Προς το περιεχόμενο

Ανάκληση του Galaxy Note 7 από τη Samsung μετά από αναφορές εκρήξεων κατά τη φόρτιση [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθες παντως διαβαζαμε για μια περιπτωση η οποια ειχε ανεβει και online και εδειχνε το κινητο καρβουνο.Ξαφνικα σημερα ακουω για 35 και ανακληση συσκευων.Το θεμα πηρε πολυ γρηγορα μεγαλες διαστασεις για να παρει τοσο δραστικα μετρα μια τετοια εταιρεια.Προφανως κατι παραπανω θα ξερουν.Καπου διαβασα οτι φταινε οι μπαταριες και αν αλλαχτει το προβλημα λυνεται.Για να δουμε εχει ενδιαφερον η ολη ιστορια παντως.

Εάν το πρόβλημα το έχει ένας από τους διάφορους προμηθευτές μπαταριών που χρησιμοποιούν, θα είναι σχετικά εύκολο να διακόψουν μόνο μερικώς τη μαζική παραγωγή.

 

Το θέμα είναι πως οι χρήστες που το αγόρασαν ήδη, θα καταλάβουν ποιανού μπαταρία έχει το τηλέφωνο τους για να το επιστρέψουν. Παλιότερα με το πλαστικό καπάκι αυτό θα ήταν πανεύκολο. Θα την άλλαζες μόνος σου κιόλας για να είσαι σίγουρος. Τώρα όμως με το unibody θα είναι δύσκολο. Άσε που θα κάνεις void αμέσως την εγγύηση.

 

 

Στην τελική, εάν εγώ είχα αγοράσει το τηλέφωνο τώρα, θα ανησυχούσα. Ποιος θα μου έλεγε ότι δεν θα είμαι μέσα στους τυχερούς;

 

Edit:

Η αντικατάσταση 2,5 εκατομυρίων συσκευών είναι σοβαρό πλήγμα. Όσο το αγόρασαν πρέπει να τρέξουν τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεγάλο πλήγμα για τη Samsung. 

Είμαι βέβαια σχετικά ικανοποιημένος απο την αντίδραση της, με την έννοια ότι αυτό περιμένω από μια μεγάλη εταιρεία.

Συσκευές της ανατινάζονται. Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει; Να περιμένει να πεθάνει κάποιος; Αναρωτιέμαι πώς θα κερδίσει ξανά την εμπιστοσύνη του κόσμου. Γιατί είναι διαφορετικό να φοβάσαι μήπως κάτσεις πάνω στη συσκευή σου και στραβώσει και διαφορετικό να φοβάσαι μήπως βρεις το σπίτι σου στις φλόγες επειδή άφησες το κινητό στο φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε εταιρία μετά από απανωτές εκρήξεις της ίδιας συσκευής στο ίδιο χρονικό διάστημα θα έκανε το παραπάνω. Μιλάμε για σωματικό κίνδυνο ειδικά όταν το πλασάρουν μαζί με μάσκα για να το έχεις κοντά στα μάτια σου. Φαντάσου να έσκαγε ενώ το φορούσε κάποιος στο VR.  

 

αλλη προσφιλης σου εταιρεια που το κινητο της λυγιζε στις τσεπες δεν εκανε τπτ , δεν κανει τπτ σε πολλες περιπτωσεις ενδεδειγμενου after sales ,βασικα κανει κατι , τον κινεζο ,αλλα εκει δεν κραζετε λες κ εχετε μετοχες

 

χεσμενη την εχω την samsung k την θεωρω ιδια με την δικη σου πλεον ,το σωστο να λεγεται ομως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το πρόβλημα το έχει ένας από τους διάφορους προμηθευτές μπαταριών που χρησιμοποιούν, θα είναι σχετικά εύκολο να διακόψουν μόνο μερικώς τη μαζική παραγωγή.

 

Το θέμα είναι πως οι χρήστες που το αγόρασαν ήδη, θα καταλάβουν ποιανού μπαταρία έχει το τηλέφωνο τους για να το επιστρέψουν. Παλιότερα με το πλαστικό καπάκι αυτό θα ήταν πανεύκολο. Θα την άλλαζες μόνος σου κιόλας για να είσαι σίγουρος. Τώρα όμως με το unibody θα είναι δύσκολο. Άσε που θα κάνεις void αμέσως την εγγύηση.

