Προς το περιεχόμενο

στιγμιαίος καφές - υπέρ και κατά


Captn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερ: Σχετικά λίγη καφεινη, πολλά αντιοξειδωτικά, γίνεται αμέσως και δεν απαιτεί καφετιέρα + όλα τα καλά που έχουν οι καφέδες γενικότερα

 

Κατα: Χειρότερη γεύση, ο Decaf δεν πίνεται

 

 

 

δεν ξέρω δεν έχω ξεκάθαρη άποψη αλλά ενστικτωδώς πλέον τάσσομαι κατά του στιγμιαίου καφέ,νες και φραπε 

και τα δυο κάνουν το στομάχι μου να πονάει και μου προκαλούν υπερένταση

 

 

 

Ξέρει κανείς αν αυτό οφείλεται στον στιγμιαίο ή σε όλους τους καφέδες γενικότερα? Εγώ έχω ακούσει άτομα να παραπονιούνται και για τον καφέ φίλτρου.

 

 

Ρε παιδιά, τι να πουν και οι σκανδιναβοί δηλαδή. Σουηδία, Φινλανδία εύκολα 10-12 κούπες καφέ την ημέρα. Φίλτρου, αλλά τον κάνουν πολύ δυνατό. Τεράστιες ποσότητες καφεΐνης, πραγματικά.

 

Και εγώ με 3 αντί για 2 δεν μπορώ να κοιμηθώ. Γιατί πίνουν τόσο πολύ, πάνε το 6-μηνο νύχτας σερί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ με 3 αντί για 2 δεν μπορώ να κοιμηθώ. Γιατί πίνουν τόσο πολύ, πάνε το 6-μηνο νύχτας σερί?

Είναι θέμα φιλοσοφίας/κουλτούρας. Καφέ στο πρωινό, σε κάθε διάλειμμα, αμέσως μετά το φαγητό, το μεσημέρι πριν φύγουν από τη δουλειά άντε και έναν μετά το βραδυνό. Αν δεις και τα στατιστικά, είναι οι πρώτοι σε κατανάλωση καφέ. Καμία ταχυκαρδία παίζει, σαφώς, εκεί μειώνουν λίγο την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Και εγώ με 3 αντί για 2 δεν μπορώ να κοιμηθώ. Γιατί πίνουν τόσο πολύ, πάνε το 6-μηνο νύχτας σερί?

 

Ας καταρρίψουμε λίγο τα στερεότυπα, το 80% του πληθυσμού της χώρας βρίσκεται σε περιοχές που βλέπουν φως κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερος απο ποια αποψη?

 

Ο φραπες κρυος δεν ειναι?

 

Και οι δυο κρύοι πίνονται. Ακριβώς ίδιος τρόπος παρασκευής: Καφές/ζάχαρη/χτύπημα/παγάκια. Έχει διαφορετική γεύση, και προσωπικά σταμάτησα να αισθάνομαι το στομάχι μου χάλια μετά απο το κλασικό τεράστιο ποτήρι που πίνω το πρωί. Μή φαντάζεσαι πάντως τον εσπρέσο καφετέριας, καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιό ελαφρύς στιγμιαίος εκτος απο το ντεκαφεινέ πρεπει να είναι ο http://www.nestle.gr/brands/coffee/nescafeespresso . ενοχλεί λιγότερο απο το φραπέ.

 

 

κατα του καφέ είναι οτι μειωνει την ευαισθησία του οργανισμού στην ινσουλίνη . Νομίζω οτι αυτό έχει σχέση με το μεταβολισμό του σακχάρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εγώ με 3 αντί για 2 δεν μπορώ να κοιμηθώ. Γιατί πίνουν τόσο πολύ, πάνε το 6-μηνο νύχτας σερί?

οσο περισσοτερο καταναλωνεις καφεινη τοσο μεγαλυτερη γινεται η ανεκτικοτητα της απο τον οργανισμο υπαρχουν και καποια ορια βεβαια ,απλα σκεψου οταν ειμασταν πιτσιρικια και ειχαμε πρωτοξεκινησει να πινουμε καφε ο ενας φραπες ηταν ικανος για να εχουμε υπερενταση και να μην μπορουμε να κοιμηθουμε το βραδυ αφου τον συνηθησαμε τωρα ο ενας καφες σου φενεται νερακι ουτε καν σε ξυπναει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδιά εγώ έκοψα τον καφέ από την προηγούμενη Δευτέρα και πέρασα μία από τις χειρότερες εβδομάδες που έχω ζήσει. Μιλάμε για τρελό πονοκέφαλο, νεύρα και πολλά άλλα. Αυτά χωρίς να πίνω μεγάλες ποσότητες. Ένα φραπέ το πρωί ή ένα γαλλικό καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6+ καφέδες την ημέρα . Πίνω και στο καπάκι κοιμάμαι.

Είναι θέμα συνήθειας αλλά και στον άνθρωπο βέβαια.

 

Έχεις εθιστεί και χρειάζεσαι καφεΐνη για να κοιμηθείς. Δοκίμασε να μην πιεις το βράδυ και θα πάει περίπατο ο ύπνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καφές είναι ποτό που δίνει ενέργεια , όσοι δεν χρειάζονται ενέργεια καλό είναι να τον αποφεύγουν ή να μην πίνουν πάνω απο έναν τη μέρα.
έχει τύχει να διαβάσω απο μέλος πως έχει αϋπνίες και πρόβλημα να κοιμηθεί και το ίδιο μέλος να γράφει στο anti-fitness συχνά , η διατροφή του full υδατάνθρακας όπως ζάχαρη που είναι επίσης ενέργεια και δεν του χρειάζεται, πόσο μάλλον το βράδυ 

επίσης δεν είναι όλα για όλους, ο οργανισμός κάποιου μπορεί να είναι ποιο ευαίσθητος απο κάποιου άλλου  
 

Έχεις εθιστεί και χρειάζεσαι καφεΐνη για να κοιμηθείς. Δοκίμασε να μην πιεις το βράδυ και θα πάει περίπατο ο ύπνος.

ούτε καν κ εγώ το ίδιο κάνω κ μερικές φορές(3-4 φορές το μήνα) δεν πίνω ουτε ένα καφέ μέσα στη μέρα , δεν πρόσεξα κάτι 
εγώ βέβαια δεν πίνω 6 τη μέρα, πίνω 3 , απλά είναι με κουταλιά της σούπας καφέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αν τύχει και είμαι απογευματινός στην δουλειά ή  Κυριακή και ξυπνήσω κατα τις 10 -11 , και έχει μάθει ο οργανισμός μου στις 8κ30 να πίνω το καφεδάκι μου με έχει ποιάσει ηδη πονοκέφαλος και ξυπνάω με αυτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδιά εγώ έκοψα τον καφέ από την προηγούμενη Δευτέρα και πέρασα μία από τις χειρότερες εβδομάδες που έχω ζήσει. Μιλάμε για τρελό πονοκέφαλο, νεύρα και πολλά άλλα. Αυτά χωρίς να πίνω μεγάλες ποσότητες. Ένα φραπέ το πρωί ή ένα γαλλικό καθημερινά.

Γιατί τον έκοψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...