Προς το περιεχόμενο

Τα Pixel και Pixel XL smartphone σηματοδοτούν το τέλος της Nexus σειράς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η google μπορεί να κλειδώσει μόνο την συσκευή της όχι το AOSP, ακόμη και αν δεν επιτρέπει την λειτουργεί του appstore σε συσκευές με ξεκλείδωτο bootloader (λέμε τώρα)  υπάρχει amazon, apkmirror κτλπ.

 

Ναι, φυσικά δεν μπορεί να κλειδώσει το aosp όμως αυτή δεν ειναι που αναπτύσει και καθορίζει τα features και τη μορφή των επίσημων εκδόσεων του Android?

 

Δεν θα μπορούσε να φτιάξει πχ τον διάδοχο του Nougat αποκλειστικά κομμένο και ραμμένο για το hw της δικής της συσκευής?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Android δεν κλειδώνει, η συσκευή κλειδώνει. και πολύ εύκολα. 

 

Αλλα για χάρη της κουβέντας για πες μου κανα δυο λειτουργικά που μπορούμε να βάλουμε; WebOs? Tizen? Firefox OS?.

ubuntu touch   sailfish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φυσικά δεν μπορεί να κλειδώσει το aosp όμως αυτή δεν ειναι που αναπτύσει και καθορίζει τα features και τη μορφή των επίσημων εκδόσεων του Android?

Δεν θα μπορούσε να φτιάξει πχ τον διάδοχο του Nougat αποκλειστικά κομμένο και ραμμένο για το hw της δικής της συσκευής?

Είναι σαν να ρωτάς αν η apple θα μπορούσε να ανοίξει το λογισμικό της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To pixel :

Google-Pixel-CW-796x398.jpg

 

ειναι συνεχεια του design του htc a9:

htc-aero-global-opal-silver-phone-listin

 

Μπράβο! Κάπου είχα διαβάσει οτι πατάει χαρακτηριστικά στο Α9 και μάλιστα είχα διαβάσει παράπονα για το lip στο κάτω μέρος, το οποίο παραμένει, χωρίς όμως να προσφέρει κάποια χρησιμότητα (home button κλπ κλπ) 

 

Πάντως εμένα συνολικά η συσκευή σαν εμφάνιση μου αρέσει (κλασικός unibody μεταλλικός στρογγυλεμένος σχεδιασμός (χμμμμ κάτι μου λέει) ). Τα specs είναι κλασικά specs flagship οπότε GJ. 

 

Αυτά που δε μου άρεσαν είναι 1) Το bezel στο κάτω μέρος 2) Η τιμή του 3) Η απουσία αδιαβροχοποίησης (δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φυσικά δεν μπορεί να κλειδώσει το aosp όμως αυτή δεν ειναι που αναπτύσει και καθορίζει τα features και τη μορφή των επίσημων εκδόσεων του Android?

 

Δεν θα μπορούσε να φτιάξει πχ τον διάδοχο του Nougat αποκλειστικά κομμένο και ραμμένο για το hw της δικής της συσκευής?

 

Μα δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνη της, όλο το OS είναι open source και το open source έχει "άδειες" οι οποίες δεσμεύουν και την Google, αν θέλει μπορεί να ξεκινήσει νέο λειτουργικό από την αρχή το AOSP όπως είναι στημένο δεν αλλάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο! Κάπου είχα διαβάσει οτι πατάει χαρακτηριστικά στο Α9 και μάλιστα είχα διαβάσει παράπονα για το lip στο κάτω μέρος, το οποίο παραμένει, χωρίς όμως να προσφέρει κάποια χρησιμότητα (home button κλπ κλπ) 

 

Πάντως εμένα συνολικά η συσκευή σαν εμφάνιση μου αρέσει (κλασικός unibody μεταλλικός στρογγυλεμένος σχεδιασμός (χμμμμ κάτι μου λέει) ). Τα specs είναι κλασικά specs flagship οπότε GJ. 

 

Αυτά που δε μου άρεσαν είναι 1) Το bezel στο κάτω μέρος 2) Η τιμή του 3)Η μπαταρια στο 5ιντσο μοντελο

Νομιζω οτι τα 3 παραπανω ειναι αυτα που δεν αρεσουν γενικα στον κοσμο.Αντε πες παει στο καλο για τον χωρο,αντε πες παει στο καλο η απουσια sd card σε τοσα χρηματα συσκευη,αλλα τα 3παραπανω ειναι για σφαλιαρες δυστηχως οσο γρηγορο και να ειναι ή και καλη καμερα να εχει.

