Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να πω μια προταση για ρουτερ.

 

αν και ειναι ακριβο και σε Hardware χρησιμοποιει φτηνη συσκευη,

 

ειναι το netduma ,

 

ειναι ενα mikrotik routerboard με δικο τους λογισμικο το οποιο παει στα κοντα στα 190 ευρω.

 

αλλα το λογισμικο τους τα σπαει .

και ειναι για ατομα που δεν εχουν της γνωσεις η δεν θελουν να μπουν στην διαδικασια να ασχοληθουν.

 

το qos του ειναι παρα πολυ απλο . απλα επιλεγεις καθε συσκευη ποσο προταιρεοτητα να εχει στο δικτυο.

 

μιλαμε για δευτερο pc να κανει download torrent η δυο κινητα να βλεπουν youtube και εγω στο δικο μου pc να εχω το ιδιο Ping σε παιχνιδια κτλ.

ειναι σκετο μοντεμ οποτε θελετε και το μοντεμ σας .

εχει δικο του wifi και μπορω να πω με πολυ καλυτερο  σημα αν και δεν εχεις εξωτερικες κεραιες σε σχεση με το tplink μου 8960.

 

Ακριβη λυση και ουσιαστικα πληρωνετε το λογισμικο μιας και το hardware εχει 60-75 ευρω σκετο.

 

αλλα πολυ καλο support και πανευκολη σε χρηση συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη ψαχνομουν και εγω πριν καιρο (και με τα mikrotik και με τα wrt + με αλλα ακριβα μοντελα αλλων εταιριων), θα σου πω να πας σε wrt.

 

Τα mikrotik εχουν γαματο software που κανει παπαδες, οπως το να στηθει ενα wifi hotspot π.χ σε ελαχιστο χρονο. Το hardware τους ομως, ειναι πολυ αδυναμο σε σχεση με τo wrt1200ac.

 

Εκτος αυτου και εφοσον σε ενδιαφερει η λειτουργια NAS, το wrt εχει θυρα μια θυρα USB 3.0 (και μια USB 2.0), οποτε θα πηγαινει σφαιρα ο δισκος που θα μοιραζει τα αρχεια. Επισης δεν χρειαζεται να το φλασαρεις σε openwrt, κανει και το μαμισιο firmware μια χαρα την δουλεια του NAS που θελεις. Για πιο "advanced" καταστασεις, ok υπαρχει και το openwrt. Απλα θελει να αφιερωσεις χρονο για να μαθεις να το χειριζεσαι.

 

Τελειωνοντας, να σου πω οτι το wrt1200ac ειναι το "μικρο αδερφακι" του wrt1900ac (v.2) και του wrt1900acs (v.1 - v.2). Τα 1900κοσαρια που σου εγραψα, εχουν ταχυτερη CPU και γρηγοροτερο wifi, αλλα ειναι και πιο ακριβα.

 

Αμα τυχει να βρεις καποιο 1900αρι (εκτος απο το 1900ac v.1) σε τιμη που να σου φανει ΟΚ, παρ'το... χθες!

 

LINKS:

wrt1200ac

wrt1900ac

wrt1900acs

 

Υ.Γ 1: Μην πουλησεις/διωξεις το TP-LINK 9980 που εχεις τωρα, ειδικα και εφοσον θα πας σε VDSL σε λιγο.

Ειναι κριμα γιατι ειναι καλο μοντεμακι/ρουτερακι και δεν θα υποχρεωθεις να βαλεις την αηδια (probably) που θα σου δωσει ο ISP. Κρατα το να παιζει τον ρολο του μοντεμ μονο. (Ελπιζω να μην εισαι στον OTE και σε βαλουν αυτοματα σε VoBB οταν αλλαξεις σε VDSL).

 

Υ.Γ 2: Ολα οσα σου εγραψα ισχυουν αν τελικα αποφασισεις να πας σε router και οχι σε παραδοσιακο NAS ή αν φτιαξεις ενα PC που θα παιζει τον ρολο του server. Μεταξυ των δυο υλοποιησεων, εγω θα εφτιαχνα ενα PC, τα πιο φθηνα hardware parts να παρεις, θα ειναι ανωτερα απο οποιοδηποτε Router/NAS.

 

Οποτε ζυγισε τα ολα και αποφασισε.

