Προς το περιεχόμενο

στιγμιαίος καφές - υπέρ και κατά


Captn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές τσάι αλλά δεν με συγκινεί.

5 λεπτά θα χρειαστώ για να φτιάξω τον κάθε καφέ πλην του espresso (ή freddo) που θα χρειαστώ 10 λεπτά (+ 5 λεπτά πλύσιμο τα εξαρτήματα). Πίνω καφέδες και σπίτι αλλά και αρκετούς στη δουλειά. Στη δουλειά πότε φτιάχνω εγώ (συνήθως φραπέ ή φίλτρου) και πότε παραγγέλνω (φραπέ, freddo ή espresso ή ελληνικό).

 

Ισχύουν ότι λίγο πριν το φαί δεν κάνει να πίνεις ειδικά αν φας βαριά.

Μετά το φαγητό θα συμφωνήσω στο ότι δυσκολεύει την πέψη. Αλλά ο κρύος καφές. Ο ζεστός καφές, εμένα προσωπικά τουλάχιστον, με βοηθαέι.

 

 

Μάλλον εννοείς κάτι άλλο διότι αυτό που λέω εγώ έχει πολύ καφείνη

 

Οχι οτιδηποτε τσαϊ, μόνο πρασινο. Εχει απιστευτα οφελη.

Μόνο 5 λεπτα? Σε πόση ωρα βραζει το νερο? τα σκευη/ποτηρια τα πλενει αλλος?

 

Πως σε βοηθαει δηλαδη? δε μιλαμε για εντερικα προβληματα... Πεψη σημαινει αφομοιωση τροφης. Ο καφες εμποδιζει τον οργανισμο να αφομοιωσει τις θρεπτικες ουσιες που μολις πηρε απ το φαι.

 

Η καφεϊνη αφορα το μερος του καφε. Διαβασε μια ετικετα να δεις ποσα συστατικα εκτος απ του καφε υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6-7 καφέδες τη μέρα μιλάμε για ποσότητα καφεΐνης ίσως πάνω από 1 γραμμάριο. Εξαιρετικά ανθυγιεινό.

Τα επινεφρίδιά σας έχουν περάσει το κόκκινο και βαράνε κόφτες απανωτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6-7 καφέδες τη μέρα μιλάμε για ποσότητα καφεΐνης ίσως πάνω από 1 γραμμάριο. Εξαιρετικά ανθυγιεινό.

Τα επινεφρίδιά σας έχουν περάσει το κόκκινο και βαράνε κόφτες απανωτούς.

 

Τι πίνεις δηλαδή που έχει πάνω από 150mg καφεΐνης η "μερίδα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως έχω παρατηρήσει οτι δεν με πειράζει ο καφές στον ύπνο. Και δεν είναι οτι πίνω καθημερινά καφέ και εχω συνηθίσει. Για παράδειγμα πίνω τις τελευταίες 3-4 μέρες αλλά πιο πριν είχα να πιώ κάνα μήνα. Ή μπορεί να πιώ 1 κάθε εβδομάδα, δεν έχω στάνταρ πρόγραμμα. Ποτέ 8μως δεν έμεινα ξύπνιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνουμε απολυτα. Η ζαχαρη περα του οτι βλαπει αλλοιωνει τη γευση του καφε. Αν θες ζαχαρη τρως ζαχαρωτα...

 

Κι εγω πιθανοτατα θα γελαγα αν δεν ηξερα οτι ο καφες δυσκολευει τη πεψη, συνεπως πρεπει να αποφευγεται μετα το φαι.

Αλλα ουτε και λιγο πριν το φαι ειναι καλη ιδεα να τον πινεις.

 

Εχω διαβασει τα συστατικα αυτου του ροφηματος, ειναι καφες μονο κατα ενα μικρο ποσοστο.

 

Στη θεση σου θα αντικαθιστουσα τους 2-3 απο αυτους με πρασινο τσαϊ :)

Τip: Kανε πιο πολυ ωρα να τελειωνεις το φλυτζανι, ετσι θα πινεις λιγοτερους.

