Προς το περιεχόμενο

Μισθολογικη ανισοτητα των 2 φυλων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει στην Δύση.

Αυτό που υπάρχει είναι σκατά στατιστικές,feminaziist lobby/pressure groups και φυσικά δίψα για εύκολες ιδέες/λύσεις.

 

Από την άλλη οι πραγματικές έρευνες έδειξαν ότι όχι μόνο οι γυναίκες δεν πληρώνονται λιγότερα για την ίδια δουλειά/εμπειρία/γενικά ικανότητες και προσπάθεια, αλλά σε κάποια ηλικιακά γκρούπ/ομάδες έχουν το ελαφρό προβάδισμα.Αυτό που αναφέρεται στην "έρευνα" που αναμασάται, κυρίως στους Αγγλοσαξωνικούς κύκλους, είναι λανθασμένη διότι δεν λαμβάνει υπ' όψη τις υπερωρίες/εκπαίδευση/θέληση για δουλειά κ.ο.κ.

 

Όπως προβάδισμα έχουν στο θέμα της εκπαίδευσης, με όλες τις έρευνες/στατιστικές να δείχνουν ότι η εκπαίδευση, με την σημερινή μορφή, συμβαδίζει καλύτερα με την γυναικεία ψυχοσύνθεση και προδιαθέσεις. Ακόμη και αυτές που δεν έχουν τα φόντα μπαίνουν λόγω αναγκαστικής ποσόστωσης σε ορισμένα ιδρύματα.

Αντίθετα τα αγόρια παίρνουν γενικότερα τον μπούλο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ την ειλικρίνεια από την υποκρισία, την πολιτική ορθότητα (άλλη μεγάλη αρρώστια) και τα double standards... γεμίσαμε ψευτοϋποστηρικτές των δικαιωμάτων των γυναικών που λέει και μια (θηλυκή) ψυχή.

 

Ευτυχώς που δεν έχω ως πρότυπό μου την Anita Sarkesian όπως άλλοι...

 

ΥΓ: Το bias του ανθρώπινου εγκεφάλου δεν το εφηύρα εγώ, αλλά μια εξελικτική διαδικασία εκατοντάδων χιλιάδων ετών. Τα παράπονα και οι μηνύσεις στην ... μητέρα φύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ την ειλικρίνεια από την υποκρισία, την πολιτική ορθότητα (άλλη μεγάλη αρρώστια) και τα double standards... γεμίσαμε ψευτοϋποστηρικτές των δικαιωμάτων των γυναικών που λέει και μια (θηλυκή) ψυχή.

 

Ευτυχώς που δεν έχω ως πρότυπό μου την Anita Sarkesian όπως άλλοι...

 

ΥΓ: Το bias του ανθρώπινου εγκεφάλου δεν το εφήυρα εγώ, αλλά μια εξελικτική διαδικασία εκατοντάδων χιλιάδων ετών. Τα παράπονα και οι μηνύσεις στην ... μητέρα φύση.

 

Η ειλικρίνεια είναι αξιοθαύμαστο προσόν. Eιλικρινά αυτοπροσδιορίζεσαι ως σεξιστής; Κι αν ναι, τι σου απαντάνε;

 

ΥΓ

Τη ζήλεια δεν την εφήυρα εγώ, αλλά μια εξελικτική διαδικασία χιλιάδων ετών. Αν βρίσω την κοπέλα μου επειδή κάποιος άλλος την κοιτούσε άρα του έδινε αυτή δικαίωμα, τα παράπονα και οι μηνύσεις στη.... μητέρα φύση.

 

Το να είσαι άνθρωπος δεν είναι επιλογή. Το να είσαι κακός άνθρωπος όμως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει στην Δύση.

Αυτό που υπάρχει είναι σκατά στατιστικές,feminaziist lobby/pressure groups και φυσικά δίψα για εύκολες ιδέες/λύσεις.

 

Εδώ είναι το πρόβλημα. Όλα τα κινήματα ξεκινάνε με αγαθές προθέσεις και στην πορεία καπελώνονται από ανθρώπους με ιδιοτελή συμφέροντα, οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα ταπεινά ένστικτα καταπιεσμένων ανθρώπων.