Ελπιζω να σου φανηκα χρησιμος, καλη συνεχεια.  :)

και μενα μου αρεσει η ιδεα ενος pc σερβερ αλλα αυτο εχει σιγουρα παραπανω καταναλωση ρευματος απο το ρουτερ (λογικα) και θελει και παραπανω χρηματα για να το φτιαξεις. βεβαια θελω να το ψαξω να δω ποση διαφορα ακριβως εχει στο ρευμα δηλαδη αν ειναι πανω κατω το ιδιο τοτε οκ. και να δω και αναλυτικα τις τιμες οταν βρω χρονο και στις δυο περιτπτωσεις. γιατι και αυτο με ρουτερ εχει καποιο ποσο υλοποιησης. θες γυρω στο 100ρικο για ενα καλο ρουτερ απο οτι καταλαβα. μετα δεν ξερω τι σκληρους βαζεις πανω...δηλαδη απλο σκληρο?, σκληρο nas ? δηλαδη βαζεις red, βαζεις τους απλους τους blue. δεν ξερω... αλλα και τον πιο απλο να βαζεις στο 1tb θες 55 ευρω αρα  για ελαχιστο 2tb θες γυρω στο 100αρικο παλι πες. επειδη αυτη την περιοδο εχω γενικα περιορισμενο χρονο σε λιγες μερες θα μπορω να το ψαξω να τα ζυγισω και να δω προς τα που θα παω.... με το σερβερ κανω παραπαανω πραγματα απο αυτο που κανω με τη λυση του ρουτερ που εχει υποθει παραπανω? ή τα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανάλωση αν φτιάξεις ένα low power PC δεν είναι θέμα. Είναι ελάχιστη. Και πλεον υπάρχουν επιλογές για να το κάνεις. Το βασικότερο είναι αν όντως χρειάζεσαι τον server, και τις παραπάνω δυνατότητες του.

 

Εγώ το έχω φτιάξει περισσότερο σαν hobby, παρα σαν ανάγκη. Αλλά γενικά σου δίνει πολλές δυνατότητες. Για παράδειγμα είχα στήσει δοκιμαστικά Seafile με accounts για 10-20 άτομα, στα οποία μπορούσε ο καθένας να έχει το δικο του cloud. Επίσης είναι πολύ καλή ευκαιρία για να μάθεις καλύτερα το Linux, αν σε ενδιαφέρει αυτό. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να στηθεί και η συντήρηση που θέλει (π.χ updates).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθενας με τις αναγκες του, δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ουτε εχουμε και τις ιδιες αναγκες. Λυσεις και προιοντα υπαρχουν για ολους πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα ή το wrt1200ac στα 130+  ( είχε παίξει και 99€ στο eshop crazy sunday) ή να πας στο εντελώς απλό αλλά σιγουράκι tp link 1043nd v2.

 

http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32695-linksys-wrt1200ac-dual-band-gigabit-wi-fi-router-reviewed?showall=&start=1

 

οι ταχύτητες που πιάνει σε usb storage δεν υπάρχουν και ξεπερνάνε και κατά πολύ πολλά dedicated nas....

 

https://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt1x00ac_series

αυτο το wrt1200ac σε σχεση με το tp link 1043nd v2, τι διαφορες εχουν? σε τι υστερει ακριβως το tplink??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν καμια σχεση.

Το wrt εχει πολυ καλυτερο επεξεργαστη, πολυ περισσοτερη ram και flash μνημη, δυο usb ports (το ενα 3.0) και ειναι ac.

 

Αν ποιασεις και τα δυο routers στα χερια σου, θα διαπιστωσεις οτι ακομα και το εξωτερικο πλαστικο που "ντυνει" το wrt, ειναι πιο ποιοτικο σε σχεση με το πλαστικο του tp-link. Και στο εσωτερικο του, το wrt ειναι βαρυ και στιβαρο σαν κατασκευη.

 

Αν δεν μπορεις να πας σε καποιο απο τα 1900αρια, παρε το 1200αρι, ειναι ok και αυτο.

 

Μια τελευταια προταση που εχω να κανω αν δεν θες router, ειναι ενα Intel NUC με Pentium στα 180-200€. Μιλαμε για TDP 6W, δεν καιει τιποτα με λιγα λογια και ποιανει ελαχιστο χωρο! Θα πρεπει να αγορασεις εξτρα, ram και δισκους βεβαια. Το θετικο αν πας σε PC, ειναι οτι βαζεις οτι λειτουργικο θες, με προτιμηση σε Linux, και πρακτικα κανεις τα παντα, χωρις να περιοριζεσαι απο factory ή εναλλακτικα firmwares, εχοντας επισης ενα πολυ πιο "δυνατο" συστημα απο οποιοδηποτε router.

