Προς το περιεχόμενο

καρτες γραφικων ολες προβληματικες


kingtsol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μου ειχαν πει οτι ειναι αψογη η r9 οπου μετα παραδεχτηκαν οτι ειχε τελικα θεμα. Χθες πηρα την sapphire rx 480 4gb οπου εβγαλε κατευθειαν προβλημα στα games και μετα την δοκιμασα στο pc ενος φιλου μου οπου εκεινοσ εχει ενιμερωτηκα r9 και εβγαλε το ιδιο θεμα και σε αλλα παιχνιδια γραμες μισο να στειλω και βιντεο αν γινεται

http://prntscr.com/cng1md

 

οκ φωτο τελικα

 

Επειδη εχω την ιδια ακριβως καρτα, για πεσμου τι προβλημα υπαρχει, γιατι εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ουτε σε παιχνιδια ουτε και σε video, οι ρυθμισεις μου ειναι mp4 video για το youtube, δεν χρησιμοποιω καθολου flash, τρεχω chrome 64bit εκδοση και media player classic home cinema μαζι με plex για τις ταινειες μου. Παιζουν ολα τελεια, με τα βιντεο να ειναι φοβερης ποιοτητας διχως blocks και artifacts ειδικα στο youtube οπου ο video decoder της RX 480 κανει deblocking και αναπαραγει καθαροτατο video, ανωτερο απο Intel graphics και Nvidia.

 

Αρα παμε απο την αρχη, εαν εχεις το Adobe Flash, καντο απεγκατασταση, χρησιμοποιησε Chrome και μεσω ενος plugin για το youtube διαλεξε μονον MP4/AVC videos να παιζουν και οχι Flash και VP9.

 

https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal?hl=en

 

Επίσης τρέχω και αυτές τις ρυθμίσεις στο Wattman για power efficiency, -20% στο Power Limit και 70c max θερμοκρασία στην GPU, δεν με ενδιαφερουν οι απολυτες επιδοσεις ουτε και το overclock, με αυτες τις ρυθμισεις ξυρισα 30W απο την καταναλωση της καρτας και σταθερες θερμοκρασιες καρφωμενες max στους 70c με λιγο παραπανω θορυβο. Ειμαι ευχαριστημενος και με την καρτα και με τις επιδοσεις της σε 1440p οπου παιζω ολους τους τιτλους.

 

Τελευταιο, οι οδηγοι. Τρεχω παντα μονον WHQL official drivers και δεν περναω ποτε και για κανεναν λογο Beta. Δεν αναβαθμιζω σχεδον ποτε οδηγους εαν δεν εχω προβλημα, οι drivers που τρεχω ειναι αυτους που προτεινει η AMD, τους 16.7.3.

 

 

WdNyOaS.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πήρα μια καταπληκτική μηχανή εσπρέσσο από το e-shop στα crazy sundays. Στοίχισε μόνο 33 ευρώπουλα, έχει 15bar και το μόνο κακό της είναι ότι όταν βγάζει καφέ πρέπει να την κρατάς να μην σου φύγει....της έβαλα λοιπόν και εγώ ένα χοντρό μπλοκ μάρμαρο από πάνω και δουλεύει εδώ και 1.5 χρόνο άψογα :P

 

Arielli? Και εγω ειχα παρει μια και κανει πολυ καλο εσπρεσσο,με πηχτη κρεμα. :) Πολυ vfm αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω την ιδια ακριβως καρτα, για πεσμου τι προβλημα υπαρχει, γιατι εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ουτε σε παιχνιδια ουτε και σε video, οι ρυθμισεις μου ειναι mp4 video για το youtube, δεν χρησιμοποιω καθολου flash, τρεχω chrome 64bit εκδοση και media player classic home cinema μαζι με plex για τις ταινειες μου. Παιζουν ολα τελεια, με τα βιντεο να ειναι φοβερης ποιοτητας διχως blocks και artifacts ειδικα στο youtube οπου ο video decoder της RX 480 κανει deblocking και αναπαραγει καθαροτατο video, ανωτερο απο Intel graphics και Nvidia.

 

Αρα παμε απο την αρχη, εαν εχεις το Adobe Flash, καντο απεγκατασταση, χρησιμοποιησε Chrome και μεσω ενος plugin για το youtube διαλεξε μονον MP4/AVC videos να παιζουν και οχι Flash και VP9.

 

https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal?hl=en

 

Επίσης τρέχω και αυτές τις ρυθμίσεις στο Wattman για power efficiency, -20% στο Power Limit και 70c max θερμοκρασία στην GPU, δεν με ενδιαφερουν οι απολυτες επιδοσεις ουτε και το overclock, με αυτες τις ρυθμισεις ξυρισα 30W απο την καταναλωση της καρτας και σταθερες θερμοκρασιες καρφωμενες max στους 70c με λιγο παραπανω θορυβο. Ειμαι ευχαριστημενος και με την καρτα και με τις επιδοσεις της σε 1440p οπου παιζω ολους τους τιτλους.

