Προς το περιεχόμενο

Αυτά είναι τα specs του επερχόμενου Xiaomi Mi Note 2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντιλέγω ότι φαίνεται πολύ όμορφο και η τιμή είναι εξαιρετική (σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό). Επίσης να πιστέψω όσους φίλους έχουν ήδη Xiaomi που μιλάνε για πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (έχω μόνο ένα powerbank Xiaomi οπότε δεν μπορώ να ξέρω). Αλλά έχω και κάποιες ενστάσεις:

1. Δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία, άρα σε περίπτωση προβλήματος το στέλνεις πίσω και ελπίζεις σε ανταπόκριση και λύση του προβλήματος με επικοινωνία δυνατή μόνο με email φαντάζομαι

2. Από τη στιγμή που αγοράζεις μέσω Κίνας, υπάρχει ο κίνδυνος να φας μια γερή καμπάνα στο τελωνείο που θα μειώσει σημαντικό το όφελος τιμής. Ή μήπως κάνω λάθος;

3. Με προβληματίζει το γεγονός των τόσων πολλών διαφορετικών σειρών. Κάθε 3 και λίγο "ναυαρχίδα" (το Mi5s ήταν πριν 5 μήνες και διαβάζω ότι θέλουν να βγάλουν το 6 άμεσα γιατί δεν πήγε καλά εμπορικά). Αυτό έχει συνέπεια στο

4. λειτουργικό. Δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό είναι το MIUI αλλά έχω την αμυδρή εντύπωση (και πάλι μπορεί να κάνω λάθος) ότι η υποστήριξη σε αναβαθμίσεις είναι μηδαμινή. Και μπορεί να υπάρχει ο αντίλογος ότι "αν το κινητό δουλεύει τι τις θες τις αναβαθμίσεις, μπλα μπλα μπλα" αλλά προσωπικά θέλω να βλέπω τα νέα καλούδια που φέρνει η Google κάθε χρόνο ως εξέλιξη του Android, χωρίς να πρέπει να αλλάξω τηλέφωνο. Και προτιμώ την επίσημη υποστήριξη και όχι αυτή του XDA που τη δοκίμασα πριν 5-6 χρόνια αλλά πλέον έχω βαρεθεί να ασχολούμαι και να ανακαλύπτω bugs (που πάντα υπάρχουν).

5. Και το σημαντικότερο: πόσο σίγουροι είμαστε ότι οι 4G μπάντες του τηλεφώνου καλύπτουν πλήρως Ελλάδα/Ευρώπη; Τα smartphones στηρίζονται στο ίντερνετ, αν δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ πλήρως το 4G δίκτυο του παρόχου μου, τότε είναι σημαντικά λιγότερο λειτουργικά.

 

Στα Xiaomi αν έχεις Developer Rom παίρνεις ενημέρωση κάθε εβδομάδα.

Αν έχεις Stable Rom παίρνεις κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό χρυσό και άγιο και εγώ οπαδός της Xiaomi είμαι αλλά η ένστασή μου είναι

1.αισθητήρας ανάγνωσης δαχτυλικών αποτυπωμάτων.

2. σαρωτής ίριδας.

3.Ξεκλείδωμα με Pin, password, pattern, smart watch, nfc ring etc.

Προς τα εκεί θέλουμε να την πάμε την τεχνολογία 500 τρόποι γιατί?

Για να ξεκλειδώσουμε το κινητό μας, και στο επόμενο τι να βάλουμε και έναν αναλυτή DNA να ξεκλειδώνει με το σάλιο.

Ήμαρτον τηλέφωνο είναι δεν είναι το Fort Knox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε υποχρεώνει κανείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε απο αυτούς τους τρόπους?

Καλό χρυσό και άγιο και εγώ οπαδός της Xiaomi είμαι αλλά η ένστασή μου είναι

1.αισθητήρας ανάγνωσης δαχτυλικών αποτυπωμάτων.

2. σαρωτής ίριδας.

3.Ξεκλείδωμα με Pin, password, pattern, smart watch, nfc ring etc.

