Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το Unraid, ενα commercial Linux το οποιο τρεχει σε usb flash, πληρες και λειτουργικο προιον με υποστηριξη virtual machines κτλπ, κανει τα παντα με ευκολο WebGUI και "it works" οπως λενε στο εξωτερικο, σταθερό και με φανατικο κοινο που ορκιζεται σε αυτο. Ειναι ενα software "Synology" για να το θεσω απλα, προσφερει προστασια απωλειας μεχρι 1ος δισκου μεσω τεχνολογιας parity.

 

 

 

 

Απλα να πω οτι μολις βγηκε η official 6.2 του unraid (ηταν σε φαση release candidate για αρκτετο καιρο) και πλεον υποστηριζεται dual parity, δηλαδη και 2ος σκληρος να σκασει, τα δεδομενα ειναι παλι ασφαλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω ενα xpenology και ενα unraid μηχανημα, τα οποια τα χρησιμοποιω καθημερινα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος....αλλα... αν θελεις μονο backup η λυση του karaLRS ειναι πολυ δελεαστικη. Πες μας ποιο ρουτερ εχεις να δουμε αν μπορεις να κανεις αυτο που προτεινει ο φιλος. Αν και οποιδηποτε ρουτερ σε αφηνει να κουμπωσεις usb σκληρο πανω και να τον δεις μεσω δικτυου, θα κανει τη δουλεια.

ρουτερ πηρα προσφατα αυτο : http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-adsl-modem-router/TP-Link-N600-Wireless-Dual-Band-Gigabit-VDSL2-ADSL2-Modem-Router-TD-W9980.htm

 

εχει 2 θυρες usb μια 2.0 και μια 3.0.

σχεδόν σε ΟΛΑ τα σύγχρονα αλλά και παλιά router/modem υπάρχει η δυνατότητα να μπει εναλλακτικό λογισμικό πάνω.

αυτό είναι το Openwrt...

Πράγματα που κάνω αυτή την στιγμή στο δικό μου router

 

1) load balance μεταξύ 2 γραμμών Internet (επίσης και failsafe αν πέσει η μία)

2) usb σκληρός που τον έχω σαν fileserver για το δίκτυο του σπιτιού μου και μπορώ και τον βλέπω και σαν cloud από έξω.

3) Κατέβασμα/ανέβασμα torrent χωρίς να χρειάζομαι να έχω ανοικτό υπολογιστή. μπορώ να προσθέτω αρχεία από το κινητό για κατέβασμα και αυτά πάνε κατευθείαν στον δικτυακό σκληρό

4) DLNA server έτσι ώστε τα αρχεία του σκληρού να παίζουν στην τηλεόραση

5) Μπορείς να κάνεις ότι θες με τα wifi σου ( guest network/bandwidth control)

6) τρέχω adblock που λειτουργεί σε όλες τις συσκευές.πχ η τηλεόραση στο youtube ΔΕΝ βγάζει διαφημίσεις.

 

επίσης έχει και δυνατότητες για VPN ,SSH server για να μπαίνεις με ασφάλεια σε Public wifi και άλλα πολλά....

 

το αντίκτυπο γιαυτό;; 3-4 watt κατανάλωση , μικρό κουτί , αθόρυβο και εξαιρετικά φτηνό ειδικά αν έχεις router.

 

στην δικιά σου περίπτωση που έχεις modem/router δεν ξέρω αν γίνεται γιατί μπορεί να έχεις voip. Ποιο έχεις;

 

πάντως με 100€ παίρνεις το Wrt1200ac που είναι κορυφή με 512 ram , usb 3.0 και ac wifi.

