Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε τις σειρές M.2 NVMe SSDs 960 PRO και 960 EVO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια άλλος λόγος να πάρει κανείς Μ.2 SSD αντί για 2,5" SSD, εκτός από το να μην έχει επαρκή χώρο;

 

 

Η μεγαλύτερη ταχύτητα. Με τον 2.5" θα συνδεθείς με sata το οποίο έχει όριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μεγαλύτερη ταχύτητα. Με τον 2.5" θα συνδεθείς με sata το οποίο έχει όριο.

 

Aλλιώς πώς συνδέεται;

​Γιατί κοιτώντας τον 850 EVO π.χ. σε 2,5" και M.2, η ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής που δίνει η Samsung είναι ίδια και στους 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια άλλος λόγος να πάρει κανείς Μ.2 SSD αντί για 2,5" SSD, εκτός από το να μην έχει επαρκή χώρο;

 

 

Ταχύτητες; Ο 2,5" SSD περιορίζεται στις ταχύτητες του sata3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχύτητες; Ο 2,5" SSD περιορίζεται στις ταχύτητες του sata3.

Aπό ό,τι διάβαδα και ο m.2 ssd βασικά στις ίδιες ταχύτητες κινείται, μιας και δεν υπάρχει μεγάλη υποστήριξη από τις μητρικές, μόνο αυτές με το x99 chipset επιτρέπουν την πλήρη ταχύτητά τους σε pci-e.

​Νομίζω ότι για την ώρα δεν αξίζουν και τόσο, αν θες οπωσδήποτε μεγαλύτερη ταχύτητα γιατί να μην πάρεις κατευθείαν έναν pci express ssd; Δε θα έχεις και τα θέματα υπερθέρμανσης των m.2 ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό ό,τι διάβαδα και ο m.2 ssd βασικά στις ίδιες ταχύτητες κινείται, μιας και δεν υπάρχει μεγάλη υποστήριξη από τις μητρικές, μόνο αυτές με το x99 chipset επιτρέπουν την πλήρη ταχύτητά τους σε pci-e.

​Νομίζω ότι για την ώρα δεν αξίζουν και τόσο, αν θες οπωσδήποτε μεγαλύτερη ταχύτητα γιατί να μην πάρεις κατευθείαν έναν pci express ssd; Δε θα έχεις και τα θέματα υπερθέρμανσης των m.2 ssd...

 

Και z97 και z170 και h170 υποστηρίζουν τις μεγάλες ταχύτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και z97 και z170 και h170 υποστηρίζουν τις μεγάλες ταχύτητες.

Η z97 έχει μόνο 2 pci lanes για m.2 ssd, έτσι το bandwith περιορίζεται στο 1gb/s, δεν ξέρω για τις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η z97 έχει μόνο 2 pci lanes για m.2 ssd, έτσι το bandwith περιορίζεται στο 1gb/s, δεν ξέρω για τις άλλες.

 

Η asrock πάντως έκανε μαγικά και έβαλε pci-e 3 x4 στο Z97...

 

1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4)

...

ASRock is the first in the world to implement PCIe Gen3 x4 M.2 socket on motherboards. The ultimate Ultra M.2 interface pushes the speed up to 32Gb/s...

 

http://www.asrock.com/mb/intel/z97%20extreme6/

 

Παρόμοια θα βρεις νομίζω και σε asus και gigabyte με Z97.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλιώς πώς συνδέεται;

 

Με PCI Express. Αντί να συνδέεται με καλωδιάκι στην υποδοχή SATA, συνδέεται χωρίς καλώδιο στην υποδοχή Μ.2, εν προκειμένω.

 

Μην συγκρίνεις τον 850 2.5" με τον 850 Μ.2 ο οποίος επίσης έχει σύνδεση SATA3, αλλά με τους SM951950 Pro. Πολλοί Μ.2 δεν είναι οι γρήγοροι που εξετάζουμε εδώ, π.χ. οι κοντοί σε μέγεθος Μ.2 δεν είναι γρήγοροι (Type 2260. 2242) γιατί είναι κι αυτοί SATA3.

 

Οι γρήγοροι SSD πλέον είναι Μ.2 2280 M-Key. Σε αυτό το link μπορείς να διαβάσεις τις διαφορές. Για όποιον θέλει καλώδιο, ίσως στο μέλλον κυκλοφορήσουν και οι U.2 που θα είναι κι αυτοί γρήγοροι (PCI-e x4) αλλά σε φορμά σαν τους 2.5" (ήδη κάτι κυκλοφορεί αλλά δεν υπάρχουν ακόμη καλώδια στην λιανική).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσωματώστε τα στη μητρική όλα για να τελειώνουμε.

 

Thanks but no thanks.

 

Apple θα γίνουμε;

 

Κι άμα δεις ότι θες να αναβαθμίσεις και δεν θες να τα αλλάξεις όλα;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτε η μητρική που έχω παίρνει 2 αν βάλω έναν τέτοιο ssd τα windows όταν θα πάω να τα κάνω εγκατάσταση τον βρίσκουν κατευθείαν σαν σκληρό η πρέπει μέσα από το bios να κάνω ρύθμιση για να τον δει?(Δηλαδή συμπεριφέρεται σαν ένας απλό ssd σε sata 3 μονο που εδώ έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες?)

 

Κάποιος μου είπε δεν ξέρω αν αληθεύει ότι αν βάλω έναν τέτοιο επηρεάζει την κάρτα γραφικών και την pci express ρίχνει την ταχύτητα αληθεύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω γνώσεις όπως οι υπόλοιποι, μπορεί κάποιος να εξηγήσει;

Που χρησιμοποιείται; Έχει συνδεσιμότητα παρόμοια με αυτή των μνημών RAM, σωστά; Απευθύνεται σε νέα μοντέλα φορητών που ΘΑ κυκλοφορήσουν ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε υπάρχοντα από APPLE, DELL, LENOVO;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτε η μητρική που έχω παίρνει 2 αν βάλω έναν τέτοιο ssd τα windows όταν θα πάω να τα κάνω εγκατάσταση τον βρίσκουν κατευθείαν σαν σκληρό η πρέπει μέσα από το bios να κάνω ρύθμιση για να τον δει?(Δηλαδή συμπεριφέρεται σαν ένας απλό ssd σε sata 3 μονο που εδώ έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες?)

 

Κάποιος μου είπε δεν ξέρω αν αληθεύει ότι αν βάλω έναν τέτοιο επηρεάζει την κάρτα γραφικών και την pci express ρίχνει την ταχύτητα αληθεύει??

μόνο αν το επιτρέπει το bios (δλδ εχει αυτη την δυνατότητα)

 

 

Επειδή δεν έχω γνώσεις όπως οι υπόλοιποι, μπορεί κάποιος να εξηγήσει;

Που χρησιμοποιείται; Έχει συνδεσιμότητα παρόμοια με αυτή των μνημών RAM, σωστά; Απευθύνεται σε νέα μοντέλα φορητών που ΘΑ κυκλοφορήσουν ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε υπάρχοντα από APPLE, DELL, LENOVO;

Ευχαριστώ.

χρησιμοποιούνται μόνο σε κατάλληλα για αυτούς συστήματα (δλδ θα πρέπει να έχουν την κατάλληλη θήρα)

 

καποια παλιά έχουν (2 χρονον max)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...