 2018, τα περισσότερα PC θα εφοδιάζονται με SSD και όχι με σκληρό δίσκο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@knightRider

Καλά ειδικά στο 4ο έπεσες μέσα. Σίγουρα αυτό είναι το σχέδιο.

 

Μετά θα μπουν στο κόλπο και οι ηλεκτρικοί σταθμοί οι οποίοι θα κόβουν το ρεύμα απροειδοποίητα για να παίρνουν μίζες από τους κατασκευαστές ssd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά από όταν αγόρασα τον πρώτο μου SSD (νομίζω το 2009, τον επικό Vertex 30GB) δε ξαναπήρα μηχανικό δίσκο, αλλά ούτε και μηχάνημα με μηχανικό δίσκο. Το θεωρώ αδιανόητο να αγοράσω κάτι που δεν έχει SSD. Νιώθω άνθρωπος των σπηλαίων όταν πιάνω να δουλέψω τέτοιο μηχάνημα.

 

Άντε να δούμε imac με ssd.

 

Υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια. Και "σκέτος-νέτος" SSD αλλά και υβριδική λύση (που η 2η, μεταξύ μας, δε λέει και πολλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα κατι δεν μου κολλαει 

 

1) εδω και ποσο καιρο βγηκανε οι SSD και προφανως γνωριζανε οτι ειναι πολυ ακριβοι και πως πολυς κοσμος θα προτιμησει HDD - τοτε γιατι δεν ρίξανε τις τιμες μετα απο λιγα χρονια ??

 

2) Φανταζομαι πως πολλοι SSD για πολυ καιρο καθονται στα ραφια.

 

3) Το οτι εχει κανει πωλησεις λιγο παραπανω φετος ειναι επειδη οι περισσοτεροι SSD χαλανε και ολο βγαζουν bad sectors και λογικο μετα να αγοραζουν καινουργιο SSD.

 

4) To οτι θελουν να βαλουν standard SSD σε PC το 2018 εμενα μου βρωμαει γιατι μαλλον θελουν να βρουν τροπο να μας ρουφανε τα λεφτα - δηλ να βγαζει bad sectors και υστερα να πρεπει αναγκαστικα να πανε να στο φτιαξουνε ή να σου πουνε οτι θελει αγορα καινουργιου δισκου - ειδικα αν πεσει το ρευμα τοτε την εβαψες.

 

Οι τιμες των ssd πεφτουν εδω και χρονια. Περυσι τετοια εποχη ο 240GB ητανε κοντα στα 100 ευρω, τωρα βρισκεις με 65. Και αναλογες μειωσεις αν οχι μεγαλυτερες ειχαμε και τα αμεσως προηγουμενα χρονια.

 

Βεβαια και οι HDD εχουν δει μειωσεις. Καποτε το sweet spot για HDD ητανε τα 80-100 ευρω. Τωρα με 55 βρισκεις 1 TB και πραγματικα δεν αξιζει να δωσεις παραπανω για βασικο drive. Ο μονος λογος που δεν παιρνεις 500 ειναι γιατι η διαφορα ειναι max 5 ευρω

 

Μη νομιζεις οτι ο μεσος καταναλωτης καταλαβαινει πολλα. Να του πεις για εξωτερικους δισκους θα σε κοιταει περιεργα. Θελει να πεταει οτι εχει μεσα στο laptop του και να μη σκεφτεται τιποτα.

 

Για χαλασμενους SSD δεν εχω δει τιποτε. Ομολογουμενως βεβαια ειναι νωρις ακομα.

 

Για το ρευμα παλι νομιζα οτι οι HDDs ειναι που εχουν μεγαλυτερο προβλημα με τα μηχανικα τους μερη. Στον SSD το πολυ πολυ να σου κανει corrupt καποιο αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από όταν αγόρασα τον πρώτο μου SSD (νομίζω το 2009, τον επικό Vertex 30GB) δε ξαναπήρα μηχανικό δίσκο, αλλά ούτε και μηχάνημα με μηχανικό δίσκο. Το θεωρώ αδιανόητο να αγοράσω κάτι που δεν έχει SSD. Νιώθω άνθρωπος των σπηλαίων όταν πιάνω να δουλέψω τέτοιο μηχάνημα.

 

 

Υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια. Και "σκέτος-νέτος" SSD αλλά και υβριδική λύση (που η 2η, μεταξύ μας, δε λέει και πολλά).