 

Τελευταιο, οι οδηγοι. Τρεχω παντα μονον WHQL official drivers και δεν περναω ποτε και για κανεναν λογο Beta. Δεν αναβαθμιζω σχεδον ποτε οδηγους εαν δεν εχω προβλημα, οι drivers που τρεχω ειναι αυτους που προτεινει η AMD, τους 16.7.3.

 

 

WdNyOaS.png

Και εμενα ολα μια χαρα ηταν με την καρτα εκτος απο τα games επισης εχω και εγω chrome και media player clasik και δεν εχω κανει εγκατασταση καποιο flash player και μαντεψε ποιους drivers κατεβασα

 

http://prnt.sc/cmygul  τους ιδιους με εσενα (και μετα εβαλα 16.9.2 )

 

τωρα ρυθμησεις δεν πειραξα κατι αλλα το οτι δοκιμασα σε αλλο pc την καρτα και εβγαζε το ιδιο προβλημα τα λεει ολα ετσι??

επισης 3 καρτες στην σειρα μαλλον κατι αλλο φταιει η ειμαι απιστευτα ατυχος και πρεπει να παω να παιξω κανα τζοκερ μηπως και γυρισει χαχα

 

αα και κατι ακυρο αλλα στο πινακακι ρυθμισεων τις καρτας που εστειλες πηγαινα σε μια επιλογη δεν θυμαμαι αλλα ειχε ενα κενο πλαισιο και πεταγε και εκει γραμμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν οι κάρτες καμένες τελείωσε, εμένα μου έτυχαν τόσες και τόσες πλέον είχα συνηθίσει κατά προτεραιότητα πάντως  θα έβαζα ως καλύτερες εταιρείες πρώτη την evga μετά την gigabyte,  powercolor, άντε και την msi και xfx   αυτές οι άλλες όλες δεν ξέρω προσωπικά δεν με αρέσουν γιατί είναι προχειροδουλειές να το πω έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν οι κάρτες καμένες τελείωσε, εμένα μου έτυχαν τόσες και τόσες πλέον είχα συνηθίσει κατά προτεραιότητα πάντως  θα έβαζα ως καλύτερες εταιρείες πρώτη την evga μετά την gigabyte,  powercolor, άντε και την msi και xfx   αυτές οι άλλες όλες δεν ξέρω προσωπικά δεν με αρέσουν γιατί είναι προχειροδουλειές να το πω έτσι

Παρασκευη με πηρε τηλ τεχνικος και ειπε με το που κλεισουμε τηλ ξεκιναει ελεγχος ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ απλα σκ ειναι κλειστω το servise οποτε μεσα σε αυτες τις 2 μερες πιστευω θα βρεθει η λυση και συγουρα θα γραψω εδω να γνωριζει και ο κοσμος τι γινεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, με πηρε ο τεχνικος τηλ σημερα και μου ειπε οτι εκανε ελεγχο στα παντα και το προβλημα βρεθηκε ξανα στην καρτα γρακικων lol οποτε αυτο που τους ειπα ειναι αυτο που μου ειπατε οι περισοτεροι οτι θελω να παραλαβω την καρτα γραφικων σφραγισμενη και επισης εφυγα απο την AMD και πηγα σε invidia 1060 6gb ΣΩΣΤΩΣ?? Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και ελπιζω σε  3 με 4 μερες που θα παραλαβω την καρτα να ειναι ολα komble γτ αν δεν ειναι θα παιξω συγουρα τζοκερ χαχα

Επεξ/σία από kingtsol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμάν δυστυχώς εμένα οι περισσότερες που μου κάηκαν ήταν nvidia κρίμα που σε στεναχωρώ με αυτό τον τρόπο, (έλα πλάκα σου κάνω εύχομαι να λειτουργεί αυτή που πήρες γιατί έφαγες τρελή ταλαιπωρία) ποια εταιρεια ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμάν δυστυχώς εμένα οι περισσότερες που μου κάηκαν ήταν nvidia κρίμα που σε στεναχωρώ με αυτό τον τρόπο, (έλα πλάκα σου κάνω εύχομαι να λειτουργεί αυτή που πήρες γιατί έφαγες τρελή ταλαιπωρία) ποια εταιρεια ειναι;

Gigabyte ! παντως εμπιστευομαι nvidia αλλα ας μην πω τπτ αλλο να παιξει μια μερα το pc και τοτε μονο θα μπορεσω να πω ολα κομπλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους, εδω και 2 μερες εχω παρει τιν invidia 1060 6gb και ολα δειχνουν μια χαρα οποτε ειτε η amd ηταν για τα σκουπιδια η το e-shop εκανε εγκληματα και μου εδινε ελατωματικες καρτες. Παντως την καρτα την παρελαβα σφραγισμενη οπως μου ειπατε μερικοι και τελος καλο ολα καλα προς το παρον τουλαχιστον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...