 

Screenshot_1.png

σε πρωτη φαση λεω να κανω αυτο που λεει ο φιλος εδω. γιατι το αλλο με το σερβερ θελει και χρηματα αυτη τη στιγμη και χρονο και δουλεια για να το στησω....που δεν μου περισσευει τωρα....καποια στιγμη θελω να κανω και αυτο με το home server γιατι μου αρεσε πολυ η ιδεα αλλά προς το παρον λεω να κανω αυτο με το ρουτερ που λεει ο φιλος. φιλε πως γινεται ακριβως γιατι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα?καταρχην γινεται στο ρουτερ μου http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-adsl-modem-router/TP-Link-N600-Wireless-Dual-Band-Gigabit-VDSL2-ADSL2-Modem-Router-TD-W9980.htm ?? βαζω σε μια απο τις δυο θυρες usb εναν εξωτερικο δισκο? (εξωτερικο πρεπει να αγορασω κατι συγκεκριμενο?) και τι ρυθμισεις κανω μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ποιο "μερακληδες" υπαρχει και το ZFS το οποιο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, φοβερη τεχνολογια αλλα με ενα τεραστιο κατ'εμε μειονεκτημα, δεν εχεις την ευελιξια να βγαζεις η να προσθετεις δισκους στο pool σου οπως εχεις με αλλα προιοντα, το ZFS σεταρετε μια φορα και "κλειδωνει" το Pool του,

 

Πάντως δεν υπάρχει μόνο το ZFS. Και το BTRFS είναι πολύ καλή επιλογή. Το είχα χρησιμοποιήσει αρχικά για τον home server, αλλά επειδή δεν το πολυχρειάζομαι το έβγαλα. Είναι και αυτό CoW, προσφέρει παρόμοιες δυνατότητες, snapshots, κτλπ. Το χρησιμοποιεί απο default το OpenSuse rolling, και δίνει και GUI εργαλεία για τις ρυθμίσεις/ενέργειες. Το ZFS έτσι και αλλιώς χρειάζεται ECC RAM για να λειτουργήσει σωστά, και αυτόματα αυξάνει το κόστος. Νομίζω με ECC παίζουν κάποια έτοιμα NAS τουλάχιστον αυτό που έχει  FreeBSD και δεν θυμάμαι πως το λένε.

 

Απλά το RAID νομίζω χρειάζεται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. Αν θέλεις home server για να βλέπεις ταινίες, να έχεις cloud κτλπ, χρειάζεσαι απλά μια καλή backup στρατηγική, το RAID δεν σε ενδιαφέρει. Αν θέλεις να έχεις πάνω web sites και να δουλεύουν 24/7, τότε σίγουρα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν υπάρχει μόνο το ZFS. Και το BTRFS είναι πολύ καλή επιλογή. Το είχα χρησιμοποιήσει αρχικά για τον home server, αλλά επειδή δεν το πολυχρειάζομαι το έβγαλα. Είναι και αυτό CoW, προσφέρει παρόμοιες δυνατότητες, snapshots, κτλπ. Το χρησιμοποιεί απο default το OpenSuse rolling, και δίνει και GUI εργαλεία για τις ρυθμίσεις/ενέργειες. Το ZFS έτσι και αλλιώς χρειάζεται ECC RAM για να λειτουργήσει σωστά, και αυτόματα αυξάνει το κόστος. Νομίζω με ECC παίζουν κάποια έτοιμα NAS τουλάχιστον αυτό που έχει  FreeBSD και δεν θυμάμαι πως το λένε.

 

Απλά το RAID νομίζω χρειάζεται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. Αν θέλεις home server για να βλέπεις ταινίες, να έχεις cloud κτλπ, χρειάζεσαι απλά μια καλή backup στρατηγική, το RAID δεν σε ενδιαφέρει. Αν θέλεις να έχεις πάνω web sites και να δουλεύουν 24/7, τότε σίγουρα χρειάζεται.

 

Μόνον ZFS φίλε και κατα την γνωμη μου μονον σε Linux και Ubuntu Server οπου και υποστηριζεται επισημα πλεον απο την Canonical, το BTRFS είναι ακομη experimental, για να φτασει το ZFS εδω που βρισκεται περασαν πανω απο 10 χρονια δοκιμων σε data centers, δεν ειναι να παιζεις με τα δεδομενα σου με νεα filesystems οπως το BTRFS και το ReFS της Microsoft, θα περιμενεις να ωριμασουν, μετα απο 10+ χρονια....

