Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/3/2020 στις 12:36 ΜΜ, vste είπε

Καλησπερα παιδες.

Μιας και καραντινιαζομαστε θα ηθελα την γνωμη σας για κατι. Εχω το Oculus Quest εδω και καποιο καιρο και το χρησιμοποιω κυριως για PC VR. Σκεφτομαι σοβαρα να το βαλω αγγελια για ανταλλαγη με Rift S. Οι λογοι ειναι οτι το θεωρω βαρυ στο προσωπο και οτι παρολο που εχει IPD slider δεν εχω καταφερει να το φερω στα μετρα μου και να αισθανομαι ανετα. Κατι δεν μου παει καλα με την εικονα. Να πω οτι φοραω γυαλια (εχω αγορασει ειδικα για VR ενα μικρο πλαστικο σκελετο) και οτι το δουλευω με το spacer για τα γυαλια που εχει.

Μετα απο κανενα 2ωρο περιπου το βαρος του Quest μου γινεται αισθητο στα μηλα του προσωπου. Επισης συνεχεια εχω την αισθηση οτι προσπαθω να εστιασω. Αυτοι ειναι οι κυριοι λογοι που το σκεφτομαι.

Απο την αλλη βεβαια τα υπερ του ειναι το stand alone, οι Oled οθονες & το IPD adjustment. Απο οτι ξερω το Rift S εχει TFT και δεν εχει IPD settings. 2 τελευταια πραγματα που με προβληματιζουν:

1ον) εχω μαζεψει 80GB apps για Quest και ναι εχει πολυ ωραια native applications (Red Matter, Pistol Whip, κλπ).

2ον) Φτου φτου το Oculus Link με το PC δουλευει εντελως απροβληματιστα. Απο την 13 εκδοση δεν μου εχει κανει ουτε αποσυνδεση ουτε τιποτα. Ολα παιζουν τελεια.

Να ανακεφαλαιωσω. Μου αρεσει το Quest αλλα παιζω κυριως PCVR και συνδιασμος βαρους και εστιασης με κανουν να σκεφτομαι να το ανταλλαξω με ενα Rift S. Απο την αλλη θεωρω οτι το Rift S ειναι χειροτερη επιλογη αλλα λογικα ειναι πιο ανετο για πολλες ωρες PCVR.Για πειτε και εσεις την γνωμη σας αν δεν σας κανει κοπο.

Για την εστίαση δεν έχω άποψη, ούτε νομίζω θα σε βολέψει σε αυτό το θέμα καλύτερα το S. Για την άνεση, σαφώς το S θα είναι πιο άνετο . Προσωπικά έδωσα το CV1 μου και τώρα είμαι αποκλειστικά με το quest για PCVR. Με τις τελευταίες μόντες που έχω κάνει είναι πολύ άνετο πλέον και μπορώ να κάθομαι αρκετές ώρες. Το πιο βασικό είναι ένας οριζόντιος φαρδύς  ιμάντας που πιάνει στα σκέλη δεξιά αριστερά του λουριού και το κάνει να κρέμεται πάνω από το κεφάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kgian είπε

Για την εστίαση δεν έχω άποψη, ούτε νομίζω θα σε βολέψει σε αυτό το θέμα καλύτερα το S. Για την άνεση, σαφώς το S θα είναι πιο άνετο . Προσωπικά έδωσα το CV1 μου και τώρα είμαι αποκλειστικά με το quest για PCVR. Με τις τελευταίες μόντες που έχω κάνει είναι πολύ άνετο πλέον και μπορώ να κάθομαι αρκετές ώρες. Το πιο βασικό είναι ένας οριζόντιος φαρδύς  ιμάντας που πιάνει στα σκέλη δεξιά αριστερά του λουριού και το κάνει να κρέμεται πάνω από το κεφάλι.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Η ανεση ειναι οντως σημαντικη. Για το θεμα της εστιασης ειναι λιγο περιεργη η φαση. Το ipd μου ειναι 67 και στο Quest χρησιμοποιω το spacer για τα γυαλια. Ενω το εχω ρυθμισει στα 67 (και εχω ανεβοκατεβει και τερμα πανω - τερμα κατω σε περιπτωση που αλλαζει λογο spacer) εχω μονιμως την αισθηση οτι δεν μπορω να εστιασω εκει που θελω. Αν βαλω το quest να πατησει στα μηλα του προσωπου, ψηλα δηλαδη, η κατασταση φτιαχνει αλλα μετα απο καμια ωρα γινεται πραγματικα αβολο.

