Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε τις σειρές M.2 NVMe SSDs 960 PRO και 960 EVO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

παιδια εχω τον 840 pro.εχει μεγαλη διαφορα απο τον 850 προ?

 

Οι SATA3 SSDS δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές σε επιδόσεις, οι 2 που ανέφερες ακόμα μικρότερες. Οι 850 Pro έχουν πολύ καλές αντοχές πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω στην επόμενη αναβάθμισή μου να έχω Μ2 δίσκο για boot ξέρει κανένας σας λεπτομέρειες σχετικά με το αν θα αντιμετωπίσω προβλήματα?

(πχ αν χρειάζονται bios update, αν υπάρχει θέμα με φορμάτ και πέρασμα των windows κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή δεν έχω γνώσεις όπως οι υπόλοιποι, μπορεί κάποιος να εξηγήσει;

Που χρησιμοποιείται; Έχει συνδεσιμότητα παρόμοια με αυτή των μνημών RAM, σωστά; Απευθύνεται σε νέα μοντέλα φορητών που ΘΑ κυκλοφορήσουν ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε υπάρχοντα από APPLE, DELL, LENOVO;

Ευχαριστώ.

Χρειάζεσαι μια μητρική με M.2 slot (με pci-express lanes) και έναν M.2 ssd. Τίποτε άλλο. Στα υπάρχοντα πρέπει να δεις αν το Μ.2 slot σου έχει pci-e lanes (και δεν λειτουργεί απλά σαν sata), για να πάρεις έναν κατάλληλο SSD.

 

Ο επόμενός μου SSD by the way ο 960. Σε κάνα 10μηνο από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να γίνω party pooper, αλλά έχω μερικούς προβληματισμούς.

 

Όπως το βλέπω, οικονομικά "συμφέρει" μόνο ο 250άρης 960 Evo, εφόσον η τιμή του πέσει λίγο, π.χ. στα 110-120€. Σήμερα στην χωρητικότητα αυτή παίρνεις τον 951 με 160€ και τον 950 Pro με 200€, που είναι MLC και όχι TLC. Ο 960 Pro βγαίνει μόνο σε 512GB και έχει αρχική τιμή σχεδόν όσο ο αντίστοιχος 950 Pro (330$ και 350$ αντίστοιχα, πλέον 315$ ο δεύτερος). Σε 2 μήνες θα αρχίσουν οι προσφορές στους 2.5". Ο 500άρης ο 850 Evo είχε παίξει στα 140€ πέρυσι, σχεδόν στα ίδια λεφτά με την αρχική του 250άρη M.2 του θέματος.

 

Εδώ έχει ένα καλό review για τον 950 Pro (512GB), όπου εν κατακλείδι αναφέρει "it's still hard to recommend these fancy NVMe drives to the average enthusiast". Τα specs του 950 Pro (512GB) του παραπανώ review είναι 2500/1500, 300Κ/110Κ, 5χρόνια/ 400TBW, ενώ του 960 Evo (250GB) είναι 3200/1500, 330Κ/300Κ, 3χρόνια/ 100TBW. Δηλ. όλο το παιχνίδι παίζεται στα 300Κ random write, γιατί κατά τα άλλα αναμένουμε αποδόσεις όπως στο review. Επίσης, οι ταχύτητες αυτές στον μικρό Evo είναι για τα πρώτα 13GB, μετά έχει throttling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχετε γενικά με τους nvm-e γιατί η κατάσταση ακόμα είναι μπ0yρδέλ0. Πριν αγοράσετε κάποιον, ελέγξτε οπωσδήποτε review και ελέγξτε και τη μητρική σας γιατί μπορεί να μην έχει το μέγιστο bandwidth στη θύρα (λειτουργούν σε pci-e 3.0 x4). Κάπου είχα διαβάζει (νομίζω techreport) ότι μόλις η ιντελ εισάγει το pci-e  gen 4.0 αυτά τα drives γενικώς (μιλάω για τα 2280) θα πάνε σε pci-e 4.0 x4 lanes (λογικά των μελλοντικών σειρών) οπότε το θεωρητικό μέγιστο του bus τους θα διπλασιαστεί (~ 8 GB/s). Τέλος διαβάστε και το review για τον «φθηνό» 600p της ιντελ του οποίου οι ταχύτητες θυμίζουν sata ssd. Το αναφέρω ενδεικτικά για να τονίσω ότι αυτοί οι δίσκοι μπορεί να έχουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι M.2 σήμερα έχουν boot όλοι κανονικά από το τζιπ σετ z87 και μετά. Οι κάτοχοι Asus έχουνε το Pci-e combo που δεχετε τους m.2 Pci-e και έχουνε την μέγιστη τρέχουσα ταχύτητα pci-e 3.0 x4.

