Προς το περιεχόμενο

Τα προβλήματα για την Samsung συνεχίζονται μετά την δεύτερη… αυτανάφλεξη Galaxy S7 edge


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ηξερα ρε φιλε οτι πρεπει να δινουμε 1000 ευρω για να μην κινδυνευουμε απο το κινητο. Το οτι η σαμσουνγκ τα εχει κανει σκατα δεν παει να πει οτι εχει λογικες τιμες η apple

Ανάλογες τιμές ζητάει και η Samsung σχεδόν 900€ για το Note 7

Και αυτά ειναι τα τρανταχτά. Το QC της είναι πλεον ανύπαρκτο σε σχεση με τα παλιά της προιόντα. Κάτσε να βαλουν την MALI G71 στον Exynos 8895 εκει να δεις υπερθέρμανση που θα πέσει. 

Ας αφαιρέσει το QC, να βάλει επεξεργαστή με λογικές θερμοκρασίες και να βγάλει επιτέλους τον καρκίνο που έχει για λειτουργικό σύστημα και να βάλει Stock Android στυλ CM με μερικά Tweaks για το πενάκι. Να δεις μετά πως θα πηγαίνει το κινητό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι αυτο το θεμα θα ταρακουνησει ολους τους κατασκευαστες android που βγαζουν μοντελα με το κιλο παραβλεποντας optimization(κατι που γνωριζαμε) αλλα καθως και quality control οπως φανηκε με την samsung.

Με την apple δεν ειναι το ιδιο μιας και ουσιαστικα εξελισσει καθε χρονο 2 κινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς παιδιά και εμένα το S6 edge plus (που θεωρω το καλύτερο κινητό που εχω ως σήμερα) όταν φορτιζει υπερθερμένεται τόσο πολύ που νομίζω ότι κάτι θα αρχίσει να λιώνει, είτε στο κινητό, είτε από κάτω... Δεν ξέρω τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα ρε φιλε οτι πρεπει να δινουμε 1000 ευρω για να μην κινδυνευουμε απο το κινητο. Το οτι η σαμσουνγκ τα εχει κανει σκατα δεν παει να πει οτι εχει λογικες τιμες η apple

Ότι πληρώνεις παίρνεις man..... note7 δεν πάει και πολύ πίσω στην τιμή πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μαλλον η γρήγορη φόρτιση δεν ειναι κ πολύ καλο πράμα, οπως κ το να αφηνουμε το κινητο στον φορτιστή το βράδυ κ εξηγουμε.

εχω ενα sony z5c οταν λοιπον το βαζω για φορτηση χωρις να υποστηριζει γρηγορη ο φορτιστης του (ασχετο αυτο) το κινητο μολις φθανει στο 90% αναβει πρασσινο led απο κοκκινο σαν να σου λεει :οκ μεγαλε ειμαστε κομπλε βγαλε με.γιατι το εχει μονταρει ετσι ο ιαπωνας;επισης στα καινουργια xperia γιατι σου λεει εχει συστημα εκμαθησεις της συνηθειας του χρηστη κ μολις το βαζεις για φορτιση παει μεχρι το 90 κ μετα αναλογα με το ξυπνητηρι η τις συνηθειες του χρηστη περνει τον χρονο του για το υπολοιπο 10% με αποτελεσμα 2 φορες ζωη για την μπαταρια;στις υποσχεσεις του ιαπωνα δεν δυσπιστω.

Αρα μηπως παιδια να μη τα σκαμε στην φορτιση;μηπως να γραψουμε στα παπακια μας την γρηγορη φορτιση που κ καλα μαμαει αλλα μαλλον μαμαει την μπαταρια;

Επισης η αμηχανη στιγμη να βλεπεις μια sammy να τα εχει θερησει ολα κ η sony που παντα εκτιμουσα να παραπατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογες τιμές ζητάει και η Samsung σχεδόν 900€ για το Note 7

 

η σαμυ και το καθε αντροιντ τουλαχιστον σε 3 μηνες πεφτει στα μισα, δεν χρειαζεται να το παρεις και την πρωτη μερα το κινητο. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι από το τεχνικό κομμάτι της υπόθεσης. Πόσα ampere είναι οι φορτιστές για να υποστηρίζουν QC3? Και έχει κανείς μετρήσει πόσα mA τραβάει το κινητό την ώρα της φόρτισης;

 