 

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα:

 

http://www.backstage24.gr/tsigaro-os-meso-apeleytherosis-ton-gyn/

 

Η ψυχολογία είναι πανίσχυρο εργαλείο χειραγώγησης για όποιον την κατέχει...

Η ειλικρίνεια είναι αξιοθαύμαστο προσόν. Eιλικρινά αυτοπροσδιορίζεσαι ως σεξιστής; Κι αν ναι, τι σου απαντάνε;

 

ΥΓ

Τη ζήλεια δεν την εφήυρα εγώ, αλλά μια εξελικτική διαδικασία χιλιάδων ετών. Αν βρίσω την κοπέλα μου επειδή κάποιος άλλος την κοιτούσε άρα του έδινε αυτή δικαίωμα, τα παράπονα και οι μηνύσεις στη.... μητέρα φύση.

 

Το να είσαι άνθρωπος δεν είναι επιλογή. Το να είσαι κακός άνθρωπος όμως είναι.

 

Δεν φταίω εγώ που οι περισσότεροι άνθρωποι είναι inherently biased. Ακόμα να το καταλάβεις αυτό;

 

Δεν έκανα πουθενά καμία διάκριση εγώ, ίσα-ίσα εσύ στηρίζεις διακρίσεις με βάση την εμφάνιση (π.χ. τατουάζ), όταν κατά τα άλλα παινεύεσαι για πράσινα μαλλιά σε εκπαιδευτικούς και δεν ξέρω κι εγώ τι.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα προσωπικά ως πελάτης αν βάλουν στο ταμείο κάποιον με τατουάζ και piercing, όσο extreme κι αν είναι. Εσύ πάλι αυτό το δικαιολογείς γιατί θα τρομάξει ο κόσμος και θα φύγει, οπότε μάντεψε ποιός είναι ο ρατσιστής/σεξιστής...

 

Τα περί σεξισμού πες τα καλύτερα σε καμία γυναίκα που θέλει τον άντρα «κυνηγό» και είναι «παραδοσιακή» για να κάνει την «πρώτη κίνηση», όχι σε εμένα. Έχεις μια μανία (κι εσύ και άλλοι) να δαιμονοποιείς το ανδρικό φύλο ότι τάχα μου έχει ευθύνη 100%. Σημεία των καιρών...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις τα κλάματα στη δουλειά εγώ προσωπικά θα σε πάρω το ίδιο σοβαρά και θα σε σέβομαι το ίδιο όπως κι αν ήσουν γυναίκα συνάδελφος. Με το οποίο δεν εννοώ το σεξιστικό "α την καημενούλα δεν το έχει", εννοώ "η ψυχολογία του συναδέλφου γαμήθηκε και δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα μπορεί να τον έχει χτυπήσει, πάμε να του μιλήσουμε και να τον στηρίξουμε".

 

Αν η συνάδελφος σταματούσε να σε γουστάρει επειδή είχες ένα breakdown και αυτό είναι ανεπίτρεπτο για τους άντρες, θα έλεγα ότι η συνάδελφος (ή όποιος σκέφτηκε το σενάριο αν δεν είναι πραγματικό) δυστυχώς έχει να κάνει πολλή δουλειά ακόμα πάνω στην ωριμότητά της. Προσωπικά υπήρξαν φορές που έκλαψα στην αγκαλιά της κοπέλας μου, υπήρξαν φορές που έκλαψα στην αγκαλιά φίλης μου, και υπήρξε και περίπτωση που ήθελα να κλάψω μπροστά στους φίλους μου και μου φαινόταν "απρεπές" μέχρι που σκέφτηκα you know what, θέλω να κλάψω, είναι φίλοι μου, ποιός με εμποδίζει; Οι σεξιστές που πιστεύουν ότι το άντρα δεν πρέπει να κλαίει;

 

Και έκλαψα, και οι φίλοι μου με στήριξαν, και γίναμε όλοι μας καλύτεροι από ότι είμασταν πριν κλάψω.

 

Ίσως να μπορείς να βγάλεις κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα απ' αυτό.