Προς τα εκεί θέλουμε να την πάμε την τεχνολογία 500 τρόποι γιατί?

Για να ξεκλειδώσουμε το κινητό μας, και στο επόμενο τι να βάλουμε και έναν αναλυτή DNA να ξεκλειδώνει με το σάλιο.

Ήμαρτον τηλέφωνο είναι δεν είναι το Fort Knox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό χρυσό και άγιο και εγώ οπαδός της Xiaomi είμαι αλλά η ένστασή μου είναι

1.αισθητήρας ανάγνωσης δαχτυλικών αποτυπωμάτων.

2. σαρωτής ίριδας.

3.Ξεκλείδωμα με Pin, password, pattern, smart watch, nfc ring etc.

Προς τα εκεί θέλουμε να την πάμε την τεχνολογία 500 τρόποι γιατί?

Για να ξεκλειδώσουμε το κινητό μας, και στο επόμενο τι να βάλουμε και έναν αναλυτή DNA να ξεκλειδώνει με το σάλιο.

Ήμαρτον τηλέφωνο είναι δεν είναι το Fort Knox.

Ο κάθε πικραμένος θα θέλει το δικό του τρόπο να ξακλειδώνει το κινητό του επειδή είναι "κουλ".Αφού

το έκανε η Apple, καλό δε θα είναι; Δε συμφέρει να κάνουν ένα σωρό μοντέλα για κάθε είδος ξεκλειδώματος για λόγους "οικονομίας κλίμακος".

 

Το χειρότερο είναι ότι ένα κωδικό ή ένα μοτίβο που το έχεις

στο μυαλό σου θα στο κλέψουν πολύ πιο δύσκολα, συγκριτικά με το δατυλικό αποτύπωμα. Μεγαλύτερη εντροπία δεν σημαίνει και μεγαλύτερη ασφάλεια πάντα. Και όμως έχει επικρατήσει η άποψη ότι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι πιο ασφαλής.

Χρησιμεύει μόνο σε κοινό που βαριέται να θυμάται/ξεχνάει εύκολα τον κωδικό/μοτίβο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε πικραμένος θα θέλει το δικό του τρόπο να ξακλειδώνει το κινητό του επειδή είναι "κουλ".Αφού

το έκανε η Apple, καλό δε θα είναι; Δε συμφέρει να κάνουν ένα σωρό μοντέλα για κάθε είδος ξεκλειδώματος για λόγους "οικονομίας κλίμακος".

 

Το χειρότερο είναι ότι ένα κωδικό ή ένα μοτίβο που το έχεις

στο μυαλό σου θα στο κλέψουν πολύ πιο δύσκολα, συγκριτικά με το δατυλικό αποτύπωμα. Μεγαλύτερη εντροπία δεν σημαίνει και μεγαλύτερη ασφάλεια πάντα. Και όμως έχει επικρατήσει η άποψη ότι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι πιο ασφαλής.

Χρησιμεύει μόνο σε κοινό που βαριέται να θυμάται/ξεχνάει εύκολα τον κωδικό/μοτίβο του.

 

Αντί να βάλουν αυτά δεν θα ήταν καλό να βάλουν κάτι ποιό χρηστικό και να είναι και κουλ ή να μην τα βάλουν καθόλου και να είναι μικρότερο και ελαφρύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε υποχρεώνει κανείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε απο αυτούς τους τρόπους?

 

Σου έχει ποτέ δυσλειτουργήσει login στα windows επειδή δεν δέχεται κωδικό ή σε τηλέφωνο να μην θυμάται το pin για να σου πω γιατί δεν κάνει να χρησιμοποιείς όλα αυτά εκτός αν έχεις να προστατέψεις κάτι σημαντικό όπως χρήματα και το τηλεφωνό σου ανοίγει ποιό γρήγορα και λιγότερες πιθανότητες για δυσλειτουργίες έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκανερ ίριδας και δαχτυλικό αποτύπωμα, βαζεις και έναν παραδοσιακό 4ψηφιο κωδικό και νιώθεις την απόλυτη "ασφάλεια"!

Το επόμενο βήμα θα είναι η κωλονοσκόπηση όπως πάμε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...