Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Google Pixel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει κάτι το αντικειμενικό σ' αυτά τα πράγματα. Εγώ μπορεί να θεωρώ ότι όταν δίνω 650€ για μία συσκευή, αυτή οφείλει να είναι λεπτή & ελαφριά, χωρίς περιττές ενισχύσεις που θα την επιβαρύνουν. Αυτό μπορεί να σημαίνει "ποιότητα" για μένα, και όχι η δυνατότητα να μην πάθει κάτι εάν της φερθώ σαν γορίλας.

 

Υπάρχει.. Άλλο το συμπεριφέρομαι σαν γορίλας και άλλο ζητάω έστω μία τυπική αντοχή σε καθημερινή χρήση... Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος από ένα κινητό 650€ που σπάει στη τσέπη μόνο του, δε μπορώ να κάνω κάτι για να σου αλλάξω τη γνώμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κρίμα που ανέβηκαν τόσο οι τιμές των Nexus... και η μπαταρία απαράδεκτη.

 

Κάποτε ήμουν fan της σειράς, μετά έγινα της Motorola που με τη σειρά της με απογοήτευσε στα τελευταία μοντέλα ...

 

Και πλέον, μετά το συγκεκριμένο άρθρο, μπορώ να πω ότι πάω με κλειστά μάτια για XIAOMάρα!

 

Απλά έχω ερωτευθεί Xiaomi λέμε ... από κάθε άποψη. Πιστεύω πως πολλοί συμφορουμίτες τείνουν προς Xiaomi πλέον ... τόσο για mid-range / VFM όσο και για High end συσκευές αντίστοιχα.

Τα nexus ΠΑΝΤΑ ήταν ακριβά ειδικά στο λανσάρισμα με μόνες εξαιρέσεις τα lg και τα Asus όπου γίνονταν και οι απαραίτητες εκπτώσεις σε ποιότητα

 

Το πρώτο nexus που ήταν htc κόστιζε στο διάολο και τα επόμενα δύο από τη Samsung, στα οποία μάλιστα η Samsung έκοβε και χαρακτηριστικά συγκριτικά με τις τότε ναυαρχίδες της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θες στοκ γιατί να μη πας motorolla,ημαστε σοβαροί?Βέβαια τώρα μη τα ισοπεδωνουμε όλα πια samsung?που το 5x πάει καλύτερα από αυτά τα κάρβουνα της samsung με τα bloatware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος της Google αν το κυκλοφορήσει στα 649$. Πιο συνετό θα ήταν 449$ το μικρό pixel. H σειρα Nexus ήταν παραδοσιακά midrange κινητά σε τιμή με κάποια premium/flagship hardware χαρακτηριστικά. Εκεί τουλάχιστον νομίζω βρίσκονταν στη συνείδηση των καταναλωτών. Τώρα αν με ένα απλό rebranding η Google θέλει να χτυπήσει στα ίσια Apple και Samsung flagships...good luck with that. Εκτός και αν όπως ανέφεραν και προηγούμενοι υπάρχει κρυμμένη καινοτομία, hardware ή/και software. Xiaomi ftw αναφωνώ και εγώ fellow technerds. To mi5s που παρουσιάστηκε σήμερα θα κοστίζει 280$ (ο ορισμός του flagship killer σε απόδοση και ντιζάϊν) και έχει ήδη 1,82 εκατομμύρια registrations για αγορά...χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η εξέλιξη στο harware των κινητών σε συνδυασμό με το software πλησιάζει στη λογική των pc. Mε αποτέλεσμα η ανάγκη για αλλαγή στα κινητά να μην είναι κάθε χρόνο ( περνάει και αυτή η μόδα σιγά σιγά...)  και οι εταιρείες προσανατολίζουν τις τιμές με τη λογική πως ο καταναλωτής  πάει σε αλλαγή συσκευής κάθε 2 χρόνια           (βλεπε και apple)

Τώρα για το pixel το βρίσκω συμπαθητικό. Η τιμή του είναι τσιμπημένη ( θα το έβρισκα πιο λογικό να είναι κάτω από τα 550) η πορεία της τιμής μέσα στους επόμενους μήνες θα δείξει..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, διαβασα καλα ή με γελουν τα ματια μου? $649 λεει?

