Προς το περιεχόμενο

Μισθολογικη ανισοτητα των 2 φυλων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμη πορειες διαμαρτυριας στην Ισλανδια, υπαρχει μισθολογικη ανισοτητα στην Ελλαδα?

Δυο εργαζομενοι διαφορετικου φυλου που κανουν την ιδια δουλεια στη ιδια εταιρεια υπαρχει περιπτωση να πληρωνονται διαφορετικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στο κλάδο/θέσεις που έχω τύχει να δω μέσα από τη δουλειά μου θα έλεγα ΟΧΙ δεν υπάρχει συστηματική διαφοροποίηση ως προς το ύψος της αμοιβής ... υπάρχει βέβαια "προτίμηση" στο φύλλο, δηλαδή για κάποιες θέσεις να προτιμούνται αντρες και για άλλες γυνάικες (και δε μιλάω για τα "κλασσικά", πχ γραμματείς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Ελλάδα υπάρχει μισθολογική ανισότητα και παντού.

 

Απλά, σε σχέση με το "κάνουν την ίδια δουλειά", όπως είναι λογικό εμφανίζεται μετά από ένα σημείο που η φύση της δουλειάς και η αμοιβή είναι τέτοια που να έχει χώρο να παιχτεί μπάλα, όχι εκεί που σου λένε η δουλειά πληρώνει 600 κι αν σου αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα έλεγα από αυτά που έχω συναντήσει ότι δεν υπάρχει, ceteris paribus πλην φυλου.

ΑΛΛΑ όταν πχ πρέπει να βγεις εκτός αγοράς 2 φορές πριν τα 35 σου επί ένα εξάμηνο λόγω εγκυμοσύνης ή όταν βάλεις την οικογένεια σε προτεραιότητα έναντι της καριέρας ή όταν επιλέξεις το καθαρό 8ωρο ή όταν επιλέξεις πιο Light σπουδές λόγω διαφορετικών ενδιαφερόντων, προφανώς και θα φανεί μετά από χρόνια μισθολογική διαφορά.

Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει γυναίκα (ή ακούσει όταν μιλάμε για C-level θέσεις) η οποία να έριχνε την ίδια δουλειά, να είχε το ίδιο background και να είχε την ίδια αφοσίωση με άντρες στην εργασία της και να της είπαν "πάρε ένα 500ρικο/1000ρικο/5000ρο λιγότερο γιατί δεν κουβαλάς @@".

Ίσα ίσα έχω γνωρίσει πολλές των οποίων τα negotiation skills στα μισθολογικά θα τα ζήλευαν μπόλικοι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπαν και οι απο πάνω. Τα χρήματα για ίδια δουλειά / ηλικία / δεξιότητες, είναι ίδια ανεξάρτητα από το φύλλο και ίσα με 496€...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εχω συναντησει ανισοτητα ,σε μια δουλεια μου γυναικα με την ιδια θεση με εμενα επαιρνε 400 ευρω επιπλεον λογω προηγουμενης σε εισαγωγικα πειρας η οποια στην πραγματικοτητα δεν υπηρχε καθοτι σε καθε σημειο που βυθιζοταν λογω χειρισμων ζηταγε βοηθεια απο παντου , και ω ναι οι αντρες μια χαρα της παρειχαν βοηθεια χωρις να αναλογιστουν οτι παιρνει περισοτερα χωρις να τα αξιζει στο τελος...

προς θεου δεν ειμαι μνησικακος αλλα αυτα τα παραμυθια πρεπει να σταματησουν ,δεν δεχομαι να ακουω για ανισοτητες λογω φυλου ,ενω η πραγματικοτητα εχει αντιθετη μορφη,φυσικα εξαρταται απο την μορφη εργασιας κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γιατροί ή οδοντίατροι γυναίκες χρεώνουν λιγότερο αν θυμάμαι καλά -μαλλον για να δωσουν κίνητρα στον πελατη να τις προτιμησει, αφού από ορισμενους δεν λαμβανονται στα σοβαρα ως επιστημονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γιατροί ή οδοντίατροι γυναίκες χρεώνουν λιγότερο αν θυμάμαι καλά -μαλλον για να δωσουν κίνητρα στον πελατη να τις προτιμησει, αφού από ορισμενους δεν λαμβανονται στα σοβαρα ως επιστημονες.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γιατροί ή οδοντίατροι γυναίκες χρεώνουν λιγότερο αν θυμάμαι καλά -μαλλον για να δωσουν κίνητρα στον πελατη να τις προτιμησει, αφού από ορισμενους δεν λαμβανονται στα σοβαρα ως επιστημονες.

Στην γυναίκα του καλύβα ( πρώην πρόεδρος παε Παοκ) έκανα απονευρωση στα 200,μου φάνηκαν πολλά.

 

Έκανα και σε άντρα, οι γυναίκες κάνουν πιο καλή δουλειά, προσέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικό δείγμα αυτό? :P

Αν εννοείς για εμένα ναι, πηγα σε έναν Για εξαγωγή φρονιμητη και μόνο που δεν έκλαψε.

 

Γενικώς οι γυναίκες είναι καλύτερες σε κάποια επαγγέλματα ( εκτός σίγουρα οδηγών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν εννοείς για εμένα ναι, πηγα σε έναν Για εξαγωγή φρονιμητη και μόνο που δεν έκλαψε.

 

Γενικώς οι γυναίκες είναι καλύτερες σε κάποια επαγγέλματα ( εκτός σίγουρα οδηγών)

Πήγες δλδ σε 2 γιατρούς κι έβγαλες συμπέρασμα... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγες δλδ σε 2 γιατρούς κι έβγαλες συμπέρασμα... :P

Να γυρίσω όλη την χώρα λες; δώσε μου τα χρήματα. Συνολικά έχω πάει σε 8, δεν χρειάζεται μεγαλύτερο δείγμα. Εσύ σε πόσους πήγες γιατρέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...