Προς το περιεχόμενο

Επιστήμονες ανακαλύπτουν αποτελεσματική μέθοδο μετατροπής του CO2 σε Αιθανόλη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την αποθηκευεις , ρην διοχετευεις απευθείας στο δικτυο ηλεκτρισμου

 

Για ενα αυτοκινητο ομως, η αιθανολη ειναι πολυ πιο χρηστικη απο την ιδια την ηλεκτρικη, και λογω κοστους και μεγεθους μπαταριων, και λογω χρονου φορτισης, αυτονομιας, λιγων σημειων φορτισης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα αυτοκινητο ομως, η αιθανολη ειναι πολυ πιο χρηστικη απο την ιδια την ηλεκτρικη, και λογω κοστους και μεγεθους μπαταριων, και λογω χρονου φορτισης, αυτονομιας, λιγων σημειων φορτισης κλπ.

Προς το παρων, αλλα αυτη η ηλεκτρικη ενεργεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άλλους σκοπούς. Για τους σκοπους που λες υπαρχουν τα βιοκαυσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαινει κατα φαντασία μηχανικου; με ξερεις; ξερεις ποιος ειμαι και τι εχω σπουδασει; εσυ τι ακριβως εισαι; μαθε να εχεις τροπους και μετα ελα να μιλησεις

 

Μπαίνεις σε ανώνυμο φόρουμ, γειώνεις αναγνωρισμένους επιστήμονες και κλασσικά πετάς την ατακάρα "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ;".

0 επιχειρήματα, απλά στη τύχη. Πραγματικά αδιάφορο ποιος ή τι νομίζεις πως είσαι όταν μηδενίζεις το έργο ανθρώπων ξεκάθαρα ανώτερων από εσένα.

 

Γενικά στο ινσόμνια έχει κατα φαντασίαν επιστημονάρες με το κιλό, δεν μας λες κάτι καινούργιο εδώ.

 

Υπενθύμιση: μας έβγαλες άχρηστη όοοοοοολη την τεχνολογία/έρευνα τους, ούτε μας είπες γιατί (εκτός από γενικόλογες αερολογίες), ούτε πως ήταν υπερβολικός ο τίτλος και το επίσημο paper (όπως ανέφεραν άλλοι συνφορουμίτες) ήτανε πιο μετριοπαθές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις σε ανώνυμο φόρουμ, γειώνεις αναγνωρισμένους επιστήμονες και κλασσικά πετάς την ατακάρα "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ;".0 επιχειρήματα, απλά στη τύχη. Πραγματικά αδιάφορο ποιος ή τι νομίζεις πως είσαι όταν μηδενίζεις το έργο ανθρώπων ξεκάθαρα ανώτερων από εσένα.Γενικά στο ινσόμνια έχει κατα φαντασίαν επιστημονάρες με το κιλό, δεν μας λες κάτι καινούργιο εδώ.Υπενθύμιση: μας έβγαλες άχρηστη όοοοοοολη την τεχνολογία/έρευνα τους, ούτε μας είπες γιατί (εκτός από γενικόλογες αερολογίες), ούτε πως ήταν υπερβολικός ο τίτλος και το επίσημο paper (όπως ανέφεραν άλλοι συνφορουμίτες) ήτανε πιο μετριοπαθές.

 

