Προς το περιεχόμενο

Τα Pixel και Pixel XL smartphone σηματοδοτούν το τέλος της Nexus σειράς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ κρατάω ότι ο χρήστης ios μπορεί να έχει απροβλημάτιστα και τις υπηρεσίες google, και της Apple στη συσκευή του ενώ ο χρήστης android όχι.

Μιλαγαμε για την υπηρεσια (επι πληρωμη μερικες φορες) icloud photos.

Που ακριβώς βασίζεις το ότι έχει κάποιο πρόβλημα η υπηρεσία με τις φωτογραφίες στο icloud? Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία?

 

Για πιο πράγμα ακριβώς μιλάς λοιπόν?

 

Η υπηρεσια αυτη ειναι ελλιπης οπως ειδες, δεν προσφερει την ευκολια και ευχρηστια του ανταγωνισμου.

Εκει ειναι το προβλημα.

 

 

Συν φυσικα οτι προσφερει λιγοτερο δωρεαν χωρο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα δεν κατάλαβες, ότι οι αναφορές της goog στο iPhone είναι τρολάρισμα;

 

Έβγαλε μια συσκευή με android, η οποία έχει το integration της aapl, διότι απλά μπορεί. Γι' αυτό λέγεται Pixel και όχι Nexus.

 

Σου πουλάει ελιτισμό, υπεροψία, σχεδόν το ίδιο design, τιμές στο Θεό, κοροϊδεύει την aapl για τα χρώματα και την υποδοχή ακουστικών, μιλάει για την καλύτερη κάμερα, κλπ.

 

Ακόμα και οι επιλογές για τη χωρητικότητα του σκληρού είναι ίδιες.

 

Είναι προφανές.

Και αυτό είναι επίπεδο εταιρίας τέτοιου μεγέθους όπως η Alphabet/Google? Γιατί τέτοια κατάντια είχε και έχει η Samsung στις παρουσιάσεις τις και άλλοι διάφοροι Ασιάτες. Αν όντως αξίζει η συσκευή που βγάζεις σαν εταιρία, κοίτα να την πλασάρεις δίχως να την συγκρίνεις με τον ανταγωνισμό κάνοντας ανώριμα σχόλια και αντιγράφοντας μέχρι και τις διαφημίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό είναι επίπεδο εταιρίας τέτοιου μεγέθους όπως η Alphabet/Google? 

Σοβαρολογείς;

Ασπάζεσαι brand loyalty;

 

Εάν πιστεύεις ότι η οποιαδήποτε εταιρία έχει επίπεδο και ήθος, πάω πάσο.

 

Μη σου θυμίσω κάτι διαφημίσεις του τύπου, hello i'm a mac.... and i'm a PC και παρουσιάσεις ΛΣ με συνεχές θάψιμο στη msft εκ' μέρους Bertrand Serlet κα.

 

Η aapl τα δίδαξε αυτά.

 

Μια χαρά το κατάλαβα. Και αυτό όπως είπα είναι το λάθος της. 

Δεκτό. Βέβαια τα Nexus, ακόμα και με σημαντικά χαμηλότερο κόστος δε πούλησαν ποτέ, άρα δεν είχαν σημαντικό μερίδιο αγοράς. Θα αυξήσει τα κέρδη, από το ήδη υπάρχον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έγραφα στο άρθρο επειδή με κάλυψαν οι προηγούμενοι συμφορουμήτες.

Αλλά πραγματικά ρε Γοόγληδες πληρώσατε κάποιους για αυτό τον σχεδιασμό? Έλεος και το λένε και "new" !!!

Απλά θα πάει άπατο σε αυτές τις τιμές και ποιος ξέρει και τι προβλήματα θα βγάλει σαν "new" προϊόν που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What?

 

Εάν πιστεύεις ότι η οποιαδήποτε εταιρία έχει επίπεδο και ήθος, πάω πάσο.

