Προς το περιεχόμενο

Μέχρι το 2018, τα περισσότερα PC θα εφοδιάζονται με SSD και όχι με σκληρό δίσκο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλύτερο είναι έναν 256gb για λειτουργικό και εφαρμογές παιχνίδια και έναν 1tb hdd για multimedia υλικό. Έχεις και ταχύτητα και άπλετο χώρο σε φυσιολογικές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τι να το κάνω άμα οι ταχύτητες είναι χάλια; Άμα δε έχεις συνηθίσει σε SSD δεν μπορείς να πας πίσω εύκολα. Η καλύτερη είναι ο συνδυασμός των δύο. 480GB SSD Sandisk + 2TB HDD σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδια. 

όταν έχεις ένα αρχείο από ταινίες, ή από φωτογραφίες δεν σου φτάνουν οι ssd. και εσύ το λες, πως έχεις πως πρέπει να κάνεις συνδυασμό. έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με την φωτογραφία κανά χρόνο τώρα. με ssd δεν την βγάζεις. ειδικά εφόσον θα κρατάς και back up καθώς υπάρχουν πολλά πράγματα που κανείς δεν θέλει να χάσει. οπότε... για να βάλεις σε καινούργιο σύστημα έναν ssd μικρής χωρητικότητας το καταλαβαίνω. αλλά ας πούμε για μικρές εταιρείες, για μικρούς server κτλ, οι σκληροί δίσκοι είναι μονόδρομος και θα είναι μεσοπρόθεσμα για τα επόμενα τουλάχιστον 5 χρόνια. και πρόσεχε, το άρθρο αναφέρει πως οι καινούργιοι υπολογιστές είχαν ssd, όχι ότι είχαν μόνο ssd

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω σε HP dv7 πενταετιας με i3 που ειχα αρχισει και το βαριομουν, του εβαλα εναν ssd samsung evo 500 κι αλλα 4gb ram συνολικα 8 δλδ, και ειναι πραγματικα σαν να αλλαξα μηχανημα. Ειναι αστραπιαιο σε ολα! Οποιος εχει λιγο παλιο μηχανημα αντι να σκεφτεται για καινουριο ας κανει μια προσπαθεια να αναβαθμιστει σε ssd και λιγη ram παραπανω και θα τριβει τα ματια του!

 

 

Αν βεβαια θελει καποιος να τρεχει εξεζητημενα και βαρια προγραμματα-εφαρμογες-παιχνιδια εκει τοτε αλλαζει το θεμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πολύ φθηνότεροι ναι, αλλά το παιχνίδι με τις χωρητικότητες το έχουν χάσει για τα καλά οι HDD.

ποση χωρητικότητα έχει ο μεγαλυτερος διαθεσιμος εμπορικα σκληρος και ποση ο αντιστοιχος ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποση χωρητικότητα έχει ο μεγαλυτερος διαθεσιμος εμπορικα σκληρος και ποση ο αντιστοιχος ssd;

Oι ssd ειναι μεγαλυτεροι , απλα ειναι ακριβοτεροι.

 

http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/8/1/12342696/samsung-pm1633a-ssd-15tb-storage-drive-specs-price

The 15.36 TB size is not only the largest SSD ever made, but the largest single hard drive ever, finally breaking the 10 TB barrier that spinning disk drives seem to be capped at.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ssd ειναι μεγαλυτεροι , απλα ειναι ακριβοτεροι.

 

http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/8/1/12342696/samsung-pm1633a-ssd-15tb-storage-drive-specs-price

και ποιος θα τον αγοράσει; ακόμη και εταιρείες θα προτιμούν μικρότερες χωρητικότητες. είναι πολύ επικίνδυνο να έχεις τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων σε έναν μόνο δίσκο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ssd ειναι μεγαλυτεροι , απλα ειναι ακριβοτεροι.

 

http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/8/1/12342696/samsung-pm1633a-ssd-15tb-storage-drive-specs-price

 

Είσαι μία βδομαδα πίσω.

http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/8/10/12424666/seagate-60tb-ssd-worlds-largest

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αναμένουμε 128TB Enterprise SSDs μέχρι το 2018. Όσοι δεν είναι αναγκαίο να αγοράσετε νέους δίσκους καλό είναι να περιμένετε καθώς η πτώση των τιμών θα συμπαρασύρει και τους HDD που έχουν κολλήσει μετά τις "πλημμύρες". Πάμε για SSD/ HDD price parity μέχρι το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν η καλύτερη επιλογή είναι ένας SSD για λειτουργικό και προγράμματα και ένας HDD για αποθήκευση... 

Καλά παραπάνω από 480GB SSD χωρητικότητας για καθημερινή χρήση και εργασία άντε ακόμα και για παιχνίδια δεν νομίζω να χρειάζεται κάποιος. Οπότε με 119€ είσαι εντάξει. Ειδικά στην εποχή του Streaming, Ταινίες και μουσική μέσω ίντερνετ, κατέβασμα παιχνιδιών μέσω Steam. Μόνο για τα παιχνίδια να χρειαστεί κάποιος άντε και άμα Ripάρει ταινίες έναν HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές των SSD δίσκων είναι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα για την εποχή.

Κάντε μια έρευνα στο skroutz και δείτε τις τιμές που παίζουν. Ο 480GB για παράδειγμα, είναι αρκετά πιο προσιτός σε αναλογία με τον 240GB.

Και εξάλλου για games, πόσο πιο μεγάλο δίσκο να εγκαταστήσεις; Εκτός και αν είναι ΜΜΟ ή γενικά multiplayer που αναγκαστικά θα το έχεις για καιρό εγκατεστημένο. Σε single player παιχνίδια, κάνεις εγκ/ση, παίζεις το παιχνίδι, το τερματίζεις, το σβήνεις κλπ.

Τώρα για όσους χρειάζονται μεγάλες χωρητικότητες για φωτογραφίες, βίντεο κλπ, νομίζω ότι ένας καλός εξωτερικός δίσκος ίσως έλυνε το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα κατι δεν μου κολλαει 

 

1) εδω και ποσο καιρο βγηκανε οι SSD και προφανως γνωριζανε οτι ειναι πολυ ακριβοι και πως πολυς κοσμος θα προτιμησει HDD - τοτε γιατι δεν ρίξανε τις τιμες μετα απο λιγα χρονια ??

 

2) Φανταζομαι πως πολλοι SSD για πολυ καιρο καθονται στα ραφια.

 

3) Το οτι εχει κανει πωλησεις λιγο παραπανω φετος ειναι επειδη οι περισσοτεροι SSD χαλανε και ολο βγαζουν bad sectors και λογικο μετα να αγοραζουν καινουργιο SSD.

 

4) To οτι θελουν να βαλουν standard SSD σε PC το 2018 εμενα μου βρωμαει γιατι μαλλον θελουν να βρουν τροπο να μας ρουφανε τα λεφτα - δηλ να βγαζει bad sectors και υστερα να πρεπει αναγκαστικα να πανε να στο φτιαξουνε ή να σου πουνε οτι θελει αγορα καινουργιου δισκου - ειδικα αν πεσει το ρευμα τοτε την εβαψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμπιστεύομαι με τίποτα ακόμα τους SSD! Πολύ φρέσκια τεχνολογία, πανάκριβη και αναξιόπιστη! Προτιμώ να τους τεστάρουν οι έχοντες που γίνονται beta users για 10-15 χρόνια ακόμα και μετά βλέπουμε! Προς το παρόν μια χαρά είμαι με τον 40άρη Maxtor HDD μου!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...