 

Το RAID ειναι μια απατη για τους απλους χρηστες, θα ελεγα και για τα Servers μιας και ολη η βιομηχανια φευγει απο τα RAID-5 και παει σε κλασσικα RAID0+1, RAID10 δλδ Stripped Mirrors για ταχυτητα και ασφαλεια.

Απλα να πω οτι μολις βγηκε η official 6.2 του unraid (ηταν σε φαση release candidate για αρκτετο καιρο) και πλεον υποστηριζεται dual parity, δηλαδη και 2ος σκληρος να σκασει, τα δεδομενα ειναι παλι ασφαλη.

 

Το παρακολουθώ από κοντά γιατί είναι προγραμματάρα, σπουδαία εκδοσή η 6.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνον ZFS φίλε και κατα την γνωμη μου μονον σε Linux και Ubuntu Server οπου και υποστηριζεται επισημα πλεον απο την Canonical

 

Αυτό δεν ισχύει. Το official supported της Canonical είναι απλά μια παπάτζα που βρήκαν για να συνεχίσουν να κερδίζουν κόσμο με το Marketing τους, γιατί μόνο αυτό ουσιαστικά "πουλάνε". Το ZFS on Linux έπαιζε εδώ και χρόνια και σε άλλες διανομές. Το BTRFS είναι μια χαρά για τις περισσότερες χρήσεις. Εδώ είναι ακριβώς τα feature που υποστηρίζει: https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Status

 

το BTRFS είναι ακομη experimental, για να φτασει το ZFS εδω που βρισκεται περασαν πανω απο 10 χρονια δοκιμων σε data centers, δεν ειναι να παιζεις με τα δεδομενα σου με νεα filesystems οπως το BTRFS και το ReFS της Microsoft, θα περιμενεις να ωριμασουν, μετα απο 10+ χρονια....

Εξαρτάται. Για home server μιλάμε. Στο BTRFS θα βάλεις πάνω το λειτουργικό σου, τα δεδομένα θα πάνε σε άλλο partition. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Εμένα δεν με νοιάζει να σκάσει ο δίσκος, θα φάω 1-2 ώρες να ξαναστήσω το λειτουργικό. Άλλους μπορεί να τους πειράζει. Και φυσικά όπως είπαμε, αν υπάρχουν σημαντικά δεδομένα, πάντα backup. (backup, όχι RAID)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει. Το official supported της Canonical είναι απλά μια παπάτζα που βρήκαν για να συνεχίσουν να κερδίζουν κόσμο με το Marketing τους, γιατί μόνο αυτό ουσιαστικά "πουλάνε". Το ZFS on Linux έπαιζε εδώ και χρόνια και σε άλλες διανομές. Το BTRFS είναι μια χαρά για τις περισσότερες χρήσεις. Εδώ είναι ακριβώς τα feature που υποστηρίζει: https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Status

 

Εξαρτάται. Για home server μιλάμε. Στο BTRFS θα βάλεις πάνω το λειτουργικό σου, τα δεδομένα θα πάνε σε άλλο partition. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Εμένα δεν με νοιάζει να σκάσει ο δίσκος, θα φάω 1-2 ώρες να ξαναστήσω το λειτουργικό. Άλλους μπορεί να τους πειράζει. Και φυσικά όπως είπαμε, αν υπάρχουν σημαντικά δεδομένα, πάντα backup. (backup, όχι RAID)

 

Αποψη σου, παπατζα ξεπαπατζα το υποστηριζει η Canonical, μια απο τις ποιο σοβαρες εταιρειες στο Linux και οχι το Distrowatch, που σημαινει οτι δουλευει και με καλυπτει αξιοπιστα, για τις δικες μου αναγκες, οτι υποστηριζει η Canonical με το Ubuntu και η Redhat με το RHEL ειναι νομος για εμενα μιας και τα προιοντα τους δουλευουν πανω στα data centers ολου του κοσμου και οχι home distros του Distrowatch.