 

Μη σου θυμίσω κάτι διαφημίσεις του τύπου, hello i'm a mac.... and i'm a PC και παρουσιάσεις ΛΣ με συνεχές θάψιμο στη msft εκ' μέρους Bertrand Serlet κα.

 

Η aapl τα δίδαξε αυτά.

Τον οποίο πόλεμο σχολίων είχε ξεκινήσει η Microsoft αλλά πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα. "OSX Looks like a toy" και λίγο καιρό μετά βγάζει τα XP και τα πλασάρει ότι είναι ανώτερα. Αλλά είναι θέμα που θέλει ώρες συζήτησης οπότε ας μείνουμε στο κλήμα του άρθρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η aapl τα δίδαξε αυτά.

 

Για το επίπεδο και ήθος συμφωνώ ότι δεν υπάρχει σε καμία εταιρία.

 

Πάντως εγώ βλέπω ότι όλοι την "aapl" δήθεν χλευάζουν αλλά στο τέλος όλοι με αυτήν συγκρίνονται και προσπαθούν να μοιάσουν και να ανταγωνιστούν. 

 

 

Τώρα όσο αναφορά το pixel και τη νέα κατεύθυνση της Google, ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι επίπτωση θα έχει στις μελλοντικές εκδόσεις android για τρίτους κατασκευαστές.

 

Προς το παρόν το pixel είναι ένα πείραμα. Αν πετύχει, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν η google αποφασίσει να ασχοληθεί μόνο με τις δικές τις συσκευές (android κομμένο και ραμμένο για το δικό της hw) και παρατήσει όλους τους υπόλοιπους στη μοίρα τους. Είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κρατάω ότι ο χρήστης ios μπορεί να έχει απροβλημάτιστα και τις υπηρεσίες google, και της Apple στη συσκευή του ενώ ο χρήστης android όχι.

Το οποίο σημαίνει ότι η Google έφτιαξε σωστές υπηρεσίες που δουλεύουν παντού ενώ η Apple όχι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στους χρήστες apple products ας μας πουν ποτέ είναι καλό το cloud γιατί διαβαζοντας σας κατάλαβα ότι ειναι καλό μόνο όταν είναι από την apple και φυσικά μόνο όταν είναι επί πληρωμή στην apple.

Ελα πείτε την αλήθεια να ξέρουμε και με ποιους μιλάμε επίσημα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης στους χρήστες apple products ας μας πουν ποτέ είναι καλό το cloud γιατί διαβαζοντας σας κατάλαβα ότι ειναι καλό μόνο όταν είναι από την apple και φυσικά μόνο όταν είναι επί πληρωμή στην apple.

Ελα πείτε την αλήθεια να ξέρουμε και με ποιους μιλάμε επίσημα :)

 

Οι χρήστες της Apple χρησιμοποιούν το icloud της γιατί λειτουργεί άψογα με όλες τις συσκευές της (apple tv, iphone, macbook, imac). Το cloud σαν τεχνολογία γενικότερα, προφανώς και είναι καλό (αρκεί να έχεις διαθέσιμο bandwidth παντού). Οι διάφορες όμως υλοποιήσεις μπορεί να διαφέρουν ως προς το πόσο πρακτικές είναι, το πόσο αξιόπιστα λειτουργούν κλπ κλπ.

 

Ταυτόχρονα κι εγώ σαν χρήστης apple και icloud, χρησιμοποιώ ταυτόχρονα και τις υπηρεσίες cloud της google (επί πληρωμή) για το gmail μου, που κρατάει όλο το αρχείο μου από το 2005 μέχρι και σήμερα.

 

Συνοψίζοντας, έχω:

 

Google: 100GB

iCloud: 200GB

Dropbox: 36GB

 

Εύκολο και απλό δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άρα τι είναι το καλύτερο από το καλύτερο?

