Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, chek2fire είπε

Μόλις έβαλα το vr και μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει αυτό το πράγμα :D!

Μιλάμε έπαθα πλάκα μόνο με τα demo που έπαιξα από το oculus. Aπίστευτα διαδραστικά, είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό. Και το περιβάλλον vr στο steam είναι φοβερό και έχει πολλά πραγματάκια να κάνεις. 

Από τι καταλαβαίνω για να είναι σωστά τα game θα πρέπει να είναι αποκλειστικά για vr καθώς πήγα να παίξω το dirt rally 2.0 και το αποτέλεσμα οπτικά αν και εντυπωσιακό στο πως είσαι μέσα στο αμάξι και μπορείς και κοιτάς γύρω γύρω δεν ήταν όμως καθόλου καλό οπτικά εκτός αν έχω κάνει κάτι λάθος σε ρυθμίσεις καθώς το game έπαιξα μέσω steam.

Για προτείνετε κάποιο game να γίνει άμεσα αγορά για να δω τις δυνατότητες του vr :) μέχρι δλδ να βγει το half life :P 

Ετσι! αυτη ειναι η αίσθηση του VR που κάποιοι δεν έχουν καταλάβει και λοιδορούν αδίκως. Anyway το κλειδί στο VR ειναι περισσότερο το immersion και σε 2ερη μοίρα τα γραφικά τα οποία φυσικά  καλυτερεύουν όλο και πιο πολύ. Για το dirt rally δεν έχω άποψη, απλά δες τις ρυθμίσεις και απόλαυσε το σα να είσαι εκεί!!! 
Όπως και να εχει προσοχή στα γρήγορα παιχνίδια, ειναι αρχή και το στομάχι ίσως αντισταθεί... Κοιταξε και αλλους τίτλους κυκλοφορούν πολλά δiαμαντια και θα αναθεωρήσεις το gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, pentraks είπε

Ετσι! αυτη ειναι η αίσθηση του VR που κάποιοι δεν έχουν καταλάβει και λοιδορούν αδίκως. Anyway το κλειδί στο VR ειναι περισσότερο το immersion και σε 2ερη μοίρα τα γραφικά τα οποία φυσικά  καλυτερεύουν όλο και πιο πολύ. Για το dirt rally δεν έχω άποψη, απλά δες τις ρυθμίσεις και απόλαυσε το σα να είσαι εκεί!!! 
Όπως και να εχει προσοχή στα γρήγορα παιχνίδια, ειναι αρχή και το στομάχι ίσως αντισταθεί... Κοιταξε και αλλους τίτλους κυκλοφορούν πολλά δiαμαντια και θα αναθεωρήσεις το gaming.

ναι όντος με ζαλισε αρκετά με το που έπαιξα αλλά εντάξει έχω γερό στομάχι :P να καταλάβεις ούτε ναυτία δεν παθαίνω σε καράβι. Ηδη κατεβάζω το Asgard’s wrath αν και έχει εξωφρενικό μέγεθος πάνω από τα 120gb!. Θα παίξω φυσικά και το half life που βγαίνει σε λίγες μέρες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω τώρα. Τον ήχο τον έχετε στo oculus η φοράτε ακουστικά γιατί εγώ κάνω το δεύτερο καθώς τον βρήκα αρκετά αδύναμο και χάνεις το immersion αν το έχεις στην συσκευή. 

Δεν έχει το oculus ακουστικά κατευθείαν στα αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chek2fire είπε

να ρωτήσω τώρα. Τον ήχο τον έχετε στo oculus η φοράτε ακουστικά γιατί εγώ κάνω το δεύτερο καθώς τον βρήκα αρκετά αδύναμο και χάνεις το immersion αν το έχεις στην συσκευή. 

Δεν έχει το oculus ακουστικά κατευθείαν στα αυτιά.

Έχω εξωτερικά ακουστικά. Ο ήχος του S με τα Built in speakers ειναι για να έχεις επαφή με τον πραγματικό κόσμο ταυτόχρονα (πχ παιδιά  που τριγυρνάνε η γενικότερα παρέα γύρω σου,  να περιμένεις τηλέφωνο η πόρτα να χτυπήσει κλπ).  Με την χρήση ακουστικών και ειδικά ingame  αποχαιρετάς πλήρως την πραγματικότητα (το ζητούμενο φυσικά, εκτός αν υπάρχει λόγος).

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκινήσαμε καλά πάντως. Το Asgard’s wrath τρείς φορές επιχείρησα να το εγκαταστήσω και τις τρεις φορές μου έβγαλε ότι το μπλοκάρει το antivurs ακόμα και όταν απεγκατέστησα τα antivurs και έβαλα τα προγράμματα σε trusted. Από τι διαβάζω το έχουν πάρα πολλοί αυτό το πρόβλημα εμ το συγκεκριμένο game και δεν υπάρχει κάποια λύση. 

Πάντως αγόρασα και ένα δεύτερο και εγκαταστάθηκε μια χαρά. 

Είναι πάντως λίγο γτπ ο client του oculus γενικά το πως διαχειρίζονται το installation. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xmm 3 χρόνια τώρα δεν είχα ιδιαίτερα θέματα με τις εγκαταστάσεις μέσω oculus. Για το asgard's δεν έχω άποψη αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην έχουν βρει λύση ακόμα. Εψαξες reddit καλά?

