Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα OKI MB451DN Ethernet & Duplex 167€ @eShop μέχρι και 05/11


plpapadopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link: http://www.e-shop.gr/polymixanima-oki-mb451dn-ethernet-p-PER.400129

 

Πολύ καλό και πολύ αξιόπιστο.

 

Μονόχρωμη εκτύπωση, duplexer και ethernet υποστήριξη.

Τα τόνερς ίσως να φαίνονται σε μερικούς ακριβά, αλλά βγάζουν αρκετά σε βάθος χρόνου και χρήσης.

 

Δε γνωρίζω αν έχει παίξει παλιότερα σε παρόμοια τιμή, σίγουρα για Ελλάδα και εξωτερικό είναι αυτή τη στιγμή η χαμηλότερη.

 

PER.400129.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο skroutz από 190€ (12% φθηνότερο στο eshop).

Το αντίστοιχο έγχρωμο και με wifi στα 300€ από skroutz το έχει φίλος στο γραφείο του.

 

  • Τα original toner είναι πανάκριβα και βγάζουν κάπως γυαλιστερές εκτυπώσεις που σε εμένα δεν αρέσουν (απ' ό,τι φαίνεται αυτό οφείλεται στην τεχνολογία εκτύπωσης).
  • Δεν κρατάνε και τόσο πολύ (2500 σελίδες με 5% κάλυψη λέει η ΟΚΙ).
  • Το toner που περιλαμβάνεται είναι για πολύ λίγες σελίδες, όπως στους περισσότερους εκτυπωτές.
  • Η επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια ισχύει μόνο για όσους αγοράζουν τα original toner, προφανώς, οπότε δώρον άδωρον.
  • Το μηχάνημα είναι ογκώδες, αρκετά μουράτο για γραφείο.
  • Το βασικό του πλεονέκτημα είναι η εκτύπωση και η σάρωση διπλής όψης.
  • Καλή τύχη στο χειρισμό, είναι μεγάλη σπαζοκεφαλιά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό ίσως μηχάνημα σε αυτή την κατηγορία τιμής που υποστηρίζει διπλή σάρωση , πράγμα πολύ βασικό για γραφεία. Πολύ καλή τιμή , πολύ καλή ποιότητα κατασκευής , αρκετά δύσχρηστο μενού .Για την σάρωση  η ΟΚΙ δίνει και ένα βοηθητικό πρόγραμμα που κάνεις τα πάντα από το pc οπότε δεν χρειάζεται να είσαι πάνω από το μηχάνημα για τις σαρώσεις . Αυτόματος τροφοδότης και για τις σαρώσεις , μελάνια ,όχι γνήσια , βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές .  Ογκώδες και απαιτεί αρκετό χώρο .Παλιότερα είχαν αναφερθεί προβλήματα με το firmware , που τώρα έχουν λυθεί , αφού επιτέλους η ΟΚΙ αποφάσισε να δίνει το firmware ελεύθερο για αναβάθμιση μέσω διαδικτύου. Πολύ καλή τιμή για το μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το πήρα πριν από 3 μήνες ίδια προσφορά από e-shop, έχω να πω τα καλύτερα ,το αρχικό τονερ κρατάει 1000 σελίδες, αλλά παίρνεις γραφίτη και τσιπάκι για 2500 σελίδες και το γεμίζεις Αφού είναι ξεχωριστά τονερ και ντραμ.

Κάνεις τα πάντα, χωρίς να παρεμβαίνει το pc, φοβερή ποιότητα κατασκευής , δεν μου έχει μασήσει καμία σελίδα ως Τώρα,η επέκταση εγγύησης δεν ισχύει Γιατί όπως μου είπαν είναι από το εξωτερικό Εισαγωγή (το τσεκάρουν μέσω serial number) αλλά ισχύει κανονικά για ένα χρόνο από ελληνική αντιπροσωπεία. Πολύ γρήγορο, όπως λέμε πάει σφαίρα και στην αρχική εκτύπωση, πλέον δεν σκέφτομαι να εκτυπώσω , μου έχει φύγει το άγχος τελείωσε το ένα μελάνι ούτε μαυρο δεν εκτυπώνει (κάτοχος 5 εκτυπωτών canon

οι τρεις στα 2,5 Χρόνια παρέδιδαν πλακέτα, κατά τα άλλα καλά μηχανήματα αλλά αυτό με τα μελάνια καρκίνωμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα μικρή έρευνα στο ιντερνετ για το θέμα γέμισμα που είναι το βασικότερο και με αυτή πρέπει να αρχίζουμε την έρευνα αγοράς.

