Προς το περιεχόμενο

Intel i5 6500 vs AMD 83xx


panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιλιοσυζητημένο θέμα δε λέω αλλά με σκόρπιες απαντήσεις από δω κι απο κει δε βγάζω άκρη. Το λοιπόν, θέλω να στήσω ένα gaming pc αλλά δεν ξέρω τι να προτιμήσω από επεξεργαστή. Θα παίζει όλα τα είδη παιχνιδιών και θέλω να κρατήσει αξιοπρεπώς 4-5 χρόνια, οπότε να κινηθώ προς intel ή προς AMD και γιατί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ξεκάθαρα στον i5 για πιο ήσυχο, οικονομικό και κρύο μηχάνημα.

 

Σε θέμα απόδοσης δεν θα μπω γιατί θα γίνει χαμός, αλλά σε συμφέρει πιο πολύ ο i5.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα στον i5 για πιο ήσυχο, οικονομικό και κρύο μηχάνημα.

 

Σε θέμα απόδοσης δεν θα μπω γιατί θα γίνει χαμός, αλλά σε συμφέρει πιο πολύ ο i5.

 

Πιο οικονομικό στην κατανάλωση; Γιατί σαν αγορά ο 8300 πχ είναι 100€ κάτω. Το ότι είναι 4πύρηνος ο ι5 δε μας απασχολεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο οικονομικό στην κατανάλωση; Γιατί σαν αγορά ο 8300 πχ είναι 100€ κάτω. Το ότι είναι 4πύρηνος ο ι5 δε μας απασχολεί; 

Ναι και ο amd για να λειτουργήσει σωστά θέλει μητρική των 100-120 ευρώ ενώ ο i5 με μια των 50 ευρώ κάνεις άνετα την δουλειά σου. Συν ο amd καλύτερα, αν όχι απαραίτητα θέλει και aftermarket ψύκτρα, άλλα 30 ευρώ στην καλύτερη, και υπολογίζεις και +100 βαττ κατα μέσο όρο μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

 

Όχι, η αγορά FX τώρα είναι πολύ ανόητη επιλογή, εκτός αν κάνεις low cost video prosesing pc, ξέρω 'γω.

 

Και επειδή είναι 4πύρηνος, τι? Ξέρεις πολλά παιχνίδια να κάνουν scale πάνω απο 4 πυρήνες? Εγώ μόνο 3-4 και αυτά όχι μεγάλο scale.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα η αγορα fx για gaming και μονο δεν αξιζει ουτε για αστειο.Αναλογα και το game.Καποια games θελουν καλο single core power ενω αλλα θελουν overall power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οπότε να κινηθώ προς intel ή προς AMD και γιατί;

Προς τον i5 γιατί είναι συνολικά καλύτερος(εκτός από το οικονομικό) και σαν επεξεργαστής αλλά και σαν πλατφόρμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει με πείσατε. :P

Πάντως στο δικό μου πέρυσι έβαλα τον FX6300 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά σε αυτό θελουμε κάτι λίγο πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει με πείσατε. :P

Πάντως στο δικό μου πέρυσι έβαλα τον FX6300 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά σε αυτό θελουμε κάτι λίγο πιο γρήγορο.

 

Με τον i5 και την 290 που έχεις σε σχέση με τον fx 6300 θα βλέπεις καλύτερα max-avg fps και σαφώς πιο σταθερά, αλλά όλη η διαφορά θα είναι στα minimum fps που θα είναι μακράν καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Aμα υπάρχει το χρήμα δεν τίθεται θέμα διλήμματος φίλε μου,αν τώρα ήταν να διαλέξεις ανάμεσα σε fx 8xxx και i3 τότε θα παίζαμε ξύλο :-D

 

Φωτιές ανάβεις  :devil: !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και ο amd για να λειτουργήσει σωστά θέλει μητρική των 100-120 ευρώ ενώ ο i5 με μια των 50 ευρώ κάνεις άνετα την δουλειά σου. Συν ο amd καλύτερα, αν όχι απαραίτητα θέλει και aftermarket ψύκτρα, άλλα 30 ευρώ στην καλύτερη, και υπολογίζεις και +100 βαττ κατα μέσο όρο μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

 

Όχι, η αγορά FX τώρα είναι πολύ ανόητη επιλογή, εκτός αν κάνεις low cost video prosesing pc, ξέρω 'γω.

 

Και επειδή είναι 4πύρηνος, τι? Ξέρεις πολλά παιχνίδια να κάνουν scale πάνω απο 4 πυρήνες? Εγώ μόνο 3-4 και αυτά όχι μεγάλο scale.

Για να κάνεις oc εννοείς όχι να λειτουργεί απλά και όταν λέμε oc πάνω από 4600.

Οκ αυτό το δέχομαι αλλά και Intel στα 50e δεν κάνεις ούτε 100mhz oc.

Τώρα για θερμοκρασίες άστο μάλλον δεν έχεις δει καλά ;)

Κάτοχος Intel εδώ και μερικά χρόνια το κάθε πέρσι και καλύτερα είναι αυτό που ισχύει στην μπλέ.

Εγώ πλέον εάν ήταν θα έκανα υπομονή για Zen, όπως και να έχει θα ταράξουν τα νερά και σε τιμές και σε επιδόσεις!!

Έχεις δει το τεστ vs 8370 ΜΑΜΑ με 5960X oc?

Αν όχι δες να κλαψεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις oc εννοείς όχι να λειτουργεί απλά και όταν λέμε oc πάνω από 4600.

Οκ αυτό το δέχομαι αλλά και Intel στα 50e δεν κάνεις ούτε 100mhz oc.

Τώρα για θερμοκρασίες άστο μάλλον δεν έχεις δει καλά ;)

Κάτοχος Intel εδώ και μερικά χρόνια το κάθε πέρσι και καλύτερα είναι αυτό που ισχύει στην μπλέ.

Εγώ πλέον εάν ήταν θα έκανα υπομονή για Zen, όπως και να έχει θα ταράξουν τα νερά και σε τιμές και σε επιδόσεις!!

Έχεις δει το τεστ vs 8370 ΜΑΜΑ με 5960X oc?

Αν όχι δες να κλαψεις

Θερμοκρασιες κουτιου και περιβάλλοντος λεω. Δεν με νοιαζει σε ποσους θα δουλευει ο επεξεργαστης αφου θα ειναι μεσα στα ορια λειτουργίας του, αλλα να μην βγαζει 100 αναθεματισμενα βαττ παραπανω σε μορφη θερμοτητας, στο περιβαλλον. Το ποσο ζεστος ειναι ο επεξεργαστης δεν ειναι συναρτηση μονο του τι θερμοκρασια εχει, αλλα το ποση θερμοτητα εκλυει. Αν το δεις εκ φυσικης σημασιας, ειναι αντιστροφα με δεδομενη ψυκτικη ικανοτητα.

 

Παντως σε fx θελει μετρια προς καλη μητρικη για να μην ριχνει τα ρολογια ακομα και στοκ, οχι μονο σε oc.

 

Μια χαρα εχω δει λοιπον. Οσο για το τεστ μιλαμε για μια ιστοσελιδα. Μεχρι να το δω και αλλου δεν το πιστευω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...