Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το iOS 10.1 με τη λειτουργία Portrait για κατόχους iPhone 7 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry apple fans αλλά αυτό είναι ψευτο-bokeh για τους ιθαγενείς το οποίο κατά κάποιο τρόπο έχει ήδη φέρει η Google με την εφαρμογή google camera εδω κ χρόνια, κ οι κινέζοι επίσης. Ψευτολυσεις. Αν θέλετε bokeh απλά αγοράζετε καλή camera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ουσιαστικα δλδ ειναι software focal point blur το οποιο δεν το δινει στα απλα iphone παρα μονο στο plus με τους διπλους φακους ,ετσι χωρις ουσιαστικο λογο

 

οριστε το τελειως software εφε με παρομοιο τροπο μονο που στα κινητα ακουμπας την περιοχη που δεν θες να γινει blur

 

Καμμία σχέση.

 

1. Σιγά μην εγκαταστήσω το Photoshop για bokeh.

2. Αυτό που δείχνει ΔΕΝ είναι bokeh εκτός εστίασης, αλλά bokeh εκτός επιλογής. (καμμία σχέση λέμε). Γι''αυτό και γράφεις «χωρίς ουσιαστικό λόγο.» Δεν κατάλαβες πως αφορά τα αντικείμενα εκτός εστίασης και όχι τα αντικείμενα εκτός επιλογές. Με την διπλή κάμερα μπορεί να υπολογίσει ποιά αντικείμενα είναι εκτός εστίασης. Το πως το κάνει το αφήνω σε εσένα που κατέχεις από εστίαση. :-)

3. Μπορείς να το κάνεις και με το Photoshop ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ αλλά σου παίρνει τόσο χρόνο που το κάνεις μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητο. Εμένα μου πήρε μισή ώρα (όταν μπλέξεις με τις τρίχες: καλά ξεμπερδέματα - εγώ τα παράτησα.)

4. Το 3+1 γίνεται τώρα με ένα κουμπάκι στο 7 plus.

 

This is the art of software, combined with hardware.

 

@geopapa seriously?

"Google lets you take a picture of the subject and then move the camera upward so it can capture the subject from a second angle. It works pretty well, especially if you go to the settings and turn on the "high quality" mode."

 

hint: δύο κάμερες - ένα κλικ, όταν ο άλλος θέλει επιπλέον ρυθμίσεις ("high quality") και δύο κλικ.

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ και μιλάει για ιθαγενείς!

 

It just works you know.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry apple fans αλλά αυτό είναι ψευτο-bokeh για τους ιθαγενείς το οποίο κατά κάποιο τρόπο έχει ήδη φέρει η Google με την εφαρμογή google camera εδω κ χρόνια, κ οι κινέζοι επίσης. Ψευτολυσεις. Αν θέλετε bokeh απλά αγοράζετε καλή camera

 

Εχω την εντυπωση οτι οντως ειναι καθαρα αλγοριθμικο. Τωρα δεν το εχω ψαξει και πολυ για να μιλησω με σιγουρια.

 

Αμα ισχυει αυτο τοτε κριμα που δεν το βλεπουμε και στα 6s και 6s plus

Όλα τα κινητά με εφαρμογές το μονο που κανουν ειναι να θολωνουν το background με μια και μονο ενταση. Το portrait mode με την χρήση της 2ης κάμερας, χωριζει την φωτο σε 9 επιπεδα και θολωνει παραπανω τα αντικειμενα που απεχουν 10 μετρα και λιγοτερο αυτα που απεχουν μισο μετρο απο το προσωπο. Καμια εφαρμογη δεν μπορει να το κανει αυτο χωρις 2η καμερα. Ολες το θολωνουν με τον ιδιο τροπο ειτε απεχει 10 ειτε απεχει 1 μετρο και εκει ειναι η ουσια γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν ποσο απεχουν τα στοιχεια της φωτο απο το προσωπο. Φυσικα σε εναν ασχετο ολα ωραια και ιδια φαινονται

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα κινητά με εφαρμογές το μονο που κανουν ειναι να θολωνουν το background με μια και μονο ενταση. Το portrait mode με την χρήση της 2ης κάμερας, χωριζει την φωτο σε 9 επιπεδα και θολωνει παραπανω τα αντικειμενα που απεχουν 10 μετρα και λιγοτερο αυτα που απεχουν μισο μετρο απο το προσωπο. Καμια εφαρμογη δεν μπορει να το κανει αυτο χωρις 2η καμερα. Ολες το θολωνουν με τον ιδιο τροπο ειτε απεχει 10 ειτε απεχει 1 μετρο και εκει ειναι η ουσια γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν ποσο απεχουν τα στοιχεια της φωτο απο το προσωπο. Φυσικα σε εναν ασχετο ολα ωραια και ιδια φαινονται

Γινεται χωρις δευτερη καμερα και παλιοτερα το ειχε κανει και η νοκια, περνοντας φωτογραφιες διαφορετικης εστιασης σε πολυ γρηγορη ταχυτητα.

Η πιο εξελιγμενη τεχνικη βεβαια ειναι της Lytro.

