Προς το περιεχόμενο

Savoir vivre στα μαχαιροπιρουνα - την παλεύετε;


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μάθουμε, ακόμη, να δείχνουμε έναν σεβασμό προς τους άλλους πολιτισμούς σε αυτόν τον πλανήτη....

 

Αν κάτι μας έχει κάνει κακό είναι ακριβώς το ότι δείχνουμε υπερβολικό σεβασμό στους άλλους πολιτισμούς ενώ εκείνοι έχουν γραμμένο τον δυτικό τρόπο ζωής.

 

Μεγαλωνοντας και ωριμαζοντας θα καταλαβετε οτι πρεπει να μαθετε σιγα σιγα καποιους στοιχειωδεις κανονες δυτικης συμπεριφορας και κουλτουρας. Οχι για να το παιζετε κιριλε ή να πουλατε μουρη για την ευγενη καταγωγη σας, ουτε για να ριξετε κακομαθημενες γκομενες. Αλλα γιατι θα ειναι η μονη σας επιλογη σε καποιες καταστασεις, αλλιως fail. Τωρα οι μισοι ειστε πιτσιρικαδες ή 30ρηδες με τα λεφτα του μπαμπα οποτε μιλατε εκ του ασφαλους και δεν εχετε καν φανταστει οτι σε σοβαρο επαγγελματικο περιβαλλον ή σε επαγγελματικα meetings αν θες να μην failαρεις πρεπει να εχεις στοιχειωδεις κανονες συμπεριφορας στους οποιους συμπεριλαμβανεται και κομματι του savoir vivre. Οχι για να μη σας παρεξηγησουν οι αλλοι, αλλα για να μη νιωθετε εσεις οι ιδιοι σαν το μαυρο προβατο αναμεσα σε ενα τραπεζι πολλων ατομων με πολυ συγκεκριμενους τροπους. Κι επειδη ειναι γραφικο ενας βλαχος απο τροπους να προσπαθει να κανει τον πολιτισμενο, αναγκαστικα ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ τροπους, μεταξυ αυτων και πως να τρως.

 

Στην τελικη Ευρωπαιοι θελετε να αυτοαποκαλειστε με την εννοια του πολιτισμενου Ευρωπαιου...  :lol:

 

 

lolwut 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λυπάμαι που θα στο χαλάσω, αλλά ναι.

 

http://www.nytimes.com/2016/10/08/sports/american-chess-player-boycotts-championship-that-would-require-her-to-wear-a-hijab.html?_r=0

 

Ο σεβασμός πολιτισμών πρέπει να είναι αμοιβαίος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαζομαρες, δεν ειπαμε να τρως οπως τρως σουβλάκια σπιτι σου σε κατι πιο επισημο αλλα αυτα τα περι "επαγγελματικο meeting" αρα κοψε με το δεξι μετα αλλαξε σε αριστερο κανε πασα στο δεξι ξανα προσεχοντας μην κουνηθουν οι αγκωνες σου απο το τραπεζι μονο γελιο μου προκαλουν..

 

Pretenders, το μονο που τους εχει απομείνει ειναι το δήθεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ηλιθιότητα" είναι επίσης π.χ. το να μη φορέσω σορτσάκι στη δουλειά το καλοκαίρι όταν έχει 35 βαθμούς,

 

Ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ως προγραμματιστής. Όλοι στο τμήμα της εταιρείας έρχονται casual, ενώ στα υπόλοιπα με παντελόνια και πουκάμισα. Και γενικά όπου και αν έχω δουλέψει.

 

Γενικά αν μπορείς να επιβάλεις τον δικό σου σωστό τρόπο το κάνεις, διαφορετικά ακολουθείς τον κώδικα (π.χ. dress code) έστω και αν είναι ηλίθιος.

 

Ό,τι δραστηριότητα και αν μοιράζεσαι με άλλους ανθρώπους, μπορείς να ακολουθήσεις αρκετούς "σωστούς" και λογικούς τρόπους. Δεν υπάρχει απαραίτητα ένας και μοναδικός.

 

Υπάρχει και το "σωστό" σορτσάκι, αν έχεις τη δυνατότητα να παρεκκλίνεις από το dress code που επιβάλει κοστούμι, και υπάρχουν και οι σωστοί και ευγενικοί τρόποι για να φας και ας μην κρατάς το μαχαίρι στο δεξί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνιες φορές έχω δει μέλος της οικογένειάς μου να τρώει μόνο με πιρούνι, ακόμα και στο σπίτι. Έτσι έχουμε μάθει. Το μόνο που τρώω με τα χέρια είναι σουβλάκι και παϊδάκια (στα Καλύβια). Όλα είναι θέμα συνήθειας και δεν γίνεται επιτηδευμένα, τουλάχιστον στο σπίτι μου.

 

Έχω τρομερή όρεξη για Pizza Hut στην Αγγλία (το τονίζω). Τουλάχιστον Βρετανία που πηγαίνω σχεδόν κάθε δύο εβδομάδες, πάντα φέρνουν μαχαιροπίρουνα. Δεν βλέπω κανέναν να τρώει πίτσα με τα χέρια. Στοιχειώδεις κανόνες τρόπων ρε παιδιά. Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σε βλέπει να τρως με τα χέρια, no offense εννοείται.

 

Όπως θα μου κακοφαινόταν, γιατί καλώς ή κακώς το προσέχω, να πάω για φαγητό κάπου καλά με συνεργάτες ή με τους δικούς μου και να τρώνε με σκέτο πιρούνι, ή να ακούγεται το στόμα τους την ώρα που μασάνε. Το θεωρώ σίχαμα. 

