Προς το περιεχόμενο

Savoir vivre στα μαχαιροπιρουνα - την παλεύετε;


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ τι πρόβλημα έχεις με αυτό ας πούμε; Τι σε ενδιαφέρει τι κάνει ο άλλος;

Τι σε ενδιαφέρει εσενα αν με ενδιαφερει τι κανει ο αλλος? :P Τι προβλημα εχεις που εχω προβλημα με αυτους? :P

 

Εχω θεμα με τους δήθεν γενικά, οχι με οποιον το κανει λόγο περιστάσεων και σε ενα Χ βαθμό οπως ειπα. Savoir vivre λες και εισαι στη βασιλική οικογένεια αλλα στην πραγματικοτητα εισαι ο Bρασιδας απο το μπραχαμι και αυτο θα μείνεις..

 

/flame on :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκηνικό, τον Αύγουστο. Επαγγελματικό γεύμα με καλεσμένους από Βρετανία και Κύπρο, για συνεργασία. Όλοι γραβατομένοι, κυριλέ εστιατόριο, και ξαφνικά βλέπω τον Άγγλο να κάνει παρατήρηση στον βοηθό του, επειδή μάσαγε ανοιγοκλείνοντας το στόμα του ενώ έτρωγε, μπροστά σε όλους μας. Του την είπε σοβαρά, λεγοντάς του ότι αν δεν μπορεί να είναι καθώς πρέπει όταν τρώει, θα ήταν καλύτερο να τρώει μόνος του, γιατί μασάει αηδιαστικά. 

 

Εντάξει, δεν μιλάμε για τέτοιες αντιδράσεις. Εγώ δεν θα το έκανα. Αυτό που κρατάω είναι ότι κάποιοι όντως ενοχλούνται με ότι δεν θεωρούν κόσμιο ή ευγενικό, τουλάχιστον σε επαγγελματικά γεύματα κι ότι περιμένουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα που ισχύουν στο δυτικό κόσμο. Αν, λοιπόν, εσύ ή εγώ πάμε και δεν ξέρουμε να χειριστούμε μαχαιροπίρουνο (ή τη διάσημη γνωστή σειρά χρήσης τους, μαζί με τα κουτάλια), μπορεί και να πέφτουμε στα μάτια τους. Εγώ δεν το θέλω αυτό και δεν με συμφέρει και επιχειρηματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On the other hand αδυναμία χαρακτήρα θεωρώ το να μη μπορεί κανείς να προσαρμοστεί ούτε κατ' εξαίρεση επειδή κόλλησε η βελόνα σε κάποια άποψή του.

 

Ίσως, ίσως. Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχει αρκετά δυνατό χαρακτήρα και δεν έχει δυσκολία στο να επιβάλει τον δικό του τρόπο.

 

είμαι άτομο που θρυμματίζει πατατάκια σε μπολ και τα τρώει με κουτάλι, οπότε μην πεταχτεί κανείς.

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε ενδιαφέρει εσενα αν με ενδιαφερει τι κανει ο αλλος? :P Τι προβλημα εχεις που εχω προβλημα με αυτους? :P

 

Εχω θεμα με τους δήθεν γενικά, οχι με οποιον το κανει λόγο περιστάσεων και σε ενα Χ βαθμό οπως ειπα. Savoir vivre λες και εισαι στη βασιλική οικογένεια αλλα στην πραγματικοτητα εισαι ο Bρασιδας απο το μπραχαμι και αυτο θα μείνεις..

 

/flame on :P

Oλοι βρασιδες απο το Μπραχαμι ειναι βασικα, κανεις δεν γενιεται ευγενης.

Απλα υπαρχουν αυτοι που ριχνουν το κλανιδι οπου, οπως και οποτε τους ερθει και υπερηφανευονται για τον αντρισμο τους χλευαζοντας τους "δηθεν". Αυτοι θα μεινουν Βρασιδες.

Και υπαρχουν κι αυτοι που συμπεριφερονται ως ανθρωπινο ειδος, δηλαδη μεγαλωνοντας μαθαινουν τροπους, ξερουν που και πως θα φερθουν και σεβονται χωρους και καταστασεις οχι επειδη ειναι δηθεν αλλα επειδη ειναι ανθρωποι. Αυτοι σορρυ που στο χαλαω, αλλα Βρασιδες δε θα μεινουν. Φλωροι/δηθεν για μερικους απολιτιστους αντρακλες ισως, αλλα who cares? Ο καθενας στην μπαντα του.

 

Xαζομαρες, δεν ειπαμε να τρως οπως τρως σουβλάκια σπιτι σου σε κατι πιο επισημο αλλα αυτα τα περι "επαγγελματικο meeting" αρα κοψε με το δεξι μετα αλλαξε σε αριστερο κανε πασα στο δεξι ξανα προσεχοντας μην κουνηθουν οι αγκωνες σου απο το τραπεζι μονο γελιο μου προκαλουν..