 

 

 

Είναι αγαπημένο σας σπορ να προσπαθείτε να αποδείξετε ότι όσοι βγαίνουμε να μιλήσουμε κατά του σεξισμού είμαστε "ανάποδοι σεξιστές" έτσι; Δεν είσαι βέβαια ο πρώτος, σε πρόλαβε ο άλλος με το στρατό.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς για σένα, προσωπικά δε θα πω κανέναν μουνόδουλο και καμία πεόδουλη γι' αυτή την τρομερή συμπεριφορά που περιγράφεις. Αλλά αν έλεγα τον έναν, ναι θα έλεγα και την άλλη.

 

 

 

Γενικά μιλούσα. Εσύ μπορεί να είσαι πολύ εντάξει άτομο. Και εγώ κάπως έτσι προσπαθώ να συμπεριφέρομαι. Γενικότερα όμως θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πω. 

 

Όσο και να θέλουμε να ζούμε σε έναν "τέλειο" κόσμο δεν θα αλλάξεις ποτέ τις φυσικές τάσεις των ανθρώπων. Πάντα ο άντρας θα ερεθίζεται με την γυναικεία εμφάνιση πρωτίστως και θα έχει τις εμμονές που έχει με βυζιά, κώλους κλπ. Πάντα θα έχουμε την τάση ως είδος να είμαστε (υπερ)προστατευτικοί με τις γυναίκες. Πάντα οι γυναίκες θα τείνουν να παντρεύονται "προς τα πάνω" και ούτω καθεξής. 

 

Δεν είναι κακό αυτό, δεν είναι κριτική και δεν είναι ανάγκη να πετάμε τη λέξη "σεξισμός" σε όποιον απλά αναφέρει αυτό που όλοι γνωρίζουμε σε κάποιο επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο εργαζομενοι διαφορετικου φυλου που κανουν την ιδια δουλεια στη ιδια εταιρεια υπαρχει περιπτωση να πληρωνονται διαφορετικα?

 

Αν και γενικά θέλω να πιστεύω οτι δεν υπάρχουν ανισότητες, στην πράξη βλέπω ανισότητες.

 

Χαρακτηριστική περίπτωση. Συγγενής μου στα 26 βρήκε δουλειά με 1000 ευρώ για 12 ώρες, είχε αρκετά προσόντα. Στην ίδια δουλειά μετά από 1.5-2 έτη προσλαμβάνεται γυναίκα που είχε ελάχιστα λίγοτερα προσόντα (1 ξένη γλώσσα λιγότερο) αλλά είχε εμπειρία και είχε και 1 ή 2 παιδιά, ήτανε λίγο πάνω από 35 και έπαιρνε 800ευρώ για το ίδιο ωράριο. Κανονικά με βάση τον μισθό του συγγενή μου η γυναίκα έπρεπε να πληρώνεται με περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά θέλω να πιστεύω οτι δεν υπάρχουν ανισότητες, στην πράξη βλέπω ανισότητες.

 

Χαρακτηριστική περίπτωση. Συγγενής μου στα 26 βρήκε δουλειά με 1000 ευρώ για 12 ώρες, είχε αρκετά προσόντα. Στην ίδια δουλειά μετά από 1.5-2 έτη προσλαμβάνεται γυναίκα που είχε ελάχιστα λίγοτερα προσόντα (1 ξένη γλώσσα λιγότερο) αλλά είχε εμπειρία και είχε και 1 ή 2 παιδιά, ήτανε λίγο πάνω από 35 και έπαιρνε 800ευρώ για το ίδιο ωράριο. Κανονικά με βάση τον μισθό του συγγενή μου η γυναίκα έπρεπε να πληρώνεται με περισσότερα.

 

Πολλά παίζουν, δεν είναι απαραίτητα θέμα φύλου. Αφενός είπες γνωρίζει 1 γλώσσα λιγότερη (και δεν ξέρουμε αν π.χ. είναι μια σούπερ απαραίτητη γλώσσα για την δουλειά), αφετέρου οι προσλήψεις έγιναν με διαφορά φάσης.