 

Ειδικα το 5ρι επιτρεπεται να εχει εν ετη 2016-2017 μπαταρια οση του nexus 5x και χειροτερη απο του ανταγωνισμου? Εκτως αν το κανουν και αυτοι επιτηδες οπως η Motorola για να σπρωξουν/δικαιολογησουν τα ακριβοτερα και μεγαλυτερα phablet τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φυσικά δεν μπορεί να κλειδώσει το aosp όμως αυτή δεν ειναι που αναπτύσει και καθορίζει τα features και τη μορφή των επίσημων εκδόσεων του Android?

 

Δεν θα μπορούσε να φτιάξει πχ τον διάδοχο του Nougat αποκλειστικά κομμένο και ραμμένο για το hw της δικής της συσκευής?

Ακριβώς αυτό...

Το AOSP δεν θα το αγγίξει... βασικά αυτό ακριβώς θα κάνει, θα σταματήσει να το αγγίζει, θα πάρει το Android εδώ που το έχει φτάσει αυτή την σιτγμή, θα το μετονομάζει σε gOs και θα το κάνει ΟΟΟΤΙ θέλει... το AOSP / android δεν θα το σβύσει θα υπάρχει οσο ολοι οι υπόλοιποι το αναπτύσουν, ολοι μαζί ή ο καθένας μόνος του για το δικό του brand.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τα 3 παραπανω ειναι αυτα που δεν αρεσουν γενικα στον κοσμο.Αντε πες παει στο καλο για τον χωρο,αντε πες παει στο καλο η απουσια sd card σε τοσα χρηματα συσκευη,αλλα τα 3παραπανω ειναι για σφαλιαρες δυστηχως οσο γρηγορο και να ειναι ή και καλη καμερα να εχει.

 

Ειδικα το 5ρι επιτρεπεται να εχει εν ετη 2016-2017 μπαταρια οση του nexus 5x και χειροτερη απο του ανταγωνισμου? Εκτως αν το κανουν και αυτοι επιτηδες οπως η Motorola για να σπρωξουν/δικαιολογησουν τα ακριβοτερα και μεγαλυτερα phablet τους....

Εγώ παίρνω σαν στανταρ το τι μπορείς να κάνεις στις 5-5,2". Όταν πας σε άλλα form factors ναι φυσικά η μπαταρία σου μπορεί να είναι μεγαλύτερη αλλά και εκεί σε συγκρίνω με τον ανταγωνισμό.

 

Δυστυχώς, παρόλο που είμαι πολύ φίλος του stock android (από skins δέχομαι βασικά μόνο της HTC που θεωρώ οτι ίσως είναι και καλύτερο του stock) η συσκευή με απογοήτευσε. Μεγάλες διαστάσεις, χωρίς αδιαβροχοποίηση, με μικρή μπαταρία (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) σε τιμή 650. Ρε μάγκες, όοοοολοι εσείς πρέπει να στοχεύετε το S7. Δώσε μου ρε Google έναν λόγο να σε προτιμήσω αντί της Samsung. Ακόμα και το touchwiz σαν να το στρώνει η Samsung.

 

Συνολικά το κρίνω σαν απογοητευτικό release, πολύ κάτω από τον πήχη. Το αγαπημένο μου χαρακτηριστικό είναι το Google Assistant και μόνο αυτό. Εκεί σταματάνε τα ευχάριστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντάς τα με τα iphone 7 μιας και τα δύο κυκλοφορούν ταυτόχρονα.

 

Ποιος ο λόγος για κάποιον που χρησιμοποιεί Google search καθημερινά, Google maps, Gmail, Google drive, Google photos (γιατί τα 5gb που του προσφέρει η apple δεν είναι αρκετά), να κοιτάξει αλλού?

 

Η τιμή είναι απόλυτα δικαιολογημένη.

Καταρχην και στο iphone εχεις google maps, gmail, photos, search etc. ποιος σου ειπε οτι ειναι αποκλειστικοτητα του android.

 

Κατα δευτερον για πιο λογο να προτιμησω αυτο και οχι το oneplus 3 στα 400€ η το s7 στα 500€ που ειναι αντικειμενικα καλυτερα.