Ποση ωρα δαπανας καθημερινα για την προετοιμασια τους? (εκτος αν τους παραγγελεις, οποτε η ερωτηση ειναι ποσα € δαπανας)

Αρκετός κόσμος (κυρίως ξένοι και σχεδόν όλοι Ιταλοί) πίνουν καφέ αμέσως μετά το φαγητό, εσπρέσο τις πιο πολλές φορές. Ακόμα και το βράδυ. Είχα την εντύπωση ότι το κάνουν γιατί ο καφές βοηθάει στην χώνεψη. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, δεν ξέρω τι ισχύει.

 

Στα άλλα που με ρώτησες απάντησε ο l337. Για μένα δύο καφέδες τη μέρα είναι νορμάλ, αλλά μπορεί να πιω και έναν ή να φτάσω και τους τρεις. Το σκέτους εννοείται! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετός κόσμος (κυρίως ξένοι και σχεδόν όλοι Ιταλοί) πίνουν καφέ αμέσως μετά το φαγητό, εσπρέσο τις πιο πολλές φορές. Ακόμα και το βράδυ. Είχα την εντύπωση ότι το κάνουν γιατί ο καφές βοηθάει στην χώνεψη. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, δεν ξέρω τι ισχύει.

 

Επισης αρκετος κοσμος καπνιζει 3-4 πακετα την ημερα και τρωει οτι βρει μπροστα του.

Τι πραγμα δεν εχεις δοκιμασει προσωπικα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αρκετος κοσμος καπνιζει 3-4 πακετα την ημερα και τρωει οτι βρει μπροστα του.

Τι πραγμα δεν εχεις δοκιμασει προσωπικα?

Στην ίδια κατηγορία δηλαδή βάζεις εσύ τον εσπρεσσο μετά το φαγητό, με το κάπνισμα 3-4 πακέτα τσιγάρα την μέρα η το να τρώς ότι βρεις μπροστά σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια κατηγορία δηλαδή βάζεις εσύ τον εσπρεσσο μετά το φαγητό, με το κάπνισμα 3-4 πακέτα τσιγάρα την μέρα η το να τρώς ότι βρεις μπροστά σου;

 

24800231.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες ήταν η πρώτη μέρα στη δουλειά που δεν ήπια καφέ και ήταν η χειρότερη εργασιακή μου ημέρα. Σερνόμουν...είμαι πολύ περίεργος στον καφέ οπότε δεν πήρα από την καφετέρια του εργοστασίου. Ήπια ένα panadol και στάνιαρα :lol:

 

Κατά τα λοιπά, πίνω σίγουρα δυο την ημέρα ενδεχομένως να φτάσω και τους τρεις. Το πρωί fredo cappucino dimello από κατάστημα και το απόγευμα douwe egberts espresso (ή de caramel).

 

Τώρα που χειμωνιάζει, γαλλικό, διάφορες γεύσεις από τοπικό καφεκοπτείο και από σουπερμακετίσιους carte noire της kraft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα νομιζω οτι μετα τον jacobs (ο οποιος ειναι για νεροχυτη) ο dimello ειναι καφεδες που δεν θελω να τους βαλω στο στομα εκτος και αν δεν εχω πιει καφε ολη μερα.Που και παλι θα το κανω με 0 απολαυση.

Παντα για εσπρεσσο/φρεντο μιλαω.

Ο douwe egberts μαγαζιου (αυτος που ειναι σε μορφη σιροπιου δηλαδη) απο την αλλη νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος γαλλικος που εχει μπει στο στομα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αρκετος κοσμος καπνιζει 3-4 πακετα την ημερα και τρωει οτι βρει μπροστα του.

Τι πραγμα δεν εχεις δοκιμασει προσωπικα?

Δεν έχω δοκιμάσει να πίνω εσπρέσο μετά το φαγητό, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει στη χώνεψη. Απλά έγραψα ότι το κάνουν πολλοί (κυρίως ξένοι και κυριότερα Ιταλοί).