 

Από ότι βλέπω στα γρήγορα στο ebay για δύο γεμίσματα θέλεις από 27€ (τονερ και τσιπ) δλδ περί τα 14€ το γέμισμα αν και για σετ για περισσότερα γεμίσματα υπάρχουν οικονομικότερα πακέτα (περί τα 10-12€ το ένα). Η διαδικασία σε αντίθεση με άλλα μοντέλα και μάρκες (που θες τρυπάνια και καψίματα κελύφους) είναι εύκολη (τοποθέτηση σκόνης τονερ και αλλαγής chip). Και αφού υπάρχουν υλικά γεμίσματος (chip βασικά) στο ιντερνετ μπορεί να το γεμίσει και ο "Τονεράς" της γειτονιάς για όποιον δεν πιάνουν τα χέρια του οπότε το θέμα οικονομίας φαίνεται να είναι σε λογικό επίπεδο. 

 

Υπάρχουν και βιντεο για reset του chip αλλα είναι στα.. τουρκικά. Σε σχόλιο στο eshop αναφέρεται ότι είναι αρκετά βαρύ (20κιλά) και ότι έχει σχετικά "αργό" cold start.

 

Τέλος πάντων δείχνει καλή περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Σε σχόλιο στο eshop αναφέρεται ότι είναι αρκετά βαρύ (20κιλά)

 

 

 

Αν αυτό σε ορισμένους φαίνεται αρκετά βαρύ, τότε εγώ τί να πώ για τον Kyocera M6526cdn που έχω και ζυγίζει κοντά 45 κιλά?

 

Μια χαρά βάρος έχει για ασπρόμαυρο MFP, τί θα είχε μοτεράκια για HP και Epson της κακιάς ώρας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώτο, κι έρχεται 11.11 και προσπαθώ να μαζέψω...θέλω κάτι αποδοτικό σαν κι αυτό αλλά βγαίνουν τόσες προσφορές τελευταία... πριν1-2 βδομάδες είχε ένα α΄λλο με αρχική τιμή κοντά στα 900€ και κόστος 200+

 

Από θόρυβο κατά την λειτουργία πώς τα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχικό τονερ κρατάει 1000 σελίδες, αλλά παίρνεις γραφίτη και τσιπάκι για 2500 σελίδες και το γεμίζεις

 

Είναι σίγουρο ότι γεμίζεις το αρχικό τόνερ? Το έχεις κάνει δηλαδή? Σε ρωτάω γιατί ο φίλος με τον έγχρωμο πρώτα αγόρασε κανονικά τόνερ για να μπορεί να τα γεμίσει.

 

Προσωπικά τα φοβάμαι τα γεμίσματα. Με γεμισμένο toner (από τονεράδικο μάλιστα) είχα καταστρέψει τον παλιό μου (ακριβό) εκτυπωτή. Από συμβατά τόνερ ποια είναι αξιόπιστα; Βλέπω τιμές από 10-35€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώτο, κι έρχεται 11.11 και προσπαθώ να μαζέψω...θέλω κάτι αποδοτικό σαν κι αυτό αλλά βγαίνουν τόσες προσφορές τελευταία... πριν1-2 βδομάδες είχε ένα α΄λλο με αρχική τιμή κοντά στα 900€ και κόστος 200+

 

Από θόρυβο κατά την λειτουργία πώς τα πάει;

 

Τα sapsung δε τα λες σοβαρά μηχανήματα (γιατί υποθέτω για τέτοιο θα βγήκε προσφορά). Έχουμε απειρα προβλήματα με εκείνα εδώ στην Αγγλία στα Small Business και στα πιό μεγάλα ακόμη (με buggy firmware, αστάθεια ως μηχανήματα και random crashes, προβληματικούς drivers και Interface που δουλεύει όποτε του καπνίσει αν θες να περάσεις scan to email και scan to folder παραμέτρους κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα πρεπει να υπολογιστει και η αλλαγη drum καθε 25000 σελ. 

το οποιο γνησιο εχει πανω απο 100 ευρω και συμβατο περιπου 65.

