Προς το περιεχόμενο

Νέα χαρακτηριστικά των Windows 10 Mobile που έρχονται στο Redstone 2 αποκαλύπτει η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να καταλάβω τόσο καιρό ποιές δημοφιλείς και απαραίτητες στον μέσο χρήστη εφαρμογές δεν υπάρχουν στα win10 Lumia που υπάρχουν σε Android και iPhone...και δεν αναφέρομαι στο Pokemon.

 

Μου θυμίζει λίγο το ανάποδο με το Linux, που λένε είναι άχρηστο επειδή...δεν παίζει native την πλειοψηφία των games!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

<--- Έχω Windows Phone, Φόλα στα Windows Phone,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους είναι έτοιμη να κάνει κάτι ή Microsoft στο mobile κομμάτι που είναι πολύ μπροστά από τους υπόλοιπους , ασχέτως αν της πείρε 7 χρόνια να το πετύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ξερει κανεις πως γινεται να βλεπεις τις τηλ κλησεις του κινητου στο ταμπλετ? ολα win10.

Το ποιο βασικό να έχεις και στα 2 τον ίδιο χρήστη,και ενημερωμένα τα λογισμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

idea

 

Για να φαίνεται η MS πιο άμεση με το κοινό της, θα μπορούσε να κάνει μια ομαδική κλήση Skype και με τους 5-6 WP χρήστες και να τους ενημερώνει για τα νέα χαρακτηριστικά.

 

Έτσι θα ναι ικανοποιημένο το userbase και θα αισθάνεται ότι η εταιρεία είναι εκεί προσωπικά γι αυτόν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κυριο προβλημα με τη MS ειναι οτι χωρισε το λειτουργικο σε desktop και mobile.

 

Εφοσον επιτρεψει σε κινητα και ταμπλετ να τρεξουν desktop εφαρμογες (.exe), εξαλειφει ολα τα αρνητικα της πλατφορμας και κυριως της χρηστικοτητας και της διαθεσιμοτητας εφαρμογων.

 

Ετσι μονο θα εχει και ουσιαστικο νοημα το continuum και μονο ετσι αποκτα ουσιαστικη χρηστικη αξια, παραπλησια ενος υπολογιστη, μια WP συσκευη. Αλλιως τωρα ειναι απλα για να πουλας μουρη στους γνωστους σου.

 

Επιπλεον καθως ολος ο πλανητης ειναι εξοικειωμενος με την χρηση υπολογιστη με windows, θα εχει αμεση συνεχεια στην εμπειρια χρησης, θα μπορεσει να τραβηξει αμεσα πολυ κοσμο λογω της τεραστιας εγκατεστημενης βασης στους υπολογιστες και θα χτυπησει τον ανταγωνισμο.

 

Αλλιως οσες αναβαθμισεις και να βγαλει δικαιως παλι στο 1% θα γυροφερνει και μονο για σους θενε καποιο πολυ φτηνο smartphone μεχρι 100-120ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ τα Office που ήταν και το βασικό selling point τους, πλέον παίζει ακόμα και σε Chromebooks.

 

ΣΥΝΕΛΘΕ MICROSOFT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους είναι έτοιμη να κάνει κάτι ή Microsoft στο mobile κομμάτι που είναι πολύ μπροστά από τους υπόλοιπους , ασχέτως αν της πείρε 7 χρόνια να το πετύχει.

Σοβαρα τωρα..μηπως τρολλαρεις?Ή το εννοεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ τα Office που ήταν και το βασικό selling point τους, πλέον παίζει ακόμα και σε Chromebooks.

 

ΣΥΝΕΛΘΕ MICROSOFT.

 

Αυτο ειναι ανεξαρτητο κομματι. Συνδρομές του 365 συν οτι κανει αδυνατο να υπαρξει ανταγωνιστικό προϊον. Τα ιδια με cortana και πληκτρολογια στις αλλες πλατφορμες (διψηφια ανοδος των εσοδων απο το bing). Επιχειρηματικά ξερουν τι κανουν. Το mobile ειτε 1% ειτε 10% δεν θα τους εκανε μεγαλη διαφορα στα εσοδα για να κρατησουν αποκλειστικα καποια προγραμματα εκει ως δελεαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την MS δεν την νοιαζει συγκεκριμενα το mobile, επειδη δεν εχει να κερδιζει αμεσα κατι απο αυτο.

Τα αθριζει ολα μαζι mobile/desktop/hololens/xbox και σου λεει 400 εκατομυρια συσκευες τρεχουν windows 10.

 

Οπως φενεται διωχνει απο πανω της ολο το τμημα κατασκευης lumia, και παει ολοταχως για surface phone, που θα ειναι μια high end συσκευη με κοστος 1000$ και πανω.

Ο μονος λογος που θα επιλεξει high end τιμολογιση και προιον δεν ειναι για να βγαλει πολλα λεφτα απο αυτο, αλλα για να δωσει ολο τον χωρο στις χαμηλοτερες κατηγοριες για τους υπολοιπους κατασκευαστες, οπως ακριβως εγινε με το surface book.

 

Στην ουσια η MS θελει να γινει λιγο Apple, ώντας κατασκευαστρια εταιρια του surface phone, αλλα και google, αφου θα δωσει το λειτουργικο της σε οποιον αλλον το επιθυμει να το βαλει στην συσκευη του.

Εαν δεν πετυχει και αυτο το σχεδιο, δεν εχει μεινει και τιποτα αλλο να δοκιμασει, και μαλλον το εχει χασει το mobile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που ξεχασα να αναβαθμίσω,κι αν με γυρέψετε,ειμαι ακομα στα εφτάρια..

 

Στον κόσμο σου είσαι! Εδώ μιλάμε για το mobile, όχι για το desktop :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαια τα τελευταια 2 χρονια που βριζετε τα windows mobile, εγω τα χρησιμοποιω καθε μερα. Οταν δεν θα εχει ποια νοημα, δεν θα με νοιαζει κιολας γιατι το αστρονομικο ποσο των 200 ευρω που εδωσα day one για το 640xl θα εχει πιασει τοπο. Ηδη τα βγαζει τα λεφτα του.

 

Οπως ειπε και ενας αλλος χρηστης παραπανω. Tα windows mobile ειναι πολυ ομορφο και γρηγορο λειτουργικο. Εχει μια μεγαλη πληγη και ειναι η ελλειψη πολλων apps (Επισεις πολλα υπαρχουν αλλα ειναι πληρωτα).

 

Κατα τα αλλα, στα 2 χρονια που το εχω, μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις. Και εχω και android και ios οποτε μιλαω με ολοκληρωμενη αποψη.

 

Αν θα ξαναεπαιρνα windows mobile? Αναλογως. Αν εκαναν κατι για τις εφαρμογες, θα επαιρνα μονο windows mobile

Αν μεινει ετσι, οχι. Οχι γιατι ειναι κακο σαν λειτουργικο, αλλα γιατι εγω προσωπικα σαν Γιωργος, θελω παραπανω εφαρμογες και για εμενα προσωπικα, μου χαλαει αρκετα την ολη ομορφη εμπειρια.

 

Φυσικα αυτα ειναι τα δικα μου κρητιρια. Αν δεν με ενοιαζαν οι εφαρμογες, θα επαιρνα ξανα windows mobile

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...