Γιατί εγώ με το oppo find 7 που φορτίζει με VOOC (φορτιστής 4,5Α στα 5V) τραβάει γύρω στα 4200mA σε κάποιες φάσεις της φόρτισης, τα οποία να αναφέρω πως είναι πάρα πολλά για φόρτιση οποιασδήποτε μπαταρίας αλλά δεν έχει σκάσει στα χέρια μου 2 χρόνια τώρα ακόμα και όταν το χρησιμοποιώ και ζεσταίνεται πολύ... Δε νομίζω λοιπόν ότι φταίει το QC. Στην χειρότερη περίπτωση θα έπρεπε η συσκευή να μειώνει το ρεύμα φόρτισης ανάλογα με την θερμοκρασία (άρα μιλάμε για κάποιο πρόβλημα και στην συσκευή!) 

Γενικότερα πάντως η γρήγορη φόρτιση σε καμία μπαταρία δεν είναι καλή όχι από άποψη καμπούμ (εξάλλου αυτό οφείλεται σε κάτι ελλατωματικό προφανώς), αλλά από άποψη ότι μειώνεται η ζωή της μπαταρίας πολύ γρηγορότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σ7 ετζ μου δεν ζεσταινεται .. καμια φορα στη φορτιση οταν εχει θηκη ναι..οχι πολυ και οχι συχνα.. στη χρηση ποτε 

 

το iphone 7 ομως 2 που εχω πιασει ηταν ΚΑΥΤΑ χωρις καν γινεται χρηση ..ναι οπως το ακουτε .. ο ενας μαλιστα ιδιοκτητης ηταν πολυ προβληματισμενος απο το γεγονος και η κοπελα του με το s7 γελαγε 

 

δεν ξερω ουτε εναν με σ7 να εχει προβλημα και εχω πολλους φιλους γνωστους που το εχουν , ολοι ειναι απλα ενθουσιασμενοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ευκαιρία είναι με αυτά τα ατυχήματα με τις μπαταρίες οι μεγάλες εταιρίες να προωθησουν την έρευνα για την νέα γενιά μπαταριών. Και να σταματήσουν να βγάζουν όλο τα ίδια και τα ίδια με σκοπό το κέρδος. Είδαμε που βγάζει ο δρόμος " βάζω φθηνότερα υλικά για να προλάβω τον ανταγωνισμό και για να έχω περισσότερο κέρδος "

κι εγώ θεωρώ ότι μετά από το Ν7gate τουλάχιστον στην Κορέα θα πέσουν περισσότερα φράγκα στην ανάπτυξη πιο ασφαλών τεχνολογιών μπαταρίας, είναι μια καλή σπρωξιά μπας και ξεκολλήσουμε από το "εκρηκτικό" η-Li τόσα χρόνια πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την διαφορά ότι δεν κινδύνευσαν ζωές και δεν χάθηκαν περιουσίες. 

 

 

Τα samsung είναι μόνο για ανθρώπους που τους αρέσει να ζούνε τη ζωή τους και όχι απλά να χαζεύουν μια οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cnet.com/news/iphone-6-explosion-leaves-man-with-third-degree-burns/

 

βολτμοντ γενικα εγω προσωπικα σε παω πολυ αληθεια 

αλλα η προπαγανδα ειναι λιγο ακομψη

 

μπορω να σας βαλω αν θελετε 10 σιτε με εκρηξεις και εγκαυματα απο iphone χωρις καν να ψαξω

 

το iphone 6 που ειχα ζεσταινοταν σαν διαολος και γενικα ηταν ομορφο γρηγορο αλλα πολυ χαμηλης ποιοτητας κινητο , αντιθετα με το θεικο iphone 4 (και το 5 μουφιτσα ηταν)

 

απλα η σαμσουνγκ διεγνωσε το προβλημα ευαισθητοποιηθηκε και εδειξε συνεπεια 

 

http://www.digitaltrends.com/mobile/more-exploding-iphones/

 

σιγουρα ο κοσμος εχει θορυβηθει με τη χειροβομβιδα το νοτε εγω ομως ως καλος κασκαντερ θα το παρω

 

http://www.digitaltrends.com/mobile/iphone-6-india-explodes-road/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου εδω πρεπει να ανοιξουμε ενα παραλληλο θεμα για το hissgate του iPhone 7/plus γιατι η ισορροπια εχει χαλασει και χαιρονται μερικοι :P

Περιλαμβανεται στην νεα ''γραμμη'' της ινοβαησον εταιριας...''ειναι απλα η ακουστικη ενδειξη οτι δουλευει''.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...