Προς το περιεχόμενο

Μέχρι το 2018, τα περισσότερα PC θα εφοδιάζονται με SSD και όχι με σκληρό δίσκο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τα 300ΤΒW δεν τα λες και λίγα, πόσο μάλλον τα νούμερα που έχουν πιάσει στα stress tests τα οποία ξεπερνούν κατά πολύ τα 300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ssd ναι αυτά τα ψεφτο emmc που τα παρουσιάζουν και ικανά μέσα αποθήκευσης σε λάπτοπ των 32-64gb εύχομαι να πάνε στον αγύριστο,θέλουμε κανονικά ssd και ας κάνει και 10-15 ευρώ παραπάνω το λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 300ΤΒW δεν τα λες και λίγα, πόσο μάλλον τα νούμερα που έχουν πιάσει στα stress tests τα οποία ξεπερνούν κατά πολύ τα 300...

Μεγαλυτερα δεν ειναι τα failure σε πολλες εγγραφες εναντι των HDD?Δεν θα εμπιστευομουν δεδομενα σε εναν 4tb sdd παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD είναι σαφώς πιο αξιόπιστοι από τους HD τελεία και παύλα. Μετά τους Vertex 2 που είχαν προβλήματα, πρακτικά όποιος SSD έχει βγει ζει ακόμα σε κάποιο μηχάνημα. Δείτε και το σχετικό θέμα για την αξιοπιστία τους (και γράψτε αν έχετε κάποια εμπειρία).

Ακόμα και σε μεγάλες χωρητικότητες, εφόσον μιλάμε για cycles η αξιοπιστία αν κάνει κάτι, αυξάνεται.

Απλά για αποθήκευση μεγάλων αρχείων, κοστίζουν ακόμα πολύ.

Προσωπικά στο laptop έχω μόνο φωτογραφίες. Ταινίες και παιχνίδια ελάχιστα. Πόσο μεγάλη ανάγκη είναι σήμερα να έχεις 10 ή περισσότερες ταινίες στο laptop σου? Ό,τι θες το κατεβάζεις και το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD είναι σαφώς πιο αξιόπιστοι από τους HD τελεία και παύλα. Μετά τους Vertex 2 που είχαν προβλήματα, πρακτικά όποιος SSD έχει βγει ζει ακόμα σε κάποιο μηχάνημα. Δείτε και το σχετικό θέμα για την αξιοπιστία τους (και γράψτε αν έχετε κάποια εμπειρία).

Ακόμα και σε μεγάλες χωρητικότητες, εφόσον μιλάμε για cycles η αξιοπιστία αν κάνει κάτι, αυξάνεται.

Απλά για αποθήκευση μεγάλων αρχείων, κοστίζουν ακόμα πολύ.

Προσωπικά στο laptop έχω μόνο φωτογραφίες. Ταινίες και παιχνίδια ελάχιστα. Πόσο μεγάλη ανάγκη είναι σήμερα να έχεις 10 ή περισσότερες ταινίες στο laptop σου? Ό,τι θες το κατεβάζεις και το βλέπεις.

Εχω ακόμα μεγάλους σκληρούς από το 2007 που έχουν over 1000 μέρες χρήσης σύμφωνα με το hds με αρκετά TB γράψε-σβησε. Είναι τόσο αξιόπιστος ένας ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ο μόνος κίνδυνος των SSD είναι αν μείνουν πολύ καιρό χωρίς ρεύμα. Οπότε οι external SSDs τουλάχιστον θα πρέπει να έχουν ένα μικρό power-source και ένα SoC να κάνει επανεγγραφές τα δεδομένα τακτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλυτερα δεν ειναι τα failure σε πολλες εγγραφες εναντι των HDD?Δεν θα εμπιστευομουν δεδομενα σε έναν 4tb sdd παντως.

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τα δεδομένα μου σε ένα αποθηκευτικό μεσο γενικότερα. Είτε ssd είτε HDD Παντα backup.

 

Αυτή την στιγμή εχω 8ΤΒ στον server και άλλα 8ΤΒ σε εξωτερικους για backup.. Συν κατι αλλους για καθημερινη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τα δεδομένα μου σε ένα αποθηκευτικό μεσο γενικότερα. Είτε ssd είτε HDD Παντα backup.

 

Αυτή την στιγμή εχω 8ΤΒ στον server και άλλα 8ΤΒ σε εξωτερικους για backup.. Συν κατι αλλους για καθημερινη χρήση.

Ανάλογα τα δεδομένα. Προσωπικά τα έχουμε σε 3-4 μέρη ώστε να μην χαθούν ποτέ. Τώρα αν έχουμε και ταινίες σε backup ζητω που καήκαμε γιατί 16tb με προσωπικά δεδομένα δεν γεμίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μεγαλυτερα δεν ειναι τα failure σε πολλες εγγραφες εναντι των HDD?Δεν θα εμπιστευομουν δεδομενα σε εναν 4tb sdd παντως.

 

http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead

 

Δες τι νούμερα εγγραφών έπιασαν πριν ψοφήσουν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead

 

Δες τι νούμερα εγγραφών έπιασαν πριν ψοφήσουν...

Not bad. Στο 1pt αρχίζουν τα σοβαρά προβλήματα. Για backup δηλαδή όταν κάποια στιγμή ρθουν στα επίπεδα των Hdd στις τιμές θα κάνουν θραύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τα δεδομένα. Προσωπικά τα έχουμε σε 3-4 μέρη ώστε να μην χαθούν ποτέ. Τώρα αν έχουμε και ταινίες σε backup ζητω που καήκαμε γιατί 16tb με προσωπικά δεδομένα δεν γεμίζουν.

 

Αναλόγα τα προσωπικά δεδομένα. Αν εχεις παιδια σε μικρες ηλικίες και καμερα HD ....... δεν είναι και πολύ δύσκολο. Προσωπικά όμως εχω ψηφιοποιημένες όλες μου τις φωτό (από παντα), βιντεο από διακοπες και από τα παιδιά, σκαναρισμενες αποδειξεις αγορών για εγγυηση, ιατρικες εξετάσεις της οικογενειας, αυτόματα backup του laptop (1 αντιγραφο) και timemachine backup για το macbook του αδελφου μου. Συν καποιες λίγες εικονικές μηχανες που χρησιμοποιώ. Γενικώς τα παντα.

 

Και μιλάμε βασικά για 8TB χωρο και 8ΤΒ για backup. Που προφανως δεν είναι γεματα και τα 8ΤΒ. Αυτή την στιγμή είναι περίπου τα 6TB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα έπρεπε κανονικά να τα κοιτάξουν αυτά γιατί πλέον γράφουμε με 4Κ και θα χρειαστούμε σίγουρα τουλάχιστον 1TB χωρίς failures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χωρητικότητα ήδη οι SSD ξεπερνάνε τους HD ειδικά στις επαγγελματικές λύσεις. Χωλαίνουν στο ευρώ ανά GB. Αυτός είναι πλέον και ο μόνος λόγος ύπαρξης των κλασσικών HD. Αλλά ευτυχώς οι τιμές τους πέφτουν γρήγορα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν μπορούν οι SSD να αντικαταστίσουν τους μηχανικούς ειδικά οταν ενας 4TB SSD εχει τιμή 1μισι χιλιάρικο σε αντίθεση με εναν μηχανικό που εχει το 1/10 της αξίας του SSD και λιγότερο.. προς το παρών ας μείνουμε με κυρίος δίσκους για OS SSD και storage HDD..  αν σε δύο χρόνια οι SSD Πέσουν στην διπλάσια τιμή του μηχανικού τοτε το συζητάμε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...