Προς το περιεχόμενο

Τζίβες και Ψείρες! :(


GoVeg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι να' ναι γράφεις.

 

Ποιός έχει περισσότερες πιθανότητες να έχει ψείρες; Ο τζιβάτος ή ο μη-τζιβάτος;

 

Εσύ άμα θες μπορείς να κάνεις και 3 φορές στην ζωή σου μπάνιο μόνο (όπως ένας βασιλιάς της Γαλλίας).

 

Υποτίθεται ότι όσοι ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία, σεβόμαστε και κάποιους (άγραφους) κανόνες...

 

 

 

Είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι οι τζίβες λούζονται κανονικά. Έλεος με αυτό το πράγμα. Αν μπαίνατε στον κόπο να το ψάξετε λίγο ή και να ρωτήσετε θα μαθαίνατε ότι κάνεις κανονικά μπάνιο και με τζίβες. Όπως και ότι οι ψείρες δεν κάνουν επιλογές με βάση τη βρωμιά του μαλλιού έτσι κι αλλιώς. Αλλά μάλλον σε ενδιαφέρει μόνο να βγάζεις τη χολή σου απέναντι σε όποιο άτομο δεν ταιριάζει στα γούστα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο μη τζιβατος! Η ψειρα θα περασει πιο δυσκολα στο μαλλι του τζιβατου. Γι αυτο αλλωστε λενε και στα παιδακια στο σχολειο να πιανουν τα μαλλακια τους κοτσιδα,αν υπαρχει καποιο κρουσμα ή ειναι το ιδιο.

 

Τότε κακώς κουρεύονται στον στρατό αντί να τα κάνουν κοτσίδες. Βρε τι μαθαίνουμε απόψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε κακώς κουρεύονται στον στρατό αντί να τα κάνουν κοτσίδες. Βρε τι μαθαίνουμε απόψε...

Σωστή σκέψη... συγχαρητήρια... γιατί στο στρατό ως γνωστών η επιλογή του κουρέματος γίνεται για να μην κολλήσεις ψείρες. Ήμαρτον, τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε κακώς κουρεύονται στον στρατό αντί να τα κάνουν κοτσίδες. Βρε τι μαθαίνουμε απόψε...

Δεν με εννοησες. Σου απαντησα αναμεσα στα δυο με βαση το ιδιο μηκος μαλλιων. Και εγω πιστευω οτι το κουρεμα ειναι η ιδανικοτερη λυση καθως το χειριζεσαι καλυτερα το θεμα.

 

Δυσκολα ομως καποιος με μακρυ μαλλι (με τζιβες ή χωρις) θα παει να το κοψει. Ειτε συμφωνω ειτε διαφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και για λόγους υγιεινής μεταξύ άλλων. 

όχι , για λόγους χειρισμού των φαντάρων γίνεται , δεν έτυχε να διαβάσεις το βιβλιαράκι/εγχειρίδιο των στρατιωτικών περι χειρισμού των οπλιτών ? είχα βρει ένα ξέμπαρκο κ το είχα τσεκάρει . Σκοπός του κουρέματος/ξυρίσματος και του όλου θεατρικού είναι να γίνεις όσο ποιο διαχειρίσιμος γίνεται ρίχνοντας το ηθικό σου και μειώνοντας την προσωπικότητα σου .  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι , για λόγους χειρισμού των φαντάρων γίνεται , δεν έτυχε να διαβάσεις το βιβλιαράκι/εγχειρίδιο των στρατιωτικών περι χειρισμού των οπλιτών ? είχα βρει ένα ξέμπαρκο κ το είχα τσεκάρει . Σκοπός του κουρέματος/ξυρίσματος και του όλου θεατρικού είναι να γίνεις όσο ποιο διαχειρίσιμος γίνεται ρίχνοντας το ηθικό σου και μειώνοντας την προσωπικότητα σου .  

 

Είπα «μεταξύ άλλων» αν διάβασες.

 

Αυτό που λες ισχύει και για την στολή... αλλά το ίδιο ισχύει και αλλού (σε μεγαλοεταιρίες με strict dress code).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα «μεταξύ άλλων» αν διάβασες.