θα ηθελα μια γνωμη συγκριτικα αυτου του oki και του hp officejet pro 8610 που κοιτουσαμε πριν λιγες μερες

οσον αφορα το κοστος ασπρομαυρης εκτυπωσης αν μπορει καποιος να πει σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως καμία σχέση.

 

Το OfficeJet Pro 8610 είναι μπρίκι μπροστά στον OKI.

 

Προσοχή γιατί αν θυμάμαι καλά, οι κεφαλές είναι εσωτερικές στον 8610 και μπουκώνουν εύκολα (όπως στα σαπίδια τα Epson).

 

 

Τέλος για μέσο όρο κάθε 10 τόνερ να αλλάζεις 1 drum, δε το βρίσκω και ιδιαίτερο κόστος για τέτοιου βεληνεκούς μηχάνημα. Ουσιαστικά βγαίνει τόνερ +10 ευρώ αν κάνει κανείς την αναλογία. (γνώμη μου πάντα)

 

Αν θες τέρμα οικονομικό κόστος εκτύπωσης vs αναλώσιμα, πας σε Kyocera (αλλά στην Ελλάδα οι τιμες είναι απαγορευτικές από ο,τι έχω δεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το αρχικό τονερ κρατάει 1000 σελίδες, αλλά παίρνεις γραφίτη και τσιπάκι για 2500 σελίδες και το γεμίζεις

 

Είναι σίγουρο ότι γεμίζεις το αρχικό τόνερ? Το έχεις κάνει δηλαδή? Σε ρωτάω γιατί ο φίλος με τον έγχρωμο πρώτα αγόρασε κανονικά τόνερ για να μπορεί να τα γεμίσει.

 

Προσωπικά τα φοβάμαι τα γεμίσματα. Με γεμισμένο toner (από τονεράδικο μάλιστα) είχα καταστρέψει τον παλιό μου (ακριβό) εκτυπωτή. Από συμβατά τόνερ ποια είναι αξιόπιστα; Βλέπω τιμές από 10-35€.

Σίγουρος, το αρχικό τόνερ δεν έχει τσιπ το γεμίζεις του βάζεις και ένα τσιπ για 2500 σελίδες (έχει υποδοχή που μπαίνει το τσιπ) το τοποθετείς στο dram και είσε έτοιμος.άμα δεις βίντεο στο youtube θα καταλάβεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέκταση εγγύησης τελικά δεν για εμάς Ελλάδα ε; Όχι λόγω παραεισαγωγής αλλά δεν υποστηρίζεται στην χώρα αλλά μόνο σε όσες βγάζει στην λίστα;

 

Μόλις το παρέλαβα στο γραφείο και πάει σφαίρα. Μένει να σετάρω το fax μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιότιμε Κύριε/Κυρία,

Με βάση τα στοιχεία που δηλώσατε, η συσκευή της OKI που κατέχετε δεν πληροί τις προϋποθέσεις για τη δωρεάν αναβάθμιση τεχνικής υποστήριξης από τη CPI.

Παρακαλώ ελέγξτε ξανά τα στοιχεία της φόρμας που συμπληρώσατε, καθώς και τους όρους και τις προϋποθέσεις προκειμένου να αποκτήσετε την υπηρεσία Ολοκληρωμένης Προστασίας τριών (3) ετών από τη CPI. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, είμαστε στη διάθεσή σας στο 210-48 00 410 (Δευτέρα έως Παρασκευή 09:00 - 17:00).

Η κατά τα ανωτέρω Ολοκληρωμένη Προστασία τριών (3) ετών δεν αποτελεί παροχή εγγύησης της εταιρείας για τα προϊόντα που αυτή διαθέτει αλλά παροχή υπηρεσίας σχετιζόμενη αποκλειστικά με τα laser προϊόντα OKI, τα οποία πρέπει απαραιτήτως να έχουν εισαχθεί και διατεθεί στην ελληνική αγορά από την εταιρεία CPI AE. Η υπηρεσία αφορά αποκλειστικά εργασία και ανταλλακτικά του καλυπτόμενου εξοπλισμού.

 

το εχω εδω και 2 μερες

πολυ γρηγορο ,στιβαρο .

φαξ σκαν φωτοτυπια και εκτυπωση πολυ καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...