 

Ξέρεις τι σημαίνει 1,5-2 χρόνια στην μετα-μνημονιακή Ελλάδα; Ανά 6 μήνες αλλάζουν συνεχώς το φορολογικό πλαίσιο και η ανεργία χειροτερεύει... μην απορήσεις αν για την ίδια δουλειά δίνουν 700 αύριο και 600 παραμεθαύριο.

 

Για να μην παρερμηνευθώ, δεν δικαιολογώ τους εργοδότες, γιατί μερικοί ενώ μπορούν να δώσουν και περισσότερα, χρησιμοποιούν ως πρόσχημα την κρίση. Κάποιοι άλλοι όντως δεν βγαίνουν. Είναι ανάλογα την εταιρία.

 

Εν πάσει περιπτώσει, καπιταλισμό και ελεύθερη αγορά έχουμε, όχι κομμουνισμό και 100% κρατικές επιχειρήσεις, όπου εκεί θα βάζαμε ό,τι κανόνες θέλαμε στις προσλήψεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά παίζουν, δεν είναι απαραίτητα θέμα φύλου. Αφενώς είπες γνωρίζει 1 γλώσσα λιγότερη (και δεν ξέρουμε αν π.χ. είναι μια σούπερ απαραίτητη γλώσσα για την δουλειά), αφετέρου οι προσλήψεις έγιναν με διαφορά φάσης.

 

Ξέρεις τι σημαίνει 1,5-2 χρόνια στην μετα-μνημονιακή Ελλάδα; Ανά 6 μήνες αλλάζουν συνεχώς το φορολογικό πλαίσιο και η ανεργία χειροτερεύει... μην απορήσεις αν για την ίδια δουλειά δίνουν 700 αύριο και 600 παραμεθαύριο.

 

Για να μην παρερμηνευθώ, δεν δικαιολογώ τους εργοδότες, γιατί μερικοί ενώ μπορούν να δώσουν και περισσότερα, χρησιμοποιούν ως πρόσχημα την κρίση. Κάποιοι άλλοι όντως δεν βγαίνουν. Είναι ανάλογα την εταιρία.

 

Εν πάσει περιπτώσει, καπιταλισμό και ελεύθερη αγορά έχουμε, όχι κομμουνισμό και 100% κρατικές επιχειρήσεις, όπου εκεί θα βάζαμε ό,τι κανόνες θέλαμε στις προσλήψεις...

 

Κοίτα και οι 2 τους ξέρουν άριστα αγγλικά, ο συγγενής μου ήξερε και άριστα γερμανικά, τα οποία βέβαια ήταν άχρηστα για την δουλειά του οικονομικού αναλυτή, με αυτό το αντικείμενο είχε σχέση η θέση.

 

Το θέμα με την μεταχρονολογημένη πρόσληψη το σκέφτηκα και εγώ. Δεν ισχύει όμως για τον συγκεκριμένο εργοδότη γιατί είχε πολύ μεγάλο τζίρο και του έμεναν αρκετά φράγκα στην άκρη, μάλιστα δεν ήθελε να αυξήσει μισθούς και επειδή εργαζόντουσαν πολλές ώρες και είχαν όλοι θέματα με το άγχος και το stress της δουλειά, πλέον όλοι έχουν παραιτηθεί και βρήκανε δουλειές αλλού με λίγο καλύτερο λόγο μισθού/ωραρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα πουθενά καμία διάκριση εγώ, ίσα-ίσα εσύ στηρίζεις διακρίσεις με βάση την εμφάνιση (π.χ. τατουάζ), όταν κατά τα άλλα παινεύεσαι για πράσινα μαλλιά σε εκπαιδευτικούς και δεν ξέρω κι εγώ τι.

Βασικά δε μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά επειδή, ενδεχομένως τυχαία, συνεχώς και πάντα διαστρεβλώνεις αυτά που είπα.