 

Απο δισκους (μιας και ρωτησες), εγω θα προτιμουσα ή

2 x WD Black 2.5'' του 1TB

ή σαν δευτερη επιλογη

2 x WD Red 2.5'' του 1TB

 

Θα τους εβαζα και τους δυο σε θηκες USB 3.0 και θα ημουν κομπλε.

Βεβαια πρεπει να υπαρχει και ενας δισκος για το λειτουργικο και να ειναι 2.5'' και αυτος αν πας σε NUC, αυτο το βλεπεις...

 

Οι red ειναι πιο αργοι και εχουν εγγυηση 3 χρονια ενω οι black ειναι πιο γρηγοροι και εχουν 2 χρονια παραπανω εγγυηση.

Απο εκει και περα, it's your choice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα και ήμουν σε σκέψεις διάβασα όλο το thread και βρήκα αρκετές ιδέες ενδιαφέρουσες. Σκεφτόμουν και εγώ κάποιο nas για την ευκολία αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά, μετά διάβασα για την λύση με το ρούτερ και μου φάνηκε πολύ καλή γιατί ρούτερ θέλω να αλλάξω ούτως ή άλλως γιατί τα χει φτύσει ένα νετφαστερ που έχω από τον πάροχο.

Έχω καταλήξει σε αυτά τα 2:

https://www.skroutz.gr/s/5177513/TP-LINK-Archer-C5.html ή το c7 δεν είναι μεγάλη η διαφορά στη τιμή αλλά δεν ξέρω και αν αξίζει και το:

https://www.skroutz.gr/s/8144326/Asus-RT-N56U-B1.html

 

επίσης η διαδικασία που αναφέρετε να ακυρώσεις το ρουτερ του παρόχου και να μείνει μόνο το μόντεμ είναι εύκολη;

Επεξ/σία από for4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα και ήμουν σε σκέψεις διάβασα όλο το thread και βρήκα αρκετές ιδέες ενδιαφέρουσες. Σκεφτόμουν και εγώ κάποιο nas για την ευκολία αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά, μετά διάβασα για την λύση με το ρούτερ και μου φάνηκε πολύ καλή γιατί ρούτερ θέλω να αλλάξω ούτως ή άλλως γιατί τα χει φτύσει ένα νετφαστερ που έχω από τον πάροχο.

Έχω καταλήξει σε αυτά τα 2:

https://www.skroutz.gr/s/5177513/TP-LINK-Archer-C5.html ή το c7 δεν είναι μεγάλη η διαφορά στη τιμή αλλά δεν ξέρω και αν αξίζει και το:

https://www.skroutz.gr/s/8144326/Asus-RT-N56U-B1.html

 

επίσης η διαδικασία που αναφέρετε να ακυρώσεις το ρουτερ του παρόχου και να μείνει μόνο το μόντεμ είναι εύκολη;

 

μα γιατί δεν παίρνεις το wrt1200ac από το amazon.co.uk στα 124€ που τα πατάει όλα...

 

archer c5-->128Mb ram /8-16mb flash (σημαντικό για το πόσα πακέτα χωράνε για εγκατάσταση) / usb 2.0 δηλαδή 10-12 Mb/sec file transfer

 

wrt1200ac-->512mb ram / 128mb flash / usb 3.0 / esata / 100mb/sec file transfer.

 

η διαδικασία για να κάνεις Pppoe passthrough (δηλαδή να χρησιμοποιήσης το Neffaster ΜΟΝΟ σαν Modem ) είναι

 

ΝΕΤFASTER

 

WAN --> ATM PVC --> VC1

Change ATM Protocol to RFC 1483 and press "SAVE SETTINGS" then configure your PPPoE client.

 

OPENWRT ROUTER

μπαίνεις στο Interface-->wan

Και βάζεις το username Και τον κωδικό της σύνδεσης...SAVE...profit!! χαχα

 

Screenshot_8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατί δεν παίρνεις το wrt1200ac από το amazon.co.uk στα 124€ που τα πατάει όλα...