ε ναι σε αυτό θα συμφωνήσω πως παίζει ένα μικρό ρόλο αλλα για το στρατό μόνο ,σε ορισμένες μονάδες/φυλάκια πλενόμασταν μια φορά την εβδομάδα μην πω μήνα λόγο συνθηκών , δεν θα ήταν κ ότι το καλύτερο , εκεί ναι , παίζει ρόλο , όταν όμως είσαι στον πολιτισμό και έχεις την δυνατότητα να κάνεις μπάνιο δεν βλέπω ποια η διαφορά , τρίχα ή όχι αν δεν πλένεσαι βρωμάς  

προσωπικά επειδή έχω και κόλλημα με την καθαριότητα όταν είχα αφήσει μούσι το σαπούνιζα με σαμπουαν το πρωί που ξυπνούσα και 1-2 φορές τη μέρα ακόμα , δεν θεωρώ πως ήμουν ποιο βρώμικος απο τον άλλο που ξυριζόταν κόντρα αλλα δεν σαπουνιζόταν   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι , για λόγους χειρισμού των φαντάρων γίνεται , δεν έτυχε να διαβάσεις το βιβλιαράκι/εγχειρίδιο των στρατιωτικών περι χειρισμού των οπλιτών ? είχα βρει ένα ξέμπαρκο κ το είχα τσεκάρει . Σκοπός του κουρέματος/ξυρίσματος και του όλου θεατρικού είναι να γίνεις όσο ποιο διαχειρίσιμος γίνεται ρίχνοντας το ηθικό σου και μειώνοντας την προσωπικότητα σου .  

αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον η συζήτηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι σε αυτό θα συμφωνήσω πως παίζει ένα μικρό ρόλο αλλα για το στρατό μόνο ,σε ορισμένες μονάδες/φυλάκια πλενόμασταν μια φορά την εβδομάδα μην πω μήνα λόγο συνθηκών , δεν θα ήταν κ ότι το καλύτερο , εκεί ναι , παίζει ρόλο , όταν όμως είσαι στον πολιτισμό και έχεις την δυνατότητα να κάνεις μπάνιο δεν βλέπω ποια η διαφορά , τρίχα ή όχι αν δεν πλένεσαι βρωμάς  

προσωπικά επειδή έχω και κόλλημα με την καθαριότητα όταν είχα αφήσει μούσι το σαπούνιζα με σαμπουαν το πρωί που ξυπνούσα και 1-2 φορές τη μέρα ακόμα  :-)

 

Εγώ δεν μπορώ ούτε το καθημερινό ξύρισμα, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μείνω αξύριστος πάνω από βδομάδα (κλαρινογαμπρέ/hipster style), γιατί με πιάνει φαγούρα (ναι, μόνο τότε, όχι όταν διαβάζω για τζίβες με ψείρες :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ ούτε το καθημερινό ξύρισμα, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μείνω αξύριστος πάνω από βδομάδα (κλαρινογαμπρέ/hipster style), γιατί με πιάνει φαγούρα (ναι, μόνο τότε, όχι όταν διαβάζω για τζίβες με ψείρες :P).

καλά κ εγώ πάνω απο τόσο μήκος δεν αφήνω

post-353959-0-38317400-1473716563_thumb.jpg]

 

 

πάντως μη τρώτε σκάλωμα με τα dreadlocks , φτάσαμε να ακουγόμαστε σαν την γιαγιά μου , μια χαρά καθαρός μπορείς να είσαι , είναι στον άνθρωπο το αν θα είναι καθαρός, όχι στο κούρεμα 

το λέω επειδή παλιότερα άφηνα μαλλί κ θα έκανα κάτι παρόμοιο for fun κ το έψαχνα (έχω ψύχωση με την καθαριότητα του σώματος  :)  )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική ρε κοπελιά, έπαιξες και έχασες. Κάθε δράση έχει και αντίδραση. Και μην μου πεις ότι δεν το ήξερες. Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με ψείρες, ούτε κάποιος του περιβάλλοντός μου, αλλά ξέρω τι παίζει, μωρά δεν είμαστε.

 

Έκανες/κάνεις την επανάστασή σου, το γούστο σου, όπως θέλεις πές το και τώρα η κάθε πράξη έχει και συνέπειες. Τι να κάνουμε δηλαδή? Σου είπαν 20 φορές κόψτες πρώτα και ψάξου αλλά εσύ το ψάχνεις γύρω γύρω για να κρατήσεις το καπρίτσιο σου. Και τζίβες, και vegan, και με τις ιδεολογίες σου, και χωρίς ψείρες, ε δεν γίνεται. Κάτσε εκεί με το Jurassic Park (το είχε χθες η TV γι'αυτό το ξανα αναφέρω) και όλοι ευχαριστημένοι. Βαράτε με και ας κλαίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω σοβαρές υποψίες απο τα λεγόμενά της αλλά και την γενική της εικόνα οτι παίζει οι ψείρες (πλέον) να μήν βρίσκοντε μόνο στο κεφάλι της... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...