Προς το περιεχόμενο

Τα Pixel και Pixel XL smartphone σηματοδοτούν το τέλος της Nexus σειράς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις πλεον εως και 256GB ταχύτατης εσωτερικής μνήμης στα smartphones. Που είναι αρκετά πιστεύω.

 

Σε κάθε περίπτωση το cloud είναι καλοδεχούμενο. Απλά ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό με το οποίο δουλεύει αποδοτικότερα. 

 

Προφανώς αστειεύεσαι αν πιστεύεις πως αυτός είναι βασικός λόγος για να επιλέξει κάποιος το pixel έναντι του ανταγωνισμού... :)

Νομίζω πως μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο άρα και παράγοντες για την τελική απόφαση επιλογής συσκευής απο καταναλωτή.Και ναι είναι ένας σημαντικός λόγος να μπορείς να έχεις όσα terabyte θες μαζί σού δίχως την ανάγκη για cloud όπως εξίσου σημαντικό είναι να έχεις υποδοχή για sd πάνω στο κινητό και μόνο γιαυτό το λόγο το pixel θα κάνει λιγότερες πωλήσεις αποτι θα έκανε αν είχε υποδοχή για sd.Το ίδιο φυσικά και το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευρωπαϊκές τιμές:

Pixel 32GB: 759€

128GB: 869€

Pixel XL 32GB: 899€

128GB: 1009€

 

Καμία τύχη ως προς τις πωλήσεις... 

Μέχρι και τιμές iPhone? Καμία ελπίδα. Λόγους για να προτιμήσω το παραπάνω κινητό αντί για το καινούργιο iPhone στα ίδια λεφτά:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιτίστικη τιμή με σχεδίαση κινέζικου κλώνου...

Μάλιστα...

 

Καλή επιτυχία Google.

 

Κρίμα που παρά τα δισεκατομμύρια σου τσιγκουνεύτηκες να πληρώσεις έναν καλό σχεδιαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρωπαϊκές τιμές:

Pixel 32GB: 759€

128GB: 869€

Pixel XL 32GB: 899€

128GB: 1009€

 

Καμία τύχη ως προς τις πωλήσεις... 

Κλασσικά, premium... τιμές κινητών για κολλημένους και φανατισμένους οπαδούς (ανεξαρτήτου brand).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και τιμές iPhone? Καμία ελπίδα. Λόγους για να προτιμήσω το παραπάνω κινητό αντί για το καινούργιο iPhone στα ίδια λεφτά:

Λογους για να προτιμησω το iphone αντι για το καινουριο Pixel στα ιδια λεφτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Thank you sir!Thank you!

Καποιοι το προσπαθησαμε με iphone κι απλα δεν...

 

Αν ήταν όλοι ευχαριστημένοι με μία συσκευή δεν θα κυκλοφορούσε καμία άλλη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι οτι είναι μια συσκευή που έχει σκοπό να κοντραριστεί με το iPhone στην Αμερική. Φτηνό μέσω συμβολαίου, πανάκριβο ξεκλείδωτο, η Google Assistant, και 24ωρο Support απευθειας απο την Google.

 

Δεν αντικαθιστά σε καμία φάση τα Nexus. Αυτό δεν είναι μια βιτρίνα της νέας έκδοσης του Android, είναι απλά το κινητό της ίδιας της Google. Το μόνο κοινό με τα Nexus, είναι οτι χρησιμοποιεί Android.

 

Δε θα μου κάνει καμία έκπληξη, αν έρθει με κανα χιλιοκλειδωμένο bootloader.

 

Δεν είναι άσχημο κινητό απο πλευράς χαρακτηριστικών, και έχω μια αίσθηση, οτι η Google με το Pixel θα προσφέρει άνετα την καλύτερη Android εμπειρία, άντε μια απο τις καλύτερες. Η τιμή του όμως περιλαμβάνει υπηρεσίες και δυνατότητες, που καλώς χρεώνει στην Αμερική, εδώ όμως είναι πεταμένα λεφτά.

