Προς το περιεχόμενο

Savoir vivre στα μαχαιροπιρουνα - την παλεύετε;


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλά η pizza , το burger ? μη μου πείτε και αυτό με μαχαιροπίρουνο  :wacko:

Στα fridays πχ ολοι το τρωνε με μαχαιροπιρουνο, εγω ριχνω την jack daniels μεσα και το τρωω με το χερι, αλλιως δεν ειναι burger ειναι σαν να τρωω κατι αλλο. :P Ναι δεν με νοιαζει τι θα πουν ουτε γινομαι χαλια προσεχω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά η pizza , το burger ? μη μου πείτε και αυτό με μαχαιροπίρουνο  :wacko:

 

Μέχρι 2 μπιφτέκια κι ΑΝ είναι λεπτά, αν είναι γουρούνια (όπως πρέπει δλδ :P ) δεν γίνεται αλλιώς να χωρέσουν στο στόμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα νορμάλ burger οκ, αλλά κάτι αλλά που έχουν 5 μπιφτέκια μέσα πως να τα με το χέρι; :P

 

that-food-cray-tokyo-japan-blacows-burge

 

Αυτό δεν είναι burger..

 

Burger λέγεται αυτό που το πιάνεις και με τα δύο χέρια και χωράει στο στόμα και το τρως :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 2 μπιφτέκια κι ΑΝ είναι λεπτά, αν είναι γουρούνια (όπως πρέπει δλδ :P ) δεν γίνεται αλλιώς να χωρέσουν στο στόμα...

καλά κ εγώ προτιμώ να φάω 4 burger που να χωράνε στο στόμα παρά 2 που να μην χωράνε , αλλα σε αυτή την περίπτωση ? και πάλι μαχαίρι + πιρούνι δεν μου κολλάει , το κλείνεις , το πατικώνεις καλά κ αρχίζεις να τρως περιμετρικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνικό, τον Αύγουστο. Επαγγελματικό γεύμα με καλεσμένους από Βρετανία και Κύπρο, για συνεργασία. Όλοι γραβατομένοι, κυριλέ εστιατόριο, και ξαφνικά βλέπω τον Άγγλο να κάνει παρατήρηση στον βοηθό του, επειδή μάσαγε ανοιγοκλείνοντας το στόμα του ενώ έτρωγε, μπροστά σε όλους μας. Του την είπε σοβαρά, λεγοντάς του ότι αν δεν μπορεί να είναι καθώς πρέπει όταν τρώει, θα ήταν καλύτερο να τρώει μόνος του, γιατί μασάει αηδιαστικά. 

 

Εντάξει, δεν μιλάμε για τέτοιες αντιδράσεις. Εγώ δεν θα το έκανα. Αυτό που κρατάω είναι ότι κάποιοι όντως ενοχλούνται με ότι δεν θεωρούν κόσμιο ή ευγενικό, τουλάχιστον σε επαγγελματικά γεύματα κι ότι περιμένουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα που ισχύουν στο δυτικό κόσμο. Αν, λοιπόν, εσύ ή εγώ πάμε και δεν ξέρουμε να χειριστούμε μαχαιροπίρουνο (ή τη διάσημη γνωστή σειρά χρήσης τους, μαζί με τα κουτάλια), μπορεί και να πέφτουμε στα μάτια τους. Εγώ δεν το θέλω αυτό και δεν με συμφέρει και επιχειρηματικά. 

 

Καλά το να μασάς σαν ζώο με το στόμα ανοιχτό απέχει πολύ από το να χειρίζεσαι σωστά τα μαχαιροπίρουνα. Και 5 χρονών να είσαι παρατήρηση θα σου κάνουν.

 

 

Ίσως, ίσως. Ή θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχει αρκετά δυνατό χαρακτήρα και δεν έχει δυσκολία στο να επιβάλει τον δικό του τρόπο.

 

 

giphy.gif

 

Μα να λαδώσω το razer; Ιεροσυλία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά κ εγώ προτιμώ να φάω 4 burger που να χωράνε στο στόμα παρά 2 που να μην χωράνε , αλλα σε αυτή την περίπτωση ? και πάλι μαχαίρι + πιρούνι δεν μου κολλάει , το κλείνεις , το πατικώνεις καλά κ αρχίζεις να τρως περιμετρικά 

 

Αναλόγως τι έχει μέσα, αν έχει αρκετά που χύνονται και που σε κάνουν χάλια, προτιμώ μαχαιροπίρουνο από μια ντουζίνα χαρτοπετσέτες είτε είμαι έξω είτε στο σπίτι...

 

Γι' αυτό δεν θέλω κι εγώ πάνω από 1 μπιφτέκι στο burger εκτός αν πεινάω πάρα πολύ ή αν είναι λεπτά (πχ hot hot)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "burger" τετραοροφο που έδειξε ο zio θέλει ένα γερό πατημα από κορυφή προς τα κάτω μεχρι να γίνει όσο το στόμα σου το άνοιγμα και μετά μπούκωμα γερό και είσαι έτοιμος.

 

Προαιρετικα τρέχουν από δεξιά και αριστερά οι σάλτσες και τα υπόλοιπα πάνω στα δαχτυλα και στο λαιμό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιλταρω και μονο που το ακουω το hot hot, ξεκινησε εδω στη Φιλαδέλφεια ειχε αθλιο burger σαν σογιας/ετοιμο και για καποιο λογο εκανε επιτυχια και πουλαει και το franchise του πανάκριβα. Μετα βελτιωθηκε λιγο με κατι buffalo burger και καλα αλλα και παλι tier 4 ειναι για εμενα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι άσχημο πχ το Honey Mustard και το προτιμώ αντί για Mac ή Goody's. Προφανώς είναι κλάσης κατώτερο από Juicy Grill/Butcher/BarbaraQue/Kozi's/Μπαρμπεεεκιου κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν το συγκρινεις με goodys/mc οκ, αλλα δεν εχει να πει τιποτα μπροστα στα υπόλοιπα, παρ'ολα αυτα εκανε τρελη επιτυχια, ισως επειδη ειναι σχετικα φτηνο και η φιλαδελφεια δεν ειχε τιποτα σε burger τοτε(σουβλακουπολη παραμενει :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα υπόλοιπα όμως δεν είναι του "όρθιου" ή του πακέτου όπως είναι το hot hot. Δεν "ανταγωνίζεται" αυτά αλλά τα Goody's/Mac κι έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...