 

archer c5-->128Mb ram /8-16mb flash (σημαντικό για το πόσα πακέτα χωράνε για εγκατάσταση) / usb 2.0 δηλαδή 10-12 Mb/sec file transfer

 

wrt1200ac-->512mb ram / 128mb flash / usb 3.0 / esata / 100mb/sec file transfer.

 

η διαδικασία για να κάνεις Pppoe passthrough (δηλαδή να χρησιμοποιήσης το Neffaster ΜΟΝΟ σαν Modem ) είναι

 

ΝΕΤFASTER

 

WAN --> ATM PVC --> VC1

Change ATM Protocol to RFC 1483 and press "SAVE SETTINGS" then configure your PPPoE client.

 

OPENWRT ROUTER

μπαίνεις στο Interface-->wan

Και βάζεις το username Και τον κωδικό της σύνδεσης...SAVE...profit!! χαχα

 

Screenshot_8.png

απο amazon ειναι αξιόπιστο ? είναι σιγουρα καινουργιο? (ή τιποτα ανακατασκευασμενα?) γιατι εχει αρκετη διαφορα σε σχεση με την τιμη εδω αν κανει 124...τα ρωταω αυτα γιατι δεν εχω πολυ εμπειρια απο ιντερνετικες αγορες και ειδικα απο amazon δεν εχω ψωνισει ποτε. εντομεταξυ αυτο αν ειναι απο Αγγλια ή Αμερική δεν ξερω απο που το στέλνουν τελος παντων. θα εχει πρίζα για την ελλαδα? ή θα εχει την Αμερικανικη πριζα?

επισης εριξα μια ματια τωρα στο amazon και ελεγε 119 δολαρια και 57 δολαρια μεταφορικα. αρα δεν βγαινει 124...  :unsure:

 

υ.γ κατι αλλο σχετικό με το θεμα μιας και προς το ρουτερ καταληγω τελικα. πες οτι πηρα το ρουτερ μετα συνδεω εξωτερικους σκληρους ? αφου ειναι με usb οι υποδοχες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wrt1200ac είναι σίγουρα 512mb ? 256 διαβάζω ..

μα γιατί δεν παίρνεις το wrt1200ac από το amazon.co.uk στα 124€ που τα πατάει όλα...

 

archer c5-->128Mb ram /8-16mb flash (σημαντικό για το πόσα πακέτα χωράνε για εγκατάσταση) / usb 2.0 δηλαδή 10-12 Mb/sec file transfer

 

wrt1200ac-->512mb ram / 128mb flash / usb 3.0 / esata / 100mb/sec file transfer.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος και το amazon και το e-shop.

512 εχει.

 

edited 1:

 

Φαινεται οτι υπαρχει και version 2 του 1200, στο site της Linksys υπαρχει firmware για το v.2 και γραφουν "Firmware (For US only)". Μηπως... μηπως λεω παιζει να ειναι το v.2 και να εχει αλλα specs?

 

Παντως και στο wikidevi και στο openwrt, 512 γραφουν.

 

edited 2:

 

2. What is the difference between the Linksys WRT1200AC v1 and Linksys WRT1200AC v2?
 
There is no difference in features and specifications.  The Linksys WRT1200AC v2 is the same as Linksys WRT1200AC v1, only they use different firmware versions.  Also, you cannot use the firmware for Linksys WRT1200AC v2 with Linksys WRT1200AC v1 or vice versa.

 

http://www.linksys.com/gb/support-article?articleNum=156187

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος και το amazon και το e-shop.

512 εχει.

 

edited 1:

 

Φαινεται οτι υπαρχει και version 2 του 1200, στο site της Linksys υπαρχει firmware για το v.2 και γραφουν "Firmware (For US only)". Μηπως... μηπως λεω παιζει να ειναι το v.2 και να εχει αλλα specs?

 

Παντως και στο wikidevi και στο openwrt, 512 γραφουν.

 

edited 2:

 

2. What is the difference between the Linksys WRT1200AC v1 and Linksys WRT1200AC v2?

 

There is no difference in features and specifications.  The Linksys WRT1200AC v2 is the same as Linksys WRT1200AC v1, only they use different firmware versions.  Also, you cannot use the firmware for Linksys WRT1200AC v2 with Linksys WRT1200AC v1 or vice versa.

 

http://www.linksys.com/gb/support-article?articleNum=156187

πως εξηγειται οτι πουθενα δεν το αναφερει ως 512mb? 4 σελιδες απο καταστηματα ειδα και λενε 256mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...