 

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pentraks είπε

Xmm 3 χρόνια τώρα δεν είχα ιδιαίτερα θέματα με τις εγκαταστάσεις μέσω oculus. Για το asgard's δεν έχω άποψη αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην έχουν βρει λύση ακόμα. Εψαξες reddit καλά?

ναι έψαξα και μέχρι και πριν μια βδομάδα υπήρχε κόσμος που παραπονιόταν ότι δεν μπορούσε να το κάνει να εγκατασταθεί με τίποτα μέχρι και refund ζητάγανε αρκετοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά μου το είχε βγάλει αυτό για το antivirus. Έκανα επανεκκίνηση την εφαρμογή Oculus ή τον υπολογιστή, δεν θυμάμαι και έστρωσε. Και φυσικά να έχεις γύρω στα 150gb ελεύθερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kgian είπε

Μια φορά μου το είχε βγάλει αυτό για το antivirus. Έκανα επανεκκίνηση την εφαρμογή Oculus ή τον υπολογιστή, δεν θυμάμαι και έστρωσε. Και φυσικά να έχεις γύρω στα 150gb ελεύθερα. 

τα έχω κάνει όλα και απλά το βαρέθηκα για τέταρτη φορά να κατεβάσω πάλι τα 74gb , γιατί τόσα ζητάει και μετά κάνει extract τα υπόλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εντάξει απλά απίστευτο game. Αυτό παίζω αυτό το διάστημα και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό από την εμπειρία.Αν και του 17 από τι βλέπω έχουν κάνει φοβερή δουλειά και δείχνει τις απίστευτες gaming δυνατότητες που μπορεί να σου προσφέρει το vr

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εντάξει απλά απίστευτο game. Αυτό παίζω αυτό το διάστημα και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό από την εμπειρία.Αν και του 17 από τι βλέπω έχουν κάνει φοβερή δουλειά και δείχνει τις απίστευτες gaming δυνατότητες που μπορεί να σου προσφέρει το vr

Όταν το τελειώσεις γράψε μας για το τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά αυτό που έλεγα για το error που είχε το Asgard’s wrath που το έχουν και πάρα πολλοί πρέπει να είναι από το antivirus το kapersky που είχα. Εγκατέστησα και το άλλο το προγραμματάκι από το oculus που μπαίνεις μέσα σε γνωστούς πίνακες ζωγραφικής(φοβερό σαν εμπειριά για το 1 ευρώ αν και πολύ λίγοι πίνακες) και μου έβγαλε και εκεί το ίδιο error. Το δοκίμασα ξανά κάνοντας απεγκατάσταση το antivirus και μπήκε μετά μια χαρά. Τώρα αν βρώ χρόνο θέλω να δοκιμάσω ξανά το Asgard’s wrath αν και θέλω να τελειώσω το Lone echo και το Lynx πρώτα που και τα δύο είναι απίστευτα game για vr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.

Μιας και καραντινιαζομαστε θα ηθελα την γνωμη σας για κατι. Εχω το Oculus Quest εδω και καποιο καιρο και το χρησιμοποιω κυριως για PC VR. Σκεφτομαι σοβαρα να το βαλω αγγελια για ανταλλαγη με Rift S. Οι λογοι ειναι οτι το θεωρω βαρυ στο προσωπο και οτι παρολο που εχει IPD slider δεν εχω καταφερει να το φερω στα μετρα μου και να αισθανομαι ανετα. Κατι δεν μου παει καλα με την εικονα. Να πω οτι φοραω γυαλια (εχω αγορασει ειδικα για VR ενα μικρο πλαστικο σκελετο) και οτι το δουλευω με το spacer για τα γυαλια που εχει.

Μετα απο κανενα 2ωρο περιπου το βαρος του Quest μου γινεται αισθητο στα μηλα του προσωπου. Επισης συνεχεια εχω την αισθηση οτι προσπαθω να εστιασω. Αυτοι ειναι οι κυριοι λογοι που το σκεφτομαι.

Απο την αλλη βεβαια τα υπερ του ειναι το stand alone, οι Oled οθονες & το IPD adjustment. Απο οτι ξερω το Rift S εχει TFT και δεν εχει IPD settings. 2 τελευταια πραγματα που με προβληματιζουν:

1ον) εχω μαζεψει 80GB apps για Quest και ναι εχει πολυ ωραια native applications (Red Matter, Pistol Whip, κλπ).

2ον) Φτου φτου το Oculus Link με το PC δουλευει εντελως απροβληματιστα. Απο την 13 εκδοση δεν μου εχει κανει ουτε αποσυνδεση ουτε τιποτα. Ολα παιζουν τελεια.

Να ανακεφαλαιωσω. Μου αρεσει το Quest αλλα παιζω κυριως PCVR και συνδιασμος βαρους και εστιασης με κανουν να σκεφτομαι να το ανταλλαξω με ενα Rift S. Απο την αλλη θεωρω οτι το Rift S ειναι χειροτερη επιλογη αλλα λογικα ειναι πιο ανετο για πολλες ωρες PCVR.Για πειτε και εσεις την γνωμη σας αν δεν σας κανει κοπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...