Το τζάμπα ;)

 

"Τζάμπα" είναι το σωστό, μαζί με τα εισαγωγικά. Ταυτόχρονα κάνω αναδρομή σε παλιότερες συζητήσεις που κάποιοι "έσκιζαν τα βρ@κιά τους", που η apple δεν είχε sd στια συσκευές της και όταν λέγαμε πως υπάρχει και το cloud για uploading κλπ των φωτογραφιών, μας έλεγαν πως ΔΕΝ είναι το ίδιο και είναι αλλιώς το local storage και ποιος έχει data και δεν είναι fast ...και άλλα χαριτωμένα!

 

Τουλάχιστον έρχονται στα λόγια μας, έστω και μετά από μια καθυστέρηση μερικών ετών! 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τζάμπα" είναι το σωστό, μαζί με τα εισαγωγικά. Ταυτόχρονα κάνω αναδρομή σε παλιότερες συζητήσεις που κάποιοι "έσκιζαν τα βρ@κιά τους", που η apple δεν είχε sd στια συσκευές της και όταν λέγαμε πως υπάρχει και το cloud για uploading κλπ των φωτογραφιών, μας έλεγαν πως ΔΕΝ είναι το ίδιο και είναι αλλιώς το local storage και ποιος έχει data και δεν είναι fast ...και άλλα χαριτωμένα!

 

Τουλάχιστον έρχονται στα λόγια μας, έστω και μετά από μια καθυστέρηση μερικών ετών! 

 

:)

Δεν ξέρω τι λέγανε οι άλλοι αλλά όσο είμαι μέλος εδώ στο ινσομνια δεν είδα ποτέ κανέναν Android user να επικροτεί την έλλειψη θύρας sd σε κινητό Android πόσο μάλλον όταν μιλάμε για αποθηκευτικό χώρο των 32 μόλις GB και συσκευή άνω των 200€.

Μη ξεχνάς πως ο "φωτογράφος" στο pixel θα μπορεί επίσης να αποθηκεύσει τις φωτογραφίες του απευθείας σε USB stick που το έχει στα κλειδιά του ή ακόμα και σε 1tb σκληρό δίσκο που θα το έχει στο τσαντακι του δίχως την ανάγκη για κάποια άλλη συσκευή (MacBook,ipad κλπ) άρα ο περιορισμός είναι κατακριτέος αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλος ο περιορισμός όπως σε ένα iPhone για να μη μεταβεί σε μία pixel συσκευή και σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης αποτι σε ένα iPhone δωρεάν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω τι λέγανε οι άλλοι αλλά όσο είμαι μέλος εδώ στο ινσομνια δεν είδα ποτέ κανέναν Android user να επικροτεί την έλλειψη θύρας sd σε κινητό Android πόσο μάλλον όταν μιλάμε για αποθηκευτικό χώρο των 32 μόλις GB και συσκευή άνω των 200€.

Μη ξεχνάς πως ο "φωτογράφος" στο pixel θα μπορεί επίσης να αποθηκεύσει τις φωτογραφίες του απευθείας σε USB stick που το έχει στα κλειδιά του ή ακόμα και σε 1tb σκληρό δίσκο που θα το έχει στο τσαντακι του δίχως την ανάγκη για κάποια άλλη συσκευή (MacBook,ipad κλπ) άρα ο περιορισμός είναι κατακριτέος αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλος ο περιορισμός όπως σε ένα iPhone για να μη μεταβεί σε μία pixel συσκευή και σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης αποτι σε ένα iPhone δωρεάν ;)

 

Έχεις πλεον εως και 256GB ταχύτατης εσωτερικής μνήμης στα smartphones. Που είναι αρκετά πιστεύω.

 

Σε κάθε περίπτωση το cloud είναι καλοδεχούμενο. Απλά ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό με το οποίο δουλεύει αποδοτικότερα. 

αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλος ο περιορισμός όπως σε ένα iPhone για να μη μεταβεί σε μία pixel συσκευή και σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης αποτι σε ένα iPhone δωρεάν ;)

 

Προφανώς αστειεύεσαι αν πιστεύεις πως αυτός είναι βασικός λόγος για να επιλέξει κάποιος το pixel έναντι του ανταγωνισμού... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...