Προς το περιεχόμενο

Νέα χαρακτηριστικά των Windows 10 Mobile που έρχονται στο Redstone 2 αποκαλύπτει η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με τα Windows Phone είναι ΜΟΝΟ ΕΝΑ:

ΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.

 

Η εταιρεία πρέπει ΑΜΕΣΑ να δώσει UWP εφαρμογές που να τρέχουν και σε Android και σε iOS. Το σπάσιμο των εφαρμογών σε UWP και Xamarin θα ήταν καλή ιδέα το 2009. Τώρα θέλει τολμηρές κινήσεις.

 

Ταυτόχρονα, στο web κομμάτι, πρέπει οπωσδήποτε να δώσει μια απάντηση στις τεχνολογίες HTML5/JS.  Όχι μέσω plugin όπως το Silverlight αλλά κάτι σαν XAML/Typescript που θα μετατρέπεται σε HTML5/JS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

παιδες ξερει κανεις πως γινεται να βλεπεις τις τηλ κλησεις του κινητου στο ταμπλετ? ολα win10.

Tsakvas για να τις δεις πρεπει πρωτον να βαλεις χωρα πχ USA μετα θα δεις οτι θα υπαρχει κατω αριστερα η Cortana. Εννοειται δεν υπαρχει προβλημα να βαλεις region Greece (+2 Athens). Μετα πας κατω αριστερα. Διαλεγεις την επιλογη και πατας About. Εκει βαζεις πως θες να σε φωναζει η Cortana.  μετα πατας παλι στην Cortana και πας κατω αριστερα που εχει ενα γραναζι. Ενεργοποιησε τα ολα και οταν το κανεις αυτο και στο κινητο σου (αν εχεις android κατεβαζεις απο apkmirror το νεο update) και βαλεις το ιδιο account και εννοειτε κι εκει τις ρυθμισεις "μην ξεχασεις να πας και στο about που ειναι στην Contana στο κινητο για να βαλεις κι εκει το ιδιο ονομα" μετα πας στα settings -->Sync notifications--->μετα οι κλησεις που λες ειναι ηδη ενεργοποιημενο, ΑΛΛΑ ωραιο ειναι να ενεργοποιησεις και τη επιλογη App Notif. Sync (εννοειτε δινεις την αδεια να ενεργοποιηθει) και μολις την εχεις ενεργοποιησει πατας την απο κατω επιλογη ---->Choose Which apps to sync. Και ετοιμο. Μετα οτι εφαρμογη ενεργοποιησεις θα σου ερχεται και ειδοποιησει στον υπολογιστη σου με Windows 10.

Ειναι πανευκολο, απλα στα εγραψα αναλυτικα για να δεις. αλλιως ειναι υποθεσει 1 λεπτου.

Παρεπιπτοντως η Cortana σε android δουλευει φοβερα. Και μετα απορουν ολοι γιατι δεν υποστηριζει η Microsoft τα WM10. Αφου μια χαρα τα παει σε εφαρμογες στο android που εχει μαζευτει ολος ο κοσμος. Τοσο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Belisarius, Χθες, 21:13

Belisarius Όταν θα μεγαλώσεις θα μάθεις να μην κρίνεις κάποιον πίσω από το πληκτρολόγιο αλλά όταν θα μεγαλώσεις αυτό,τώρα που είσαι ακόμα μικρός (στο μυαλό σίγουρα)μάθε ότι όταν τις χαλαρές ώρες μιλάμε για ένα λειτουργικό δεν είναι η επιλογή Της ζωής μας ένα τηλέφωνο είναι.

Επίσης δες και πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να προσβάλλει τον άλλον πίσω από το πληκτρολόγιο αφού έτσι σου αρέσει να λειτουργείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά με βαριά καρδιά μετακόμισα σε Andoid κινητο και βρήκα πολλά apps, με καταιγίδα αναβαθμίσεων όπως το περίμενα. Όμως θα μου λείψουν τα Windows tiles και γενικότερα το Windows λειτουργικό. Τα εικονίδια μου φαίνονται πολύ ξεπερασμένα πια, ενώ η λειτουργικότητα και η παραμετροποίηση που προσφέρουν τα Win Mobile είναι κατά τη γνώμη μου ασυναγώνιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηριξα τα wp για 3 ολοκληρα χρονια.Αριστο λειτουργικο χωρις κολληματα εχω να το πω.Ομως με την ελειψη εφαρμογων παντα κατι μου ελειπε απ το τηλεφωνο μου και επρεπε να ψαχνω ενναλακτικες αν υπηρχαν για να εχω κατι που ολοι οι αλλοι στο android το ειχαν σιγουρακι.Περιμενα και ξαναπεριμενα οτι η ms θα αλλαξει κατι στον τομεα και οτι σε ενα τοσο βασικο κομματι οσο ειναι το store δεν μπορει να μενει παντα με ελλειψεις.Ουτος η αλλος ολα τα κινητα εχουν 8 η 13mp camera σε ολα η μπαταρια κραταει 1-3 μερες κοκ ειτε ειναι ανδροιδ ειτε wp στο store ομως εκει η διαφορα ειναι χαοτικη.αποφασισα λοιπον και εγω και η γυναικα μου να πουμε RIP στα wp mobile και θα επανελθουμε σε αυτα οποτε και αν γινουν ανταγωνιστικα_ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ_