 

 

Στην τελική, εάν εγώ είχα αγοράσει το τηλέφωνο τώρα, θα ανησυχούσα. Ποιος θα μου έλεγε ότι δεν θα είμαι μέσα στους τυχερούς;

 

Εξου και η ολικη ανακληση ολων των note 7.Ουτε η ιδια η samsung δεν ξερει τι μπαταριες εχει το καθε κινητο εκτος και αν το καταλαβαινουν απο το serial number.Το θεμα ειναι αν οντως ειναι η αστοχια υλικου καποιου κατασκευαστη μπαταριων η αν οφειλετε και στο κυκλωμα φορτισης γιατι αν παει προς τα εκει το πραγμα θα πρεπει να αλλαξει ολη η γραμμη παραγωγης και να αλλαχτουν σε ολα τα κινητα. Προβλεπετε δυσκολος χειμωνας για την samsung θα πεσουν τουλαχιστον 30% κατω οι πωλησεις που θα εκανε κανονικα το κινητο και ειναι κριμα γιατι το κινητο περα απο αυτα τα προβληματα σε ολα τα αλλα ειναι εξαιρετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη προσφιλης σου εταιρεια που το κινητο της λυγιζε στις τσεπες δεν εκανε τπτ , δεν κανει τπτ σε πολλες περιπτωσεις ενδεδειγμενου after sales ,βασικα κανει κατι , τον κινεζο ,αλλα εκει δεν κραζετε λες κ εχετε μετοχες

 

χεσμενη την εχω την samsung k την θεωρω ιδια με την δικη σου πλεον ,το σωστο να λεγεται ομως

Ναι επειδή όπως είπαμε είναι το ίδιο να λυγίζει ένα κινητό με το να κάνει μπαμ.

Αναρωτιέμαι εσύ ποιο από τα δυο θα προτιμούσες αν ήταν να σου πάθει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung σχεδίασε μόνη της την μπαταρία του Samsung Galaxy Note 7, αλλά η κατασκευή ανατέθηκε σε άλλες εταιρείες και μια από αυτές θεωρείται υπεύθυνη για τα ελαττωματικά κομμάτια.Αστοχια υλικου σε συγκεκριμενες μπαταριες.

 

Αυτό, να διορθώνονται τα κακώς κείμενα με τις πολυεθνικές, τόσα λεφτά σε διαφήμιση και μάρκετινγκ έχουνε πετάξει οι καημένες.

Απόδειξη δεν χρειάζεται, απλά έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη προσφιλης σου εταιρεια που το κινητο της λυγιζε στις τσεπες δεν εκανε τπτ , δεν κανει τπτ σε πολλες περιπτωσεις ενδεδειγμενου after sales ,βασικα κανει κατι , τον κινεζο ,αλλα εκει δεν κραζετε λες κ εχετε μετοχες

 

χεσμενη την εχω την samsung k την θεωρω ιδια με την δικη σου πλεον ,το σωστο να λεγεται ομως

Βρε μετοχες κανεις μας δεν εχει και ο καθενας κοιταει το συμφερον του.Οταν δω οτι εχει λαθος η apple/samsung/xiaomi θα το πω για την καθε μια.Αν στο συγκεκριμενο περιστατικο η samsung το αφηνε να περασει στο ντουκου χωρις να κανει τιποτα τοτε το κραξιμο θα ηταν αναγκαιο αλλα τωρα με αυτο που κανει δεν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό θα με ενδιέφερε αν ήμουν χρήστης συσκευής της Samsung, είναι υπο ποιες συνθήκες έγινε η έκρηξη των μπαταριών σε αυτές τις 35 συσκευές, π.χ μιλούσε ο άλλος για ώρες, φόρτιζε το κινητό ή έγινε έτσι με ανοιχτό το κινητό χωρίς καμιά άλλη δραστηριότητα; Ήταν αποτέλεσμα υπερθέρμανσης των μπαταριών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...