 

Αποψη μου για το BTRFS η οποια δεν αλλαζει ειναι οτι δεν ειναι ετοιμο για σοβαρη χρηση ακομη δεν δεν ρισκαρω κανενα απο τα δεδομενα μου σε αυτο, οταν το υιοθετήση η Redhat στο RHEL τοτες προσωπικα θα ασχοληθω και μαζι του, μεχρι τοτες NTFS σε Windows και XFS / ZFS σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Canonical σε τι ακριβως είναι σοβαρή εταιρία στο Linux? Σου δίνει μια διανομή στην οποία σου μεταφέρει πακέτα απο το Debian, χωρίς να σου προσφέρει επαρκή υποστήριξη σε αυτά. Μόνο ότι είναι στα core repositories υποστηρίζει, όλα τα άλλα είναι στο έλεος του θεού. Ακόμα και στα core, υπάρχουν προβλήματα. π.χ το exploit του sudo που το είχαν αφήσει μέσα για 2+ χρόνια.

To ZFS, που μόλις το κοίταξα, δεν ειναι στα core repositories, αλλά στα universe, δηλαδή είναι δουλειά του community να το υποστηρίξει. Ποιο official support λοιπόν? Έχω να σου δώσω παραδείγματα απο πακέτα του universe που έχουν μείνει μήνες πίσω απο το debian ακόμα και για security issues. [more]

 

Επίσης απο το wiki βλέπω ότι

Also note that ZFS is only supported for data storage, not the root filesystem.

 

Αν συγκρίνεις την Redhat με την Canonical σαν εταιρίες, δεν έχουν καμία σχέση, ούτε και σε τζίρο, ούτε και σε αυτά που παράγουν - προσφέρουν στο Linux.

 

Φυσικά και δεν είναι το τοπικ αυτό για αυτην την συζήτηση, αλλά να μην μπερδεύουμε και τον κόσμο λέγοντας του οτι μόνο Ubuntu μπορει να χρησιμοποιήσει. Υπάρχουν άπειρες επιλογές, και οι περισσότερες για home server είναι καλύτερες.

 

υ.γ ξέχασα να αναφέρω τον αργό package manager, μάλλον έχω σκουριάσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρουτερ πηρα προσφατα αυτο : http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-adsl-modem-router/TP-Link-N600-Wireless-Dual-Band-Gigabit-VDSL2-ADSL2-Modem-Router-TD-W9980.htm

 

εχει 2 θυρες usb μια 2.0 και μια 3.0.

σε πρωτη φαση λεω να κανω αυτο που λεει ο φιλος εδω. γιατι το αλλο με το σερβερ θελει και χρηματα αυτη τη στιγμη και χρονο και δουλεια για να το στησω....που δεν μου περισσευει τωρα....καποια στιγμη θελω να κανω και αυτο με το home server γιατι μου αρεσε πολυ η ιδεα αλλά προς το παρον λεω να κανω αυτο με το ρουτερ που λεει ο φιλος. φιλε πως γινεται ακριβως γιατι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα?καταρχην γινεται στο ρουτερ μου http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-adsl-modem-router/TP-Link-N600-Wireless-Dual-Band-Gigabit-VDSL2-ADSL2-Modem-Router-TD-W9980.htm ?? βαζω σε μια απο τις δυο θυρες usb εναν εξωτερικο δισκο? (εξωτερικο πρεπει να αγορασω κατι συγκεκριμενο?) και τι ρυθμισεις κανω μετα?

γινεται τελικα στο ρουτερ που εχω ή πρεπει να παρω κατι αλλο? και πως γινεται η διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται τελικα στο ρουτερ που εχω ή πρεπει να παρω κατι αλλο? και πως γινεται η διαδικασια?

 

γίνεται αλλά θα έχει πολύ μπέρδεμα γιατί είναι modem/router... 

δεν έχει και υποστήριξη καλή από το Openwrt...

επίσης δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο με 64mb ram και usb 2.0...

 

γιατί το έχεις πάρει αυτό το Modem? για καλύτερο wifi?