Μπαίνεις σε ανώνυμο φόρουμ, γειώνεις αναγνωρισμένους επιστήμονες και κλασσικά πετάς την ατακάρα "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ;".0 επιχειρήματα, απλά στη τύχη. Πραγματικά αδιάφορο ποιος ή τι νομίζεις πως είσαι όταν μηδενίζεις το έργο ανθρώπων ξεκάθαρα ανώτερων από εσένα.Γενικά στο ινσόμνια έχει κατα φαντασίαν επιστημονάρες με το κιλό, δεν μας λες κάτι καινούργιο εδώ.Υπενθύμιση: μας έβγαλες άχρηστη όοοοοοολη την τεχνολογία/έρευνα τους, ούτε μας είπες γιατί (εκτός από γενικόλογες αερολογίες), ούτε πως ήταν υπερβολικός ο τίτλος και το επίσημο paper (όπως ανέφεραν άλλοι συνφορουμίτες) ήτανε πιο μετριοπαθές.
Καλα ηρεμισε λιγο εσυ επιστημονα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ηρεμισε λιγο εσυ επιστημονα.Γενικολογιες που λες ηταν οι βασικες αρχες της θερμοδυναμικης;Αν θες περισσοτερες λεπτομέριες ψαξου μονος σου. Οπως ειπε ενας προηγουμενως, αεικινητο δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρων, αλλα αυτη η ηλεκτρικη ενεργεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άλλους σκοπούς. Για τους σκοπους που λες υπαρχουν τα βιοκαυσιμα

 

Τα οποια βιοκαυσιμα ομως δεν κανουν ανακυκλωση το ιδιο το co2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποια βιοκαυσιμα ομως δεν κανουν ανακυκλωση το ιδιο το co2.

 

Τα φυτά έτσι ακριβώς δουλεύουν, παίρνουν το διοξείδιο του άνθρακα από την ατμόσφαιρά, κρατούν τον άνθρακα και διώχνουν το οξυγόνο στην ατμόσφαιρα, και έτσι χονδρικά μεγαλώνει η μάζα τους, όχι από το νερό προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φυτά έτσι ακριβώς δουλεύουν, παίρνουν το διοξείδιο του άνθρακα από την ατμόσφαιρά, κρατούν τον άνθρακα και διώχνουν το οξυγόνο στην ατμόσφαιρα, και έτσι χονδρικά μεγαλώνει η μάζα τους, όχι από το νερό προφανώς.

 

Δε διαφωνησε κανεις σε αυτο (αν και τη νυχτα τα φυτα κανουν ακριβως το αντιθετο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνησε κανεις σε αυτο (αν και τη νυχτα τα φυτα κανουν ακριβως το αντιθετο).

Σημασια εχει ο ρυθμος ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια εχει ο ρυθμος ομως

 

Ναι, αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι τι σχεση εχει; Αφου το κανουν τα δεντρα, να μην προσπαθησουμε κι εμεις ωστε να μειωσουμε τις εκπομπες CO2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι τι σχεση εχει; Αφου το κανουν τα δεντρα, να μην προσπαθησουμε κι εμεις ωστε να μειωσουμε τις εκπομπες CO2;

Ναι αλλα μπορεος να παραγεις κατι πολυ καλυτερο μειωνοντας αλλιως τους ρυπους. Στην περιπτωση της ελλαδα καιγοντας λιγοτερο λιγνητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα μπορεος να παραγεις κατι πολυ καλυτερο μειωνοντας αλλιως τους ρυπους. Στην περιπτωση της ελλαδα καιγοντας λιγοτερο λιγνητη

 

Και παλι δε διαφωνουμε, αυτο που συνεχιζω να μην καταλαβαινω ειναι γιατι ο τροπος του αρχικου ποστ ειναι τοσο κακος (ως ενας ακομη τροπος, και οχι ο μοναδικος),  και βαζετε συνεχεια εναλλακτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δε διαφωνουμε, αυτο που συνεχιζω να μην καταλαβαινω ειναι γιατι ο τροπος του αρχικου ποστ ειναι τοσο κακος (ως ενας ακομη τροπος, και οχι ο μοναδικος),  και βαζετε συνεχεια εναλλακτικες.

 Δεν είναι κακιά η μέθοδος αυτή καθ' αυτή. Το ζήτημα είναι να καταλάβουμε τι λέει το άρθρο, ότι δηλαδή είναι μια αποτελεσματικότερη μέθοδος παραγωγής αιθανόλης από διοξείδιο του άνθρακα. Γιατί διαβάζουν κάποιοι και νομίζουν ότι μπορούμε να έχουμε παραγωγή ενέργειας ουσιαστικά από το μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...