Ναι, απλά δεν υπάρχει στην βασική έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι για Laptop και για Operating System Drive σε Desktop χρειάζεται οπωσδήποτε SSD έστω και μικρής χωρητικότητας πχ 256-512GB.

 

Αλλά για Storage οι συμβατικοί είναι ποιο αξιόπιστοι. Στο Desktop μου έχω τα εξής:

 

1. 256 GB SSD για OS. Τα Documents είναι στο ΟneDrive

2. 2TB Drive για Games

3. 2TB Drive για Downloads και διάφορα αλλα που κατεβάζω.

 

Τώρα θα πει κανείς γιατί όχι 1 4ΤΒ. Αυτό για τον λόγο ότι οι 2x 2ΤΒ είναι φτηνότεροι από 1 4ΤΒ και επίσης δεν έχεις όλα τα "αυγά" στο ίδιο καλάθι. Χρησιμοποιώ 4ΤΒ σαν Cold Storage/Backups όπουν γράφω ταινίες και σειρές.

 

Από το 1987 ως σήμερα έχω "χάσει" αρκετούς δίσκους με χειρότερες επιδώσεις αξιοπιστίας από Maxtor, Seagate και Western Digital. Τώρα αποκλειστικά και μόνο HGST, Toshiba και Samsung. Το αυτί μου έχει μάθει του ήχους που προμυνειουν κρασάρισμα.

 

Όσο αφορά για αξιοπιστία μου έχουν χαλάσει ως τώρα 2 SSD δίσκοι (Sansdisk) και ευτυχώς εντός Εγγύησης. Και χωρίς καμία προειδοποίησή (SMART) ενώ με τους συμβατικούς δίσκους μπορείς σχετικά εύκολα να αναγνωρίσεις προβλήματα από τον ήχο που κάνουν.

 

Έχουν ακόμα αρκετό δρόμο μπροστά οι SSD για να συναγωνιστούν την χωρητικότητα των συμβατικών.

 

Όσω αφορά την αξιοπηστία θα δώσω τηνς εξής ιεραρχία απο το καλύτερο στο χειρότερο.

 

1. Floppy Disks (3.5 & 5.25 απο Amiga και c64 δουλεύουν ακόμα

2. Verbatim Recordable Media CD/DVD Blu-ray. Έχω Data CD απο 1995 που δουλεύει ακομα.

3. HDD Δίσκοι

4. SSD Δίσκοι

5. Flash, microSD . Μου έχουν χαλάσει σχεδών όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με έναν SSD 256GB +  αυτό, έχω σωθεί

(6 HDD αρκετών TB)

Και εγώ περίπου τα ίδια με την διαφορά οτι έχω και συμβατικούς δίσκους και όχι μέσω USB γιατί δεν κάνει σωστό Power Management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμπιστεύομαι με τίποτα ακόμα τους SSD! Πολύ φρέσκια τεχνολογία, πανάκριβη και αναξιόπιστη! Προτιμώ να τους τεστάρουν οι έχοντες που γίνονται beta users για 10-15 χρόνια ακόμα και μετά βλέπουμε! Προς το παρόν μια χαρά είμαι με τον 40άρη Maxtor HDD μου!

+1 για τους SSD. Όσο για τον Maxtor στείλτον σε μουσείο για εμένα μου χάλασαν ΟΛΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχεις ένα αρχείο από ταινίες, ή από φωτογραφίες δεν σου φτάνουν οι ssd. και εσύ το λες, πως έχεις πως πρέπει να κάνεις συνδυασμό. έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με την φωτογραφία κανά χρόνο τώρα. με ssd δεν την βγάζεις. ειδικά εφόσον θα κρατάς και back up καθώς υπάρχουν πολλά πράγματα που κανείς δεν θέλει να χάσει. οπότε... για να βάλεις σε καινούργιο σύστημα έναν ssd μικρής χωρητικότητας το καταλαβαίνω. αλλά ας πούμε για μικρές εταιρείες, για μικρούς server κτλ, οι σκληροί δίσκοι είναι μονόδρομος και θα είναι μεσοπρόθεσμα για τα επόμενα τουλάχιστον 5 χρόνια. και πρόσεχε, το άρθρο αναφέρει πως οι καινούργιοι υπολογιστές είχαν ssd, όχι ότι είχαν μόνο ssd

Εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιώ επιπλέων και LTO4 Tape για backups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκληροί σε λίγα χρόνια θα είναι εξωτικό προϊόν, σαν τους δίσκους βινυλίου και φυσικά πιο ακριβοί από τους SSD. Είναι ή εξέλιξη και όποιος έχει πάρει για το PC του δεν ξαναγυρίζει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι λένε πως ενας 250 GB SSD ειναι κομπλέ μάλλον το μόνο που κάνουν με το pc ειναι insomnia και fb...