βάλτο για πούλημα , πάρε ένα καλό router και σύνδεσε το απευθείας με το Modem Που δίνει ο παροχός σου. 

 

εγώ είχα πάρει το wrt1200ac γύρω στα 130€ από εξωτερικό γιατί ήθελα γρήγορο fileserver.

αν νιώθεις ότι με 15-20 mb/sec είσαι οκ μπορείς να πάρεις ένα archer c8 ή αν θες κάτι value for money to 1043nd v2 στα 45€.

 

για μένα πάρε αν θες το τελευταίο (tp link 1043nd v2 ) και αν δεν σε καλύπτουν αυτά που δίνει τότε το συζητάμε...αλλά για ένα απλό backup (στην πορεία νομίζω θα κάνεις και άλλα torrent, dlna , adblock κλπ) θα σε καλύψει άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται αλλά θα έχει πολύ μπέρδεμα γιατί είναι modem/router... 

δεν έχει και υποστήριξη καλή από το Openwrt...

επίσης δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο με 64mb ram και usb 2.0...

 

γιατί το έχεις πάρει αυτό το Modem? για καλύτερο wifi?

βάλτο για πούλημα , πάρε ένα καλό router και σύνδεσε το απευθείας με το Modem Που δίνει ο παροχός σου. 

 

εγώ είχα πάρει το wrt1200ac γύρω στα 130€ από εξωτερικό γιατί ήθελα γρήγορο fileserver.

αν νιώθεις ότι με 15-20 mb/sec είσαι οκ μπορείς να πάρεις ένα archer c8 ή αν θες κάτι value for money to 1043nd v2 στα 45€.

 

για μένα πάρε αν θες το τελευταίο (tp link 1043nd v2 ) και αν δεν σε καλύπτουν αυτά που δίνει τότε το συζητάμε...αλλά για ένα απλό backup (στην πορεία νομίζω θα κάνεις και άλλα torrent, dlna , adblock κλπ) θα σε καλύψει άνετα.

καταρχην με ενδιαφερουν ολα αυτα ( torrent, dlna, adblock καθως και να ειναι σαν fileserver και να κανει backup). οκ ειμαι ψημενος να παρω καλυτερο ρουτερ και το πουλαω αν ειναι αυτο. ποιο πιστευεις ειναι το καλυτερο για αυτο που λες για file server, backup, torrent, dlna κτλπ?? αλλα θελω να ειναι και vdsl ρουτερ γιατι σε 4-5 μηνες που θα αλλαξω πακετο και ισως και παροχο θα παω σε vdsl....οποτε θελω να ειναι για vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε λίγο. Υπάρχουν τα Router και τα modem/Router.... Εσύ έχεις το δεύτερο. Για ποιο λόγο το έχεις αγοράσει;

Το σκεπτικό είναι να περνουμε ένα καλό Router και να στήνουμε το δίκτυο μας πάνω σε αυτο.. Έτσι ότι μόντεμ και να έχεις συνδέεσαι με pass through πάνω σε αυτό που είναι εντελώς απλό και δεν χρησιμοποιείς το Router κομμάτι τους που είναι για τα μπάζα.. Έτσι αν αλλάξεις εταιρία πχ δεν σε νοιάζει.. Απλά συνδεεις το νέο modem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε λίγο. Υπάρχουν τα Router και τα modem/Router.... Εσύ έχεις το δεύτερο. Για ποιο λόγο το έχεις αγοράσει;

Το σκεπτικό είναι να περνουμε ένα καλό Router και να στήνουμε το δίκτυο μας πάνω σε αυτο.. Έτσι ότι μόντεμ και να έχεις συνδέεσαι με pass through πάνω σε αυτό που είναι εντελώς απλό και δεν χρησιμοποιείς το Router κομμάτι τους που είναι για τα μπάζα.. Έτσι αν αλλάξεις εταιρία πχ δεν σε νοιάζει.. Απλά συνδεεις το νέο modem

κατσε γιατι δεν ειμαι και πολυ γνωστης σε αυτα. δηλαδη εστω οτι κραταω το tplink που πηρα προσφατα ή εστω οτι το πουλαω και οταν βαλω vdsl μου δινει ο παροχος δικο του. εγω θα βαλω ενα αλλο απο αυτα που προτινεις και θα εχω ουσιαστικα δυο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παροχος σου δίνει ένα καλό modem και μέτριο Router στο πακέτο του ενός. Αν αλλάξεις εταιρία θα πρέπει να στήσεις πάλι από την αρχή.