 

Δε θεωρώ ότι "στηρίζω διακρίσεις με βάση την εμφάνιση" όταν λέω π.χ. ότι προφανώς κανένας δε θέλει να βάλει ρεσεψιόν σε οίκο ευγηρείας κάποιον που μοιάζει με τις φωτό που πόσταρες, ούτε κάποιον με μελανιές στα μπράτσα σύμβουλο επεξάρτησης, ούτε κάποιον 150 κιλά ρεσεψιόν σε κέντρο αδυνατίσματος. Αν εσύ θες να το παίξεις 10 χρονών ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω, not my problem.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα προσωπικά ως πελάτης αν βάλουν στο ταμείο κάποιον με τατουάζ και piercing, όσο extreme κι αν είναι. Εσύ πάλι αυτό το δικαιολογείς γιατί θα τρομάξει ο κόσμος και θα φύγει, οπότε μάντεψε ποιός είναι ο ρατσιστής/σεξιστής...

Μπράβο, είσαι πολύ προχώ. Ούτε και γω έχω πρόβλημα να τον βάλουν στο ταμείο, αλλά έχω κάποιον να κάνει μαγικά και να αλλάζει το "ρεσεψιόν ΧΥΖ" σε "ταμείο". Επίσης εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε να τον βάλουν ρεσεψιόν ή τα άλλα που λέω παραπάνω. Απλά ταυτόχρονα αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα με τα οποία προσωπικά είμαι ΟΚ αλλά δε μπορώ να κακοχαρακτηρίσω γι' αυτό κάποιον που αποφασίζει ότι η δουλειά δεν είναι πάντα το κατάλληλο μέρος να κάνει ακτιβισμό.

 

Τα περί σεξισμού πες τα καλύτερα σε καμία γυναίκα που θέλει τον άντρα «κυνηγό» και είναι «παραδοσιακή» για να κάνει την «πρώτη κίνηση», όχι σε εμένα. Έχεις μια μανία (κι εσύ και άλλοι) να δαιμονοποιείς το ανδρικό φύλο ότι τάχα μου έχει ευθύνη 100%. Σημεία των καιρών...

Δε δαιμονοποιώ κανέναν. Κατακρίνω απόψεις και συμπεριφορές. Αρκετές φορές κάποιοι ταυτίζουν τον εαυτό τους με τις απόψεις τους και το αντιμετωπίζουν σαν προσωπική επίθεση. Not my problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το Insomnia είναι το καλύτερο μέρος για ακτιβισμό. Ίσως το καταλάβεις αυτό κάποτε... και όχι μόνο εσύ.

 

Το ποιός διαστρεβλώνει, άσ' το καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά επειδή, ενδεχομένως τυχαία, συνεχώς και πάντα διαστρεβλώνεις αυτά που είπα.

 

Δε θεωρώ ότι "στηρίζω διακρίσεις με βάση την εμφάνιση" όταν λέω π.χ. ότι προφανώς κανένας δε θέλει να βάλει ρεσεψιόν σε οίκο ευγηρείας κάποιον που μοιάζει με τις φωτό που πόσταρες, ούτε κάποιον με μελανιές στα μπράτσα σύμβουλο επεξάρτησης, ούτε κάποιον 150 κιλά ρεσεψιόν σε κέντρο αδυνατίσματος. Αν εσύ θες να το παίξεις 10 χρονών ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω, not my problem.

 

 

Μπράβο, είσαι πολύ προχώ. Ούτε και γω έχω πρόβλημα να τον βάλουν στο ταμείο, αλλά έχω κάποιον να κάνει μαγικά και να αλλάζει το "ρεσεψιόν ΧΥΖ" σε "ταμείο". Επίσης εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε να τον βάλουν ρεσεψιόν ή τα άλλα που λέω παραπάνω. Απλά ταυτόχρονα αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα με τα οποία προσωπικά είμαι ΟΚ αλλά δε μπορώ να κακοχαρακτηρίσω γι' αυτό κάποιον που αποφασίζει ότι η δουλειά δεν είναι πάντα το κατάλληλο μέρος να κάνει ακτιβισμό.

 

 

Δε δαιμονοποιώ κανέναν. Κατακρίνω απόψεις και συμπεριφορές. Αρκετές φορές κάποιοι ταυτίζουν τον εαυτό τους με τις απόψεις τους και το αντιμετωπίζουν σαν προσωπική επίθεση. Not my problem.