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft σε τίτλο του thread είναι πανσέληνος σε χωριό με λυκάνθρωπους. Εγγυημένος χαμός.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

Mου βγήκε ο καφές από τη μύτη. :P

Ότι ποιό πετυχημένο έχω διαβάσει καιρό τώρα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ένας και μοναδικός τρόπος υπάρχει για να μπορεσει να μπεί στο mobile παιχνίδι η ms. 

 

O συνδιασμος ισχυρων x86 mobile επεξεργαστών+full windows experience+continuum

 

Κοινώς ένας υπολογιστής τσέπης με δυνατότητες κινητής τηλεφωνίας που ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορει να μετατραπει σε desktop και να τρέχει X86 εφαρμογές. 

 

Σε κατι τετοιο πιστεύω στοχεύει η MS, τουλάχιστον αυτό δείχνουν οι κινήσεις της αλλα δυστυχώς η Intel δεν της κανει την χάρη να βγάλει σοβαρο mobile x86 επεξεργαστή.

ZEN!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηριξα τα wp για 3 ολοκληρα χρονια.Αριστο λειτουργικο χωρις κολληματα εχω να το πω.Ομως με την ελειψη εφαρμογων παντα κατι μου ελειπε απ το τηλεφωνο μου και επρεπε να ψαχνω ενναλακτικες αν υπηρχαν για να εχω κατι που ολοι οι αλλοι στο android το ειχαν σιγουρακι.Περιμενα και ξαναπεριμενα οτι η ms θα αλλαξει κατι στον τομεα και οτι σε ενα τοσο βασικο κομματι οσο ειναι το store δεν μπορει να μενει παντα με ελλειψεις.Ουτος η αλλος ολα τα κινητα εχουν 8 η 13mp camera σε ολα η μπαταρια κραταει 1-3 μερες κοκ ειτε ειναι ανδροιδ ειτε wp στο store ομως εκει η διαφορα ειναι χαοτικη.αποφασισα λοιπον και εγω και η γυναικα μου να πουμε RIP στα wp mobile και θα επανελθουμε σε αυτα οποτε και αν γινουν ανταγωνιστικα_ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ_

Θα σου απαντήσω με το εξής επιχείρημα.. στην εταιρία που δουλεύω.. είμαστε 5 mobile developers.. γράφουμε cross platform apps, για iOS, Android, WP.

 

Εδώ και 1 εβδομάδα ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ τελείως τα WP. Δε θα ξαναβγάλουμε εφαρμοφή για WP, απόφαση εταιρίας.

 

Ο λόγος.. απλός.. όταν οι 3 από τους 5 ασχολούντε με το debugging του WP το περισσότερο χρόνο εργασίας τους για να υπάρχουν τα ίδια features και στις 3 πλατφόρμες.. και γενικά ρίχνουμε το 60% του team effort σε ενα λειτουργικό, το οποίο δεν μας προσφέρει τίποτα.. δε βγάζουμε τα έξοδα... ε ποιός ο λόγος να συνεχίσουμε να στηρίζουμε τις μαλακίες της microsoft...

 

Αν θέλει apps ας κάνει τα υπάρχων apps του android να τρέχουν native στη πλατφόρμα της. Μπορεί να το κάνει.. απλά δε θέλει. 

 

Από την πλευρά τον devs.. sorry δώσαμε.. τώρα μικρομαλακή αν θες να δεις φως στο tunnel.. φτιάξε το γαμιμένο mobile λειτουργικό σου να παίζει τις υπάρχουσες εφαρμογές χωρίς να απασχολείς τους devs. Αλλίως κλείστο το mobile.. να ησυχάσουμε όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZEN!!!

