Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες..Η πρώτη μου επαφή με Nas πριν 3 χρόνια με Qnap Ts228.

Από τότε μου έγινε τόσο χρήσιμο,που δεν θα το πίστευα ποτέ.

Ταινιοθήκη που μοιράζει ταινίες στα δωμάτια σε (nvidia shield και laptop), μουσική μέσω nvidia και ενισχυτή, τα τηλέφωνα φης οικογένειας συγχρονίζουν τις φωτογραφίες που βγάζουμε κάθε βράδυ 10 η ώρα, αρχεία δουλειάς και προσωπικά παντού..Δεν έχω λόγια για το εργαλείο.

Μου φαίνεται όμως αργό πλέον και έλεγα να το αναβαθμίσω! Τι προτείνετε να πάρω;

Θέλω 2 δίσκους οπωσδήποτε και qnap γιατί βολεύτηκα το λογισμικό.

Να μεταφέρω τους δίσκους με τα δεδομένα είναι εύκολο; Οι ρυθμίσεις θέλουν απο την αρχή; 

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό, https://www.skroutz.gr/s/13096982/QNap-TS-231P2-4G.html#specs αλλά δεν ξέρω καν αν θα είναι σβέλτο (και εννοείται να κάνει οτι έκανα με το ts 228).

Ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει καποιιο μηχανημα nas που να μπορει να κανει wake on lan τον υπολογιστη και να εχει και vpn ωστε να μπορώ να ανοιξω εφαρμογη απομακρυσμενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τώρα χρησημοποιώ σε ενα τερματικό εναν κοινόχρηστο δισκο και απο εκεί οι υπόλοιποι του δικτύου τρέχουν ενα λογιστικό πρόγραμμα,

Θελω να πάρω εναν NAS και σκέφτομαι σαν 1η λύση 1 δίσκο και cloud back up( δλδ καθε βράδυ να κάνει Synch καπως ετσι ή εστω 1 φορά την εβδομάδα

Εχετε να προτείνεται κάτι ? για storage χρειάζομαι 400gb

Επιλογή NAS και λύσης CLOUD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Σκέφτομαι την λύση NAS και απομακρυσμένης πρόσβασης και βρήκα αυτό το νήμα.

Κατ αρχάς θέλω να κάνω backup ένα windows laptop, ένα macbook air και 2 iphones που βρίσκονται σπίτι. Έχω κάνει shortlist τον WD My Cloud EX2 Ultra και το Drobo 5N2. Αυτό που με απασχολεί είναι να μπορέσω να τοποθετήσω τον NAS κάπου εκτός σπιτιού, πχ στο σπίτι των γονιών μου που βρίσκεται σε άλλη πόλη ώστε να έχω επιπρόσθετη ασφάλεια σε περίπτωση διάρρηξης ή φυσικών φαινομένων. Εντός του δικού μου σπιτιού θα μπορέσω να έχω backup μέσω ενός εξωτερικού σκληρού, σε περίπτωση που το κακό τελικά γίνει στο σπίτι των γονιών μου αντί του δικού μου.

Από ότι διάβασα το να γίνεται αυτόματα ή ημιαυτόματα backup που δεν βρίσκεται στο ίδιο δίκτυο με τις συσκευές είναι σχεδόν αδύνατον ή πολύ δύσκολο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης υπάρχει λύση με NAS αναφορικά με τo backup των iPhones; Όχι απλά φωτο/βίντεο αλλά full backup.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους! Έχει κάποιος εμπειρία με το Synology DS218 και συγκεκριμένα με plex ?παιζει κανονικά χωρίς κολλήματα ταινίες σε 1080 από τον σκληρό Σε TV ? διάβασα αρνητικά για ARM επεξεργαστές κ ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλημέρα σε όλους! Έχει κάποιος εμπειρία με το Synology DS218 και συγκεκριμένα με plex ?παιζει κανονικά χωρίς κολλήματα ταινίες σε 1080 από τον σκληρό Σε TV ? διάβασα αρνητικά για ARM επεξεργαστές κ ρωτάω 

Καλημέρα, εαν σου κολλάει το plex λόγω δυνατοτήτων του nas μπορείς να τα παίξεις μεσω dlna της TV και δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. Είχα στην κατοχή μου κάποτε ένα πιο αδύναμο (DS214se) και τα πήγαινε περίφημα στο συγκεκριμένο θέμα.

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stelios.s είπε

Καλημέρα, εαν σου κολλάει το plex λόγω δυνατοτήτων του nas μπορείς να τα παίξεις μεσω dlna της TV και δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. Είχα στην κατοχή μου κάποτε ένα πιο αδύναμο (DS214se) και τα πήγαινε περίφημα στο συγκεκριμένο θέμα.

Είχα της WD και το εδώσα κ τώρα ψάχνω της synology αλλά διαβάζω αρνητικά για το plex αν έχει επεξεργαστής της arm,θετικά μόνο σε περίπτωση Intel,plex κ όχι dlna επειδή μέσο plex έχεις και την επιλογή βάση εικόνας(poster)για τα παιδιά παιδικές ταινίες 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Είχα της WD και το εδώσα κ τώρα ψάχνω της synology αλλά διαβάζω αρνητικά για το plex αν έχει επεξεργαστής της arm,θετικά μόνο σε περίπτωση Intel,plex κ όχι dlna επειδή μέσο plex έχεις και την επιλογή βάση εικόνας(poster)για τα παιδιά παιδικές ταινίες 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση 

Ναι μέσω DLNA βλέπεις μονο φακέλους αλλά δεν χρησιμοποιεί επεξεργαστικη ισχύ του nas για να σου κανει το transcoding. Πάντως μέσα απο την επισημη σελίδα της synology αναφέρει "Synology DS218 comes with a new 64-bit quad-core processor, delivering excellent data transfer speed, large storage volume management, and 10-bit 4K H.265 video transcoding on the fly." Δεν νομίζω οτι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios.s είπε

Ναι μέσω DLNA βλέπεις μονο φακέλους αλλά δεν χρησιμοποιεί επεξεργαστικη ισχύ του nas για να σου κανει το transcoding. Πάντως μέσα απο την επισημη σελίδα της synology αναφέρει "Synology DS218 comes with a new 64-bit quad-core processor, delivering excellent data transfer speed, large storage volume management, and 10-bit 4K H.265 video transcoding on the fly." Δεν νομίζω οτι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα..

Ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

καλησπερα, μετα απο χρονια που ειχα ανοιξει αυτο το θεμα για το linksys... εχω παει τον τελευταιο χρονο σε vdsl και δεν χρησιμοποιουσα το linksys καθολου και τωρα θελω να το ξανα βαλω...το θεμα ειναι οτι πλεον ειμαι και σε voip..συνεπως, γινεται να γινει το bridge απο το zte vdsl router στο linksys? εχω root κωδικους, αλλα δεν εβγαλα ακρη, ισα ισα κατι μπερδεμα εγινε με το voip και αυριο πρεπει να παρω τηλ να το λυσουν γιατι δεν εχω σταθερο τωρα...συνεπως γινεται bridge με voip κλπ? ή παει χαμενο το linksys?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...