 

p.s ο απεριοριστος χωρος στο drive ειναι κατι πολυ καλο, και δυνατο χαρτι για πολλους χρηστες, οχι ομως για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu touch   sailfish

Έχεις δοκιμάσει κανένα απο τα δύο; έτσι απο περιέργεια. Έχω δοκιμάσει και το Ubuntu Touch και το Firefox Os όσο υπήρχε, και έχω να πώ οτι αν αυτές είναι οι εναλλακτικές σε περίπτωση που η Google αποφασίσει να τα γράψει ολα και να βγάζει μόνο Pixel, που θα πάω να δώσω το χιλιάρικο στη Google, ή στην Apple και θα είμαι ευχαριστημένος που δε χρειάστηκε να πάρω δάνειο.

Καταρχην και στο iphone εχεις google maps, gmail, photos, search etc. ποιος σου ειπε οτι ειναι αποκλειστικοτητα του android. Κατα δευτερον για πιο λογο να προτιμησω αυτο και οχι το oneplus 3 στα 400€ η το s7 στα 500€ που ειναι αντικειμενικα καλυτερα. p.s ο απεριοριστος χωρος στο drive ειναι κατι πολυ καλο, και δυνατο χαρτι για πολλους χρηστες, οχι ομως για ολους.

Αν θέλει η Google είναι αποκλειστικότητα. Όχι του Android, του Pixel μόνο. Δεν την ενδιαφέρει ομως, απο παντού βγάζει λεφτά.

 

Πως είναι αντικειμένικά καλύτερα απο κάτι που δεν έχεις δεί; δεν έχει κάνει κανείς Review? To αντικειμενικά αναφέρεται στο Hardware(που και πάλι δε βλέπω την διαφορά πουθενά);

 

Δεν αξίζει τα λεφτά του. Γιατι κανένα δεν αξίζει 900 ευρώ, τα έχουμε ξαναπεί. Ίσως τα αξίζουν οι υπηρεσίες του, αλλα εμένα η εσένα αποκλείεται να μας ενδιαφέρουν. Το αν είναι καλύτερο η χειρότερο αφήστε να φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει κανένα απο τα δύο; έτσι απο περιέργεια. Έχω δοκιμάσει και το Ubuntu Touch και το Firefox Os όσο υπήρχε, και έχω να πώ οτι αν αυτές είναι οι εναλλακτικές σε περίπτωση που η Google αποφασίσει να τα γράψει ολα και να βγάζει μόνο Pixel, που θα πάω να δώσω το χιλιάρικο στη Google, ή στην Apple και θα είμαι ευχαριστημένος που δε χρειάστηκε να πάρω δάνειο.

 

εχω δοκιμασει sailfish αλλα ηταν σε beta και δεν δουλευαν μερικα αλλα ηταν γρηγορο. αμα χρειαστει να βγει λογισμικο για αντικατασταση κλειδωμενου android θα ειναι σιγουρα αρκετα καλο , αυτα δεν εχουν βγει για αντικατασταση του android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα και με αυτό που γράφει ο φίλος πιο πάνω https://techcrunch.com/2016/10/05/pixels-best-features-arent-coming-to-the-new-version-of-android/

 

αυτό που λίγες σελίδες γράφουμε ως "κάπως έτσι θα κάνει στο μέλλον η Google" τελικά δεν είναι σενάριο προβλέψεις, αλλά μάλλον το επικρατεστερο σενάριο για την πορεία της. Για εμένα καλά κάνει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κακιά η Apple φταίει για το κλασιμο που δεν έχει προηγούμενο. 

 

Pixel’s best features aren’t coming to the new version of Android

 

Στην ουσία μόνο το Google Assistant λείπει (για την ώρα), για τα υπόλοιπα θα αναλάβουν οι άλλοι κατασκευαστές να τα υλοποιήσουν και στους δικούς τους launchers.

Free unlimited χώρο έτσι και αλλιώς έχουμε για τις φωτογραφίες μέχρι 16MP και τα βίντεο μέχρι 1080p. Πάνω από εκεί έχεις 2 επιλογές, resize ή χρήση χώρου από το Drive (νομίζω 30GB τα free, για κάποιο λόγο εγώ έχω 117GB :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...