Εξι Τεσσερα Εννια? Για το μικρο κιολας?

 

Μαλλον τα μισα πανε στην HTC για την αξια του τηλεφωνου και τα αλλα μισα στη google για αυτο το "εξαισιο" ονομα.

 

Νταξ, γενικα δε συνηθιζω να το λεω, γτ εχει αποδειχθει οτι υπαρχουν (υπερβολικα) πολλοι μ@μ@κες εκει εξω, αλλα αυτη τη φορα δε μπορει...σιγουρα θα παει απατο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλήκτρα στην οθόνη για σένα μπορεί να είναι κακά για μένα όμως και φαντάζομαι για πολλούς άλλους είναι προϋπόθεση για αγορά τηλεφώνου. πχ δεν πρόκειται να πάρω ποτέ samsung οι τις υπόλοιπες αντιγραφές που έχουν home button. Δεν ενοχλούν καθόλου, δεν χαλάνε, άσε που όταν πραγματικά χρειάζεσαι μεγάλο μέγεθος οθόνης, παιχνίδια και video εξαφανίζονται. 

Επίσης μπορείς να τα παραμετροποιήσεις ανεπίσημα κατά βούληση στα ξεκλέιδωτα τηλέφωνα, ενώ στα Pixel φημολογείται ότι η Google θα προσθέσει επίσημη παραμετροποίηση στη navigation bar.

τέλος πάντων αν δεν πουλήσει αυτή η συσκευή τα software buttons δεν θα είναι ο λόγος....

 

Πέρα από την λύση της Samsung (hardware home button+ δύο soft buttons στο κάτω πλαίσιο) που, αν και δεν συμφωνώ, καταλαβαίνω ότι δεν βολεύει/αρέσει κάποιους, υπάρχει και η απίστευτη λύση των τριών soft buttons πάνω στο bezel! Ναι, γίνεται, το έχω δει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Nexus 6p...και εδώ θα μείνω μετά από πολλά τηλέφωνα που είχα...για την τιμή των 650 που το πουλούσαν όταν βγήκε δέν άξιζε με τίποτα... τώρα όμως άξιζει στα 350. Ή samsung καλύτερη ποιοτικά αλλά σε εμπειρία χρήσης σχέση με το 6p είναι πολύ πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τιμή και νόμισα ότι ήταν για το XL...

...και μου φάνηκε ακριβούτσικο κοίτα να δεις πόσο απέχω από τη πραγματικότητα κάποτε θα στρώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την λύση της Samsung (hardware home button+ δύο soft buttons στο κάτω πλαίσιο) που, αν και δεν συμφωνώ, καταλαβαίνω ότι δεν βολεύει/αρέσει κάποιους, υπάρχει και η απίστευτη λύση των τριών soft buttons πάνω στο bezel! Ναι, γίνεται, το έχω δει!

ψαρωσα με το πνεύμα σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Nexus 6P ήταν τραγικό από άποψη αντοχής/ποιότητας κατασκευής.. Όσο premium και να ήθελε να το παίξει ή Huawei, o Κινέζος παρέμεινε Κινέζος και ας κόστιζε 650€.

 

Γι αυτό κανείς δεν το αγοράζει :)

 

Όσον αφορά τα βιντεάκια του JerryRig, να θυμίσω ότι γνωστός αμερικάνικος κατασκευαστής που πουλάει ακριβά τηλέφωνα είχε παρόμοιο πρόβλημα, όπως επίσης και πολύ γνωστός Ταϊβανέζος κατασκευαστής ακριβών Android κινητών τηλεφώνων έπαθε το ίδιο με την ναυαρχίδα της εταιρείας του.

 

Δες από τον Jerry τα άλλα Huawei που τεστάρει, και θα καταλάβεις ότι λες Ελληναραδιές.

Επεξ/σία από ChimairaX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...