Το εβαλα αγγελια τελικα, αν και ξερω οτι αυτη την στιγμη ειναι η καλυτερη επιλογη. Αλλα το PCVR εχει προτεραιοτητα για εμενα.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με τις μπαταρίες στα controller σαν γρήγορα δεν τελειώνουν. Δλδ εμένα μου έβγαλε για αλλαγή μετά από 4-5 ώρες gaming άντε να είναι κανά δύο παραπάνω. Συνέχεια αλλαγή η να εχετε πάρει επαναφορτιζόμενες και ποιές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chek2fire είπε

παιδιά με τις μπαταρίες στα controller σαν γρήγορα δεν τελειώνουν. Δλδ εμένα μου έβγαλε για αλλαγή μετά από 4-5 ώρες gaming άντε να είναι κανά δύο παραπάνω. Συνέχεια αλλαγή η να εχετε πάρει επαναφορτιζόμενες και ποιές?

Eneloop!

https://www.skroutz.gr/c/1631/Epanafortizomenes-Mpataries.html?from=catspan&keyphrase=eneloop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, chek2fire said:

παιδιά με τις μπαταρίες στα controller σαν γρήγορα δεν τελειώνουν. Δλδ εμένα μου έβγαλε για αλλαγή μετά από 4-5 ώρες gaming άντε να είναι κανά δύο παραπάνω. Συνέχεια αλλαγή η να εχετε πάρει επαναφορτιζόμενες και ποιές?

προτινω αυτες. Γενικα μπαταριες Li-Poly και 1.5V

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pentraks είπε

αυτές από τι βλέπω μπορούν να γίνουν και recharge. Εχεις κάποιον recharger προτεινομενο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aliakas είπε

και εγώ έχω πουληθεί στις μπαταρίες με καμιά εκατοστή ώρες στο borderlands 2 vr 

έβγαλα δόνηση αλλά και πάλι τελιωνουν γρήγορα 

image.png.370799bae90956dd31e71d88b9843f33.png

Παιδες εδω και καιρο εχω αγορασει αυτες τις μπαταριες απο Public 7 ευρω η 4δα. Εχω και εναν πολυ απλο φορτιστη Energizer, κατω απο 20 ευρω τον ειχα παρει. Εχω αγορασει 3 4δες (12 μπαταριες) και τις χρησιμοποιω για ολα μου τα χειριστηρια. Στα move και στο CV1 και στο Quest μου βγαζουν πανω απο 10 ωρες παιχνιδιου. Ξεχναω να τις αλλαζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chek2fire είπε

αυτές από τι βλέπω μπορούν να γίνουν και recharge. Εχεις κάποιον recharger προτεινομενο?

Nitecore! https://www.skroutz.gr/s/10290724/NiteCore-IntelliCharger-New-i4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα περισσότερα αγοράκια της generation x τα ηλεκτρονικά παιχνίδια έπαιξαν έναν αρκετά σημαντικό ρολό κατά την εφηβεία τους. Είτε είτε μέσω των 8 και 16 bit υπολογιστών, είτε μέσω των κονσολών, είτε τέλος μέσω των arcades.

Στους περισσότερους από μας αρέσανε και τα beat em ups πιστευω. Παιχνιδια οπως τα Double Dragon, Final Fight & Streets of Rage μας χάρισαν αξέχαστες ώρες.

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα διαμαντάκι στο Oculus Store. Το Path of the Warrior. Μια VR "διασκευη" των παιχνιδιων αυτων απο την Twisted Pixels φτιαγμένη με πολύ μεράκι από άτομα που σίγουρα ξέρουν το είδος. Είναι αναζωογονητικό να παίζεις που και που ένα παιχνίδι το οποίο να σε γυρίζει σε εκείνα τα χρόνια. η μόνη σου έννοια είναι να ρίξεις ξύλο στους κακούς, να αντιμετωπίσεις τον τελικό, να σώσεις τους αθώους και να προχωρήσεις στην επόμενη πίστα.