 

Αν καταφέρει πράγματι η Google να προσφέρει απροβλημάτιστη και σταθερή εμπειρία χρήσης, έστω και μέσω περιορισμών τότε είναι ένα βήμα για να καταφέρει το σκοπό της. Αδιάφορο κατ'εμε βήμα, αλλα απο πολλά μηνύματα απο χρήστες iOS βλέπω οτι έχετε θέμα, με το Android.

Μια "σιδερωμένη" έκδοση του λειτουργικού, με προσθήκες οπως η Assistant, αλλα και η γενικότερη δημιουργία ενός οικοσυστήματος, σε συνεργασία το Google home, το Chromecast κτλ, ίσως φέρει αυτούς τους χρήστες πίσω.

 

Εγώ προτιμώ το κλασσικό Lagdroid (μ'αρέσει που κοροιδεύετε οι αιφονίστες όσους μιλάνε για το "κλειστό λειτουργικό iOS, αλλα στο lagdroid είστε πρώτοι. Λες και πιάσατε, συσκευή 300+ ευρώ και είχατε θέματα) με ολα του τα καλά και ολα του τα κακά.

 

 

Φαντάζομαι οτι πατάνε στο οτι για του χρήστες του Pixel, όσα και να φορτώσεις είναι τσάμπα. Δεν έχει περιορισμό στο χώρο(το μέχρι πότε, αγνωστο)

 

Φίλε μου με καλύπτεις στο 100%

 

Η συσκευή αυτή δεν έχει καμιά σχέση με το Project Nexus. Εδώ μιλάμε για καθαρά ΔΙΚΗ της συσκευη (όσο το iphone ειναι της Apple). 

Κάνει ακριβώς  το ίδιο πράγμα που κάνει η apple δηλαδη με την FoxComm, δινει προδιαγραφές + λογισμικό και έχει συσκευη.

 

όσο για το bootloader που αναφέρεις είμαι σχεδόν σιγουρος οτι ΔΕΝ θα ειναι ξεκλείφωτος και ΟΥΤΕ θα σε αφήνει να το ξεκλειδώνεις δίνοντας σου εργαλεία και οδηγείες (βλέπε htc ας πούμε), ήδη κάποιοι χρήστες demo users που έχουν στα χέρια τους συσκευες της verizon ομως (που θα ηταν ουτος η αλλιως κλειδωμενα) λένε οτι ο bootloader ειναι κλειδομένος:

 

I believe the Verizon Pixel phone will not be bootloader unlockable based on test firmware, if you care about an easy root buy unlocked.

 

Εγώ αυτό που νομίζω ειναι πως η Google πάει (θέλει τουλάχιστον) σε  ένα μοντέλο πετυχημένο (Apple) με απόλυτο ελεγχο της συσκευης, που θα αρχίσει σιγά σιγά να κλείνει (θα ξεκινήσει απο τον bootloader), θα σταματησει να αναπτύσει το android ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και θα κρατήσει για τον εαυτο της ΜΟΝΟ... αναβαθμμίσεις  οποιος κατασκευαστής θέλει λοιπόν ας τις συνεχίσει κάνοντας το ο καθένας όπως θελει για την δική του συσκευη.

Το εργοστάσιο κατασκευης θα είναι η HTC (μόνιμα) και θα κάνει πιστά αυτο που λεει ο πελάτης... κάτι που οι παλιοι θα θυμάστε οτι εχει ξανα κάνει η HTC... οταν δεν υπήρχε σαν brandname η htc αλλά ήταν απλά ενα φασόν εργοστάσιο που εφτιαχνε συσκευες για άλλους (QTEK, O2, κλπ κλπ)

 