 

Εχω μαθει, δυστυχώς, να κρατάω πολύ μικρό καλαθι όταν προκειται για την amd.....

 

H ιστορία εχει αποδείξει ουκ ολίγες φορές ότι εχουν μεγάλο θέμα στον τομέα perf/watt και παρολο που ελπίζω να αλλάξει αυτό με τους ZEN η λογική μου λέει ότι μαλλον είναι αδύνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsakvas για να τις δεις πρεπει πρωτον να βαλεις χωρα πχ USA μετα θα δεις οτι θα υπαρχει κατω αριστερα η Cortana. Εννοειται δεν υπαρχει προβλημα να βαλεις region Greece (+2 Athens). Μετα πας κατω αριστερα. Διαλεγεις την επιλογη και πατας About. Εκει βαζεις πως θες να σε φωναζει η Cortana.  μετα πατας παλι στην Cortana και πας κατω αριστερα που εχει ενα γραναζι. Ενεργοποιησε τα ολα και οταν το κανεις αυτο και στο κινητο σου (αν εχεις android κατεβαζεις απο apkmirror το νεο update) και βαλεις το ιδιο account και εννοειτε κι εκει τις ρυθμισεις "μην ξεχασεις να πας και στο about που ειναι στην Contana στο κινητο για να βαλεις κι εκει το ιδιο ονομα" μετα πας στα settings -->Sync notifications--->μετα οι κλησεις που λες ειναι ηδη ενεργοποιημενο, ΑΛΛΑ ωραιο ειναι να ενεργοποιησεις και τη επιλογη App Notif. Sync (εννοειτε δινεις την αδεια να ενεργοποιηθει) και μολις την εχεις ενεργοποιησει πατας την απο κατω επιλογη ---->Choose Which apps to sync. Και ετοιμο. Μετα οτι εφαρμογη ενεργοποιησεις θα σου ερχεται και ειδοποιησει στον υπολογιστη σου με Windows 10.

Ειναι πανευκολο, απλα στα εγραψα αναλυτικα για να δεις. αλλιως ειναι υποθεσει 1 λεπτου.

Παρεπιπτοντως η Cortana σε android δουλευει φοβερα. Και μετα απορουν ολοι γιατι δεν υποστηριζει η Microsoft τα WM10. Αφου μια χαρα τα παει σε εφαρμογες στο android που εχει μαζευτει ολος ο κοσμος. Τοσο απλο.

ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ποια τα WinPhone βρίσκονται στο 0.6% (με βάση τα τελευταία στατιστικά), το λειτουργικό είναι περισσότερο για τους επαγγελματίες και αυτους που θέλουν ένα απλό smartphone χωρίς να χρησιμοποιουν εφαρμογές. Όπως πάντοτε υπηρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σοβαρή έλλειψη εφαρμογων. Όπως κατάντησε και το bbos το ίδιο θα καταντήσουν και τα WP.

Πάντα ήταν σε μια κατάσταση καταντιας τα Windows από εποχές 5.1.

Επιτέλους είναι έτοιμη να κάνει κάτι ή Microsoft στο mobile κομμάτι που είναι πολύ μπροστά από τους υπόλοιπους , ασχέτως αν της πείρε 7 χρόνια να το πετύχει.

Λογικα it's a sarcasm αλλα πριν 2 χρονια η MS ήταν στο 3.4% και συζηταγαμε και όλοι οι φαν των Windows Mobile έλεγαν θα πάει στο 10% μέχρι το 2016 και προσωπικά έλεγα θα πέσει στο 1%. Τελικά επαληθευτικα και όχι μόνο αυτό αλλά είναι στο 0.6%. Η Microsoft που είχε καταστρέψει τόσα κινητά με Windows Phone κατέστρεψε και τη Nokia και τώρα καταστρέφει γενικά τα Windows Mobile lumia κινητα μιας και 50 ευρώ να βάλουν το 950xl κανείς δεν πρόκειται να το πάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με το εξής επιχείρημα.. στην εταιρία που δουλεύω.. είμαστε 5 mobile developers.. γράφουμε cross platform apps, για iOS, Android, WP.

 

Εδώ και 1 εβδομάδα ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ τελείως τα WP. Δε θα ξαναβγάλουμε εφαρμοφή για WP, απόφαση εταιρίας.

 

Ο λόγος.. απλός.. όταν οι 3 από τους 5 ασχολούντε με το debugging του WP το περισσότερο χρόνο εργασίας τους για να υπάρχουν τα ίδια features και στις 3 πλατφόρμες.. και γενικά ρίχνουμε το 60% του team effort σε ενα λειτουργικό, το οποίο δεν μας προσφέρει τίποτα.. δε βγάζουμε τα έξοδα... ε ποιός ο λόγος να συνεχίσουμε να στηρίζουμε τις μαλακίες της microsoft...