Για όσους δεν έχουνε Μ.2 υπάρχει Pci-e καρτουλα για να έχετε και εσείς

http://www.delock.com/produkte/F_1218_M-2-NGFF_89370/merkmale.html

Όσο και να ζεσταθεί θα είναι παντα ταχύτερος από οποιονδήποτε SATA3.

Μπορούνε ακόμα και σε διάταξη Raid να χρησιμοποιηθούν έτσι οι τρέχουσες Mobo διαθέτουν και 2 θύρες (αναφορικά υπάρχει από την Gigabytehttp://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5498#sp)

 

Λόγοι αγοράς ενός m.2 Pci-e SSD

1.Ταχύτερος από συμβατικούς SSD κατά το τετραπλάσια και ανώ.

2.Ποιο καλαίσθητο χωρίς το μπλέξιμο από τα καλώδια.

3.Καταλαμβανει λιγότερο χώρο με αποτέλεσμα την καλύτερη ροή του αέρα στο case.

4. Και ο σημαντικότερος θέλετε να κάνετε μούρη στους άλλους, σας περισσεύουν φράγκα μίας και το κόστος είναι κατά πολύ υψηλότερη από τον συμβατικό SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.2 PB λέει. Σκέψου ότι οι 840 PRO των 250GB έφτασαν 1PB με το όριο εγγύησης να είναι αρκετά πιο κάτω. Αυτοί που έχουν εγγύηση 1.2PB μπορεί να φτάσουν τα 4PB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω αν καταλαβα:

 

Μ.2 = το ονομα του slot ?

NVMe = o typos mnimis tou SSD ?

pci express lanes = ?

 

 

Υπαρχει καποιο εργαλειο για να καταλαβω αν η μητρικη μου στο λαπτοπ αλλα καισ τον σταθερο υποστηριζει Μ.2 slots?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω αν καταλαβα:

 

Μ.2 = το ονομα του slot ?

NVMe = o typos mnimis tou SSD ?

pci express lanes = ?

 

 

Υπαρχει καποιο εργαλειο για να καταλαβω αν η μητρικη μου στο λαπτοπ αλλα καισ τον σταθερο υποστηριζει Μ.2 slots?

06-pcie-m2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω αν καταλαβα:

 

Μ.2 = το ονομα του slot ?

NVMe = o typos mnimis tou SSD ?

pci express lanes = ?

 

 

Υπαρχει καποιο εργαλειο για να καταλαβω αν η μητρικη μου στο λαπτοπ αλλα καισ τον σταθερο υποστηριζει Μ.2 slots?

αν ξέρεις το μοντέλο της μητρικής σου θα το γράφει στο κουτί η στο site της εταιρείας,το ίδιο και για το λάπτοπ βέβαια μπορείς να βάλεις και κατσαβιδάκι και να διαπιστώσεις.

 

τα lanes είναι κάτι σαν γέφυρες επικοινωνίας της cpu με κάρτες γραφικών και άλλα εξαρτήματα που μπαίνουν σε pci-e ,τώρα το m.2 και το nvme είναι slots για ssd και μερικά ssd κουμπώνουν και στα δύο (δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό) 

m2-sata-nvme-ssd.jpg?t=1459356161

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...