 

Χτες ήταν η πρώτη μέρα στη δουλειά που δεν ήπια καφέ και ήταν η χειρότερη εργασιακή μου ημέρα. Σερνόμουν...είμαι πολύ περίεργος στον καφέ οπότε δεν πήρα από την καφετέρια του εργοστασίου. Ήπια ένα panadol και στάνιαρα :lol:

 

Κατά τα λοιπά, πίνω σίγουρα δυο την ημέρα ενδεχομένως να φτάσω και τους τρεις. Το πρωί fredo cappucino dimello από κατάστημα και το απόγευμα douwe egberts espresso (ή de caramel).

 

Τώρα που χειμωνιάζει, γαλλικό, διάφορες γεύσεις από τοπικό καφεκοπτείο και από σουπερμακετίσιους carte noire της kraft.

Γιατί αλλάζεις μάρκα πρωί - απόγευμα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αλλάζεις μάρκα πρωί - απόγευμα; :P

 

Το πρωί τον αγοράζω, το απόγευμα τον φτιάχνω. Δεν είμαστε να πληρώνουμε δυο καφέδες την ημέρα απ' έξω. Εδώ περιμένω να κρυώσει ο καιρός για να πάω αποκλειστικά στον homemade γαλλικό να εξοικονομήσω 1,5 € x 20 = 30,00 € τον μήνα :lol: 

 

Από την άλλη σκέφτομαι πως θα δουλέψουν και οι αυτές οι καφετέριες και στεναχωριέμαι. Αλλά 30,00 € στα διαθέσιμα 750,00 € του μήνα είναι πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στιγμαιος εχει  την λιγοτερη καφεΐνη απο ολους τους υπολοιπους καφεδες.(με εξαιρεση τον ντεκαφεϊνέ)

Μην λέμε ότι ναναι τώρα...

Ο Ελληνικός έχει λιγότερο...

Ακόμα και ο εσπρέσσο που λέμε α ειναι βαρύς και τέτοια έχει λιγότερη καφείνη...

Σωστός.

 

Τα τελευταία χρόνια κάποιοι μάλλον για να προωθήσουν τους εσπρέσο δημιούργησαν κάποιες φήμες ότι ο Νες είναι χημικό ή τοξικό απόβλητο και διάφορα άλλα γραφικά.

 

Ο εσπρέσο σου δίνει την καφείνη συμπυκνωμένη και έχει και πιο άμεση την δράση της, ενώ στον νες είναι αρκετά αραιωμένη. Ούτε πιο υγιεινός είναι ούτε καλύτερος για το στομάχι.

 

Εκεί που υπερέχουν οι μη στιγμιαίοι, είναι στην πιο έντονη γεύση και στις περισσότερες ποικιλίες. Η ποσότητα της καφείνης διαφέρει και ανάλογα με την ποικιλία (arabica-robusta).

Έχεις ένα δίκιο... Στον nescafe τον κλασσικό της Nestle αυτός είναι καφές φτιαγμένος από χημικά

Δεν υπάρχει.... Πόσους τόνους καφέ μπορεί να φτιάχνει η Νestle ;; Είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα για να μπορείς να πιστέψεις ότι όντως είναι φυσικος καφές χωρίς χημικα και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Μην λέμε ότι ναναι τώρα...

Ο Ελληνικός έχει λιγότερο...

Ακόμα και ο εσπρέσσο που λέμε α ειναι βαρύς και τέτοια έχει λιγότερη καφείνη...

β)Έχεις ένα δίκιο... Στον nescafe τον κλασσικό της Nestle αυτός είναι καφές φτιαγμένος από χημικά

Δεν υπάρχει.... Πόσους τόνους καφέ μπορεί να φτιάχνει η Νestle ;; Είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα για να μπορείς να πιστέψεις ότι όντως είναι φυσικος καφές χωρίς χημικα και τέτοια

α)Μπορείς να τεκμηριώσεις αυτό που λες; Για να μη σου πούνε ότι λες ότι νά΄ναι.

β) Πόσοι τόνοι nescafe και πόσοι τόνοι espesso ας πούμε,καναλώνονται παγκοσμίως ημερησίως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...