Χωρίς dlc, side quests η μηχανισμούς pay to win. Πραγματικά χωρίς να είναι ρετρό παιχνίδι με γύρισε πολύ πίσω. Δώστε βάση και στο τραγούδι των τίτλων.

 

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, vste said:

Για τα περισσότερα αγοράκια της generation x τα ηλεκτρονικά παιχνίδια έπαιξαν έναν αρκετά σημαντικό ρολό κατά την εφηβεία τους. Είτε είτε μέσω των 8 και 16 bit υπολογιστών, είτε μέσω των κονσολών, είτε τέλος μέσω των arcades.

Στους περισσότερους από μας αρέσανε και τα beat em ups πιστευω. Παιχνιδια οπως τα Double Dragon, Final Fight & Streets of Rage μας χάρισαν αξέχαστες ώρες.

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα διαμαντάκι στο Oculus Store. Το Path of the Warrior. Μια VR "διασκευη" των παιχνιδιων αυτων απο την Twisted Pixels φτιαγμένη με πολύ μεράκι από άτομα που σίγουρα ξέρουν το είδος. Είναι αναζωογονητικό να παίζεις που και που ένα παιχνίδι το οποίο να σε γυρίζει σε εκείνα τα χρόνια. η μόνη σου έννοια είναι να ρίξεις ξύλο στους κακούς, να αντιμετωπίσεις τον τελικό, να σώσεις τους αθώους και να προχωρήσεις στην επόμενη πίστα.

Χωρίς dlc, side quests η μηχανισμούς pay to win. Πραγματικά χωρίς να είναι ρετρό παιχνίδι με γύρισε πολύ πίσω. Δώστε βάση και στο τραγούδι των τίτλων.

Μου θυμιζει παρα πολυ στο gameplay και στο engine το Gorn. Φαινεται ωραιο παιχνιδακι αλλα απο οτι είδα δεν υπαρχει στο steam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Μου θυμιζει παρα πολυ στο gameplay και στο engine το Gorn. Φαινεται ωραιο παιχνιδακι αλλα απο οτι είδα δεν υπαρχει στο steam

Οχι δυστυχως. Ειναι exclusive στα Oculus (Rift & Quest). Σαν παιχνιδι δεν εχει μεγαλη σχεση με το Gorn παντως. To Gorn ειναι, οπως και το Blade & Sorcery, physics based combat. Το Path of the Warrior ειναι σαν να παιζεις το Streets of Rage σε VR. Δεν καταλαβαινει και πολλα απο physics απλα πουλαει την ψευδαίσθηση οτι εισαι ο Jean Claude Van Dam. :)

Επεξ/σία από vste
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , αγορασα ενα oculus guest , εχω καποιες ερωτησουλες...

εχω στον υπολογιστη 980 ΤΙ , τι καλωδιο χρειαζεται να αγορασω για να κανω την συνδεση με το oculus link?

Επισης αν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα εικονας , ηθελα να ρωτησω , αν αλλαξω την 980ΤΙ  και παω σε μια νεοτερη καρτα  πχ 1070 η 2060 θα δω καποια διαφορα? η δεν αξιζει τον κοπο και τα εξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια το εργαλείο!

Όσο αφορά το καλώδιο θα σου απαντήσει κάποιος που εχει quest τι καλώδια ειναι συμβατά εκτος το μαμά.
Τώρα για να δεις καλύτερα γραφικά με μια καλύτερη νεώτερη κάρτα  μέσω καλωδίου εννοείται μιας και θα μπορείς όχι μόνο να ανεβάσεις πιο άνετα τα γραφικά στα παιχνίδια αλλά και να ανεβάσεις το super-sampling. Βέβαια και από cpu μην είσαι κάτω από Ι7 4η γενιάς.

 

16 λεπτά πριν, ababapanos είπε

καλησπερα , αγορασα ενα oculus guest , εχω καποιες ερωτησουλες...

εχω στον υπολογιστη 980 ΤΙ , τι καλωδιο χρειαζεται να αγορασω για να κανω την συνδεση με το oculus link?

Επισης αν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα εικονας , ηθελα να ρωτησω , αν αλλαξω την 980ΤΙ  και παω σε μια νεοτερη καρτα  πχ 1070 η 2060 θα δω καποια διαφορα? η δεν αξιζει τον κοπο και τα εξοδα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...