Προς το περιεχόμενο

στιγμιαίος καφές - υπέρ και κατά


Captn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασες και ντεκαφεϊνέ;

Έχω περάσει κι από ντεκαφεϊνέ αλλά δεν μου άρεσε και δεν έχει ουσία να πίνεις ντεκαφεϊνέ κατά τη γνώμη μου. Τον καφέ τον πίνουμε για αυτά που προσφέρει. Αν δεν σου κάνει δεν πίνεις καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν μιλούσα για μένα αλλά γενικά, ότι δεν το βλέπω τόσο παράλογο ή υπερβολικό να πίνει κάποιος τρεις καφέδες τη μέρα. Εγώ προσωπικά πίνω μέχρι δύο τις πιο πολλές φορές, σπάνια τρεις και δεν καπνίζω όχι, λάθος μαντεψιά! :P

 

Επίσης, παίζει ρόλο και τι καφέ πίνεις. Ο νες που λες ότι πίνεις εσύ είναι συνήθως σε μεγαλύτερη ποσότητα άρα θέλεις και περισσότερη ώρα να τον πιεις. Αν κάποιος πίνει εσπρέσο ας πούμε είναι δύο γουλιές.

 

Ο εσπρεσο πινεται σε κεινο το μικρο ποτηρι? Εγω παντως οποτε τον κανω το ιδιο ποτηρι(του νες) χρησιμοποιω.

Ο καφες παει με το τσιγαρο. Προσωπικα δε καπνιζω αλλα αν δε πιω καφε μια μερα δεν αισθανομαι καλα.

Δεν ειναι ευκολο να πινεις 3 φορες την ημερα, ουτε υγιεινο. Πόσο καφε και ποση ζαχαρη θα βαλεις? Πόσο χρονο θα σου παρει? Πότε θα φας?

Για να προλαβω να πιω δυο θα πρεπει ο πρωτος να ειναι νωρις το πρωι, δεδομενου οτι μετα το μεσημεριανο γευμα πρεπει να περασουν καποιες ωρες(μεχρι να χωνεψεις).

 

Και οι δυο κρύοι πίνονται. Ακριβώς ίδιος τρόπος παρασκευής: Καφές/ζάχαρη/χτύπημα/παγάκια. Έχει διαφορετική γεύση, και προσωπικά σταμάτησα να αισθάνομαι το στομάχι μου χάλια μετά απο το κλασικό τεράστιο ποτήρι που πίνω το πρωί.

 

Κρυος πινεται ο εσπρεσο?

Διαφορετικη γευση εχει, αλλα τον θεωρεις καλυτερο απο τον φραπε επειδη με τον δευτερο αισθανεσαι το στομαχι σου χαλια, αρα ειναι μια εξατομικευμενη αποψη.

Σε τεραστιο ποτηρι εσυ? oχι δυο γουλιες που λεει ο zio απο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίνα τον... 

 

Φιλε μου... δεν "αρχιναμε" συμφορουμιτες, συζητηση κανουμε. Εξαντλησα το θεμα με τα προηγουμενα ποστς μου, τι θελεις τωρα να τα ξαναπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk τότε, μη τον αρχινάς d015.gif   O συμφορουμίτης μας  έχει αντικαταστήσει το νερό με τον καφέ  και θα τον αφήσουμε έτσι?? d015.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εσπρεσο πινεται σε κεινο το μικρο ποτηρι? Εγω παντως οποτε τον κανω το ιδιο ποτηρι(του νες) χρησιμοποιω.

Ο καφες παει με το τσιγαρο. Προσωπικα δε καπνιζω αλλα αν δε πιω καφε μια μερα δεν αισθανομαι καλα.

Δεν ειναι ευκολο να πινεις 3 φορες την ημερα, ουτε υγιεινο. Πόσο καφε και ποση ζαχαρη θα βαλεις? Πόσο χρονο θα σου παρει? Πότε θα φας?

Για να προλαβω να πιω δυο θα πρεπει ο πρωτος να ειναι νωρις το πρωι, δεδομενου οτι μετα το μεσημεριανο γευμα πρεπει να περασουν καποιες ωρες(μεχρι να χωνεψεις).

 

 

Κρυος πινεται ο εσπρεσο?

Διαφορετικη γευση εχει, αλλα τον θεωρεις καλυτερο απο τον φραπε επειδη με τον δευτερο αισθανεσαι το στομαχι σου χαλια, αρα ειναι μια εξατομικευμενη αποψη.

Σε τεραστιο ποτηρι εσυ? oχι δυο γουλιες που λεει ο zio απο πανω?

 

Μερικές σκόρπιες προτάσεις απλά για να σου απαντήσω και σε μερικές ερωτήσεις παραπάνω που έκανες σε άλλους.

Καταρχάς να τονίσω -επειδή την ανέφερες- πως ζάχαρη προσωπικά δεν βάζω, σε κανέναν καφέ, εδώ και 20 χρόνια. Αλλοι βάζουν αλλά εγώ αηδιάζω με τη ζάχαρη και το θεωρώ ιεροσυλία και έγκλημα να βάζεις ζαχαρη στον καφέ.