Αυτά όλα που λεω βέβαια μπορεί να μην έχουν καμια σχέση με το τι θα γίνει τελικά χαχαχαχαχαχα, είναι απλά η γνώμη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που νομίζω ειναι πως η Google πάει (θέλει τουλάχιστον) σε  ένα μοντέλο πετυχημένο (Apple) με απόλυτο ελεγχο της συσκευης, που θα αρχίσει σιγά σιγά να κλείνει (θα ξεκινήσει απο τον bootloader), θα σταματησει να αναπτύσει το android ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και θα κρατήσει για τον εαυτο της ΜΟΝΟ... αναβαθμμίσεις  οποιος κατασκευαστής θέλει λοιπόν ας τις συνεχίσει κάνοντας το ο καθένας όπως θελει για την δική του συσκευη.

Το εργοστάσιο κατασκευης θα είναι η HTC (μόνιμα) και θα κάνει πιστά αυτο που λεει ο πελάτης... κάτι που οι παλιοι θα θυμάστε οτι εχει ξανα κάνει η HTC... οταν δεν υπήρχε σαν brandname η htc αλλά ήταν απλά ενα φασόν εργοστάσιο που εφτιαχνε συσκευες για άλλους (QTEK, O2, κλπ κλπ)

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι η HTC θα είναι μόνιμος κατασκευαστής. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να γίνει αυτό.

 

Νομίζω ότι η google θα κάνει spec όλη τη συσκευή όπως γινόταν μέχρι τώρα με τα nexus και μετά θα κερδίζει το συμβόλαιο ο καλύτερος και φθηνότερος (όχι για τον καταναλωτή) κατασκευαστής.

 

Δεν αποκλείεται βέβαια να ξεκόψει εντελώς από τους τρίτους στο επόμενο και να κάνει ακριβώς αυτό που κάνει η Apple. 

 

 

Για να δούμε τι θα έρθει μετά. Custom αρχιτεκτονική επεξεργαστή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Innovation..

Ct170esXEAEK5yu.jpg

Ct170cCXEAA-zau.jpg

Ct170dwW8AEr2Pq.jpgCt2OeS9WEAAOcFN.jpg:large

"Εμείς στο Android τα έχουμε αυτά χρόνια (αλλά ακόμα προσπαθούμε να γίνουμε Apple)

 

Περιμένω απαντήσεις ;)

που αλλου μπορουσε να εχει το ηχειο και την καμερα?  παρα πολλα κινητα ειναι ετσι οποτε ειναι ολα αντιγραφη iphone ετσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που αλλου μπορουσε να εχει το ηχειο και την καμερα?  παρα πολλα κινητα ειναι ετσι οποτε ειναι ολα αντιγραφη iphone ετσι?

Δες το Nexus 5 και σαν Design αλλά και σαν διεπαφή χρήστη και δες μετά ξανά το Pixel. Ποιο από τα δύο είναι καραντιγραφή του iPhone?

 

Nexus_5_(1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το Nexus 5 και σαν Design αλλά και σαν διεπαφή χρήστη και δες μετά ξανά το Pixel. Ποιο από τα δύο είναι καραντιγραφή του iPhone?

 

Δες το Nexus 5 και σαν Design αλλά και σαν διεπαφή χρήστη και δες μετά ξανά το Pixel. Ποιο από τα δύο είναι καραντιγραφή του iPhone?

 

Nexus_5_(1).jpg

μου λες επειδη δεν ειναι σαν το nexus 5 τοτε ειναι αντιγραφη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες το Nexus 5 και σαν Design αλλά και σαν διεπαφή χρήστη και δες μετά ξανά το Pixel. Ποιο από τα δύο είναι καραντιγραφή του iPhone?

 

Δες το Nexus 5 και σαν Design αλλά και σαν διεπαφή χρήστη και δες μετά ξανά το Pixel. Ποιο από τα δύο είναι καραντιγραφή του iPhone?

 

Nexus_5_(1).jpg

μου λες επειδη δεν ειναι σαν το nexus 5 τοτε ειναι αντιγραφη

 

Καλά άστο δεν υπάρχει ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...