 

Αν θέλει apps ας κάνει τα υπάρχων apps του android να τρέχουν native στη πλατφόρμα της. Μπορεί να το κάνει.. απλά δε θέλει. 

 

Από την πλευρά τον devs.. sorry δώσαμε.. τώρα μικρομαλακή αν θες να δεις φως στο tunnel.. φτιάξε το γαμιμένο mobile λειτουργικό σου να παίζει τις υπάρχουσες εφαρμογές χωρίς να απασχολείς τους devs. Αλλίως κλείστο το mobile.. να ησυχάσουμε όλοι.

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ? Τα λεει ολα..

Εχω wp απο το 13...2 εχω αλλαξει..αλλα ευχομαι να το φουνταρει το mobile γιατι δεν της αξιζει της προστυχης..και το 640 που εχω ας το πεταξω στην θαλασσα..συχτηρησα οχι γιατι ηταν κακο το λειτουργικο αλλα γιατι ποτε δεν εδωσε την σωστη προσοχη! Αφηνοντας μια μοναδικη developer με 2 βοηθους να βγαζει μπακαλιστικα update που αλλα φτιαχνουν και αλλα χαλανε. Που το θεμα με τις universla εφαρμογες ηταν μια μαλακια και μιση..απλα οι λιγοι υποστηρικτες που μειναμε ας σεβαστουμε τους εαυτους μας και μην υποστηριξουμε ξανα αυτο το σιχαμα εταιρεια..αντε μπραβο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft παρατάει τη κατασκευή low end και medium end συσκευών και από εδώ και πέρα θα βγάζει high end συσκευές με το brand surface phone! Αυτή η κίνηση δίνει ένα καλό πάτημα στις λοιπές κατασκευάστριες εταιρίες να παράξουν κινητά windows mobile σε αυτή τη κατηγορία τιμών. Το windows mobile θα συνεχίσει να αναπτύζεται παράλληλα και ίσως κάποια στιγμή γίνει και χ86!

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το κόλλημα μερικών εδώ μέσα πραγματικά για μία συσκευή που την αλλάζουν κάθε 1-3 χρόνια ανάλογα με τις απαιτήσεις τους! Ίσως οι αγοραστές της παλιάς σειράς lumia, πριν τα 435, 532, 535, είναι δυσαρεστημένοι αλλά οι συσκευές αυτές έχουν συμπληρώσει το κύκλο ζωής τους με τον α ή β τρόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft παρατάει τη κατασκευή low end και medium end συσκευών και από εδώ και πέρα θα βγάζει high end συσκευές με το brand surface phone! Αυτή η κίνηση δίνει ένα καλό πάτημα στις λοιπές κατασκευάστριες εταιρίες να παράξουν κινητά windows mobile σε αυτή τη κατηγορία τιμών. Το windows mobile θα συνεχίσει να αναπτύζεται παράλληλα και ίσως κάποια στιγμή γίνει και χ86!

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το κόλλημα μερικών εδώ μέσα πραγματικά για μία συσκευή που την αλλάζουν κάθε 1-3 χρόνια ανάλογα με τις απαιτήσεις τους! Ίσως οι αγοραστές της παλιάς σειράς lumia, πριν τα 435, 532, 535, είναι δυσαρεστημένοι αλλά οι συσκευές αυτές έχουν συμπληρώσει το κύκλο ζωής τους με τον α ή β τρόπο!

ΑΧ τα λεγα δεν τα ελεγα?

Για κοιτα εδω τι λεει ο μαγκας..

http://www.winbeta.org/news/microsoft-will-leave-the-consumer-smartphone-market-for-a-few-years-according-to-new-microsoft-france-president

ΠΑΡΑΤΑΝΕ τα smartphones για τα ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ..το λεει ο αντιπροεδρος της MS και νεος προεδρος Μs Γαλλιας..

Λεγανε για τα ΥΠΕΡΟΧΑ 10 αρια..μετα ειπανε οτι δεν δινουμε βαση στο Mobile το 2016 αλλα θα επικεντρωθουμε το 2017 και τωρα λενε οτι το παρατανε γενικα για τα επομενα ΧΡΟΝΙΑ..

Χερι χερι να κλαψουμε...και περιμενετε ακομα μερικοι τα σωτηρια surface... ΚΛΑΜΜΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...