Δε θέλω να πούμε πάλι τα ίδια, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς με αυτά που έγραψα εγώ όταν και η δική σου άποψη είναι παρόμοια! Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να πούμε πάλι τα ίδια, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς με αυτά που έγραψα εγώ όταν και η δική σου άποψη είναι παρόμοια! Τέλος πάντων.

 

Απ' ότι κατάλαβα θεωρεί ότι η διάκριση με βάση την εμφάνιση εκεί που έχει λογική σχέση με τη θέση, πχ χοντρός διαιτολόγος, είναι οκ. Η διάκριση όμως με βάση χαρακτηριστικά που κοινωνικά δεν δεχόμαστε ότι κάνουν κάποιον λιγότερο ικανό, πχ είναι μαύρος, είναι γυναίκα κλπ είναι κατακριτέα. Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα θεωρεί ότι η διάκριση με βάση την εμφάνιση εκεί που έχει λογική σχέση με τη θέση, πχ χοντρός διαιτολόγος, είναι οκ. Η διάκριση όμως με βάση χαρακτηριστικά που κοινωνικά δεν δεχόμαστε ότι κάνουν κάποιον λιγότερο ικανό, πχ είναι μαύρος, είναι γυναίκα κλπ είναι κατακριτέα. Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως. 

 

Οι γιατροί που καπνίζουν και σου λένε να το κόψεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εξαρτάται από τον τομέα, υπάρχουν πράγματι επαγγέλματα, στα οποία οι μισθοί εξαρτώνται από το φύλο του εργαζομένου. Αλλά το κύριο πρόβλημα των γυναικών παραμένει η άρνηση των εργοδοτών να προσλάβουν γυναίκες σε θέσεις ευθύνης, διότι φοβούνται εγκυμοσύνες και απουσίες λόγω των παιδιών. Και νομίζω πως δεν είμαστε λίγες, οι οποίες κλήθηκαν να απαντήσουν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης εάν έχουμε ή εάν σκοπεύουμε να αποκτήσουμε παιδιά στο μέλλον, φυσικά οι περισσότεροι καμουφλάρουν την ερώτηση, και σε ρωτούν ποιοι είναι οι προσωπικοί σας στόχοι, πέρα από τους επαγγελματικούς. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα μεγάλα άλυτα προβλήματα που σαν ρίζα έχουν τη διάκριση των φύλων.

 

Υ.Γ Διάβασα σχεδόν όλα τα προηγούμενα σχόλια, και στάθηκα σε δυο

 

Α) Δεν θα μας πέσει τίποτα εάν πάμε στο στρατό, αλλά μήπως στρατός  + 1-2 εγκυμοσύνες θα μας πάνε λίγο πίσω επαγγελματικά; Δεν θα μπω στο τρυπάκι να τα συγκρίνω εις βάθος, αναφέρω μόνο ότι και στις δυο περιπτώσεις, αναγκαζόμαστε «άθελα» να απέχουμε από τον επαγγελματικό χώρο.

 

Β) Δεν ξέρω σε ποιες γυναίκες αναφέρεται, αλλά προσωπικά θα κρινόμουν αρνητικά από τον περίγυρο μου εάν δούλευα σε φαστφουντάδικο, το ίδιο με οποιονδήποτε άντρα που αναγκάζεται να κάνει αυτή τη δουλειά, ενώ σπούδασε. Δεν ξέρω, πως φαντάζεστε ότι λειτουργούμε και πως προσδιορίζουμε τον εαυτό μας, αλλά πέρα από την εμφάνιση μας ασχολούμαστε και την επαγγελματική μας πρόοδο και προσδιοριζόμαστε μέσα από αυτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη πορειες διαμαρτυριας στην Ισλανδια, υπαρχει μισθολογικη ανισοτητα στην Ελλαδα?

Δυο εργαζομενοι διαφορετικου φυλου που κανουν την ιδια δουλεια στη ιδια εταιρεια υπαρχει περιπτωση να πληρωνονται διαφορετικα?

 

Εξαρτάται τη δουλειά. Στις δουλειές που έχω κάνει εγώ δεν υπάρχει καμιά μισθολογική διαφορά μεταξύ άντρα και γυναίκας. Οπως είπαν όμως υπάρχει προτίμηση για το ποιον θέλουν που. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...