 

Καλώς ή κακώς, κάποια πράγματα πρέπει να τα ξέρουμε. Όπως όταν μας φέρνουν ένα μπουκάλι κρασί σε ένα εστιατόριο κι εμείς πρέπει να γνέψουμε ότι είναι ΟΚ, και να δοκιμάσουμε. 

 

Βαρέστε αλύπητα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαζομαρες, δεν ειπαμε να τρως οπως τρως σουβλάκια σπιτι σου σε κατι πιο επισημο αλλα αυτα τα περι "επαγγελματικο meeting" αρα κοψε με το δεξι μετα αλλαξε σε αριστερο κανε πασα στο δεξι ξανα προσεχοντας μην κουνηθουν οι αγκωνες σου απο το τραπεζι μονο γελιο μου προκαλουν..

 

Pretenders, το μονο που τους εχει απομείνει ειναι το δήθεν..

Εσύ τι πρόβλημα έχεις με αυτό ας πούμε; Τι σε ενδιαφέρει τι κάνει ο άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τρομερή όρεξη για Pizza Hut στην Αγγλία (το τονίζω). Τουλάχιστον Βρετανία που πηγαίνω σχεδόν κάθε δύο εβδομάδες, πάντα φέρνουν μαχαιροπίρουνα. Δεν βλέπω κανέναν να τρώει πίτσα με τα χέρια. Στοιχειώδεις κανόνες τρόπων ρε παιδιά. Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σε βλέπει να τρως με τα χέρια, no offense εννοείται.

 

Αν δεν μπορεί να βλέπει κάποιον να τρώει με τα χέρια ας παραγγέλνει delivery.

 

Σημείωση: είμαι άτομο που θρυμματίζει πατατάκια σε μπολ και τα τρώει με κουτάλι, οπότε μην πεταχτεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ως προγραμματιστής. Όλοι στο τμήμα της εταιρείας έρχονται casual, ενώ στα υπόλοιπα με παντελόνια και πουκάμισα. Και γενικά όπου και αν έχω δουλέψει.

 

Γενικά αν μπορείς να επιβάλεις τον δικό σου σωστό τρόπο το κάνεις, διαφορετικά ακολουθείς τον κώδικα (π.χ. dress code) έστω και αν είναι ηλίθιος.

 

Ό,τι δραστηριότητα και αν μοιράζεσαι με άλλους ανθρώπους, μπορείς να ακολουθήσεις αρκετούς "σωστούς" και λογικούς τρόπους. Δεν υπάρχει απαραίτητα ένας και μοναδικός.

 

Υπάρχει και το "σωστό" σορτσάκι, αν έχεις τη δυνατότητα να παρεκκλίνεις από το dress code που επιβάλει κοστούμι, και υπάρχουν και οι σωστοί και ευγενικοί τρόποι για να φας και ας μην κρατάς το μαχαίρι στο δεξί.

 

You are missing the point, which is this: μερικές φορές κάνεις κάτι απλά και μόνο για να δείξεις πως είσαι διατεθειμένος να το κάνεις χάριν των περιστάσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You are missing the point, which is this: μερικές φορές κάνεις κάτι απλά και μόνο για να δείξεις πως είσαι διατεθειμένος να το κάνεις χάριν των περιστάσεων.

 

Δεν νομίζεις ότι δείχνεις και αδυναμία χαρακτήρα έτσι; Πέρα από προθυμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχω τρομερή όρεξη για Pizza Hut στην Αγγλία (το τονίζω). Τουλάχιστον Βρετανία που πηγαίνω σχεδόν κάθε δύο εβδομάδες, πάντα φέρνουν μαχαιροπίρουνα. Δεν βλέπω κανέναν να τρώει πίτσα με τα χέρια. Στοιχειώδεις κανόνες τρόπων ρε παιδιά. Δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σε βλέπει να τρως με τα χέρια, no offense εννοείται. 

το περίεργο είναι να τρως την pizza με μαχαιροπίρουνο , προσωπικά με ενοχλεί να βλέπω κόσμο να τρώει pizza με μαχαιροπίρουνα , όπως θα με ενοχλούσε να βλέπω κάποιον να προσπαθεί να ρουφήξει τη σούπα του με καλαμάκι , θα μου αποσπούσε την προσοχή απο το φαγητό μου και θεωρώ την ώρα του φαγητού ιερή για να με ενοχλεί κάποιος.

Όποιος θέλει να περιεργάζεται το φαγητό του με ευφάνταστους τρόπους μπορεί να πάρει πακέτο να πάει να φάει σπίτι του. 

Βέβαια μιλάς για Αγγλία , εγώ για Ελλάδα , εκεί είναι η διαφορά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορεί να βλέπει κάποιον να τρώει με τα χέρια ας παραγγέλνει delivery.

 

Σημείωση: είμαι άτομο που θρυμματίζει πατατάκια σε μπολ και τα τρώει με κουτάλι, οπότε μην πεταχτεί κανείς.

 

Σε πιάνω. Αλλά το αντιστρέφω. Αυτός που θέλει να φάει με τα χέρια, ας φάει σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζεις ότι δείχνεις και αδυναμία χαρακτήρα έτσι; Πέρα από προθυμία.

 

Όση αδυναμία χαρακτήρα δείχνω και όταν ξυρίζομαι για να πάω σε κάποιο κοινωνικό function.

 

On the other hand αδυναμία χαρακτήρα θεωρώ το να μη μπορεί κανείς να προσαρμοστεί ούτε κατ' εξαίρεση επειδή κόλλησε η βελόνα σε κάποια άποψή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...