Το "πότε θα φάς" με έκανε και γέλασα, έ κάποια στιγμή θα φάς, όλη τη μέρα θα τρώς; :P

O espresso πίνεται μόνο ζεστός και σε μικρό ποτήρι.

Αυτός που πίνεται κρύος είναι espresso-freddo (δεν υπάρχει τέτοιος καφές, είναι καθαρή ελληνικούρα, μη το γκουγκλάρεις καν) και μεταξύ μας τον προτιμώ πολύ περισσότερο από τον φραπέ.

Το κανονικό ποτήρι του καφέ που πίνω είναι ένα pint (550+ ml), Αυτό εφόσον πιω φραπέ ή espresso-freddo. Αν πιω φίλτρου σαν μερίδα καφέ εννοώ μια τεράστια κούπα 350+ ml. Στον φραπέ βάζω 4-5 κουταλιές καφέ.

Ο espresso πράγματι είναι 3-4 γουλιές (2 γουλιές είναι ο ristretto που έχει χρόνο εκχύλισης κάτω από 20 sec)

Πίνω χαλαρά 6-7 καφέδες τη μέρα, anytime :P

(αρκετές φορές και περισσότερους ή αρκετά περισσότερους ειδικά αν πήζω στη δουλειά)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς να τονίσω -επειδή την ανέφερες- πως ζάχαρη προσωπικά δεν βάζω, σε κανέναν καφέ, εδώ και 20 χρόνια. Αλλοι βάζουν αλλά εγώ αηδιάζω με τη ζάχαρη και το θεωρώ ιεροσυλία και έγκλημα να βάζεις ζαχαρη στον καφέ.

 

Συμφωνουμε απολυτα. Η ζαχαρη περα του οτι βλαπει αλλοιωνει τη γευση του καφε. Αν θες ζαχαρη τρως ζαχαρωτα...

Το "πότε θα φάς" με έκανε και γέλασα, έ κάποια στιγμή θα φάς, όλη τη μέρα θα τρώς; :P

 

Κι εγω πιθανοτατα θα γελαγα αν δεν ηξερα οτι ο καφες δυσκολευει τη πεψη, συνεπως πρεπει να αποφευγεται μετα το φαι.

Αλλα ουτε και λιγο πριν το φαι ειναι καλη ιδεα να τον πινεις.

Αυτός που πίνεται κρύος είναι espresso-freddo (δεν υπάρχει τέτοιος καφές, είναι καθαρή ελληνικούρα, μη το γκουγκλάρεις καν) και μεταξύ μας τον προτιμώ πολύ περισσότερο από τον φραπέ.

 

 

Εχω διαβασει τα συστατικα αυτου του ροφηματος, ειναι καφες μονο κατα ενα μικρο ποσοστο.

Πίνω χαλαρά 6-7 καφέδες τη μέρα, anytime :P

 

 

 

Στη θεση σου θα αντικαθιστουσα τους 2-3 απο αυτους με πρασινο τσαϊ :)

Τip: Kανε πιο πολυ ωρα να τελειωνεις το φλυτζανι, ετσι θα πινεις λιγοτερους.

Ποση ωρα δαπανας καθημερινα για την προετοιμασια τους? (εκτος αν τους παραγγελεις, οποτε η ερωτηση ειναι ποσα € δαπανας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου θα αντικαθιστουσα τους 2-3 απο αυτους με πρασινο τσαϊ :)

Τip: Kανε πιο πολυ ωρα να τελειωνεις το φλυτζανι, ετσι θα πινεις λιγοτερους.

Ποση ωρα δαπανας καθημερινα για την προετοιμασια τους? (εκτος αν τους παραγγελεις, οποτε η ερωτηση ειναι ποσα € δαπανας)

 

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές τσάι αλλά δεν με συγκινεί.

5 λεπτά θα χρειαστώ για να φτιάξω τον κάθε καφέ πλην του espresso (ή freddo) που θα χρειαστώ 10 λεπτά (+ 5 λεπτά πλύσιμο τα εξαρτήματα). Πίνω καφέδες και σπίτι αλλά και αρκετούς στη δουλειά. Στη δουλειά πότε φτιάχνω εγώ (συνήθως φραπέ ή φίλτρου) και πότε παραγγέλνω (φραπέ, freddo ή espresso ή ελληνικό).

Κι εγω πιθανοτατα θα γελαγα αν δεν ηξερα οτι ο καφες δυσκολευει τη πεψη, συνεπως πρεπει να αποφευγεται μετα το φαι.

Αλλα ουτε και λιγο πριν το φαι ειναι καλη ιδεα να τον πινεις.

 

Ισχύουν ότι λίγο πριν το φαί δεν κάνει να πίνεις ειδικά αν φας βαριά.

Μετά το φαγητό θα συμφωνήσω στο ότι δυσκολεύει την πέψη. Αλλά ο κρύος καφές. Ο ζεστός καφές, εμένα προσωπικά τουλάχιστον, με βοηθαέι.

 

Εχω διαβασει τα συστατικα αυτου του ροφηματος, ειναι καφες μονο κατα ενα μικρο ποσοστο.

 

Μάλλον εννοείς κάτι άλλο διότι αυτό που λέω εγώ έχει πολύ καφείνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...