Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε τις σειρές M.2 NVMe SSDs 960 PRO και 960 EVO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας υποχρεωσες.

Από το να διαβάσουμε την γυάλινη σφαίρα για να δούμε τι λάπτοπ και τι μητρική έχεις, θα είναι πιο γρήγορο να βρεις το μοντέλο της μητρικής στο site της εταιρίας και να πας να δεις στα χαρακτηριστικά αν έχει m.2.

Ή να δεις πως σκατά μοιάζει αυτή η υποδοχή m.2 και να ανοίξεις το κουτί να δεις αν υπάρχει κάτι παρόμοιο εκεί.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από το να διαβάσουμε την γυάλινη σφαίρα για να δούμε τι λάπτοπ και τι μητρική έχεις, θα είναι πιο γρήγορο να βρεις το μοντέλο της μητρικής στο site της εταιρίας και να πας να δεις στα χαρακτηριστικά αν έχει m.2.

Ή να δεις πως σκατά μοιάζει αυτή η υποδοχή m.2 και να ανοίξεις το κουτί να δεις αν υπάρχει κάτι παρόμοιο εκεί.

 

:)

 

 

Dell Inspiron 17R 7720 Special Edition (i7-3630QM/8GB/1TB)

 

Βγαλε ακρη εσυ.

Και οχι περα απο δισκο και μνημες δεν μπορω να δω κατι περισσοτερο χωρις να το ανοιξω ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξέρεις το μοντέλο της μητρικής σου θα το γράφει στο κουτί η στο site της εταιρείας,το ίδιο και για το λάπτοπ βέβαια μπορείς να βάλεις και κατσαβιδάκι και να διαπιστώσεις.

 

τα lanes είναι κάτι σαν γέφυρες επικοινωνίας της cpu με κάρτες γραφικών και άλλα εξαρτήματα που μπαίνουν σε pci-e ,τώρα το m.2 και το nvme είναι slots για ssd και μερικά ssd κουμπώνουν και στα δύο (δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό) 

m2-sata-nvme-ssd.jpg?t=1459356161

 

 

Σε ευχαριστω για την εξηγηση και παραθεση απλα μπερδευομαι λιγακι ακομη.

 

Δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω το σλοτ ειναι μ.2 και το νβμε ειναι τυπος μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell Inspiron 17R 7720 Special Edition (i7-3630QM/8GB/1TB)

 

Βγαλε ακρη εσυ.

Και οχι περα απο δισκο και μνημες δεν μπορω να δω κατι περισσοτερο χωρις να το ανοιξω ολο.

 

 

Αν είναι το συγκεκριμένο, όχι δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ.2 το όνομα του multi-slot που βγάζει USB 3, SATA 3, PCI x4 και custom interfaces ανάλογα τον κατασκευαστή, όλα ταυτόχρονα και η συσκευή που κουμπώνεις χρησιμοποιεί όποιο θέλει. 

Τα PCI lanes είναι o δίαυλος, μέσω του οποίου παίζει το NVMe interface, aka μεταφέρονται οι εντολές του NVMe. 

To NVMe είναι το interface, το σετ εντολών δηλαδή που δίνονται στον controller του SSD και δεν έχει καμία σχέση με τη μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την εξηγηση και παραθεση απλα μπερδευομαι λιγακι ακομη.

 

Δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω το σλοτ ειναι μ.2 και το νβμε ειναι τυπος μνημης.

ρε φίλε εγώ πάτησα στο e-shop και το nmve και το m.2. στα φίλτρα το έχει σαν επιλογή σύνδεσης όχι σαν είδος μνήμης και όπως σου δείχνω και στην εικόνα είναι 2 διαφορετικά interface,δεν το έχω ψάξει με τους ssd τέτοιου τύπου αλλά αυτό συμπεραίνω.

επίσης όταν αναφέρει nmve και m.2 ταυτόχρονα πιστεύω εννοεί ότι κουμπώνει και στα 2.

μην αγχώνεσαι πάντως με sata 3 ssd μπορείς να έχεις τρελές επιδόσεις, το σύστημα μου με ssd 6ετίας (270mb/sec read - 80 mb/sec write) πετάει και ανοίγει τα πάντα μπάμ.

στο μόνο κομμάτι που θα δεις βελτιώσεις με ένα τούμπανο ssd είναι σε βαριά προγράμματα όπως το solidworks και άλλα τέτοια που έχουν φτιαχτεί για τούμπανους υπολογιστές δεδομένου ότι κάνουν 7 χιλιάρικα να τα αγοράσεις(εγώ έχω φοιτητικές εκδόσεις τσάμπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω.

 

Μ.2 ειναι το slot και στις 2 περιπτωσεις.

 

Απλα το SATA-3 kai to NVMe ειναι διαφορετικα interfaces.

 

Δηλαδη διαφορερικα σετ εντολων που απευθυνονται στον controller του εκαστοτε SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω.

 

Μ.2 ειναι το slot και στις 2 περιπτωσεις.

 

Απλα το SATA-3 kai to NVMe ειναι διαφορετικα interfaces.

 

Δηλαδη διαφορερικα σετ εντολων που απευθυνονται στον controller του εκαστοτε SSD.

το sata (1-2-3) είναι εδώ και πολλά χρόνια υποδοχή για σκληρούς και dvd και το m.2 είναι slot για ssd για το MVMe δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVM Express (NVMe) or Non-Volatile Memory Host Controller Interface Specification (NVMHCI) is a logical device interface specification for accessing non-volatile storage media attached via PCI Express (PCIe) bus. "NVM" stands as an initialism for "non-volatile memory", which is commonly flash memory that comes in the form of solid-state drives (SSDs). NVM Express, as a logical device interface, has been designed from the ground up to capitalize on the low latency and internal parallelism of flash-based storage devices, mirroring the parallelism of contemporary CPUs, platforms and applications.

Ότι είναι το AHCI για τους sata είναι το nvme για τους pci-e ssd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι διαφορα εχει ενας IDE HDD με εναν SATA HDD εχει και ενας SATA SSD με εναν NVMe SSD ? Ειναι σωστη η αναλογια?

 

οχι οι sata λειτουργούν με ide και ahci όπου με το ide τρέχεις τα xp κα τα vista η και τα 7 σε πιο παλιά pc  και αν θέλεις μπορείς να έχεις την λειτουργία ahci σε vista-7 περνόντας τους drivers της μητρικής για ahci ενώ τα 8/10 δουλεύουν μόνο σε ahci και μπορείς να μην περάσεις και τους drivers.

το ahci είναι ας πούμε ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το λειτουργικό τον σκληρό/ssd.

Ότι είναι το AHCI για τους sata είναι το nvme για τους pci-e ssd.

 

ευχαριστούμε για τα φώτα σου μεγάλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι διάφορα έχει ένας IDE HDD με έναν SATA HDD έχει και ένας SATA SSD με έναν NVMe SSD ? Είναι σωστή η αναλογία?

 

Δεν ξέρω πως πάει. Οι πρώτοι γρήγοροι m.2 ssd ήταν με ahci και μετά βγήκαν και εκδόσεις σε nvme, π.χ. samsung sm 951.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...