Προς το περιεχόμενο

Νέα χαρακτηριστικά των Windows 10 Mobile που έρχονται στο Redstone 2 αποκαλύπτει η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τo No.3 είναι η εταιρεία στην οποία αναφέρεσαι. Δεν θα το έλεγα ότι πάει για κλείσιμο. Το αντίθετο μάλιστα. Όταν πριν μερικά χρόνια έκανε βόλτες μεταξύ 4-8 θέσης. Και όλα αυτά συντηρώντας ένα λειτουργικό "άχρηστο" για τους περισσότερους. 

 

Alphabet-Apple.jpeg

 

Βέβαια το chart δεν αναφέρεται μόνο στο mobile τμήμα της Microsoft (το οποίο όσο πάει πατώνει και περισσότερο). Η Microsoft συνολικά σαν εταιρεία μία χαρά τα πάει, να 'ναι καλά τα εταιρικά περιβάλλοντα που τη στηρίζουν. Αλλά εδώ μας νοιάζει το τι γίνεται στα κινητά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πρόσεχε όταν λες κάτι για άνθρωπο που δεν ξέρεις,μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανκ.

Ποτέ επιτέλους θα μάθετε να μιλάτε χωρίς να προσβάλετε τον συνομιλητή σας;

1000 like απο εμενα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να το ξαναπούμε άλλη μια φορά .Αυτή τη στιγμή και έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα , τα wphone κοστίζουν ελάχιστα έως τίποτα στην Ms. Και με 1% παγκόσμια , στο μέτρο που δεν μπαίνουν μέσα, δεν τους νοιάζει . Έχει μείνει μόνης της η Dona με την  συρρικνωμένη ομάδα της και ότι βγει.

Μην ξεχνάμε όμως ότι και το surphase project ήταν χρόνια στην αφάνεια και φέτος με τον πάνο δείνει κέρδη.

Απλά έχουν και ένα mobile συμπλήρωμα στα προιόντα τους .

Τώρα , όσοι δεν τα θέλουν τα 10αρια , δεν τα αγοράζουν και τελείωσε το θέμα .Όσοι τα θέλουν , συνειδητά βρίσκονται στο 1% παγκοσμίως με ό,τι περιορισμούς φέρνει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια αν έχεις περάσει από όλα τα λειτουργικά καταλήγεις στην Microsoft και το μόνο πρόβλημα που υπάρχει (αλλά αναβαθμίζονται)είναι οι εφαρμογές.

δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.!!! αν και δεν βλέπω πολύ φως απο το store Πάλι δεν με νοιάζει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι αλλάζει επιτέλους το περιβάλλον χρήσης. Μπορεί να είναι ανοιχτό με την έννοια ότι δέχεται εφαρμογές, τραγούδια, ταινίες κλπ, αλλά κυρίως μετά η συμπεριφορά των εφαρμογών οπως το σταθερό ή φορητό σύστημα. Ίσως είναι η τελευταία ευκαιρία στην εταιρία να μην θάψει οριστικά τα win mobile...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τίποτε το ιδιαίτερο.. Όλα αυτά που σου έγραψε το άρθρο τα υπόλοιπα λειτουργικά τα έχουν εδώ και 10 χρόνια ε; Σόρρυ λάθος σε 10 χρόνια...

Εσύ τι θα ήθελες δηλαδή; Να σου βγάζει ολόγραμμα από την οθόνη και να ίσως καμιά τηλεμεταφορά;

Επειδη ειχα κι εγω το lumia 950XL το προβλημα ειναι οτι η microsoft δινει μεγαλη βαση πχ λεω τωρα στο continuum το οποιο ειναι ενα εξτρα και ξεχναει την βαση που ειναι το κινητο. Τι να το κανω το continuum οταν δεν εχουμε καλα apps και επιλογες ελευθεριας οπως ειναι το android πχ? Το ειχα το continuum οκ μου αρεσε πολυ και μετα τιποτα. Τι να το κανω να λεω οτι γινεται σχεδον desktop pc? Δεν ειναι. ειναι απλο. και κυριως δεν ειναι βολικο ρε συ Retromaniac.

Το προβλημα με την microsoft δεν λυνεται. Γιατι απλα δειχνει οτι δεν την ενδιαφερει. και φαινεται ειτε απο δηλωσεις που κανουν στελεχοι της ειτε site που ειναι φανατικα της microsoft υποτιθεται και τωρα ποια εχουν παρει σχεδον ολοι android. Αυτο ρε συ Retromaniac τα λεει ολα. Κριμα γιατι και για μενα ηταν το καλυτερο λειτουργικο με σχεδον μηδεν βελτιωσεις και μικρη υποστηριξει απο developers (ή και να υπηρχαν ηταν ολο λυσεις τριτων dev. Αρα παλι μετριες λυσεις).

Και κατι τελευταιο. Οταν βλεπεις την microsoft να βγαζει καλυτερες εφαρμογες σε ios or android και πχ στα WM10 να μην υπαρχουν, λεει κανεις αντε γεια και καλα θα κανει.