Έτσι παίρνεις ένα καλό Router και απενεργοποιεις το Router κομμάτι της συσκευής που σου δίνει ο κάθε παροχος. Περισσότερα μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παροχος σου δίνει ένα καλό modem και μέτριο Router στο πακέτο του ενός. Αν αλλάξεις εταιρία θα πρέπει να στήσεις πάλι από την αρχή.

Έτσι παίρνεις ένα καλό Router και απενεργοποιεις το Router κομμάτι της συσκευής που σου δίνει ο κάθε παροχος. Περισσότερα μετά

και θα εχω δυο συσκευες στο χωρο που εχω τωρα το μοντεμ? μετα αυτα τα δυο παρεχουν διπλή ακτινοβολια ή θα ειναι σαν να δουλευει ενα οπως τωρα? επισης ποιο ειναι το καλυτερο ρουτερ δηλαδη? μεχρι 100 ευρω ας πουμε

επισης δεν υπαρχει στην αγορα οπως πηρα το tplink να παρω ενα modem router οπως πηρα τωρα και να ειναι καλο και στα δυο χωρις να χρειαζομαι 2 συσκευες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα εχω δυο συσκευες στο χωρο που εχω τωρα το μοντεμ? μετα αυτα τα δυο παρεχουν διπλή ακτινοβολια ή θα ειναι σαν να δουλευει ενα οπως τωρα? επισης ποιο ειναι το καλυτερο ρουτερ δηλαδη? μεχρι 100 ευρω ας πουμε

επισης δεν υπαρχει στην αγορα οπως πηρα το tplink να παρω ενα modem router οπως πηρα τωρα και να ειναι καλο και στα δυο χωρις να χρειαζομαι 2 συσκευες?

 

λοιπόν να τα πάρουμε ένα ένα

 

1) τώρα σπίτι τι σύνδεση έχεις;

2) ο πάροχος σου , σου έχει δώσει κάποιο εξοπλισμό;

3) το modem/router που έχεις γιατί το πήρες; είχες κάποιο πρόβλημα με τον εξοπλισμό που σου έδωσαν;

 

 

πάμε τώρα στο υπόλοιπα.

όπως σου είπα ο πάροχος του ιντερνετ συνήθως μας δίνει ένα modem/router που γενικά δεν είναι τόσο καλό στο κομμάτι του routing.

οπότε τι κάνουμε;; παίρνουμε ένα καλό router που το συνδέουμε πάνω στο modem/router που μας έχει δώσει ο πάροχος.

 

στην συνέχεια απενεργοποιούμε το router κομμάτι από τον εξοπλισμό του πάροχου (wifi , lan θύρες , Κλπ) και αφήνουμε το καλό μας router να κάνει αυτό την δουλειά  του να διανέμει Internet μέσω wifi και θυρών Lan.

 

άρα έχεις μονο ΕΝΑ wifi του καλού router (που μπορεί να είναι 2.4/5ghz ) και ότι συσκευή θες για ενσύρματα την συνδέεις πάνω στο Καλό router...

 

τι κερδίζουμε έτσι;;

έχουμε ένα καλό router , ασφαλές , με καλύτερα χαρακτηριστικά wifi , ταχύτητας usb Κλπ που το κρατάμε για πάντα. αν πας σε άλλη εταιρία Internet δεν χρειάζεται να ξαναστήσεις το δίκτυο σου και απλά κοτσάρεις το μοντεμ της κάθε εταιρίας.

 

όλα οκ μέχρι εδώ; 

 

και ξανα πάμε στην ερώτηση 3. γιατί πήρες αυτό το modem/router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...