Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Redmi Note 4 Review


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το xiaomi redmi note 3 pro με snapdragon 650 παραμένει καλύτερη επιλογή σήμερα

 

http://www.universityherald.com/articles/43770/20161011/xiaomi-redmi-note-4-redmi-note-3-head-to-head-comparison-review-video.htm

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή για να καταλάβω, το κινητό ήρθε με Global rom που περιλαμβάνει την Ελληνική γλώσσα?

 

Όχι ακριβώς. Το κινητό ήρθε απείραχτο από το εργοστάσιο της Xiaomi, με official China Stable (η λεγόμενη και ως «αγγλοκινέζικη»).

 

Για τις ανάγκες του review, έγινε ξεκλείδωμα bootloader και μπήκε «πειραγμένη» MIUI από xiaomi.eu. Θα μπορούσε να περαστεί και η GTV. Το ποσοστό εξελληνισμού είναι το ίδιο και στις 2, στο 100%.

 

Η MIUI έχει προσθέσει την ελληνική γλώσσα στις Global Developer versions της, όμως το ποσοστό εξελληνισμού είναι ακόμη χαμηλό σε σχέση με τις προαναφερθείσες πειραγμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρνητικο της miui (δικαιως γιατι θεωρουνται bloated roms με κακη διαχειρηση μνημης) ισοφαριζεται απο την υποστηριξη πολυ καλων και πολλων xda roms οπως σε ολα τα xiaomi

Μια χαρα παει με MIUI 8 και Marshmallow

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρνητικο της miui (δικαιως γιατι θεωρουνται bloated roms με κακη διαχειρηση μνημης) ισοφαριζεται απο την υποστηριξη πολυ καλων και πολλων xda roms οπως σε ολα τα xiaomi

Το δικαιως απο που προκυπτει? Προσωπικα πιστευω ειναι το καλυτερο android version που εχω δοκιμασει. Εχει πολυ καλο σχεδιασμο, ωραια και χρησιμα features, φουλ παραμετροποιηση κ.α. 

Εν τω μεταξυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να ειναι "γυμνη" η ρομ απο τη στιγμη που δουλευει απροβληματστα το κινητο. Εχω περασει miui σε κινητο και μετα απο 1 χρονο πηγαινε σφαιρα.. ενω με touchwiz η ακομα και με το πολυδιαφησμενο sense εχω δει κινητα να σερνονται στον χρονο...

 

Μιας και ανεφερες και το xda θεωρεις τυχαιο οτι για τα περισσοτερα κινητα που κυκλοφορουν υπαρχουν miui ports? Μαλλον αρεσει και σε αλλους τελικα η miui. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το review και καταπλητικό κινητό για τα χρήματα που ζητάει , κάτοχος του redmi note 3 pro ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος μεχρι στιγμή απο την xiaomi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υπάρχει το redmi note 3 pro και μάλιστα σε International έκδοση με band 20, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να απασχόλησει κανέναν το συγκεκριμένο κινητό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η xiaomi είναι καλή λόγω του MIUI (shell) και των ROM που ο καθένας μπορεί να περάσει χωρίς άγχος ότι θα του έρθει μάπα σε software κινητό που θα κολλάει.

 

Ευτυχής κάτοχος redmi 2 pro με miui 8 που πάει σφαίρα και έχει (με τη χρήση τη δικιά μου) μεγάλη αυτονομία. Ασφαλώς και δεν έχει bloatware. Ούτε google maps δεν έχουν οι rom, με σκέτο play έρχονται και ότι θέλεις βάζεις μόνος σου. Μόνο bloatware που μπορεί κανείς να πει ότι έχει (που δεν είναι) είναι κάτι υπηρεσίες miui που αν θελεις τις χρησιμοποιείς και εν πάσει περιπτώσει δεν ενοχλούν καθώς αμα πεις όχι μια φορά συνήθως εξαφανίζονται (τελος πάντων κάπως έτσι). Υπηρεσίες που μόνο άχρηστες δεν είναι βέβαια οι περισσότερες (cloud backup, miui messaging, find my phone κτλ κτλ)

 

Πάρα πολύ εύχρηστο out of the box (ενώ σε άλλα πρέπει να βάλεις ένα κάρο widget για να πετύχεις κάτι ανάλογο) και παραμετροποιήσιμο σε σχέση με ότι android έχω δει.

 

Εννοείται όλη η σειρά τηλεφώνων της έχει ενιαία αίσθηση και είναι πανεύκολο να αλλάξει κάποιος μοντέλο. Προσωπικά είμαι των υπέρ των μικρότερων redmi σκέτων. Ήδη το 5'' είναι αρκετά μεγάλο. Το 4.7'' που έχω βολευει καλύτερα εμένα και θα το κρατήσω όσο πάει (που λέει ο λόγος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος του note 3 pro και έχω να πω ότι η xiaomi δεν παίζεται. το μονο μείον είναι ότι δεν έρχεται με ελληνικά μέσα αλλα εμενα δεν με ενοχλεί μιας και τα αγγλικά του global stable που έχει μέσα μου κάθονται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος του note 3 pro και έχω να πω ότι η xiaomi δεν παίζεται. το μονο μείον είναι ότι δεν έρχεται με ελληνικά μέσα αλλα εμενα δεν με ενοχλεί μιας και τα αγγλικά του global stable που έχει μέσα μου κάθονται μια χαρά.

Μα αλλάζεις εύκολα* rom  από την Ελληνική ομάδα miui-hellas.

(*νταξ η πρώτη έχει λίγη δουλειά αλλά μετά οι αναβαθμίσεις είναι αστείο περίπου ένα copy paste)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά κινηταρα ειναι για τα λεφτά του. ΌΠως άλλωστε και όλα τα xiaomι, είτε αυτά είναι κινητά , είτε κάμερες , είτε ρούτερ κλπ.

 

Ο reviewer στον Εύοσμο μένει? ( video γέφυρα περιφερειακού)  Γειτονάκι? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η καραμελα οτι η miui ειναι βαρια και ασηκωτη εχει προ πολλου λυωσει.

Η miui8 ειναι απροβληματιστη και σε idle εχει τοσο μικρη καταναλωση που κατι "premium" μαρκες δεν την βλεπουν ουτε με το κυαλι λογω του bloatware που κοτσαρουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα σημαντικό battery drain σε idle κατάσταση με την Stable 8.0.9.0 ROM, περίπου 1,1 - 1,2%/h.

 

Δοκιμάζω τώρα την τελευταία Developer 6.10.13 στην οποία μάλλον έχει λυθεί το θέμα απ' ό,τι διαβάζω και σας ενημερώνω αύριο, μετά από κάνα 10ωράκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xiaomi note pro..τοχω καψουρευτει!@Ειχα και μυλο5 και γαλαξια5 και λζ3 και μετα χουαγεη ματε7 χονορ6 πλας χιαομι ρεντμι 3 κ τωρα παιζω με νοτε προ.Και συνεχηζω ακαθεκτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μανα σου πρεπει να ναι πολυ μικρη για να γυρναει με μαρκες κινητων

 

ps 

 

σβησε τα pm σου γιατι θα φρακαρουν σε λιγο

Αν μπορούσες να καταλάβεις το χιούμορ πίσω από ένα "ειρωνικό" σχόλιο...μάλλον πάτε στην ίδια τάξη με την μάνα μου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...