 

Pretenders, το μονο που τους εχει απομείνει ειναι το δήθεν..

Τραβα εσυ σε επαγγελματικο δειπνο με τυπους που σκασαν απο το εξωτερικο για παρτη της εταιρειας σου και βγαλε τοσο επιδεικτικα οσο το λες, τον Βρασιδα απο μεσα σου. Δε φανταζεσαι τι ωραια που θα νιωσεις οταν θα εισαι ο ξεφτυλας της παρεας και θα το αντιληφθεις απο μονος σου.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε ενδιαφέρει εσενα αν με ενδιαφερει τι κανει ο αλλος? :P Τι προβλημα εχεις που εχω προβλημα με αυτους? :P

 

Εχω θεμα με τους δήθεν γενικά, οχι με οποιον το κανει λόγο περιστάσεων και σε ενα Χ βαθμό οπως ειπα. Savoir vivre λες και εισαι στη βασιλική οικογένεια αλλα στην πραγματικοτητα εισαι ο Bρασιδας απο το μπραχαμι και αυτο θα μείνεις..

 

/flame on :P

Ο καθένας μπορεί να συμπεριφέρεται όπως θέλεις εφόσον δεν βλάπτει τους γύρω τους.

 

Μα το etiquette είναι (τουλάχιστον στο 2016) άσχετο από το γεννεαλογικό σου δένδρο. Όπως (ξανά)είπα είναι και θέμα κουλτούρας και οπτικής γωνίας, σε άλλες χώρες είναι τρόπος ζωής.

 

Ίσως, ίσως. Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχει αρκετά δυνατό χαρακτήρα και δεν έχει δυσκολία στο να επιβάλει τον δικό του τρόπο.

 

 

Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι απλώς είναι προβληματικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να συμπεριφέρεται όπως θέλεις εφόσον δεν βλάπτει τους γύρω τους.

 

Μα το etiquette είναι (τουλάχιστον στο 2016) άσχετο από το γεννεαλογικό σου δένδρο. Όπως (ξανά)είπα είναι και θέμα κουλτούρας και οπτικής γωνίας, σε άλλες χώρες είναι τρόπος ζωής.

 

Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι απλώς είναι προβληματικός.

 

Ναι δεν ειπα οτι θα τον παρω με τις πετρες :P, και εδω ας πουμε οτι ειναι τροπος ζωης να τρως πιτσα με το χερι ο αλλος γιατι να μην το σεβαστεί δηλαδη? Μονο εμεις πρεπει να σεβομαστε τους παντες? Δεν το καταλαβαίνω αυτο πραγματικά.. Μην κολλας στο etiquette ενα παραδειγμα ηταν, sorry για τους Bρασιδες δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σας παιδια.. :P

 

 

Τραβα εσυ σε επαγγελματικο δειπνο με τυπους που σκασαν απο το εξωτερικο για παρτη της εταιρειας σου και βγαλε τον Βρασιδα απο μεσα σου. Δε φανταζεσαι τι ωραια που θα νιωσεις οταν θα εισαι ο ξεφτυλας της παρεας και θα το αντιληφθεις απο μονος σου.

Μια χαρα τροπους εχω, η δουλεια δεν θα χαλασει αν φαω πιτσα με το χερι, δεν ξερω αν τα βγαζεις απο το μυαλο σου αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε απο το κυριότερο πρώτα:Πλένουμε τα χέρια πρίν το φαγητό. :) Σιχαίνομαι να πιάσω οτιδήποτε φαγώσιμο με τα χέρια χωρίς να τα έχω πλύνει. :eek: Το τραγικό είναι οτι μερικοί πηγαίνουν τουαλέτα,δεν πλένονται και μπορεί να καθίσουν για φαγητό.Εχουν πιάσει και το πόμολο της πόρτας στην τουαλέτα οπότε κερνούν μικρόβια και τους υπόλοιπους.

 

Είμαι δεξιόχειρας.Πχ θα κόψω την μπριζόλα με το μαχαίρι στο δεξί χέρι και το πιρούνι στο αριστερό και μετά θα τα κρατήσω αντίστροφα.Αν κόψω με το μαχαίρι στο αριστερό μπορεί να φύγει η μπριζόλα στον δίπλα η στον απέναντι :D

 

Τα μακαρόνια τα τρώω μόνο με πιρούνι.Για να μην κρεμάνε βοηθάει λίγο το ψωμί.

 

ΥΓ:Οταν είσαι συνειδητοποιημένος και οχι κάφρος η παρτάκιας θα σεβαστείς τους άλλους με οποιονδήποτε τρόπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειπα οτι θα τον παρω με τις πετρες :P, και εδω ας πουμε οτι ειναι τροπος ζωης να τρως πιτσα με το χερι ο αλλος γιατι να μην το σεβαστεί δηλαδη? Μονο εμεις πρεπει να σεβομαστε τους παντες? Δεν το καταλαβαίνω αυτο πραγματικά.. Μην κολλας στο etiquette ενα παραδειγμα ηταν, sorry για τους Bρασιδες δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σας παιδια.. :P

 

 

Γιατί στη πραγματικότητα δεν είναι τρόπος ζωής είναι απλώς προσωπική προτίμηση. Δεν θεωρείσαι αγενής στην Ελλάδα αν δεν φας την πίτσα με το χέρι...