Αλλα και μονο κρινοντας απ το μεγεθος του φακου καταλαβαινει καποιος οτι ειναι σχεδον ανεφικτο σε κινητα.

Επισης το τελικο export της φωτογραφιας ειναι 4mp

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα κινητά με εφαρμογές το μονο που κανουν ειναι να θολωνουν το background με μια και μονο ενταση. Το portrait mode με την χρήση της 2ης κάμερας, χωριζει την φωτο σε 9 επιπεδα και θολωνει παραπανω τα αντικειμενα που απεχουν 10 μετρα και λιγοτερο αυτα που απεχουν μισο μετρο απο το προσωπο. Καμια εφαρμογη δεν μπορει να το κανει αυτο χωρις 2η καμερα. Ολες το θολωνουν με τον ιδιο τροπο ειτε απεχει 10 ειτε απεχει 1 μετρο και εκει ειναι η ουσια γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν ποσο απεχουν τα στοιχεια της φωτο απο το προσωπο. Φυσικα σε εναν ασχετο ολα ωραια και ιδια φαινονται

 

Η εφαρμογη στο pixel, απλα παιρνει δευτερο καρε, και κανει focus stacking, δεν παιρνει 2 καρε ταυτοχρονα μεσω δυο καμερων, αλλα το ενα πισω απο το αλλο, σιγα και τι εγινε, ως gimmick το ιδιο αποτελεσμα θα εχει και στην τελικη σε στατικα πορτραιτα και still life θα το δουλεψεις και παντα φυσικα για την πλακα σου, δεν περιμενεις τιποτα σπουδαιο, γιατι φυσικα και δεν υπαρχει τιποτα σπουδαιο.

 

Οι εφαρμογες που θολωνουν ενα σημειο μετα το κλικ, χωρις δευτερο δειγμα, ειναι οτι νανε, θολωνουν στο περιπου, οχι ομως οτι δεν τις εχουν δουλεψει κατα κορον και αυτες, στο fb και instagram βρωμαει ο τοπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω 800+ ευρώ για να έχω portrait Mode..... Μπααα δεν θα πάρω... Δεν με ενδιαφέρει το Marketing της Apple...

Εγω δεν εντύπωσιαστικα. Με έχει κουραση το ίδιο και το ίδιο design... Κάτι καινοτόμο δε θα δούμε ποτέ? Πχ no bezels πανω και κάτω, μπαταρία, amoled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια στα 1000+ ευρω που έδωσα γιατί τη γουστάρω και την προτιμώ έρχεται μια ακόμα χρήσιμη και ευκολη λειτουργια με εντυπωσιακά αποτελέσματα!! 

 

Μην διαβάσω τώρα από κάτω για πρόβατο, γίδι, φανμποϊ κλπ γιατί και εγώ τη γνώμη μου λέω για ένα προϊόν που ΕΧΩ και το πλήρωσα με ευχαρίστηση, και λέω και εγώ τη γνώμη μου!!! Εσύ που δεν το έχεις γιατί είσαι έξυπνος και κανεις τη δουλεια σου φθηνότερα, μπράβο σου. Εγώ δεν ΘΕΛΩ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία σχέση.

 

1. Σιγά μην εγκαταστήσω το Photoshop για bokeh.

2. Αυτό που δείχνει ΔΕΝ είναι bokeh εκτός εστίασης, αλλά bokeh εκτός επιλογής. (καμμία σχέση λέμε). Γι''αυτό και γράφεις «χωρίς ουσιαστικό λόγο.» Δεν κατάλαβες πως αφορά τα αντικείμενα εκτός εστίασης και όχι τα αντικείμενα εκτός επιλογές. Με την διπλή κάμερα μπορεί να υπολογίσει ποιά αντικείμενα είναι εκτός εστίασης. Το πως το κάνει το αφήνω σε εσένα που κατέχεις από εστίαση. :-)

3. Μπορείς να το κάνεις και με το Photoshop ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ αλλά σου παίρνει τόσο χρόνο που το κάνεις μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητο. Εμένα μου πήρε μισή ώρα (όταν μπλέξεις με τις τρίχες: καλά ξεμπερδέματα - εγώ τα παράτησα.)

4. Το 3+1 γίνεται τώρα με ένα κουμπάκι στο 7 plus.

 

This is the art of software, combined with hardware.

 

@geopapa seriously?

"Google lets you take a picture of the subject and then move the camera upward so it can capture the subject from a second angle. It works pretty well, especially if you go to the settings and turn on the "high quality" mode."

 

hint: δύο κάμερες - ένα κλικ, όταν ο άλλος θέλει επιπλέον ρυθμίσεις ("high quality") και δύο κλικ.

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ και μιλάει για ιθαγενείς!

 

It just works you know.