 

το pc μου που τρέχει ubuntu έχει γεμίσει εναν 128GB SSD και ζήτημα αν έχει καμιά 5-10 ταινίες και καμιά 20 εικόνες/φωτογραφίες κτλ....

 

Το software στις μέρες μας πιάνει χώρο... εδώ η απλή εγκατάσταση android λειτουργικού στο κινητό ειναι περίπου 6GB....

 

αν πάμε στα windows τώρα που τρώνε τα GB λες και ειναι γαριδάκια τα 500GB ειναι για τον απλό χρήστη που παράλληλα ξέρει πως στο τέλος του χρόνου θα πρέπει να σφίξει το ζωνάρι και να σκέφτεται είτε να αποχωριστεί απο κάποια προγράμματα/δεδομένα του είτε να τα γράψει σε φλασάκι είτε αγοράσει καινούριο pc...

 

Το steam στο windows pc μου ειναι γύρο στα 300GB και έχω κόψει εδώ και χρόνια τα παιχνίδια... (ενας ΑΑΑ τίτλος άνετα αγγίζει τα 10 GB και καμιά φορά ξεπερνάει τα 30)

 

βάλε μουσική flac ή καλά Mp3 βάλε 12+ MP φωτογραφίες... βάλε ταινίες βάλε άλλα εργαλεία πχ adobe κτλ  τι να φτουρήσει ο 250άρης;

 

 

Οι SSD θα γίνουν mainstream ΜΟΝΟ ΑΝΝ μπορείς να πάρεις 1TB στα ~80 ευρώ (και κατα συνέπεια εναν 512 στα ~50)

 

γιατι ετσι όπως πάει το πράμα το πολύ σε ενα χρόνο άντε 2 (4K ταινίες/apps/backups ακόμη πιο πολύπλοκα παιχνίδια 30MP κάμερες κτλ) και ο 1tb μικρός ειναι...

 

Εγώ ήδη έχω συνολικά 5ΤΒ ΑΠΟ data χωρίς να κάνω κάτι τρελό .. βέβαια οκ δεν κάνω και οικονομία θα μπορούσα πχ να αφαιρέσω απο κάποιους το λειτουργικό και να κάνω διάφορες άλλες οικονομίες εδώ και εκει... αλλά κάτω απο 3 TB  δύσκολα θα έφτανα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ενα ssd fury x black 240gb (50 ευρώ απο φίλο μ που δεν το άνοιξε απο το κουτί του ξέρω ότι δεν ειναι ο καλύτερος απλά τοτε έκανε τα διπλάσια) και ενα hdd caviar blue 1tb και όλα τα παιχνίδια τα περνάω ssd τα υπόλοιπα όπως εικόνες και ταινίες στον hdd :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι σκληροί σε λίγα χρόνια θα είναι εξωτικό προϊόν, σαν τους δίσκους βινυλίου και φυσικά πιο ακριβοί από τους SSD. Είναι ή εξέλιξη και όποιος έχει πάρει για το PC του δεν ξαναγυρίζει πίσω.

Λίγα = ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι λένε πως ενας 250 GB SSD ειναι κομπλέ μάλλον το μόνο που κάνουν με το pc ειναι insomnia και fb...

 

 

αν έχεις PC (όχι λάπτοπ) και δεν μπορείς να έχεις έναν ssd (όχι τα 128 σου για pc είναι λίγα) και ένα (2 όσους θες) κανονικούς δίσκους για τα βιντεο/εικονες τότε άλλο είναι το πρόβλημα , οι λοιποί δίκιο έχουν :) , αν θες μόνο ινσομνια και fb μείνε στον κανονικό δίσκο, αν θες να νιώθει το σύστημα δεν τον γλυτώνεις τον ssd (και ναι θες 250 και άνω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 256 ssd ειναι υπεραρκετα εφοσον καποιος δεν παιζει παιχνιδια στον υπολογιστη του.Για media ειπαμε οι hdd θα αργησουν πολυ να πεσουν.Οι ssd δεν ειναι για πολλες επανεγραφες οπως οι hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...