 

Off topic:

"Εμείς" δεν σεβόμαστε ούτε τους ίδιους μας τους συμπολίτες στην Ελλάδα, μην μιλήσω για τους ξένους :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε περιμενε, αυτο που καταλαβαινω οτι λεμε ειναι οτι εγω/εμεις/καποιοι στην Ελλαδα τέλος πάντων συνηθίζουμε να τρωμε πιτσα με το χερι(ειναι ενα παραδειγμα απλα), μπροστα σε κάποιον ξενο θεωρείσαι αγενής αν το κανεις αρα μην το κανεις? Αυτο δεν λες? Και τι με ενδιαφέρει εμενα απο τη στιγμη που έτσι συνηθίζω? Για σεβασμό? Επειδή κάποιος επινόησε οτι δεν ειναι ευγενικο? Για ποιο λογο ακριβώς δεν θα πρέπει να το κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε περιμενε, αυτο που καταλαβαινω οτι λεμε ειναι οτι εγω/εμεις/καποιοι στην Ελλαδα τέλος πάντων συνηθίζουμε να τρωμε πιτσα με το χερι(ειναι ενα παραδειγμα απλα), μπροστα σε κάποιον ξενο θεωρείσαι αγενής αν το κανεις αρα μην το κανεις? Αυτο δεν λες? Και τι με ενδιαφέρει εμενα απο τη στιγμη που έτσι συνηθίζω? Για σεβασμό? Επειδή κάποιος επινόησε οτι δεν ειναι ευγενικο? Για ποιο λογο ακριβώς δεν θα πρέπει να το κάνω?

Όχι, δεν εννοώ αυτό. Εννοώ ότι ένας ξένος δεν είναι αναγκασμένος να φάει π.χ τη πίτσα με το χέρι καθώς είναι μια προσωπική προτίμηση και όχι ας πούμε ένας "κανόνας" στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα χειρότερα τωρα που ηταν το "δεν" :P, ειναι αργα το μυαλο μου δεν λειτουργεί καθολου(βγαινει ο Βρασιδας απο μεσα μου..), μαλλον εχεις δικιο gn :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας αποκαλυψω κατι εξωπραγματικο:

Υπάρχουμε και αυτοι που τρωμε σχεδον τα παντα με μαχαιροπιρουνα οχι λογω πιστης ενασχολησης με το σαβουαρ βιβρ αλλα επειδή...σιχαινομαστε να αγγιξουμε το φαγητο/την αισθηση του φαγητου πανω στα χερια μας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας αποκαλυψω κατι εξωπραγματικο:

Υπάρχουμε και αυτοι που τρωμε σχεδον τα παντα με μαχαιροπιρουνα οχι λογω πιστης ενασχολησης με το σαβουαρ βιβρ αλλα επειδή...σιχαινομαστε να αγγιξουμε το φαγητο/την αισθηση του φαγητου πανω στα χερια μας!

Υπάρχουν και αυτοί που τρώνε έτσι:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τρομερή όρεξη για Pizza Hut στην Αγγλία (το τονίζω). Τουλάχιστον Βρετανία που πηγαίνω σχεδόν κάθε δύο εβδομάδες, πάντα φέρνουν μαχαιροπίρουνα. Δεν βλέπω κανέναν να τρώει πίτσα με τα χέρια. Στοιχειώδεις κανόνες τρόπων ρε παιδιά. Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σε βλέπει να τρως με τα χέρια, no offense εννοείται.

 

Βαρέστε αλύπητα. :P

Ναι, ναι, ΝΑΙ!

 

Παλιοβρωμιαραιοι που πατε σε σπιτια φιλων, τρωτε πιτσα με τα χερια και μετα πιανετε τα τηλεκοντρολ να αλλαξετε καναλι σκουπιζοντας 3 nanoseconds τα χερια ή πατε σε πιτσαρια και μετα χουφτωνετε τα μπουκαλια του νερου και τις μπυρες, μαχαιροπιρουνα ή σπιτι σας.

 

Στα σοβαρα, παντα τρωω τη μιση πιτσα με μαχαιροπηρουνο και το τελος την κρουστα με τα χερια. Συνηθειο που δεν μπορω να κοντρολλαρω.

 

Τωρα να σηκωνει ο αλλος πιτσα με τα χερια και να κρεμεται η μιση, να σταζει το τυρι και τα λαδια και να ανοιγει το στομα απο κατω με τη γλωσσα εξω σαν πρωταγωνιστρια στο Brazzers πριν το φιναλε, σοκ και αηδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...