 

ορίστε πως γίνεται καθαρα φωτογραφικα το βαθος πεδιου

 

https://nikoneurope-el.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/29603/~/%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85%3B

 

και οχι οσο κ να σε χαλαει μιλαμε για το ιδιο πραγμα κ ναι το iphone το κανει με υπολογισμους

 

χρησιμοποιει κ τις 2 καμερες για να το κανει υποτιθεται με πιο φυσικο τροπο αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι καλο ,χαλαει τα περιγραμματα των αντικειμενων που εστιαζονται, ψαξε στο youtube k θα δεις

 

στο android υπαρχουν αρκετες software καμερες που το κανουν καλυτερα με μια φυσικη καμερα

 

ξαναλεω ειναι softwarικο καθαρα κ η μονη διαφορα ειναι στο πως "κροπαρεται" η in focus περιοχη 

 

ps δεν εχεις χρησιμοποιησει photoshop (γιατι κ εκει το bluring γινεται αυξανομενο οσο απομακρυνεσαι απο την επιλεγμενη περιοχη κ πολυ απλα κ γρηγορα) στην δε android camera που ειχα δει το ιδιο ευκολα κ φυσικα μονο που γινονται υπολογισμοι κ δεν στο κρυβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα κινητά με εφαρμογές το μονο που κανουν ειναι να θολωνουν το background με μια και μονο ενταση. Το portrait mode με την χρήση της 2ης κάμερας, χωριζει την φωτο σε 9 επιπεδα και θολωνει παραπανω τα αντικειμενα που απεχουν 10 μετρα και λιγοτερο αυτα που απεχουν μισο μετρο απο το προσωπο. Καμια εφαρμογη δεν μπορει να το κανει αυτο χωρις 2η καμερα. Ολες το θολωνουν με τον ιδιο τροπο ειτε απεχει 10 ειτε απεχει 1 μετρο και εκει ειναι η ουσια γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν ποσο απεχουν τα στοιχεια της φωτο απο το προσωπο. Φυσικα σε εναν ασχετο ολα ωραια και ιδια φαινονται

 

οχι ουτε στο android δεν κανουν bluring με την ιδια ενταση κ ναι θεωρητικα στο iphone θα μπορουσε να το κανει σωστοτερα ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ

 

επισης διαφωτισε μας λιγο, πως γινεται παιρνοντας δυο ληψεις του ιδιου πλανου να μπορεις να υπολογισεις την αποσταση των αντικειμενων,δεν γινεται ,εκτιμησεις κανει με αλγοριθμους κ ναι το τελικο αποτελεσμα ειναι γκιμικ ,φαντεζι ναι μεν με το παραμυθιασμα της 2ης καμερας αλλα γκιμικ για να νιωσετε ψευδο ανωτεροι 

Επεξ/σία από imoaix
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για βαθος πεδιου, (ασχετο με τα iphone αλλα σχετικο με το θεμα) στα 3D γενικα(3ds max κ.ο.κ)δημιουργεις "zdepth" map το οποιο το φορτωνεις στο φωτοσοπ και σου δημιουργει αισθηση ακριβως οπως μιας dslr.
Με bokeh και απολα.
Το καλο ειναι οτι επειδη γνωριζει τι βαθος εχει η σκηνη σου, δημιουργει ετσι το μαπ ωστε να θολωνει περισσοτερο στο βαθος.
Παρτε ενα παραδειγμα.

https://www.google.gr/search?q=depth+map&client=opera&hs=Jrb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiMsdKYmvXPAhVJhSwKHRlMABMQ_AUICCgB&biw=1680&bih=940#tbm=isch&q=z+depth+vray

Μηπως κατι αντιστοιχο γινεται και στα κινητα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να νιωσετε ψευδο ανωτεροι 

 

Τόσα χρόνια έχουν περάσει από την κυκλοφορία του πρώτου iphone, τόσα κινητά τηλέφωνα υπάρχουν στην αγορά με ένα σωρό διαφορετικά χαρακτηριστικά και εύρος τιμών, ακόμα μερικοί δεν έχετε ξεπεράσει το κόμπλεξ?

 

Ειλικρινά πιστεύετε ακόμα ότι όποιος αγοράσει iphone το κάνει για να νιώσει ανώτερος? Αυτός που θα αγοράσει το Note ή το Galaxy? Αυτός δεν νιώθει ανώτερος?

Μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα τελικά?

 

 

Στα του θέματος, όσο gimmick είναι το bokeh, άλλο τόσο gimmick είναι και το υποτιθέμενο "wireless" charging σε άλλες συσκευές. Κι εκείνο wireless για τους "ιθαγενείς" είναι μιας και πάλι έχεις ένα καλώδιο από την πρίζα μέχρι τη συσκευή και η μοναδική διαφορά είναι ότι δεν κουμπώνεις το βίσμα επάνω της και την τοποθετείς επάνω στο φορτιστή.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα "gimmicks" είναι τα μοναδικά πράγματα που έμειναν για να διαφοροποιήσουν λίγο τις συσκευές μιας και όλες πλέον κάνουν πάνω κάτω τα ίδια. Γι αυτό καλό είναι που τουλάχιστον υπάρχουν και αυτά.

 

Έλεος πια με τη μιζέρια και την ειρωνία. Χαρείτε όλοι τις συσκευές που έχετε και κοιμηθείτε ήσυχοι. Όχι το iPhone 7 δεν έφτασε τις δυνατότητες των dslr. Το ξέρουμε όλοι. Και αυτοί που δεν το έχουν και αυτοί που το αγόρασαν.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...