Επεξ/σία από mad_apo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν σου βγάλει τηλέφωνο με desktop λειτουργικό; Θα σε χαλάσει;

Τα apps τσουλάνει γιατί βγαίνουν UWP τα περισσότερα...

αν τρέχει κανονικά τα exe και μπορείς να εχεις τα ίδια πράγματα όπως σε ενα pc (sideloading κλπ) ναι θα την έπαιρνα την συσκευη με το καλημέρα (θα ξερίζωνα βέβαια τα spy services και τα auto updates)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εσύ καλά τα λες για επιλογές ελευθερίας στο κινητό...που οι περισσότεροι ούτε καν τα γνωρίζουν...αλλά και αυτή η καραμέλα με τις εφαρμογές..ξεφεύγει.Τπάρχουν,όχι φυσικά όπως οι άλλες πλατφόρμες,αλλά ζούμε και με αυτά και προσωπικά σε μένα μου φτάνουν και περισσεύουν.
Για μένα όμως αυτό που μετράει πιο πολύ και μένω στο WP είναι εκτός του συγχρονισμού με το Desktop....η ασφάλεια.Έχω δει γνωστούς μου να πληρώνουν γαμησιάτικα αρκετά από κινητό + η γυναίκα μου που δεν έχει ιδέα από ιντερνετ και πατάει όπου βρει.Και οι πιο πολλοί έτσι είναι.Βάλε και την ευκολία που μου παρέχει μιας και το γνωρίζω το λειτουργικό,+ καλές τιμές.Πήρα 950 xl με Display dock 260 ευρώ.http://www.ebay.de/itm/Microsoft-Lumia-950-XL-32-GB-Weiss-Windows-10-Smartphone-Handy-/152253424016?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=0FncujJ6GLTGlbuHE3nw2wJ71og%253D&orig_cvip=true&rt=nc  10 μηνών κινητό από 700 που έκανε
Αυτά που έχει και ο σκοπός που το θέλω με καλύπτουν απόλυτα.Δεν το πήρα για εφαρμογές για μικρά παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retromaniac, on 28 Sept 2016 - 2:44 PM, said:

Ναι τίποτε το ιδιαίτερο.. Όλα αυτά που σου έγραψε το άρθρο τα υπόλοιπα λειτουργικά τα έχουν εδώ και 10 χρόνια ε; Σόρρυ λάθος σε 10 χρόνια...

Εσύ τι θα ήθελες δηλαδή; Να σου βγάζει ολόγραμμα από την οθόνη και να ίσως καμιά τηλεμεταφορά;

 

 

Retromaniac, on 28 Sept 2016 - 2:46 PM, said:

Και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, γιατί προσφέρουν πράγματα που δεν έχει καμία άλλη πλατφόρμα.

Και τώρα που τα windows 10 είναι πια επιτέλους σε πάρα πολύ καλό επίπεδο, μόνο καλύτερα μπορούμε να περιμένουμε...

 

 

Retromaniac, on 28 Sept 2016 - 2:47 PM, said:

Δηλαδή αν σου βγάλει τηλέφωνο με desktop λειτουργικό; Θα σε χαλάσει;

Τα apps τσουλάνει γιατί βγαίνουν UWP τα περισσότερα...

Το νομικό τμήμα της MS?

μανιακός υποστηρικτής των ρετρό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ποια τα WinPhone βρίσκονται στο 0.6% (με βάση τα τελευταία στατιστικά), το λειτουργικό είναι περισσότερο για τους επαγγελματίες και αυτους που θέλουν ένα απλό smartphone χωρίς να χρησιμοποιουν εφαρμογές. Όπως πάντοτε υπηρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σοβαρή έλλειψη εφαρμογων. Όπως κατάντησε και το bbos το ίδιο θα καταντήσουν και τα WP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο είναι πρόβλημα το μικρό ποσοστό των win phones στην αγορά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και το αναφέρουν. Το γιατί δεν έχει μύρια εφαρμογές σαν τα άλλα δύο os, ούτε αυτό μπορώ να καταλάβω εφόσον υπάρχουν όλες όσες χρειάζονται (ξέρω, μερικοί θέλουν να δοκιμάζουν ό,τι βρίσκουν μπροστά τους και γι' αυτό θέλουν άπειρα apps). Το μόνο πρόβλημα στο περιβάλλον windows για μένα είναι ότι δεν έχει και μάλλον δεν θα βγει ποτέ το ScummVM.

Έχω και win και android και ios. Μου αρέσουν όλα. Το καθένα έχει κάτι που δεν έχουν τα άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε όταν λες κάτι για άνθρωπο που δεν ξέρεις,μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανκ.

Ποτέ επιτέλους θα μάθετε να μιλάτε χωρίς να προσβάλετε τον συνομιλητή σας;

Μας προσβάλλουν οι ίδιες μας οι επιλογές. Όχι ένας άγνωστος στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...